دانشگاه چارلز جمهوری چک


در مورد دانشگاه چارلز جمهوری چک، چه می دانید؟

دانشگاه چارلز جمهوری چک به دلیل دارا بودن بالاترین استانداردهای آموزشی باعث شده است که تعداد زیادی از دانشجویان به خصوص در رشته های علوم پزشکی متقاضی تحصیل در جمهوری چک شوند.

دانشگاه چارلز جمهوری چک یکی از قدیمی ترین، بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های اروپا و جهان به ویژه در حوزه علوم پزشکی قلمداد می شود. با توجه به اینکه این روزها تمایل به تحصیل در رشته علوم تجربی بسیار افزایش یافته و بسیاری از افراد خواهان تحصیل پزشکی در دانشگاه های بین المللی هستند، دانشگاه چارلز جمهوری چک می تواند گزینه بسیار خوبی باشد.

در آخرین رتبه بندی سایت معتبر QS دانشگاه چارلز جمهوری چک عنوان بهترین دانشگاه این کشور را به خود اختصاص داده و در جایگاه 200 دنیا قرار گرفته است. البته این رتبه بندی به صورت کلی بوده و در برخی رشته ها مانند جغرافیا و فلسفه در رده زیر 100 دنیا نیز جای می گیرد. از سایر رشته های مطرح دانشگاه چارلزجمهوری  چک می توان به پزشکی و دندانپزشکی اشاره نمود. در این نوشتار قصد داریم دانشگاه پرطرفدار چارلز جمهوری چک را معرفی نماییم

معرفی دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه چارلز جمهوری چک اولین دانشگاه در مرکز اروپاست که در سال 1348 میلادی همزمان با حکمرانی چارلز چهارم در شهر پراگ پایه گذاری شد. در ابتدا به آن دانشگاه پراگ گفته می شد و امروزه با نام دانشگاه کارلف، دانشگاه چارلز در پراگ و دانشگاه چارلزجمهوری  چک شناخته می شود. تدریس و پژوهش دانشمند بزرگ آلبرت اینشتین در دانشگاه چارلز باعث شده است تا نام این دانشگاه بیش از پیش بر سر زبان ها جاری شود.

دانشگاه چارلز همواره بر امور پژوهش و تحقیق تاکید نموده و اصرار بر آزادی آموزش، پژوهش، وحدت و استقلال هومبولتیان داشته و این اصل را در حوزه های گسترده ای از علوم مختلف مانند علوم اجتماعی، علوم طبیعی و علوم پزشکی مد نظر قرار می دهد. دانشگاه چارلز اعتقاد دارد نظام آموزش و پرورش علاوه بر آگاهی از مباحث علمی باید بر تحقیق و پژوهش استوار باشد و به گونه ای دانشجویان را تحت آموزش های جامع قرار می دهد که همواره در شغل خود موفق باشند.

همین ایدئولوژی باعث شده است که مدارک این دانشگاه نه تنها در اتحادیه اروپا بلکه در کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا و انگلیس نیز مورد تایید باشد. یکی از دلایل این امر این است که نظام آموزشی و روش های اجرا شده در دانشگاه های این کشور، برگرفته از نظام آموزشی و روش های دانشگاه های کشور آمریکاست.

شرایط تحصیل در دانشگاه چارلز جمهوری چک

شرایط تحصیل در دانشگاه چارلزجمهوری  چک با توجه به رشته مورد نظر و دانش زبانی افراد متفاوت است. از آنجا که کشور چک جزو کشورهای تحصیل رایگان به حساب می آید، تحصیل به زبان چکی در دانشگاه های این کشور رایگان است. اما نکته مثبت این است که در دانشگاه چارلز و سایر دانشگاه های کشور چک برنامه های متعددی برای آموزش به زبان انگلیسی نیز وجود دارند. برای استفاده از این برنامه ها در دانشگاه چارلز چک، متقاضیان باید مدرک زبان معتبر معادل آیلتس حداقل 5/5 ارائه دهند

دانشگاه چارلز جمهوری چک هم مانند بسیاری از دانشگاه های دنیا، 2 بار در سال پذیرش دارند و متقاضیان باید به مهلت درخواست پذیرش تحصیلی برای ترم مورد نظر توجه نمایند. طول دوره های تحصیلی معمولا در دانشگاه چارلز جمهوری چک در دوره کارشناسی 3 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری 3 سال می باشد.

از بهترین رشته های دانشگاه چارلز چک رشته های علوم پزشکی است چرا که این دانشگاه دارای 5 دانشکده علوم پزشکی بوده که همه آن ها مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هستند. تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه چارلز جمهوری چک به صورت پیوسته است. البته لازم است که داوطلبان تحصیل در دوره پزشکی دانشگاه چارلزجمهوری چک ابتدا دوره پیش پزشکی را بگذرانند و سپس در آزمون ورودی پزشکی شرکت نمایند.

به طور کلی شرایط تحصیل دانشجویان مستعد و توانمند در دانشگاه چارلز جمهوری چک مهیاست. همچنین این دانشگاه از بسیاری از توانمندترین اساتید و محققین این کشور و سایر کشورهای دنیا بهره می برد. می توان گفت بیشتر فعالیت های دانشگاه چارلز جمهوری چک بر برنامه های آموزشی دوره های فوق لیسانس و دکتری متمرکز بوده و دستاوردها و موفقیت های علمی پژوهشی این دانشگاه موید  است.

دانشگاه چارلز در جمهوری چک

هزینه تحصیل در دانشگاه چارلز جمهوری چک

هزینه تحصیل در دانشگاه چارلز جمهوری چک به رشته مورد نظر افراد و دانش زبانی آن ها بستگی دارد. همانطور که پیشتر اشاره شد کشور چک جزو کشورهای تحصیل رایگان محسوب شده و تحصیل به زبان چکی در دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه چارلز جمهوری چک، کاملا رایگان است. البته اگر دانشجویی نتواند دوره تحصیلی خود را طبق استانداردهای تعریف شده سپری نماید، تا 7 سال اجازه بهره مندی از آموزش کاملا رایگان را دارد.

در غیر اینصورت حتی در دوره هایی که به زبان چکی ارائه می شوند فرد ملزم به پرداخت هزینه خواهد شد. اما دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی باشند، باید بر اساس رشته مورد نظر خود شهریه پرداخت نمایند. هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه چارلز جمهوری چک در محدوده 500 تا 15000 یورو به صورت سالیانه گزارش شده است که ارتباط زیادی به نوع رشته مورد نظر و برنامه تحصیلی انتخاب شده خواهد داشت. به عنوان مثال هزینه های تحصیلی در رشته های علوم پزشکی مانند بیشتر کشورهای دنیا بالاتر از سایر دوره ها خواهد بود.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه چارلز جمهوری چک

عموما متقاضیانی که برای تحصیل در کشور چک وجود دارند افرادی هستند که خواهان گذراندن دوره های دانشگاهی هستند نه مقاطع پیش از دانشگاه. اولین مرحله برای اخذ پذیرش از دانشگاه چارلزجمهوری چک انتخاب رشته مورد نظر می باشد. به خصوص اینکه روش دریافت پذیرش تحصیلی در حوزه های علوم پزشکی با رشته های غیر پزشکی بسیار متفاوت بوده که قبلا به آن اشاره شد. مرحله بعدی برای اخذ پذیرش بالا بردن مهارت زبان خارجی برای تحصیل در دانشگاه چارلز جمهوری چک است.

اگر فرد به زبان چکی مسلط باشد به مدرک زبان معتبر بین المللی برای تحصیل در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود نداشته و تحصیل وی رایگان خواهد بود. در غیر این صورت باید مدرک زبان معتبر بین المللی مانند آیلتس با حداقل نمره 5/5 یا معادل تافل آن را ارئه نماید. در گام سوم متقاضی می بایست شرایط پذیرش دانشگاه چارلز در رشته مورد نظر خود را با مراجعه به سایت دانشگاه، مدنظر قرار دهد.

برخی از این شرایط عبارت اند از: حضور در آزمون ورودی و کسب حد نصاب لازم برای قبولی در برخی رشته ها، داشتن مقالات معتبر ISI به خصوص برای دریافت بورسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، دانلود فرم درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه چارلز و تکمیل آن، ارسال فرم تکمیل شده به همراه مدارک و مستندات لازم برای دانشگاه. قدم بعدی برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه چارلز جمهوری چک، ارائه مدارک مقطع قبلی تحصیلی و شرکت در آزمون و مصاحبه های لازم بر اساس نوع دوره و رشته مورد نظر می باشد.

به عنوان مثال برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری معمولا با دانشجویان مصاحبه علمی صورت گرفته و فرد باید حد نصاب لازم برای پذیرش را کسب نماید. نکته مهمی که باید متقاضیان مد نظر قرار دهند این است که تمامی این مراحل باید قبل از مهلت زمانی تعیین شده توسط دانشگاه جمهوری چک انجام شوند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه چارلز جمهوری چک

مرحله بعدی برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه چارلز چک ارائه مدارک مورد نیاز و پیگیری درخواست متقاضی می باشد. بدین منظور متقاضی بایستی بر اساس مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی مورد نظر خود و موارد ذکر شده در سایت دانشگاه جمهوری چک، مدارک لازم را فراهم کرده و به همراه درخواست خود ارسال نماید. همان گونه که قبلا اشاره شد بیشترین شهرت و اعتبار دانشگاه چارلز چک به دلیل اعتبار بالای مدارک حوزه پزشکی این دانشگاه است.

برای دریافت پذیرش تحصیلی در این رشته ها متقاضی باید مدرک دیپلم با نمره A داشته و همچنین بر اساس رشته انتخابی خود، مدرک زبان بین المللی معتبر معادل آیلتس 5/5 به بالا ارائه نماید. پس از این مرحله متقاضیان می بایست در آزمونی با نام SAT که به نوعی آزمون ورودی دانشگاه چارلز جمهوری چک می باشد، شرکت نموده و با کسب نمره حداقل 2100 مجاز به پذیرش در این دانشگاه شوند. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار شده در نتیجه داشتن تسلط کافی به این زبان لازم است. منابع امتحانی آزمون ورودی دانشگاه چارلز جمهوری چک شامل درس های شیمی، زیست شناسی و ریاضیات هستند. در نهایت نیز معمولا از دانشجویان مصاحبه شده و پذیرش صورت می گیرد.

 

 • مدارک تحصیلی مقطع قبلی (که ترجمه رسمی شده اند)
 • ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی (که ترجمه رسمی شده اند)
 • قبولی در آزمون ورودی در صورت نیاز
 • مدرک زبان معتبر در صورت لزوم
 • پذیرش در مصاحبه انجام شده
 • رسید واریز شهریه ترم اول
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • گواهی تاییدیه سلامت
 • کپی پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه بیشتر از مدت اقامت مورد نیاز

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی جمهوری چک

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه چارلز
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی مقطع قبلی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه کشور مبدا
 • ترجمه ریز نمرات مقطع قبلی فرد متقاضی
 • مدارک شناسایی شامل گذرنامه دارای اعتبار، شناسنامه و کارت ملی
 • مدرک زبان مورد نظر
 • گواهی سلامت پزشکی
 • اصل و کپی گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی تمکن مالی مورد نیاز از بانک
 • کپی پرینت واریز شهریه ترم اول دانشگاه
 • شش قطعه عکس
 • اصل و کپی رزرو یا اجاره نامه مکان سکونت متقاضی مانند پذیرش از خوابگاه دانشجویی
 • فرم تکمیل شده و تایید شده درخواست ویزا با امضای فرد متقاضی


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان