تحصیل در لهستان


تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کم هزینه تر است. لهستان یکی از کشورهای اتحادیه اروپاست که سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای ورود به آن درخواست می‌دهند.  این کشور در تلاش است که با افزایش پیشرفت و سطح علمی دانشگاه‌های خود بیش از پیش مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی قرار گیرد. تحصیل در لهستان  در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

کشور لهستان که پایتخت آن ورشو است، یکی از پر جمعیت‌ ترین کشورهای اروپا و با جمعیت 40 میلیون نفر است. تحصیل در لهستان در تمام مقاطع تحصیلی از لیسانس تا دکترا و دوره‌های پزشکی و رشته‌های مرتبط با آن قابل انجام است. همچنین دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های این کشور دوره زبان خود را نیز بگذرانند. تحصیل در لهستان می‌تواند یکی از شیرین‌ترین دوران زندگی شما باشد، چرا که لهستان یک کشور قدیمی با فرهنگ غنی و مردمانی خونگرم هستند که زندگی در کنار آنان می‌تواند برای شما لذت بخش باشد. 

تحصیل در لهستان

مراحل اعزام دانشجو به لهستان

در ادامه تمام شرایط زندگی و تحصیل در لهستان را به جزئیات بررسی می‌کنیم و در تلاش هستیم تمام جوانب مورد نظر را برای شما بررسی کنیم. اعزام دانشجو به لهستان می تواند یک گزینه فوق العاده باشد. سیستم آموزشی لهستان تاریخچه ای 650 ساله دارد. تحصیل در لهستان با خلاقیت و مهارت حرفه ای بالایی همراه است این نه تنها عقیده ی مردم این کشور است بلکه برای مردم جهان نیز اثبات شده است.

برای این ادعای خود می توانیم گواهی بیاوریم ایگناسی دومینکو یک نمونه ی بارز است وی زمین شناسی را در قرن 19 ایجاد کرد. یکی دیگر از مشاهیر این کشور برنسیلا مالینواسکی است که به عنوان خالق انسانشناسی مدرن در سراسر جهان شناخته شده است. ده جایزه ی نوبل نیز می تواند این نظریه را به تنهایی به اثبات برساند  ماریا اسکلودوسکا کوری لهستانی یکی از چهار افرادی است که دو بار جایزه ی نوبل را دریافت کرده است

نظام آموزشی لهستان

تحصیل در لهستان از سن 6 سالگی آغاز می‌شود. این تحصیلات تا 12 سال بعد در مقاطع ابتدایی و متوسطه ادامه پیدا خواهد کرد. مدارس و دانشگاه‌های لهستان نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر به صورت خصوصی یا دولتی اداره می‌شوند. هزینه تحصیل در لهستان در مدارس دولتی برای دانش آموزان مقیم این کشور رایگان است. 

پس از پایان دوره متوسطه دانش آموزان می‌توانند برای ادامه تحصیل در لهستان وارد دانشگاه شوند. برای این کار آن‌ها باید نمره قبولی در آزمون‌های برگزار شده را کسب کنند. دانشجویان انتخاب دیگری نیز دارند و آن ورود به بازار کار و پرداختن به شغل و مهارت مورد علاقه‌شان است.

دوره‌های دانشگاهی در لهستان تعداد ترم‌های مختلفی را در بر می‌گیرد و در هر سال تحصیلی دو ترم وجود دارد. دانشجویان لیسانس باید سه یا چهار سال در دانشگاه تحصیل کنند. این مدت برای دانشجویان کارشناسی ارشد بین دو تا سه سال خواهد بود، البته کارشناسی ارشد برخی از رشته‌ها یک ساله است. البته تعداد این رشته‌ها بسیار محدود است. دوره دکترا در لهستان یک دوره چهار سال به بالا را در بر می‌گیرد.

تحصیل لیسانس در لهستان

تحصیل در لهستان در دوره لیسانس یک دوره سه یا چهار ساله است. برای ورود به برخی از رشته‌ها که تعداد تقاضای زیادی دارد باید در آزمون ورودی شرکت کنید و برای بقیه رشته‌ها و دانشگاه‌ها باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را ارائه دهید. لازم است دیپلم شما دوازده ساله باشد. اگر چنین نیست بهتر است در ایران مدرک فوق دیپلم خود را بگیرید و بعد از آن برای تحصیل در لهستان اقدام کنید.

مدرک زبان از دیگر شرایط تحصیل در لهستان در مقطع کارشناسی است. اما اگر تا کنون برای گرفتن این مدرک اقدام کرده‌اید و موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های لهستان شده‌اید، می‌توانید در دوره‌های زبان ارائه شده پیش از دانشگاه شرکت کنید تا بتوانید مدرک آیلتس خود را دریافت کنید. در دوره تحصیل زبان شما دانشجوی رسمی لهستان محسوب نخواهید شد و ملزم به پرداخت شهریه این دوره‌ها هستید.

همچنین اگر مدرک دیپلم شما 12 ساله نیست، می‌توانید در کالج‌های موجود در لهستان یا سایر کشورهای اروپایی دوره پیش دانشگاهی خود را بگذرانید. البته از آن‌جایی که طی کردن این پروسه کار ساده‌ای نیست، بهتر است از روش دریافت فوق دیپلم در ایران استفاده کنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در لهستان و پذیرش لیسانس در ای کشور عبارت‌اند از:

 1. گواهی دیپلم و ریزنمرات 
 2.  گواهی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات 
 3. مدرک زبان انگلیسی یا لهستانی 
 4. کپی پاسپورت 
 5. گواهی سلامت پزشکی
 6. ۶ قطعه عکس 
 7. فرم درخواست پذیرش
 8. گواهی تمکن مالی برای تحصیل در لهستان

تحصیل فوق لیسانس در لهستان

تحصیل در لهستان در دوره فوق لیسانس به زبان‌های انگلیسی و لهستانی ارائه می‌شود. البته شما می‌توانید تمام رشته‌ها را به زبان انگلیسی بخوانید. دوره فوق لیسانس بین دو تا سه سال طول می‌کشد، اما رشته‌هایی وجود دارند که پس از یک سال تحصیل در لهستان می‌توانید مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کنید. دقت کنید که در دانشگاهی تحصیل کنید که مورد تأیید وزارت علوم ایران باشد تا برای بازگشت و ادامه تحصیل یا ورود به بازار کار دچار مشکل نشوید.

چنانچه مدرک زبان ندارید، می‌توانید مانند دانشجویان دوره لیسانس به تحصیل در دوره‌های آموزش زبان بپردازید و پس از آن مدرک آیلتس خود را دریافت کنید. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در لهستان و پذیرش در دوره  فوق لیسانس در لیست زیر وجود دارند. دقت کنید که کلیه مدارک توسط مترجم‌های رسمی سفارت این کشور ترجمه شوند تا با مشکل مواجه نشوید:

 1. مدرک دیپلم و ریز نمرات
 2. مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات 
 3. مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات
 4. زبان انگلیسی یا لهستانی 
 5. کپی پاسپورت 
 6. گواهی سلامت پزشکی 
 7. ۶ قطعه عکس
 8. فرم درخواست پذیرش
 9. گواهی تمکن مالی
 10. رزومه تحصیلی
 11. انگیزه نامه

تحصیل دکترا در لهستان

دانشجویان متقاضی تحصیل در لهستان در مقطع دکترا هستند باید دارای رزومه تحصیلی قوی باشند. البته برای ورود به دوره دکترا شرط معدل وجود ندارد و بیشتر مواردی مانند ارائه مقالات علمی یا ایده‌های ارائه شده توسط دانشجو اهمیت دارند. دوره دکترا در لهستان یک دوره سه تا پنج ساله است و شامل آموزش‌های تئوری و تزها و کارآموزی خواهد بود.

دانشجویان این مقطع می‌توانند با کار کردن در داخل و خارج از دانشگاه هزینه‌های تحصیلی خود را تأمین کنند. دانشجویان دکترا نیز در صورت نداشتن مدرک زبان می‌توانند در دوره‌های زبان پیش از دانشگاه شرکت کنند، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که داشتن مدرک زبان پیش از ورود به لهستان ‌می‌تواند یک برگ برنده برای پذیرش ساده‌تر شما باشد. 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های لهستان در مقطع دکترا در لیست زیر آورده شده است:

 1. مدارک دیپلم و ریز نمرات
 2. گواهی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات
 3. مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات 
 4. مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات 
 5. داشتن مدرک زبان انگلیسی یا لهستانی 
 6. کپی پاسپورت 
 7. گواهی سلامت پزشکی
 8. 6 قطعه عکس 
 9. فرم ثبت درخواست پذیرش دانشگاه 
 10. گواهی تمکن مالی

تحصیل در مدارس لهستان

در کشور لهستان می‌توانید در مدارس بومی و ایرانی نیز تحصیل کنید. البته این مدارس در همه جای کشور لهستان وجود ندارند. وروشو یکی از شهرهایی است که دارای مدارس ایرانی است. در این مدارس استانداردهای آموزشی لهستان ارائه می‌شود و در عین حال دانش آموزان می‌توانند طبق فرهنگ ایرانی آموزش ببینند.

البته اگر قصد دارید به تنهایی فرزند خود را برای تحصیلات پیش از دانشگاه به کشور لهستان بفرستید، بهتر است او را در مدارس در نظر گرفته شده برای دانش آموزان بین‌المللی ثبت نام کنید. همچنین اگر فرزند شما در سنین حساس نوجوانی است، بهتر است این کار را نکنید و او را در نزدیکی خودتان به مدرسه بفرستید.

اعتبار دانشگاه های لهستان

در کشور لهستان 500 دانشگاه وجود دارد که بسیاری از آن‌ها به صورت خصوصی فعالیت می‌کنند. از بین دانشگاه‌های لهستان 12 دانشگاه در بین 150 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و این تعداد نشانه‌ی کیفیت بالای دانشگاه‌های این کشور است. دانشگاه ورشو بهترین دانشگاه این کشور است که در بین 6 دانشگاه برتر اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

تحصیل در لهستان به زبان انگلیسی است و همین امر تعداد تقاضاهای دانشجویان از سراسر جهان را افزایش داده است. تحصیل در لهستان می‌تواند آینده خوبی برای شما رقم بزند و بتوانید در بهترین جایگاه‌ها در سطح بین الملل مشغول به کار شوید.  دانشگاه‌های کشور لهستان دارای تنوع در رشته‌های تحصیلی ارائه شده با گرایش‌های مختلف و در تمام مقاطع هستند.

آزمون های ورودی به لهستان

در لهستان آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها به صورت هماهنگ نیست و چیزی شبیه به کنکور وجود ندارد. از آن جایی که تقاضای تحصیل در لهستان برای برخی از رشته‌ها بسیار زیاد است، دانشگاه‌ها برای گزینش ساده‌تر و انتخاب دقیق‌تر دانشجویان واجد شرایط و با استعداد آزمون‌های ورودی برگزار می‌کنند.

آزمون‌های ورود در لهستان بیشتر برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و برخی از گرایش‌های مهندسی وجود دارند. دانشجویان بین‌المللی پیش از ثبت درخواست پذیرش باید شرایط پذیرش دانشگاه‌های مورد نظر خود را بررسی کنند تا در صورت لزوم در آزمون‌های ورودی شرکت کنند.

البته یکی از آزمون‌هایی که تمام دانشجویان موظف به شرکت در آن و اخذ مدرک با نمره خوب هستند، آزمون‌های زبان است. آزمون‌ آیلتس در دانشگاه‌های لهستان مورد قبول است. البته برخی از دانشگاه‌ها مدرک آزمون تافل را نیز قبول می‌کنند.

آزمون های بین المللی در لهستان

از دیگر راهکارهای موجود برای تقویت رزومه تحصیلی در کشور لهستان شرکت در آزمون‌های بین‌المللی خواهد بود. اکثر افراد با شنیدن نام آزمون‌های بین‌المللی به یاد آزمون‌های زبان می‌افتند. در واقع می‌توان گفت آزمون‌های زبان مهم‌ترین آزمون‌های بین‌المللی هستند. اما از آن جایی که دانشگاه‌های کشور لهستان برای پذیرش دارای شرط مدرک زبان ‌باشند، کسب نمره قبولی در این آزمون‌ها اجباری است و به عنوان برگ برنده در حین تحصیل برای شما محسوب نمی‌شود. البته این مدرک علاوه بر پذیرش دانشگاه در یافتن شغل و ورود به بازار کار نیز به شما کمک خواهد کرد. آزمون‌ها، مسابقات و المپیادها نیز از دیگر رقابت‌های بین‌المللی هستند که در رشته‌ها و موضوعات مختلف برگزار می‌شوند. کسب مقام در این نوع رقابت‌ها که به صورت تئوری و عملی وجود دارند، باعث اثبات سطح علمی بالای شما خواهد شد. حتی اگر شما موفق به کسب مقام نشوید نیز تجربه شما برای شرکت در دوره‌های بعدی و کسب رتبه افزایش خواهد یافت و دانش و تجربه کافی برای ورود به بازار کار در رشته تحصیلی خود را کسب خواهید کرد. 

این رقابت‌ها علاوه بر مزایایی که پیش از این ذکر کردیم، ذهن شما را به چالش می‌کشند و باعث می‌شوند خلاقیت‌ شما در زمینه‌های مرتبط افزایش یابد. همچنین ممکن است شما در جریان این رقابت‌ها با کارفرمای شرکتی که علاقمند به کار در آن هستید، آشنا شوید و بتوانید در آن‌ مشغول به خدمت شوید

رشته های غیر پزشکی در لهستان

شما قصد دارید برای تحصیل در کدام رشته وارد لهستان شوید؟ تحصیل در لهستان برای رشته‌های مختلف مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی است و دلیل آن بورسیه‌های تحصیلی لهستان، هزینه‌های پایین زندگی و مسکن در لهستان نسبت به سایر کشورهای دیگر، اجازه کار دانشجویی، شهریه مقرون به صرفه در برابر برخی کشورها و امنیت در لهستان است. در این قسمت درباره برخی از رشته‌های پر طرفدار در لهستان صحبت خواهیم کرد.

تحصیل در لهستان برای رشته خلبانی مورد استقبال دانشجویان اتحادیه اروپا است که قصد تحصیل در این رشته را دارند. در لهستان دوره‌های آموزش خلبانی خصوصی و آموزش خلبانی برای حمل و نقل هوایی ارائه می‌شود. البته بهتر است برای پذیرش گرفتن در این دوره‌ها از یک مشاور با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

رشته‌های مهندسی در لهستان از رونق خوبی برخوردارند. برخی از گرایش‌های مهندسی نسبت به سایر رشته ها طرفداران بیشتری دارند. مهندسی کامپیوتر، مهندسی هوافضا و مهندسی معماری جزء این گرایش‌ها هستند که اتفاقا در لهستان با کیفیت خوبی ارائه می‌شوند. دانشگاه صنعتی ورشو بهترین دانشگاه ارائه دهنده رشته‌های مهندسی در لهستان است.

کشور لهستان دارای دانشگاه‌های معتبر برای ارائه گرایش‌های مختلف هنر نیز است. رشته‌های معماری، موسیقی، تئاتر و سینما و طراحی مد و جواهر از پر طرفدارترین گرایش‌های هنر است. گرایش‌های مختلف هنر در بسیاری از دانشگاه‌های لهستان به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

رشته مدیریت از دیگر رشته‌هایی است که با کیفیت بالا در لهستان ارائه می‌شود. جالب است بدانید اخیرا دانشگاه ورشو یک دوره دکترای مدیریت با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد برگزار کرده است. تحصیل مدیریت در لهستان می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای آینده کاری شما باشد.

تحصیل در رشته گردشگری در کشوری که دارای امکانات تفریحی و گردشگری زیادی باشد، باعث می‌شود شما بتوانید علاوه بر آموزش‌های تئوری، به صورت عملی نیز تجربه کسب کنید. به همین دلیل تحصیل در رشته گردشگری در قاره اروپا و کشور لهستان بسیار پر رونق است.

از دیگر رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های لهستان که مورد توجه دانشجویان بین‌المللی واقع شده است می‌توان به حقوق اشاره کرد. تحصیل حقوق در مقاطع مختلف در این کشور از شما یک وکیل حرفه‌ای می‌سازد که بتوانید در سطح بین الملل نیز کار کنید و بهترین درآمد را داشته باشید.

هزینه تحصیل در لهستان به نسبت کشورهای اروپای غربی و شرقی و اسکاندیناوی گرانتر میباشد اما هزینه مناسب زندگی و مسکن در این کشور سبب میشود دانشجویان این کشور را به عنوان مقصد برگزینند.

در دانشگاه دوره زبان وجود ندارد.دانشجویان باید تسلط یا مدرک زبان داشته باشند در غیر اینصورت باید یکسال دوره های کالج را طی کنند.

بورسیه های این کشور مختص رشته های غیر پزشکی میباشد.

بورسیه تحصیلی در لهستان

بورسیه‌های تحصیل در لهستان حتی ‌می‌توانند امکان تحصیل کاملا رایگان را برای شما فراهم کنند یا بخش اعظم هزینه‌های تحصیلی شما را در بر گیرند. افرادی که در مضیقه مالی هستند یا افرادی که خواستار تحصیل در دو رشته مختلف هستند، در اولویت دریافت بورسیه‌های تحصیلی لهستان قرار دارند. برخی از دانشگاه‌ها بورسیه‌های خاص دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند و آن‌ها را با توجه به معدل، نمرات و شرایط دانشجو اعطا می‌کنند. در ادامه برخی از بورسیه‌های تحصیلی عمومی را به شما معرفی می‌کنیم.

بورسیه دیوید ال بورن به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد و شامل کمک هزینه‌های تحصیل به مدت یک سال خواهد شد.

بورسیه ارساموس موندوس به دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی تعلق می‌گیرد. این بورسیه از سوی کمیسیون اروپا و به منظور تشویق دانشجویان به تحصیل ارائه شده است.

بورسیه تحصیلی بنیاد کازیسکو در لهستان به دانشجویان مقیم ایالات متحده که برای تحصیل به لهستان می‌آیند اعطا می‌شود. 

بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی دیگری نیز در لهستان وجود دارد که ممکن است توسط خود دانشگاه به دانشجویان اعطا شود. به همین منظور بهتر است در مورد بورسیه تحصیلی از اداره امور دانشجویان دانشگاه خود پرس و جو کنید.

همچنین شما می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی کشور ایران نیز برای تحصیل در لهستان استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از این بورسیه‌ها باید تعهد نامه‌هایی مانند خدمت به وطن و… را امضا کنید.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

تحصیل در عمان

تحصیل در عمان

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

کالج اویسینا مجارستان

کالج اویسینا مجارستان

دانشگاه های برتر انتاریو

دانشگاه های برتر انتاریو

استان انتاریو

استان انتاریو

دانشگاه های برتر استان کبک کانادا

دانشگاه های برتر استان کبک کانادا

تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک

کشور لهستان

کشور لهستان

تحصیل در امارات

تحصیل در امارات

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در دانشگاه های کانادا

تحصیل در دانشگاه های کانادا

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه

تحصیل در دبیرستان کانادا

تحصیل در دبیرستان کانادا

تحصیل دکترا در لهستان

تحصیل دکترا در لهستان

کارشناسی ارشد در نروژ

کارشناسی ارشد در نروژ

کارشناسی ارشد در ایسلند

کارشناسی ارشد در ایسلند

کارشناسی ارشد در لیتوانی

کارشناسی ارشد در لیتوانی

کارشناسی ارشد در لهستان

کارشناسی ارشد در لهستان

کارشناسی ارشد در اسلواکی

کارشناسی ارشد در اسلواکی

کارشناسی ارشد در جمهوری چک

کارشناسی ارشد در جمهوری چک

تحصیل در دبیرستان لهستان

تحصیل در دبیرستان لهستان

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در چین

تحصیل در چین

دوره تخصصی آموزش خلبانی در لهستان

دوره تخصصی آموزش خلبانی در لهستان

دانشگاه الوموک جمهوری چک

دانشگاه الوموک جمهوری چک

دانشگاه ماساریک جمهوری چک

دانشگاه ماساریک جمهوری چک

دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه چارلز جمهوری چک

ثبت شرکت در لهستان

ثبت شرکت در لهستان

دانشگاه لومونوسوف روسیه

دانشگاه لومونوسوف روسیه

دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه سماشکو روسیه

دانشگاه سماشکو روسیه

دانشگاه پیراگوف روسیه

دانشگاه پیراگوف روسیه

دانشگاه کازان روسیه

دانشگاه کازان روسیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی

تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ

زندگی در لهستان

زندگی در لهستان

تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان

تحصیل در اوکراین

تحصیل در اوکراین

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان