کارشناسی ارشد در لیتوانی


تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در لیتوانی

در لیتوانی 16 موسسه آموزش عالی وجود دارد، و تقریباً همه این موسسات خودگردان هستند. مستقل بودن برای یک موسسه آموزشی همیشه ویژگی مهمی به شمار می رود زیرا برای موسسه این آزادی را فراهم می کند تا خود تصمیمات مورد نیاز برای برنامه های آموزشی و برنامه ها و کلاس های ویژه را بگیرد.

دانشگاه های لیتوانی، طبق سنت، بیشتر در شهرهای بزرگ این شهر قرار گرفته اند. رشته های کارشناسی ارشد در لیتوانی عمدتاً در حوزه هایی نظیر علوم انسانی با تاکید بر زبان، ادبیات و فلسفه، و به طور ویژه در حوزه مطالعات زبان شناسی بالتیک قوی هستند.

علاوه بر این جا دارد از پیشرفت های مهمی که لیتوانی در حوزه های شیمی، بیوشیمی و ژنتیک، و همین طور مطالعات مربوط به محافظت از محیط زیست و چند حوزه دیگر از علوم طبیعی به دست آورده است نام ببریم. همه این ها باعث می شود که کیفیت رشته های مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های لیتوانی بالا برود.

از این رو اگر شما فردی روشن فکر باشید و تصور شما از تحصیل خوب تنها رفتن به یک کشور بزرگ نباشد، بلکه رفتن به کشوری باشد که دارای تاریخی غنی در زمینه تحصیل است و چندین موسسه پژوهشی شناخته شده در سطح جهان دارد، لیتوانی می تواند کشوری ایده آل برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای شما باشد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

  • فرم ثبت نام
  • مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
  • رزومه یوروپس (Europass)
  • کپی برابر اصل پاسپورت
  • 2 یا 3 قطعه عکس
  • رسید پرداخت شهریه ها و هزینه ثبت نام
  • گواهی تمکن مالی برای مدت زمان اقامت و تحصیلتان در لیتوانی

کارشناسی ارشد در لیتوانی

شرایط عمومی تحصیل در لیتوانی کارشناسی ارشد

جمهوری لیتوانی کشوری است در شمال شرقی اروپا که از شما به لتونی، از مشرق و جنوب شرقی به بلاروس، از جنوب به لهستان، از جنوب غربی به روسیه و از مغرب به دریای بالتیک محدود می شود. واحد پول این کشور لیتاس و جمعیت آن 3500400 نفر می باشد. زبان رسمی این کشور لیتوانیایی، و پایتخت آن ویلنیوس است. این کشور در امتداد سواحل جنوب شرقی دریای بالتیک واقع شده است. لیتوانی در طول تاریخ پیچیده خود، فرهنگی منحصر به فرد را توسعه داده است که شامل احترامی عمیق به سنت ها و میل شدید به نوآوری است. امروزه لیتوانی عضو اتحادیه اروپا و ناتو و از جمله ملل دو زبانه و تحصیل کرده در اروپا است. لیتوانی ضمن داشتن امنیت و استقبال از بیگانگان، نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر در شمال اروپا هزینه های زندگی کمتری را ارائه می دهد، که این امر باعث توسعه گردشگری، تجارت و آموزش عالی شده است. سیستم آموزشی کشور لیتوانی از روند بولونیا تابعیت می کند. روند بولونیا از سال 1999 آغاز شد و 29 وزیر آموزشی كشورهای اروپایی اعلامیه بولونیا را در شهر ایتالیایی بولونیا امضا كردند. هدف این فرایند حفظ استاندارد علمی برای مدارک دانشگاهی و تضمین کیفیت است، به گونه ای که دانشجویان بتوانند به راحتی از یک کشور اروپایی به کشور دیگر بروند و کیفیت کلی آموزش عالی اروپا را بهبود بخشند. علاوه بر این، این سیستم شامل جنبه هایی از سیستم آموزش عالی آمریکاست. همچنین سیستم بولونیا برای میزان اعتبار واحدهای درسی از سیستم انتقال اعتبار اروپاECTS  استفاده می کند. همانند کشورهای اروپایی مثل هلند، آلمان و بیش از 30 موسسه آموزش عالی در لیتوانی وجود دارد که مدارک آن ها در سراسر اروپا و همچنین در دنیا مورد پذیرش است. سال تحصیلی در لیتوانی از سپتامبر شروع می شود و اواسط ژوئن به پایان می رسد و به دو ترم بهار و پاییز تقسیم می شود. دانش آموزان می توانند از تحصیل تمام وقت یا نیمه وقت بهره مند گردد. نکته ی حائز اهمیت این است که دانشجویان بین المللی قبل از اقدام برای پذیرش باید مدارک تحصیلی خود را برای مرکز سنجش کیفیت لیتوانیایی در آموزش عالی CQAHE  ارسال نمایند تا ارزیابی و سنجش شود. مدت مطالعه عمومی کارشناسی ارشد در این کشور بین 1-2 سال به طول می انجامد. اگرچه برخی از برنامه های کارشناسی ارشد مثل علوم کامپیوتر و مهندسی 3 تا 5 سال طول می کشد و کارشناسی ارشد پزشکی بسته به تخصص می تواند به مدت 6 سال زمان ببرد. عموما دانشگاه ها و موسسات تحصیلات تکمیلی در زمینه علوم طبیعی، علوم اجتماعی (به عنوان مثال امور مالی ، روانشناسی)، تجارت، مهندسی و فناوری، پزشکی و بهداشت، ریاضیات، انفورماتیک و غیره مدرک کارشناسی ارشد اعطا می کنند.

بورسیه تحصیلی در لیتوانی کارشناسی ارشد

خوش بختانه اخذ بورسیه برای متقاضیان تحصیل در لیتوانی کارشناسی ارشد امکان پذیر است. در کشور لیتوانی انواع مختلف کمک هزینه های دولتی و خصوصی به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد. اگرچه دریافت کمک هزینه نیاز به یک رزومه تحصیلی بسیار درخشان دارد و عموما افرادی واجد شرایط هستند که انگیزه قوی دارند اما در هر صورت این امر بسیار دشوار است، علی الخصوص اخذ بورسیه در مقاطع پایین تر از دکتری. شرایط انواع مختلف کمک هزینه ها کاملا متفاوت است و تعداد کمک هزینه ها بالاست در این بخش به بررسی سه مورد از آن ها می پردازیم:

بورسیه های VMU برای دانشجویان بین المللی در لیتوانی، 2019

دانشگاه یا سازمان: Vytautas Magnus University

بخش: NA

سطح دوره: کارشناسی و کارشناسی ارشد

جایزه: پرداخت کامل شهریه

حالت دسترسی: آنلاین

تعداد جوایز: مشخص نیست

ملیت: دانشجویان بین المللی

كشورهاي واجد شرايط: افراد مختلف از سراسر دنيا

دوره یا موضوعات قابل قبول: دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی

ضوابط قابل قبول: متقاضی باید برای یک دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد تمام وقت در دانشگاه ویتاوتاس مگنوس ثبت نام نماید یا شرایط دسترسی به برنامه انتخابی را داشته باشد.

مدارک لازم:

دیپلم دبیرستان یا لیسانس و مکمل های آن (رونوشت سوابق) ترجمه شده به زبان انگلیسی یا زبان اصلی

 کپی نامه قبولی صادر شده از دانشگاه Vytautas Magnus

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در لیتوانی کارشناسی ارشد

متقاضیان تحصیل در لیتوانی کارشناسی ارشد اجازه دارند در شرایطی خاص برای الحاق همراهانشان نیز اقدام نمایند. این مورد برای افرادی که متاهل هستند بسیار حائز اهمیت است. همراه در واقع همسر و فرزند زیر سن قانونی است. مدت اقامتی که به همراهان داده می شود متفاوت است. اگر دانشجو اقامت بلند مدت لیتوانی را داراست همراه می تواند اقامت یک ساله دریافت نماید که تا 2سال قابل تمدید است. اما در صورتی که اقامت دانشجو از نوع کوتاه مدت است همراه فقط می تواند مدت تحصیل در لیتوانی حضور داشته باشد. در صورتی که اقامت چند ماهه است (دوره های تحصیلی چند ماهه) امکان الحاق وجود ندارد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای همراه به شرح زیر است:

گذرنامه

سند ازدواج

عکس پاسپورتی

نامه محل اقامت

نامه تمکن مالی

بیمه سلامت

گواهی عدم سوء پیشینه

اثبات اقامت قانونی متقاضی اصلی

معرفی دانشگاه های برتر تحصیل در لیتوانی کارشناسی ارشد

عموما متقاضیان تحصیل در لیتوانی کارشناسی ارشد به دنبال برترین دانشگاه های این کشور هستند تا با ادامه تحصیل در مراکز آموزشی سطح بالا آینده کاری خود را تضمین کنند. اگرچه دانشگاه های بین المللی کشور لیتوانی نسبت به سایر کشورهای تاپ اروپایی از جمله اتریش، هلند و دانمارک در رده پایین تری قرار دارند اما با این حال یکسری از دانشگاه های این کشور نسبت به سایر مراکز آموزشی در رده بالاتری قرار دارند. در ادامه به بررسی برترین دانشگاه های کشور لیتوانی می پردازیم:

دانشگاه ویلنیوس

دانشگاه ویلنیوس که در سال 1579 تأسیس شد، موسسه دانشگاهی برتر لیتوانی است و در بین 20 دانشگاه برتر منطقه (رتبه بندی دانشگاه های نوظهور و آسیای میانه) رتبه بالایی در رنکینگ QS 2018  دارد. در حال حاضر بیش از 20،000 دانشجو در بیش از 70 دوره کارشناسی و 100 رشته کارشناسی ارشد تحصیل می کنند که مطالعات دکتری در 29 حوزه دانشگاهی ارائه می شود. محصلین دانشگاه ویلنیوس در طیف وسیعی از زمینه ها، از فیزیک لیزر گرفته تا زبان شناسی و بیوشیمی، کمک های مهمی به تحقیقات جهانی می کنند. دانشگاه ویلنیوس تحصیلات را در هر سه دوره کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های علوم انسانی ، علوم اجتماعی ، علوم فیزیکی ، زیست پزشکی و فناوری ارائه می نماید.

دانشگاه فنی ویلنیوس گیدیمیناس

دانشگاه فنی ویلنیوس گیدیمیناس VGTU یک موسسه آموزش عالی پیشرو است که در ویلنیوس پایتخت لیتوانی واقع شده است. VGTU در سال 1956 تأسیس و یکی از بزرگترین دانشگاه های تحقیقاتی در لیتوانی با تمرکز بر فناوری ها و مهندسی و تأکید جدی بر همکاری دانشگاه و تجارت است.  این دانشگاه مفتخر به داشتن مرکز تحقیقات مهندسی عمران، مدرنترین مرکز در اروپای شرقی و همچنین آزمایشگاه کاربردهای موبایل است و بزرگترین مرکز خلاقیت و نوآوریLinkMenų fabrikas  است. VGTU با داشتن بیش از 500 موسسه آموزش عالی بین المللی به عنوان شریک، طیف گسترده ای از مطالعات و کارورزی های بین المللی را ارائه می دهد. ویلنیوس از نظر تعداد دانشجویان که در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند در لیتوانی رهبر است.

دانشگاه صنعتی کائوناس

از سال 1922 میلادی ، دانشگاه صنعتی کائوناس پتانسیل بزرگی را برای مطالعات و تحقیقات ایجاد کرده است و یک رهبر در نوآوری ها و فن آوری ها در منطقه کشورهای بالتیک است. KTU با داشتن 10.500 دانشجو و 1.000 نفر از اعضای هیئت علمی، تلاش می کند تا دانشجویان با استعدادی را بیافریند و محققان و دانشگاهیان را به انجام پژوهش های برتر، ارائه آموزش با کیفیت عالی و ارائه خدمات تحقیق و توسعه تشویق کند. دانشگاه صنعتی کائوناس در حال حاضر رتبه 701 + در جهان و 51امین در EECA را داراست.

Vytautas Magnus University

ویتاتاس ماگنوس در سال 1989 تاسیس شد و به عنوان دانشگاه700 دانشگاه برتر در جهان (رتبه بندی دانشگاه QS جهانی) رتبه بندی شده است، دانشگاه ویتاوتاس مگنوس یکی از آزادترین و مدرن ترین موسسات دانشگاهی در لیتوانی است که دارای یک تاریخچه هیجان انگیز ، پرورش و … می باشد. این دانشگاه سنت های عمیق و ریشه دار را نه تنها در لیتوانیایی بلکه در کل حوزه فکری و فرهنگی بالتیک و اروپایی ایفا می کند و تنها دانشگاهی است که برنامه های هنری لیبرال را داراست.

در جدول زیر دانشگاه برتر کشور لیتوانی را می توانید مشاهده کنید:

نام دانشگاه THE QS ARWU
دانشگاه ویلنیوس 801 458 601
دانشگاه فنی ویلنیوس گدیمیناس 1001 591
دانشگاه صنعتی کائوناس 1001 751
دانشگاه ماگنوس ویتاتاس 801


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان