ثبت شرکت در آذربایجان


ثبت شرکت در آذربایجان و بررسی شرایط آن

ثبت شرکت در آذربایجان، راه های ثبت شرکت در آذربایجان و راه های اخذ اقامت آذربایجان از طریق ثبت شرکت در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. آیا از طریق ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان می توان اقامت دائم گرفت؟ ثبت شرکت در آذربایجان از چه طریقی امکان پذیر می باشد؟ 

ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان به دلیل نزدیک بودن به ایران و ارزان بودن هزینه زندگی در این کشور  مورد توجه هموطنان گرامی ما بوده است. امکان تردد سریع و دسترسی به خطوط هوایی و زمینی و نزدیکی آب و هوا می تواند در این مهم مورد توجه باشد. ثبت شرکت در این کشور اگر همه مدارک آماده باشد ظرف سه روز انجام می شود. هزینه های زندگی در این کشور ارزان است و راه اندازی شرکت در این کشور در زمینه های مختلف امکان پذیر است. اما تنها به شرط سرمایه گذاری به مبلغ 500،000 منات در این کشور می توانید اقامت آذربایجان را اخذ نمایید؛ حال این سوال مطرح می شود که صرف این هزینه برای ثبت شرکت در آذربایجان انتخاب درستی می باشد یا با هزینه ای مشابه می توان در کشورهای برتر دنیا اقامت کسب نمود؟ در ادامه در خصوص جزئیات ثبت شرکت در آذربایجان توضیحات لازم ارائه می شود.

ثبت شرکت در آذربایجان و شرایط عمومی آن

ثبت شرکت در آذربایجان یکی از گزینه های سرمایه گذاری در آذربایجان می باشد که تحت شرایطی می تواند موجب اخذ اقامت آذربایجان گردد. جمهوری آذربایجان با مساحتی در حدود 86،600 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 9،611،700 میلیون نفر در شمال ایران قرار گرفته است. این کشور که در اوراسیا واقع شده است، روزگاری جزئی از خاک ایران بوده است. پایتخت این کشور باکو یا بادکوبه بوده و لنکران و گنجه از شهرهای معروف این کشور است. این کشور به دلیل نزدیکی فرهنگ و آداب و رسوم به ایران و اینکه امکان مسافرت و تردد از مرز هوایی و هم از مرز زمینی از طریق مرز آستارا به این کشور وجود دارد، مورد توجه ایرانی ها چه برای سفرهای توریستی و چه به سبب سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آذربایجان می باشد. اما در واقع باید دید که ثبت شرکت در این کشور به چه ترتیبی سبب اخذ اقامت آذربایجان و به دنبال آن موجب اخذ پاسپورت آذربایجان می شود. با توجه به گزارش بانک جهانی در سال 2018، آذربایجان در رتبه 18 رتبه بندی کسب و کار به دلیل جذابیت های سرمایه گذاری در بین 190 کشور قرار گرفته است. ایرانی ها برای رفتن به آذربایجان نیازی به ویزا ندارند و تردد بین این دو کشور به راحتی صورت می پذیرد.

ثبت شرکت در آذربایجان و اخذ اقامت از طریق آن

ثبت شرکت در آذربایجان از سوی افراد خارجی در این کشور به خصوص ایرانی ها علاوه بر کسب درآمد برای اخذ اقامت آذربایجان هم می باشد. متقاضیان سرمایه گذاری در آذربایجان که قصد ثبت شرکت در این کشور را دارند بایستی حداقل مبلغ 500،000 منات در آذربایجان سرمایه گذاری نمایند و 5 نفر از شهروندان آذربایجان به صورت تمام وقت و یا 10 نفر از شهروندان دایم کشور به صورت پاره وقت در این شرکت مشغول به کار شوند. در مجموع بایستی 80 درصد پرسنل شرکت آذربایجانی باشند. در این صورت در ابتدا یک ویزای 3 ساله صادر می شود و بعد از این مدت مجدداً برای 3 سال دیگر قابل تمدید می باشد. این حالت تنها موردی در آذربایجان می باشد که مجوز اقامت بیشتر از 1 سال صادر می شود.

ثبت شرکت در آذربایجان

ثبت شرکت در آذربایجان و انواع آن

 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود در آذربایجان (LLC)

  این نوع شرکت، بیشترین نهاد تجاری در آذربایجان می باشد و برای هر نوع تجارتی در آذربایجان مناسب می باشد. محدودیتی برای حداقل سرمایه و یا تعداد افرادی که قصد سرمایه گذاری در این نوع شرکت را دارند وجود ندارد. سرمایه اولیه شرکت در ابتدا بایستی به حساب شرکت منتقل گردد. در این نوع شرکت بنیان گذار شرکت می تواند علاوه بر سهم خود در سرمایه اولیه مسئولیت های بیشتری را بر عهده گیرد.

 • ثبت شرکت با سهامی عام در آذربایجان (JSC)

  این نوع شرکت جهت فعالیت در مقیاس بزرگ تر از شرکت های با مسئولیت محدود طراحی شده است که توسط یک یا چند موسس یا افراد و اشخاص حقوقی تشکیل می شود. یک صندوق مشخص به سهام اختصاص داده می شود و شرکت می تواند سهام خود را آزادانه منتقل کند و در اختیار عموم قرار دهد. سهامداران شرکت به میزان بدهی و وظایف محوله خود در شرکت سهیم هستند. این نوع شرکت بایستی از هئیت مدیره، شورای نظارت و کمیسیون حسابرسی که در نشست عمومی سهامداران انتخاب می شوند تشکیل شود. 

 • ثبت شرکت با سهامی خاص در آذربایجان

  این نوع شرکت توسط یک هئیت مدیره اداره می شود که می تواند توسط یک یا چند شخص حقوقی تأسیس شود که هر کدام دارای سرمایه متعارفی هستند که به شکل سهام تقسیم می شود. تفاوت این نوع شرکت با شرکت سهامی عام در این است که سهام این شرکت نمی تواند منتقل شود و یا به مردم واگذار شود.

 • ثبت شرکت با مشارکت عمومی در آذربایجان (GP)

  این مدل شرکت بین دو یا چند شخص قانونی که می توانند بنیانگذاران این شرکت باشند تشکیل می شود که کلیه افراد به صورت کامل مسئول بدهی ها و امور کسب و کار در این شرکت می باشند.

 • ثبت شرکت با مشارکت محدود در آذربایجان (LP)

  همانند شرکت های مشارکت عمومی می تواند توسط دو یا چند فرد یا شرکت تأسیس شود اما همه آن ها مسئولیت نا محدود نخواهند داشت و حداقل یک نفر می تواند به صورت کامل مسئول باشد و این شخص می تواند در فعالیت های کارآفرینی مشارکت نداشته باشد. 

 • ثبت شرکت شعبه شرکت خارجی در آذربایجان

  این نوع شرکت در واقع فقط توسط افراد خارجی که در کشور خود صاحب شرکت بوده و به دلیل گسترش فعالیت های خود در کشور آذربایجان قصد تأسیس نمایندگی یا شعبه شرکت اصلی را دارند. شعبه شرکت تنها یک موسسه گسترش دهنده یک نهاد قانونی خارجی در آذربایجان است و رفتارهای مالیاتی این شرکت مانند شرکت های سهامی در آذربایجان بوده و می تواند سود حاصل از فعالیت خود را به خارج از کشور آذربایجان منتقل نماید. ثبت این حساب ها در نهادهای دولتی آذربایجان الزامی می باشد. شعبه شرکت یک نهاد قانونی می باشد که باید براساس بازاریابی و تبلیغات شرکت مادر خود در آذربایجان فعالیت نماید.

ثبت شرکت در آذربایجان و نکات مثبت و منفی

ثبت  شرکت در آذربایجان با توجه به نکاتی که تا کنون در خصوص آن عنوان شد موارد مثبتی نیز دارد که به برخی از آنها اشاره می شود. یکی از نکات مهمی که در ثبت شرکت در کشورهای مختلف مطرح است مدت زمان مراحل اداری ثبت شرکت در آن کشور می باشد؛ در کشور آذربایجان مراحل ثبت شرکت ظرف مدت 3 تا 7 روز امکان پذیر می باشد. از دیگر موارد مثبت ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان نزدیکی این کشور به ایران می باشد که این نکته شاید برای بسیاری از عزیزانی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند و همچنین کسب و کار داخل ایران خود را نیز تمایل دارند اداره کنند می تواند حائز اهمیت باشد. از دیگر نکات مثبت ثبت شرکت در این کشور ارزان بودن نیروی کار به نسبت سایر کشورهای اروپایی بوده و همچنین با توجه به درصد پایین شاخص بیکاری در این کشور شرایط مساعد کار در این کشور می باشد.

در کنار این نکات مثبت مواردی نیز وجود دارد که می توان از آن به عنوان نکات منفی ثبت شرکت در آذربایجان از آن یاد کرد.

 • میزان سرمایه ایی که جهت سرمایه گذاری در آذربایجان احتیاج است تا افراد سرمایه گذار موفق به اخذ اقامت آذربایجان شوند برای کشوری مانند آذربایجان بسیار بالاست و با همین میزان سرمایه و چه بسا بسیار پایین تر از این 500،000 منات می توان در کشورهای اروپایی عضو شنگن سرمایه گذاری نمود و اقامت این کشور ها را اخذ نمود.

 • زیر ساخت ها در جمهوری آذربایجان بسیار ضعیف می باشد.

 • با توجه به نمودار میل مبارزه با فساد اداری در جمهوری آذربایجان در همین مقاله و وجود فساد اداری در این کشور رشوه خواری در این کشور وجود دارد.

 • وضعیت اخذ اقامت در آذربایجان مبهم است و قوانین این کشور به روشنی در این خصوص اظهار نظر نمی کنند.

 • تنش های سیاسی کشوری مانند آذربایجان بالاست و احتمال بروز جنگ در این کشور می تواند تبعات منفی فراوانی به همراه داشته باشد.

 • دوری این کشور به حوزه شنگن و کم ارزش بودن پول رسمی آذربایجان (منات) به نسبت ارزهای معتبری مانند یورو از دیگر نکات منفی ثبت شرکت آذربایجان می باشد.

 تیم تخصصی اکسین مهاجر از صفر تا صد کارشمارا برعهده میگیرد.با ما در تماس باشید.

با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان