حصار مرزی برای مقابله با مهاجران غیر قانونی در اروپا

درخواست ۱۲ کشور از اتحادیه اروپا برای تامین بودجۀ ساخت حصار مرزی در مقابله با مهاجران 

دوازده کشور عضو اتحادیه اروپا در نامه‌ای که روز جمعه توسط خبرگزاری فرانسه مشاهده شد، از بروکسل خواسته‌اند تا هزینه ساخت موانع مرزی برای جلوگیری از ورود مهاجران را تامین کند.

این کشورها عبارت بودند از اتریش، بلغارستان، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، یونان، مجارستان، لیتوانی، لتونی، لهستان و اسلواکی.

ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا که مخاب این نامه بود، در جریان نشست خبری که در پایان جلسۀ وزرای کشور در لوکزامبورگ برگزار شد، در پاسخ به این درخواست گفت که کشورها «امکان و حق ساخت حصار» را دارند.

درخواست این دوازده کشور در حالی مطرح شده است که اعضای اتحادیه اروپا هنوز بر سر طرح پیشنهادی کمیسیون اروپا در موضوع مهاجرت و پناهندگی به توافق نرسیده‌اند و این طرح اصلاحی همچنان روی میز است.

وزرای ۱۲ کشور امضاکننده این نامه، در جریان نشست لوکزامبورگ نیز استدلال می‌کردند که تنها «نظارت» بر مرزها نمی‌تواند مانع از ورود مهاجران غیرقانونی شود و ایجاد یک حصار فیزیکی در مرزهای کشورهایی که در خط مقدم مقابله با مهاجران غیرقانونی قرار دارند، به معنای حفاظت از منافع کل اتحادیه اروپا است.

در نامه این کشورها بر ضرورت «دادن پاسخی قوی به مشکل مهاجرت غیرقانونی و تهدیدهایی مرتبط با آن» تاکید شده است؛ آنهم در حالی که کمیسیون در حال آماده سازی طرحی برای اصلاح قوانین مرزهای شنگن است.

در ماههای اخیر در پی افزایش تنش‌ها میان مینسک و بروکسل، هزار مهاجر غیرقانونی از مسیر بلاروس وارد خاک لیتوانی، لتونی و لهستان شده‌اند.

بروکسل مقامات بلاروس را متهم کرده که در تلافی تحریم‌های اتحادیه اروپا، مهاجران غیرقانونی را بطور سازماندهی شده به درون خاک اتحادیه اروپا می‌فرستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان