10 دلیل مهاجرت به کانادا


کانادا یکی از کشورهای توسعه یافته و مهاجر پذیر است. طبق اطلاعات اداره آمار کانادا در سال 2021 تقریبا 8.5 میلیون نفر از جمعیت 38 میلیونی کانادا را مهاجران تشکیل می‌دهند. جمعیت پایین این کشور و نیاز به نیروی ماهر و متخصص، تب مهاجرت به کانادا را در سال‌های اخیر داغ کرده است.

حتی با وجود شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های متنوع در کشورهای مختلف، کانادا پذیرش مهاجران را متوقف نکرد و در سال 2020 تقریباً 184 هزار مهاجر از جمله 3800 ایرانی را پذیرش کرد. با فروکش کردن شیوع ویروس کرونا و آغاز واکسیناسیون در کشورهای توسعه یافته، کانادا حلقه ورود مهاجران را بازتر کرده و آمار پذیرش مهاجران را بالا برده است.

کانادا از پهناورترین کشورهای جهان است و هر ساله جمعیت قابل توجهی برای مهاجرت به این کشور از روش های مختلف اقدام می کنند. مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و کار روش های اصلی مهاجرت به این کشور پیشرفته هستند اما روش های مهاجرت به کشور کانادا به این دو مورد محدود نمی شود.

سطح بالای رفاه اجتماعی در کشور کانادا و به طور کلی کیفیت بالای زندگی در این کشور دلیل اصلی تمایل به مهاجرت به این کشور است. البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که هزینه های بالای زندگی در این کشور گاه مهاجرت به کانادا را با مشکل روبرو می کند.

این کشور از سه سو با اقیانوس منجمد شمالی، اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و از جنوب با آمریکا همسایه است و از این سو یک کشور سردسیر محسوب می شود که نسبت به مساحتش جمیعت کمی دارد. قانون در این کشور به شکل Common Law می باشد، بدین معنا که در شرایط خاص قاضی یا دادستان می توانند خلاف قانون اساسی حکم کنند که این امر کانادا را به کشوری راحت برای زندگی بدل کرده است و سالیانه تعداد بسیاری به این کشور مهاجرت می کنند.

با توجه به این که امریکا طی چند سال اخیر نسبت به پذیرش مهاجر جدید بی‌میل بوده و به نوعی به کشور ضدمهاجر تبدیل شده است، کانادا در همسایگی آمریکا به عنوان دومین کشور بزرگ دنیا، به بستر مناسب و ایده‌آلی برای شروع زندگی جدید مهاجران تبدیل شده است. از این رو دیگر کمتر کسی حرف از رویای آمریکایی سخن به میان می‌آورد و در حال حاضر کانادا به کشور تحقق آرزوها و رویاهای مهاجران پرانرژی تبدیل شده است.

چه عواملی موجب می‌شوند تا کانادا به یکی از برترین گزینه‌های مهاجرت و شروع یک زندگی خوب برای مهاجران بدل شود؟

1.کیفیت زندگی

محیط زیبای کشور، جامعه خوب، سیاست هایی مانند پذیرش زیاد مهاجران، خدمات بهداشتی و درمانی رایگان، اشتغال، فرصت های آموزش عالی، تنوع و محیطی چند فرهنگه، می تواند از موارد مهم در نظر گرفته شود که کیفیت زندگی کانادا را به بالاترین سطح ممکن می رساند. امید به زندگی در این کشور ۸۱ سال است و بیش از ۶۷ درصد مردم این کشور به دولتشان اعتماد دارند. هر کانادایی به طور متوسط ۶/۲ اتاق در اختیار دارد، در طول سال تنها ۱۷۰۲ ساعت کار می‌کنند و بیش از ۸۰ درصد مردم این کشور اذعان دارند که لحظات خوب و مثبت زندگی ‌شان در روز بیش از لحظات منفی است.

2.امنیت

امنیت شخصی، عنصری اصلی در سلامت افراد به شمار می آید که توسط خطراتی ناشی از حمله فیزیکی یا قربانی جرایم دیگر به خطر می افتد. جرم ممکن است منجر به از دست دادن زندگی، دارایی، درد فیزیکی، استرس پس از حادثه و یا اضطراب شود. به نظر می‌رسد یکی از بزرگ‌ترین اثرات جرم بر سلامت مردم، احساس آسیب‌پذیری ناشی از آن باشد.

ایمنی نقش مهمی در تعیین مکان زندگی شما ایفا می‌کند! درست مانند کاری که قبل از سفر به یک مقصد جدید انجام می دهید، در زمان مهاجرت نیز، لازم است که امنیت و ایمنی شهر مقصد را بررسی کنید. به همین منظور در ادامه به ذکر برخی از مهم‌ترین عوامل ایمنی و امنیتی خواهیم پرداخت که ممکن است در زمان مهاجرت به کانادا ذهن تازه واردان را به خود مشغول کند.

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا به حساب می آید. بر اساس گزارش “شاخص صلح جهانی” سال ۲۰۱۸، که سطح خشونت و ایمنی را در ۱۶۳ کشور مورد بررسی قرار داده است ,کانادا ششمین کشور امن دنیاست. کانادا در شاخص ذکر شده، در کنار دانمارک و جمهوری ‌چک قرار دارد و این در حالی است که کشور استرالیا، هلند و انگلستان به ترتیب در۶، ۱۷و ۵۱ جایگاه پس از کانادا قرار دارند.

شاخص OECD که سعی بر اندازه‌گیری کیفیت زندگی به طور جامع دارد، به کانادا، در بررسی امنیت، امتیاز ۹.۱ از ۱۰ می‌دهد. این رده‌بندی، کانادا را به طور چشم گیری بالاتر از ایالات‌متحده (۷.۸)، نیوزیلند (۷.۶) و استرالیا (۷.۵) قرار می‌دهد.

امن ترین شهر کانادا

در گزارش “شاخص شهرهای امن” در سال ۲۰۱۹، تورنتو جایگاه ششم را به خود اختصاص داد، در حالی که توکیو برای سومین سال پیاپی، در صدر جدول رده‌بندی قرار گرفت. این شاخص ۶۰ شهر را در پنج قاره رتبه بندی می کند و امنیت شهرها را براساس چهار فاکتور زیر می سنجد:

• امنیت دیجیتال

• زیرساخت

• سلامت

• امنیت شخصی

تورنتو در امنیت دیجیتال رتبه ی ۹، در زیرساخت رتبه ی ۱۲، در سلامت رتبه ی ۱۷ و در بررسی امنیت شخصی، رتبه ی ۸ را کسب کرد و در نهایت مجموع این امتیازات، این شهر را تا جایگاه ششم درفهرست امن‌ترین شهرهای جهان بالا برد.

کانادا به طور مداوم در نظر سنجی ها و شاخص های مختلف، در میان ۱۰ کشور برتر جهان قرار می گیرد. این کشور برای کنترل سلاح و رویکرد صلح‌ آمیز خود نسبت به دیپلماسی خارجی شهرت دارد. به طور کلی، میزان جرائم در کانادا پایین است و نسبت به زمان اوج خود در دهه ۱۹۸۰نیز به میزان قابل ‌توجهی کاهش ‌یافته است.

3.تحصیل

بحث تحصیل نیز یکی از مهمترین دلایل مهاجرت به کانادا است. مهاجرت تحصیلی به کانادا و کسب ویزای تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف امکان‌پذیر است، افراد از مقطع مدرسه تا مدارج بالای دانشگاهی می‌توانند در کشور کانادا تحصیل کنند. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا در سطح جهانی شناخته شده هستند و رتبه‌های بالایی در رنکینگ جهانی دارند و به همین علت یکی از انگیزه های مهاجرت کانادا می باشد. یکی از مهم‌ترین عواملی که تحصیل در کانادا را ارزشمند می‌سازد، کیفیت آموزش در کانادا در مقایسه با برترین دانشگاه‌های جهان است. معمولاً تحصیل در رشته‌های هنر و علوم‌انسانی از رشته‌هایی مانند مهندسی و پزشکی مقداری کم‌هزینه‌تر می‌باشد.

امکانات مناسبی که دولت کانادا برای دانشجویان درنظر گرفته این کشور را به یکی از کشورهای ایده آل برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است.

جالب است بدانید که جمعیت دانشجویی بین‌المللی کانادا طی یک دهه گذشته سه برابر و طی ۲۰ سال گذشته، شش برابر شده است. کانادا درجذب دانشجوهای خارجی توانسته رتبه سوم را ازآن خود کند و پس از آمریکا و استرالیا در جایگاه سوم جهانی قرار بگیرد.

گفتنی است که بهترین مدارس و بهترین دانشگاه‌ها در کشور کانادا وجود دارند.استانداردهای آکادمیک کانادا و کیفیت تحصیلی دقیق در این کشور به این معنی است که شما یک آموزش عالی با درآمد عالی خواهید داشت، که درب را برای موفقیت به زندگی آینده تان باز می کند. مدارک تحصیلی کانادا در سطح جهانی و در کشورهای ایالات متحده و مشترک المنافع و جهان اول معتبر است.

کیفیت آموزش و پرورش و استانداردهای زندگی در کانادا در بالاترین سطح در جهان قرار دارد اما هزینه زندگی و هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی به طور کلی کمتر از کشورهای دیگر مانند ایالات متحده و انگلستان است. در نتیجه کانادا عمدتاً انتخاب اول دانشجویان بین المللی جهت ادامه تحصیل در کالج ها یا دانشگاه ها می باشد.

کانادا با بهره مندی از سیستم آموزشی در کلاس جهانی، فرهنگ دوستانه و مهمان ‌نواز، گزینه های آموزشی به زبان انگلیسی و فرانسوی و هزینه های معقولانه و مناسب زندگی، رتبه سوم را از نظر تعداد دانشجویان بین المللی در جهان به خود اختصاص داده است.

در حقیقت بسیاری از کانادایی های جدید فرایند اخذ شهروندی خود را از طریق تحصیل در مقطع آموزش عالی آغاز کرده اند. start their path to citizenshipدر ابتدا به عنوان یک ماجراجویی در کشور دیگر آغاز میشود و در نهایت افراد به شدت علاقه مند به اقامت در کانادا میشوند.

کانادا با حمایت از طرحهای مهاجرتی که از دانشجویان بین المللی پشتیبانی میکند، تعداد اعضای تحصیل کرده و سودآور در جامعه افزایش میدهد، افرادی که با حضور در فضای دانشگاهی، کار کردن در بهترین شرکتها، ارائه خدمات به عنوان پزشک، دانشمند و سایر موارد باعث موفقیت و شرایط بهتر کشور میشوند. کانادا بنابر دلایل بسیاری سال گذشته موفق شد رتبه سوم جهانی برای تعداد دانشجویان بین المللی را به خود اختصاص دهد، با توجه به اینکه 642,000 نفر در مراکز آموزش عالی کانادا حضور یافتند. سیستم آموزش دارای کلاس جهانی در دانشگاه ها و کالجها؛ فضای دوستانه و صمیمی؛ هزینه های مناسب و معقولانه آموزش و زندگی در مقایسه با امریکا، استرالیا و انگلستان، سه عامل اصلی این تعداد بالای دانشجو در کانادا به شمار میروند.

4.اقتصاد

زیرساخت ها و اقتصاد کانادا کاملا هماهنگ برای تولید یک کشور پیشرفته اداره میشود و رتبه یازده را در بین کشورهای ثروتمند جهان دارد و همچنین عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ((OECDمیباشد. همانند همه ی کشورهای پیشرفته، اقتصاد کانادا تحت سلطه صنعت خدمات میباشد در نتیجه حدود سه چهارم کانادایی ها شاغل هستند.

5.فرصت شغلی

کشور کانادا یکی از کشورهایی است که از نظر اقتصادی رشد بسیار خوبی در سال های اخیر داشته است و این امر به دلیل استخدام نیروهای متخصص داخلی و بین المللی در حوزه ها و بخش های مختلف است. طبق تحقیقات انجام شده نرخ بیکاری در کانادا حدودا ۷.۸ درصد است که این عدد برای کشور کانادا معقول به نظر می رسد.

آن چه باعث جذب نیروهای بین المللی برای مشاغل مختلف در کشور کانادا شده، کمبود نیروهای کار در حوزه ها و مشاغل مختلف است.

کانادا در کل ۱۹ میلیون نفر نیروی کار دارد. بیش از ۷۵ درصد از جمعیت کانادا در بخش خدمات این کشور اشتغال دارند. بخش های تولید هواپیما و وسایل نقلیه نیز بخش مهمی از اشتغال این کشور را تشکیل می دهند. بخش تولید در کشور کانادا ۱۳ درصد از کل نیروی کار را شامل می شود و کشاورزی تنها ۲ درصد سهم دارد. به همین ترتیب کلیه بخش های مربوط به صنعت ساختمان نیز ۶ درصد از کل نیروی کار را شامل می شود.

کانادا و بازار کار کانادا فرصت های زیادی برای اتباع خارجی که مایل به آمدن به کانادا برای زندگی و کار هستند فراهم می کنند.

کانادا دارای اقتصادی پر رونق و پر جنب و جوش با امکانات فراوان برای رشد و فرصت های بسیاری برای ساکنین است. در این زمان فرصت های شغلی فراوانی وجود دارد زیرا بسیاری از شهرهای و استان های کانادا دارای کمبود نیروی کار در بخش های مهم و صنایع هستند. کارفرمایان کانادا مشتاق استخدام کارکنان واجد شرایط و مسئول هستند.

به طور خاص، افرادی که در زمینه مراقبت های بهداشتی، فناوری اطلاعات و مهندسی آموزش می بینند، به دنبال آن هستند. کارفرمایان کانادایی نیز نیاز به افراد حرفه ای با مهارت هایی مانند نجاری، تخصص برق و لوله کشی دارند. کارگران خارج از کشور (چه موقت و چه دائمی) در این مشاغل با تقاضای بالا به کارفرمایان کانادا کمک می کنند تا کسب و کارهای رو به رشد خود را به کار گیرند.

دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی می تواند روند سریع آمدن به کانادا را به صورت دائمی یا موقت پیگیری کند. در هر صورت، شما باید وضعیت قانونی برای کار در کانادا داشته باشید.

برای افرادی که برای اقامت دائم از طریق برنامه کارگر ماهر فدرال درخواست می کنند، پیشنهاد شغلی دائمی از کارفرمای کانادایی می تواند زمان پردازش درخواست را کاهش دهد. هنگامی که اقامت دائم دارید، حق قانونی برای کار در کانادا دارید و وابستگان شما حق کار ویا حضور در مدرسه دارند.

برای کسانی که به اشتغال موقت در کانادا علاقمند هستند، هنگامی که یک پیشنهاد شغلی واقعی کسب می کنید، می توانید برای یک اجازه کار موقت درخواست بدهید. این اغلب فرآیند سریعتر است و می تواند نامزدی شما برای اقامت دائمی را بهبود بخشد تا در آینده تصمیم بگیرید.

6.مهاجرپذیر بودن

در حال حاضر بیش از ۷۰ گزینه مهاجرتی برای استانها و مناطق مختلف کانادا وجود دارد و این کشور از بزرگترین و متنوع‌ترین گزینه‌های ویزا برای کمک و تسهیل امور مهاجران برای نقل مکان و مهاجرت به کانادا برخوردار است. بنابر اطلاعات اخیر، این کشور تا سال ۲۰۲۱ خواستار میزبانی و دعوت از ۱٫۳ میلیون مهاجر از سراسر دنیا شده است. از این رو کشور کانادا هر ساله اهداف مهاجرتی خود را افزایش داده و طبق آخرین آمار بدست آمده، با بیشترین آمار دعوتنامه اپلای ویزا (ITAs) و اخذ ویزای کانادا با انواع دعوتنامه در سال گذشته همچون دعوتنامه کنفرانس، رکورد قبلی خود را نیز در این زمینه جا به جا کرده است.

این کشور همچنین در راستای کمک به متقاضیان مهاجرت به کانادا برای آوردن الباقی خانواده به این کشور، طرح‌ها و برنامه‌های اسپانسرشیپ خود نظیر Parent and Grandparent Sponsorship program را طی چند ساله گذشته افزایش داده است. اما این کل ماجرا نیست، دولت کانادا همچنین ویزاهای خاصی را برای مشاغل خاص نظیر ورزشکاران و دسته بندی‌هایی نظیر BC Semi Skilled اختصاص داده که به استانهای کانادا این اجازه را می‌دهد تا مهاجران متخصص و با تجربه در زمینه‌هایی نظیر مهمان‌نوازی، حمل و نقل مسافت‌های طولانی و مشاغل این چنینی را انتخاب نموده و شرایط را برای مهاجرت به کانادا و تبدیل شدن به شهروندان دائمی برای ایشان فراهم کنند.

اینستاگرام اکسین مهاجر

7. خدمات درمانی دولتی و رایگان

همه شهروندان و ساکنان دائمی کانادا از خدمات پزشکی بدون هیچ هزینه ای استفاده می‌کنند و بدون اینکه کوچکترین هزینه ای پرداخت کنند تحت درمان قرار می‌گیرند، در رابطه با دارو 80% تخفیف تعلق میگیرد، حتی در مطب پزشکان هم هزینه ویزیت پزشک رایگان است. (البته با ارائه کارت بهداشت).

در کانادا حدود 10 درصد از تولید ناخالص صرف خدمات درمانی می‌شود، در حالی که این رقم در آمریکا 15 درصد است.

بر خلاف آمریکا که سیستم خدمات درمانی افراد بی‌بضاعت و بیکار را تحت پوشش ندارد، با وجود این که کانادا از نظر مالی تحت حمایت دولت فدرال است، اما خدمات درمانی اصلی را به‌طور رایگان در اختیار شهروندان، افراد مقیم دائم، و پناهندگان قرار می‌دهد. ساکنین برخی از استان‌ها باید در تامین بودجه این بیمه مشارکت کنند در حالی که در سایر استان‌ها رایگان است و بودجه آن از مالیات تامین می‌شود.

*5 اصل اساسی در قانون بهداشت کانادا:

Public administrator یا همان مدیریت عمومی:

بنا بر این اصل باید مقامات دولتی بیمه و خدمات درمانی را بدون هیچ هدف سود جویانه ارائه دهند.

Comprehensiveness یا جامعیت:

طبق این اصل باید همه خدمات درمانی و پزشکی حتی دندانپزشکی با هزینه بیمه و بدون هیچ هزینه‌ای برای شهروندان انجام گیرد.

Universality یا جهان شمولی:

طبق این اصل میان مهاجرینی که در کانادا اقامت دائم دارند و شهروندان کانادایی هیچ تفاوتی از لحاظ ارائه خدمات درمانی وجود ندارد و به همان نسبت مهاجران خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

Portability یا قابلیت انتقال:

بر طبق این اصل اگر یکی از ساکنان ایالات مختلف کانادا که تحت پوشش بیمه است به ایالت دیگری سفر کند ، بتواند به محض ورود به کانادا از خدمات درمانی در صورت لزوم استفاده کند. (مهاجران نیز از این قانون بهرمندند)

Accessibility یا همان دسترسی:

بر طبق این اصل برای بیمه شدگان باید همه خدمات درمانی و بهداشتی به راحتی فراهم و در دسترس باشد.

8. آزادی بیان، اندیشه و آزادی اجتماعی

کشور کانادا جایی است که حقوق برابر جنسیتی و نژادی، جریان فعال و چندگانه سیاسی و مذهبی در کنار آزادی بیان و اجتماعی در جریان است و از این رو کشور کانادا یکی از برترین مقاصد دارای آزادی کامل برای اقوام و ملل مختلف شناخته می‌شود. به لطف قانون، منشور حقوق و آزادی‌های کشور کانادا، همه مهاجران قانونی و شهروندان کشور کانادا از حقوقی برابر برخوردار بوده و از روبرویی با هرگونه تبعیض نژادی در محیط کار و یا فضاهای بیرونی به طور کامل مصون هستند. وجود آزادی کامل در جامعه‌ای مساوات طلب، بدون شک موجب شکوفایی تمامی افراد از جمله مهاجران و شهروندان کانادایی شده و به همین خاطر بسیاری از مردم را ترغیب به مهاجرت به کانادا می‌نماید.

موسسه اکسین مهاجر

9. سیستم حمل و نقل عمومی

رفت و آمد در کانادا و اطراف آن با وجود 1404 فرودگاه و وسایل حمل و نقل مانند اتوبوس ، قطار و سایر سیستم های حمل و نقل ، بدون درد سر انجام میشود تا مسافران ایمن و به موقع به مقصد خود برسند.

دوچرخه و مترو و انواع اتوبوس‌ها‌ و تاکسی‌ها و اوبر همگی در کار اند تا چرخ سیستم حمل و نقل عمومی کانادا بچرخد و شهروندان این کشور، علی‌الخصوص در کلان‌شهر‌ها، از سفرهای درون‌شهری خود لذت ببرند و رنج مسافت و شلوغی نکشند. از این نظر سیستم حمل و نقل عمومی کانادا یکی از بهترین سیستم‌های حمل و نقل در جهان است.

10. زیبایی طبیعت کانادا

کشور کانادا سرشار از جاذبه‌های طبیعی مختلف است. وسعت زیبایی طبیعی کانادا، از کوه ها و یخچال های طبیعی گرفته تا دریاچه ها و جنگل های خلوت، در سراسر جهان تقریباً بی نظیر است. اما جذابیت کانادا فقط طبیعت نیست و این کشور دارای کلان شهر هایی با معماری فوق العاده است و آسمان خراش هایی نفس گیر که هر شهروندی را مجذوب خودش ند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *