تحصیل در ایتالیا


تحصیل رایگان در ایتالیا

 دانشجویان برای تحصیل در این کشور می‌بایست مبلغی را به عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت کنند. شهریه دانشگاه‌های دولتی در ایتالیا بسته به نوع مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری)، رشته و دانشگاه متفاوت است. به‌طور متوسط شهریه دانشگاه‌های دولتی در این کشور مبلغی بین ۰ تا ۵۰۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی است. البته این مبلغ ممکن است برای دانشجویان (خارج از اتحادیه اروپا) در بعضی از دوره‌ها بیشتر باشد. بنابراین این مسئله بسیار مهم است که دانشجویانی که ایتالیا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کرده‌اند با مراجعه به وب‌سایت دانشگاه و بخش tuition fees از شهریه دانشگاه در مقطع تحصیلی و رشته مورد علاقه خود اطلاع کامل بدست آورند. برای مثال متوسط شهریه برخی از دانشگاه های ایتالیا به شرح زیر است.

 • دانشگاه سنت آنا (متوسط شهریه ۴۰۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی)
 • دانشگاه بولونیا (متوسط شهریه ۳۰۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی)
 • دانشگاه پادوا (متوسط شهریه ۴۰۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی)
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان (متوسط شهریه ۳۹۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی)
 • دانشگاه ترنتو (متوسط شهریه ۴۰۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی)
 • دانشگاه تورین (متوسط شهریه ۲۸۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی)
 • دانشگاه سیه نا (متوسط شهریه ۱۸۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی)
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان (متوسط شهریه ۳۳۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی)

همانطور که می‌توان مشاهده کرد، شهریه دانشگاه‌­های ایتالیا با توجه به سیاست‌های آموزشی و پولی آن­ها با یکدیگر متفاوت است و دانشجویان بهتر است قبل از اقدام به اخذ پذیرش با مراجعه به سایت دانشگاه از شهریه دانشگاه و شرایط پرداخت آن اطلاعات لازم را بدست آورند. اما یکی از مهمترین مزیت‌های تحصیل در ایتالیا که شرایط بسیار مناسبی برای دانشجویان ایجاد کرده است، امکان استفاده از انواع بورسیه­ های دولتی ایتالیا است. این بورسیه‌ها که بیشتر آن­­­ها از طرف دولت تامین مالی می‌شود به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که به دلیل مشکلات مالی در تامین هزینه­ های دانشگاه و زندگی در این کشور با مشکل مواجه شوند. از این رو دولت ایتالیا برای تشویق دانشجویان و کمک به آن­ها بورسیه هایی در نظر گرفته است که به نوعی می ­­توان گفت تحصیل رایگان در ایتالیا یا تحصیل با هزینه بسیار پایین امکان­پذیر است. در ادامه به توضیح این کمک­ هزینه‌های تحصیلی خواهیم پرداخت.

چگونگی تحصیل رایگان در ایتالیا با استفاده از بورسیه دولتی

همان­طور که گفته شد، یکی از روش­ های تجربه تحصیل رایگان در ایتالیا استفاده از بورسیه‌های دولتی است. بیشتر این بورسیه‌های بر پایه نیاز (need-based) طراحی شده است و  همان­طور که از نام آن پیدا است، به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که بتوانند نشان دهند به دلیل وضعیت مالی قادر به پرداخت هزینه­ های تحصیل نیستند و این موضوع می‌تواند مانع بزرگی برای دست­یابی به اهداف تحصیلی آن­ها (تحصیل در ایتالیا) باشد. در این نوع بورسیه، اگر دانشجو هنوز تحت پوشش والدین خود باشد و والدین به دلیل مشکلات مالی نتوانند هزینه ­های تحصیل فرزند خو را تامین کنند، می­توانند برای دریافت این بورسیه درخواست خود را ارائه دهند. البته ممکن است فاکتور­های دیگر از طرف اعطا کنندگان این نوع بورسیه­ مورد بررسی قرار بگیرید. به عنوان مثال:

 • تابعیت و وضعیت اقامت
 • تعداد افراد خانواده
 • بیمه و مالیات
 • شرایط شغلی والدین

همچنین اگر دانشجو شاغل باشد مدارک مربوط به درآمد دانشجو مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توان گفت بورسیه­ های دولتی به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که والدین آن­ها قادر به پرداخت شهریه دانشگاه نباشند. حتی در بعضی موارد ممکن است یک دانشجو به دلیل سوابق تحصیلی عالی بتواند علاوه‌بر این بورسیه (need-based)، بورسیه شایستگی (merit-based) با توجه به نوع دوره تحصیلی و دانشگاه را بدست آورد. بنابراین با توجه به اینکه شرایط دریافت این نوع بورسیه‌ها ممکن است متفاوت باشد، بهتر است قبل از اقدام، مدارک مورد نیاز و مبلغ در نظر گرفته شده برای این بورسیه به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

برخی از بهترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا که طرفداران زیادی به خصوص در ایران دارد به شرح زیر است:

 • بورسیه استانی (DSU)

بورسیه استانی یا (DIRITTO ALLO STUDIO UNIVERSITARIO) یکی از معروف‌ترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا است. این بورسیه به دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در ایتالیا تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد. برای اعطای بورسیه جهان سوم یا بورسیه استانی ایتالیا مواردی همچون سن، میزان درآمد سالانه خانواده، وضعیت مسکن در ایران و تعداد خواهران و برادران، مورد بررسی قرار می‌گیرد نه سوابق تحصیلی متقاضی.

بورسیه استانی موارد زیر را پوشش می‌دهد:

 1. معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه
 2. خوابگاه رایگان + یک وعده غذای رایگان (در روز) + کمک‌هزینه نقدی تا ۳۰۰۰ یورو در سال و در صورت عدم اختصاص خوابگاه و غذا به متقاضی، کمک‌هزینه تا ۵۲۰۰ یورو در سال خواهد بود
 3. تخفیف استفاده از حمل و نقل عمومی
 • بورسیه استعداد­یابی ایتالیا

یکی دیگر از معروف‌ترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا برای ایرانیان،بورسیه استعداد­یابی (Invest Your Talent in Italy) است. این برنامه به دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی که اهل کشورهایی ازجمله ایران هستند، کمک‌هزینه اعطا می‌کند. این برنامه را که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای کاریابی در زمینه‌هایی مانند مهندسی، معماری، طراحی، فناوری‌های پیشرفته، اقتصاد و مدیریت کمک می‌کند، وزارت امور خارجه ایتالیا، آژانس تجارت ایتالیا و Uni-Italia پشتیبانی می‌کنند. مبلغ بورسیه ۸۱۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی (۹ ماه) و معادل ۹۰۰ یورو در ماه است.

 • بورسیه وزارت امور خارجه ایتالیا

یکی دیگر از بورسیه‌های دولتی ایتالیا بورسیه وزارت امور خارجه و همکاری‌‌های بین‌المللی ایتالیا است. وزارت امورخارجه ایتالیا هر ساله بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بین‌‌المللی در ایتالیا تحصیل می‌کنند و شهروندان ایتالیایی که در خارج از ایتالیا زندگی می‌کنند در نظر می‌‌گیرد. هدف از این بورسیه افزایش همکاری فرهنگی بین‌‌‌‌‌المللی، گسترش زبان ایتالیایی و  ارتقاء سیستم اقتصادی و تکنولوژی ایتالیا در سراسر جهان است.

البته عالاوه بر موارد بالا دانشگاه­های بولونیا و پلی­تکنیک تورین و  بورسیه­هایی بر پایه نیاز به دانشجویانبین‌‌‌‌‌المللی ارائه می­دهند.

 • دانشگاه بولونیا ( ۴۸ بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین­المللی که در این دانشگاه پذیرفته شده ­باشند)
 • دانشگاه تورین ( برخی از دانشجویانی که در دوره‌های مهندسی یا کشاورزی در این دانشگاه ثبت ­نام کنند)

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی به ایتالیا

 • درآمد زیر 12000€ (یورو) در سال
 • سن زیر 35 سال
 • فیش حقوقی قیم
 • وضعیت حساب بانکی قیم
 • ارائه سند ملکی یا اجاره‌نامه قیم
 • کپی شناسنامه خود و والدین
 • فیش حقوقی پدر خانواده
 • ارائه مدارک تحصیلی در مقاطع قبل

اعزام دانش آموز به مدارس ایتالیا

مقطع ابتدائی (Primary Education )

تحصیل مقطع ابتدائی در کشور ایتالیا از سن ۶ سالگی به‌صورت رسمی آغازشده و اجباری است. به‌منظور تطابق با سیستم استاندارد اروپایی برای سن خروج از مدرسه، کودکان پس از سن ۵ سال و نیم، قادر خواهند بود، وارد مدرسه شوند. به‌طورکلی در مقطع ابتدائی، کودکان خواندن و نوشتن را خواهند آموخت و با طیف وسیعی از موضوعات شامل ریاضیات، جغرافیا، زبان ایتالیایی، انگلیسی و علوم آشنا خواهند الئهشد. در این دوره هم‌چنین دروسی نظیر موسیقی، علوم کامپیوتر و مطالعات اجتماعی نیز به کودکان آموزش داده خواهد شد.

در مدارس ابتدایی در کشور ایتالیا گذراندن دروس دینی به‌صورت دلخواه خواهد بود. تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس در حدود ۱۰ تا ۲۵ نفر است. دوره ابتدایی در کشور ایتالیا ۵ سال به طول خواهد انجامید. در پایان این دوره تحصیلی، دانش‌آموزان امتحانی تحت عنوان آزمون پایانی خواهید داشت. در سن ۱۱ سالگی دانش‌آموزان دوره بعدی تحصیلات خود را آغاز می‌کنند.

دوره راهنمایی (Lower Secondary School)

تمام دانش‌آموزان در بازه سنی ۱۱ تا ۱۴ سال می‌بایست در دوره راهنمایی تحصیل کنند. دانش‌آموزان در این دوره حداقل بایستی ۳۰ ساعت در هفته دروس رسمی خود را بگذرانند. این درحالی‌که است که بسیاری از مدارس فعالیت‌های فوق‌برنامه‌ای در بعدازظهرها ارائه می‌دهند که عموماً این کلاس‌های فوق‌برنامه در حوزه کامپیوتر، موسیقی و فعالیت‌های ورزشی خواهند بود.

دروس رسمی این دوره بازه وسیعی از مباحث تعیین شده ملی است که توسط وزارت آموزش‌وپرورش ابلاغ‌شده است. در پایان هر ترم، دانش‌آموزان گزارشی از عملکرد خود دریافت می‌کنند. در پایان‌ترم سوم دانش‌آموزان امتحانی کتبی در موضوعات زبان ایتالیایی، ریاضیات، علوم و یک‌زبان خارجی خواهند داد. همچنین امتحانی شفاهی نیز در باقی موضوعات خواهند داشت. دانش‌آموزان موفق مدرکی را دریافت می‌کنند و به دوره بعدی وارد خواهند شد.

دوره دبیرستان (Upper secondary school)

در ایتالیا دو دسته از دبیرستان‌ها وجود دارد: (The Liceo (like a British grammar school که ماهیت آکادمیک دارد و Istituto که فنی و حرفه‌ای محسوب می‌شود. در دو سال ابتدائی این دوره، تمام دانش‌آموزان در یک سیستم درسی ملی، دروسی مانند زبان ایتالیایی و ادبیات، علوم، ریاضیات، زبان خارجی، دینی، جغرافیا، تاریخ، مطالعات اجتماعی و تربیت‌بدنی را خواهند گذراند. همچنین در سال سوم از تحصیل، دانش‌آموزان دروس اختصاصی که Indirizzi نامیده می‌شوند، خواهند گذراند.

اعزام دانشجو به ایتالیا در مقطع کارشناسی

برای اینکه بتوانید شرایط ورود به دوره کارشناسی در دانشگاه ایتالیا را برآورده کنید، باید با موفقیت دوره متوسطه را به پایان برسانید، گواهی فارغ‌التحصیلی معتبر داشته باشید و شرایط تحصیلات عالی را در کشور خود داشته باشید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از برنامه‌های سطح لیسانس در ایتالیا فقط به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند و برای پذیرفته شدن در برنامه موردنظر خود، ممکن است لازم باشد توانایی‌های زبان خود را از طریق آزمون زبان گواهی‌شده اثبات کنید.

تحصیل در ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یک دانشگاه ایتالیا، شما باید یک مدرک لیسانس یا مدرک معادل آن را داشته باشید. بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌های گسترده‌تری را به زبان انگلیسی در سطح کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند. اگر تحصیلات قبلی شما به زبان انگلیسی نبود، می‌توانید مهارت خود را با شرکت در یک آزمون زبان انگلیسی شناخته شده مانند TOEFL یا IELTS اثبات کنید. شما باید نمرات آزمون زبان را توسط دفتر بین‌المللی خود تأیید کنید.

به‌عنوان بخشی از شرایط ورود برای تحصیل در خارج از کشور در ایتالیا، هنگام درخواست برای برنامه موردنظر خود ممکن است لازم باشد هر یک از مدارک زیر را ارائه دهید.

 • سند هویت مانند گذرنامه یا شناسنامه اتحادیه اروپا؛
 • متن آکادمیک تحصیلات قبلی شما؛
 • فرم درخواست دانشگاه؛
 • توصیه‌نامه؛
 • بیانیه شخصی و
 • اثبات مهارت زبان (بسته به برنامه انگلیسی یا ایتالیایی).

بسته به موسسه و زبانی که اسناد شما به آن نوشته‌شده است، ممکن است مجبور باشید ترجمه معتبر اسناد خود را به ایتالیایی ارائه دهید. همیشه هرگونه نیاز به برنامه خاص را با موسسه خود تأیید کنید، زیرا مدارس و برنامه‌های مختلف می‌توانند شرایط ورود متفاوتی داشته باشند!

اعزام دانشجو به ایتالیا در مقطع دکترا

برای تأمین شرایط ورود به دکترا در دانشگاه ایتالیا، به یک مدرک یا برنامه کارشناسی ارشد مربوطه نیاز دارید. برخی از دانشگاه‌های ایتالیا نیز متقاضیان را ملزم به ارائه پیشنهاد تحقیقاتی خود می‌کنند.

برای تحصیل در مقطع دکتری در این کشور در مرحله اول باید بتوان یک استاد راهنما برای خود جذب نمایند که حاضر باشد در مقطع دکترا دانشجویان را به‌عنوان دانشجو بپذیرد. در بسیاری از مواقع متقاضیان می‌توانند در این مقطع تحصیلات خود را به‌صورت رایگان انجام دهند. در ایتالیا معمولاً تحصیل در مقطع دکترا 3 ساله است و افراد اجازه کار به مدت 30 ساعت در هفته را دارند. البته بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در کشور ایتالیا بسیار مناسب است و معمولاً نیازی به کار ساعتی نخواهد بود.

برای تحصیل در مقطع دکتری متقاضی باید نمره زبان خیلی خوبی را ارائه دهد. در این مقطع تحصیلی افراد می‌توانند همراه خود را در این کشور در کنار خود داشته باشند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک زبان انگلیسی با نمره 7 آیلتس را بتوانند در لیست مدارک خود قرار دهند. شرایط رزومه متقاضی برای اخذ پذیرش و جذب استاد راهنما تأثیر بسیاری دارد. متقاضی باید بتوانند رزومه خیلی خوبی از سابقه کاری و تحصیلی خود ارائه دهند. داشتن سابقه کاری و مدارک تحصیلی معتبر و همچنین مقاله‌های ISI تأثیر خوبی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع دکترا برای افراد رقم می‌زند.

هزینه های تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا به‌طور قابل‌توجهی کمتر از سایر کشورها در اروپا است. مؤسسات آموزش عالی در ایتالیا شهریه خود را تعیین می‌کنند، اما در مورد تحصیلات دانشگاهی، حداقل هزینه ثبت‌نام و حداکثر هزینه مشارکت‌های دانشجویی وجود دارد که نمی‌تواند بیش از 20٪ بودجه دولت باشد.

پذیرش در “master universitari” و سایر دوره‌های مدرک تخصصی در ایتالیا ممکن است شهریه بسیار بیشتری داشته باشد، به‌ویژه در مؤسسات خصوصی. دانشجویان دکتری که کمک‌هزینه دانشگاه دریافت می‌کنند شهریه نمی‌پردازند اما دارندگان غیر بورسیه ملزم به پرداخت شهریه قابل‌استفاده برای دانشگاه خود هستند.

دانشجویان اتحادیه اروپا ممکن است تحت هزینه متفاوتی از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا قرار بگیرند، بنابراین با موسسه ایتالیایی خود تماس بگیرید تا تأیید کنید که شهریه خود را پرداخت خواهید کرد. هزینه‌های تحصیل در ایتالیا بسته به اینکه از کجا، سطح تحصیلات، منطقه‌ای که در آن تحصیل می‌کنید و نوع موسسه – دولتی یا خصوصی، متفاوت باشد. طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها را در ایتالیا جستجو کنید تا برنامه مناسب شما را پیدا کند!

 • دانشگاه‌های دولتی

متوسط هزینه‌ها ​​برای تحصیلات عالی دانشگاه‌های دولتی در ایتالیا می‌تواند بین 900 تا 4000 یورو در سال باشد، بسته به اینکه از اتحادیه اروپا هستید یا نه موسسه خاص و همچنین برنامه و سطح تحصیلات شما در این مبلغ مؤثر است.

 • دانشگاه‌های خصوصی

دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا به‌طور قابل‌توجهی گران‌تر از همتایان دولتی خود هستند و هزینه‌های آن‌ها از 6000 تا 20،000 € سالانه متغیر است. بیشتر دانشگاه‌های خصوصی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شهریه مشابهی را دریافت می‌کنند.

مدارک اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای دانشجویی در ایتالیا توسط سفارتخانه‌ها یا دفاتر کنسولگری ایتالیا در کشور مبدأ شما صادر می‌شود.

دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) یا افتا می‌توانند با گذرنامه معتبر یا کارت شناسایی اتحادیه اروپا وارد ایتالیا شوند و می‌توانند برای مدت‌زمان تحصیل بدون ویزا در ایتالیا بمانند. به‌هرحال، پس از ورود، دانشجویان اتحادیه اروپا برای دریافت اجازه اقامت باید در ایستگاه Questura (ایستگاه پلیس) محلی خود ثبت‌نام کنند.

اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید، لازم است قبل از ورود به ایتالیا ویزای دانشجویی دریافت کنید. برای شروع روند دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا از اطلاعات زیر استفاده کنید!

بسته به مدت‌زمان برنامه تحصیل، دو نوع ویزای دانشجویی در ایتالیا وجود دارد:

 • ویزای نوع C: ویزای کوتاه‌مدت یا ویزای مسافرتی برای یک یا چند ورودی معتبر و برای مدت بیش از 90 روز معتبر است
 • ویزای نوع D: ویزای طولانی‌مدت بیش از 90 روز معتبر است

به هر نوع ویزایی که نیاز دارید مهم نیست، مراحل را از قبل از ورود خود به ایتالیا به‌خوبی شروع کنید، زیرا زمان پردازش طولانی است. به‌محض دریافت نامه پذیرش از موسسه ایتالیایی، باید با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ایتالیا تماس بگیرید تا وقت ویزا بگیرید، زیرا قرار ملاقات‌ها سخت است. روش‌های درخواست ویزای دانشجویی ایتالیا تغییر می‌کند، بنابراین همیشه لازم است که برای تأیید شرایط ویزا فعلی با سفارت ایتالیا تماس بگیرید. اگر از برنامه اعزام دانشجو به ایتالیا از طریق یکی از موسسه‌های مهاجرتی اقدام می‌کنید راه برای اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا هموارتر می‌شود.

اگر از طریق ویزای نوع D وارد ایتالیا می‌شوید، باید ظرف 8 روز از ورود به ایتالیا، ورود خود را به ایستگاه Questura گزارش دهید. برای اثبات وضعیت اقامت قانونی خود در این کشور، کارت اجازه اقامت برای شما ارسال می‌شود.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

تحصیل در عمان

تحصیل در عمان

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

کالج اویسینا مجارستان

کالج اویسینا مجارستان

دانشگاه های برتر انتاریو

دانشگاه های برتر انتاریو

استان انتاریو

استان انتاریو

دانشگاه های برتر استان کبک کانادا

دانشگاه های برتر استان کبک کانادا

تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک

تحصیل در امارات

تحصیل در امارات

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در دانشگاه های کانادا

تحصیل در دانشگاه های کانادا

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه

تحصیل در دبیرستان کانادا

تحصیل در دبیرستان کانادا

تحصیل دکترا در لهستان

تحصیل دکترا در لهستان

کارشناسی ارشد در نروژ

کارشناسی ارشد در نروژ

کارشناسی ارشد در ایسلند

کارشناسی ارشد در ایسلند

کارشناسی ارشد در لیتوانی

کارشناسی ارشد در لیتوانی

کارشناسی ارشد در لهستان

کارشناسی ارشد در لهستان

کارشناسی ارشد در اسلواکی

کارشناسی ارشد در اسلواکی

کارشناسی ارشد در جمهوری چک

کارشناسی ارشد در جمهوری چک

تحصیل در دبیرستان لهستان

تحصیل در دبیرستان لهستان

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

آکادمی فوتبال ایتالیا

آکادمی فوتبال ایتالیا

کشور ایتالیا

کشور ایتالیا

تحصیل در چین

تحصیل در چین

دانشگاه الوموک جمهوری چک

دانشگاه الوموک جمهوری چک

دانشگاه ماساریک جمهوری چک

دانشگاه ماساریک جمهوری چک

دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه لومونوسوف روسیه

دانشگاه لومونوسوف روسیه

دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه سماشکو روسیه

دانشگاه سماشکو روسیه

دانشگاه پیراگوف روسیه

دانشگاه پیراگوف روسیه

دانشگاه کازان روسیه

دانشگاه کازان روسیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی

تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ

تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان

تحصیل در اوکراین

تحصیل در اوکراین

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان