زندگی در ترکیه


شرایط عمومی زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه برای ایرانیان بسیار مناسب و نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کم هزینه تر می باشد. ترکیه را می توان ارتباط دهنده آسیا و اروپا دانست. درواقع بخش بسیار کوچکی از ترکیه در اروپا قرار دارد که به نام تراکیه مشهور است و بخش اعظم این کشور در قاره آسیاست که به آن آناتولی می گویند. 

کشورهای همسایه ترکیه عبارتند از: ایران، یونان، بلغارستان، ارمنستان، گرجستان و عراق. کشور ترکیه در کنار دریای مدیترانه و سیاه قرار دارد و همین موضوع بر روی آب و هوای این کشور بسیار موثر واقع شده است. در واقع این کشور آب و هوای بسیار معتدل و خوبی دارد که باعث می شود در کنار فرهنگ غنی که دارد هرساله تعداد زیادی توریست و گردشگر را به خود جذب کند. 

یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری اروپاییان ترکیه است که باعث شده افراد زیادی در این کشور ملک بخرند و بازار ملک در آن رونق خوبی داشته باشد. جالب است بدانید با اینکه مساحت این کشور 786 هزار کیلومتر مربع است، جمعیتی بالغ بر 82 میلیون نفر را داراست. زبان رسمی مردم ترکیه ترکی استانبولی است و واحد پول کشور ترکیه لیر ترکیه می باشد. یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه استانبول است که در بین افراد از شهرت خاصی برخوردار است اما پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا است. پیشتر گفتیم که کشور ترکیه آب و هوای بسیار خوبی دارد. این موضوع علاوه بر تاثیری که بر مسئله جذب گردشگر و توریست داشته، بر روی صنعت کشاوری نیز تاثیرات مثبت زیادی گذاشته است و باعث شده این صنعت در ترکیه از رونق خیلی خوبی برخوردار باشد.

 البته این کشور همچنان می تواند بسیار بهتر هم عمل کند و جای رشد و پیشرفت زیادی دارد. البته این نکته را هم باید بدانید که شهروندان ایران برای ورود به ترکیه نیازی به ویزا ندارند. 

اگر به زندگی در ترکیه علاقه مند هستید این مقاله را از دست ندهید.

اخذ اقامت و زندگی در ترکیه

به طور کلی روش های مختلفی برای اخذ اقامت و زندگی در ترکیه وجود دارد. در این بخش از این نوشتار قصد داریم تا به روش های مختلف اخذ اقامت ترکیه بپردازیم تا شما بسته به شرایطی که دارید بتوانید یکی از این روش ها را انتخاب کنید. همانطوری که پیشتر هم گفتیم اخذ اقامت به 6 روش کلی امکان پذیر است. کار، سرمایه گذاری، تحصیل، پناهندگی، تولد و ازدواج.

اخد اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

خرید ملک در ترکیه

 

اولین روش که معمولا بسیار محبوب نیز است اخذ اقامت و تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک است. با استفاده از این روش که برای اخذ پاسپورت ترکیه باید حداقل سرمایه گذاری 250 هزار دلار باشد می توان تابعیت ترکیه را نیز به دست آورد. البته خرید ملک با مبالغ پایین تر نیز امکان پذیر است که منجر به اخذ اقامت این کشور می شود.

ثبت شرکت در ترکیه

 

روش دوم ازطریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه است. برای اخذ اقامت از این طریق نیاز است که شخص تا 500 هزار دلار سرمایه گذاری انجام دهد و حداقل 5 شهروند ترکیه را نیز استخدام کند. علاوه بر این موارد نیاز است تا شخص بتواند یک طرح تجاری بسیار خوب و قوی نیز ارائه دهد. نکته ای که در رابطه با سرمایه گذاری در ترکیه حائز اهمیت است این است که همانطوری که پیشتر هم گفته شد ترکیه در صنعت گردشگری در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و این صنعت در ترکیه از رونق خوبی برخوردار است. همین موضوع باعث می شود تا ترکیه تبدیل به یک مقصد جذاب برای سرمایه گذاری در حوضه گردشگری تبدیل شود. از تاسیس رستوران تا هتل.

اخذ اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

کشور ترکیه یکی از کشورهای عضو کنوانسیون ژنو است که می توان از طریق پناهندگی برای اخذ اقامت آن اقدام کرد. اما باید بدانید این راه دارای خطرات جانی و مالی بسیار زیادی است  و هیچ گونه خدماتی در رابطه با پناهندگی در ترکیه اقدام نمی کند. دولت ترکیه هیچ گونه خدماتی به پناهندگان در این کشور نمی دهد و بسیاری از افراد از ترکیه به عنوان پلی برای رسیدن به یونان استفاده می کنند که خود اوضاعی بدتر از ترکیه دارد. به همین خاطر پیشنهاد می شود افراد از طرق قانونی برای مهاجرت استفاده کنند و از این مسیر بسیار پر خطر نروند.

زندگی درترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

 

برای دریافت ویزای کار ترکیه افراد باید از یک کارفرما که مورد تایید دولت این کشور قرار گرفته پیشنهاد کار و یا Job Offer داشته باشند. پس از دریافت پیشنهاد کاری است که افراد می توانند موفق به اخذ اقامت ترکیه از طریق کار شوند. نکته دیگر در رابطه با این نوع اقامت این است که پس از 8 تا 10 سال که از این نوع اقامت گذشت و افراد مالیات شان را به دولت دادند به آن ها اقامت دائم اعطا می شود. باید بدانید که کشور ترکیه نرخ بیکاری بالایی دارد و بسیاری از افراد و شهروندان ترکیه خود به فکر مهاجرت هستند. اقامتی هم که ابتدا در این روش به افراد داده می شود یک ساله است که قابلیت تمدید دارد و پس از گذشت 8 تا 10 سال به اقامت دائم تبدیل می شود.

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه است. نکته جالب توجه این است که صرف تحصیل در ترکیه منجر به اخذ اقامت دائم این کشور نمی شود. اما می تواند زمینه ساز دریافت اقامت دائم و پاسپورت ترکیه گردد. دانشجویان بین المللی زیادی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند که همین موضوع این کشور را تبدیل به یک گزینه جذاب برای تحصیل می کند. تحصیل در ترکیه از سن 6 سالگی امکان پذیر است. تحصیل در مقطع کارشناسی تا 4 سال، کارشناسی ارشد تا 2 سال و دکترا به طور میانگین 3 تا 5 سال به طول می انجامد. معمولا یکی از رشته هایی که مورد توجه دانشجویان بین المللی خصوصا دانشجویان ایرانی مورد توجه قرار می گیرد تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه است. علاوه بر این رشته ها تحصیل در رشته های مختلف در ترکیه امکان پذیر است و دانشجویان می توانند بسته به علاقه شان در رشته های مختلف مشغول به تحصیل شوند. همانطوری که پیشتر هم گفته شد صرف تحصیل در ترکیه منجر به اخذ اقامت ترکیه نمی شود. بلکه افراد پس از اتمام دوره تحصیلی باید چندین سال در ترکیه مشغول به کار شوند و مالیات بپردازند تا بتوانند برای اخذ اقامت دائم ترکیه اقدام کنند. دریافت بورسیه در مقاطع مختلف تحصیلی امکان پذیر است اما به طور کلی شانس دریافت بورسیه در مقاطع پایین تر از دکترا بسیار پایین است. هزینه دانشگاه های دولتی ترکیه معمولا از 400 تا 4,000 دلار است. اما تحصیل در دانشگاه های خصوصا ترکیه می تواند تا سالی 20,000 دلار هم هزینه داشته باشد.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه عبارت اند از:

 

عکس

مدارک هویتی

نامه تمکن مالی

نامه پرداختی هزینه بررسی ویزا

ارائه مدرک زبان (در صورت نیاز)

نامه پرداختی شهریه

پاسپورت

نامه پذیرش

مدارک تحصیلی

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج امکان پذیر است اما این روش هم شرایط خودش را داراست. برای اخذ اقامت از این طریق فرد باید حداقل 18 سال داشته باشد. سه سال با شهروند ترکی بوده باشد و نشان دهد که ازدواج آن ها حقیقی است. همچنین در صورتی که قبلا ازدواج کرده باید مدارکی را ارائه دهد که نشان دهد طلاق گرفته است. بعد از سه سال در صورتی که کاری خلاف قانون انجام نداده باشد می تواند درخواست اقامت ترکیه را بدهد. در صورتی که پس از 5 سال همچنان ازدواج ادامه داشت فرد می تواند برای اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج اقدام کند. برای ازدواج در ترکیه به مدارک زیر نیاز است:

عکس

مدارک هویتی

ارائه نامه مجرد بودن فرد و در صورت ازدواج در گذشته 300 روز از طلاق فرد گذشته باشد

سن بالای 18 سال داشتن

 

  • اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد

برای اخذ اقامت کشورها از طریق تولد دو روش اصلی وجود دارد. کشورها برای اعطای اقامت از این طریق به قانون خاک و یا خون پایبند هستند. کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا از قانون خاک پیروی می کنند. به این معنا که هر شخصی که در این کشورها به دنیا بیاید تابعیت آن را دریافت می کند. حتی اگر هر یک از والدینش شهروند کشور دیگری باشند. اما ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورهای اروپایی از قانون خون پیروی می کند. به این صورت که افراد حتما باید پدر و مادر و یا حداقل یکی از آنها شهروند ترکیه باشد تا بتواند پاسپورت ترکیه را دریافت کند. پس ترکیه از قانون خاک پیروی نمی کند و شهروند بودن والدین امری ضروری برای دریافت تابعیت است. در صورتی که کودکی والدینش مشخص نباشند و هویت مجهولی داشته باشد نیز به او تابعیت کشور ترکیه تعلق می گیرد. کودکانی که تا سن 12 سالگی در ترکیه باشند و پدر و مادری با اقامت ترکیه داشته باشند نیز تابعیت این کشور را دریافت می کنند.

 

  • اخذ اقامت ترکیه برای افراد خاص

این روش در واقع نوع خاصی از اقامت های کشور ترکیه است و به همین دلیل برای همه افراد مناسب نیست. افرادی که سابقه کاری بسیار درخشانی در زمینه های مختلف هنری و کاری دارند می توانند برای اخذ این نوع اقامت اقدام کنند. اما افراد باید واقعا در سطح بین المللی درخشیده باشند تا بتوانند اقدام کنند.

نقاط مثبت زندگی در ترکیه

حالا می خواهیم در این بخش از نکات مثبت آن هم بگوییم تا شما بتوانید بهتر مسیر مهاجرتی تان را انتخاب کنید. کشور ترکیه مهاجران زیادی از سایر کشورها دارد که به نوعی طعم غربت را چشیده اند و مثل شما از کشورشان دور هستند. این باعث می شود تا مردم با مهاجران آشنا باشند و در نتیجه رفتار خوبی را با آن ها نشان دهند. پس یکی از نکات مثبت زندگی در ترکیه همین فضای بین المللی است که دارد. نکته بعدی این است که قیمت اقلام و اجناس در مقایسه با درآمدی که دارید در سطح خوبی قرار دارند و شما می توانید نسبتا با داشتن شغلی مناسب یک زندگی خوب را برای خود تجربه کنید. البته هزینه حمل و نقل عمومی نیز بسیار مقرون به صرفه است و می تواند یکی از نکات مثبت اصلی زندگی در ترکیه باشد. کشور ترکیه دارای جاذبه های گردشگری فوق العاده ای است و این موضوع می تواند برای زمان هایی که شاید کسل هستید و یا احساس دلتنگی می کنید بسیار خوب باشد تا شما را سرحال کند! آب و هوای این کشور بسیار معتدل و دلپذیر است و همین موضوع می تواند زندگی در ترکیه را تبدیل به یک تجربه خیلی خوب برای شما کند.

شهر های مهم ترکیه

در این بخش قصد داریم تا شهرهای مهم ترکیه را با یکدیگر بشناسیم و با آن ها آشنا شویم. اولین شهری که قصد داریم آن را به شما معرفی کنیم استانبول است. این شهر که در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شد از معروف ترین و مهم ترین شهرهای ترکیه است. در واقع این شهر یکی از توریستی ترین شهرهای ترکیه و اروپا است. فرصت های شغلی در این شهر خوب است و افرادی که از سطح زبان خوبی برخوردار باشند می توانند امیدوار به پیدا کردن شغلی مناسب در این شهر باشند. این شهر یکی از بزرگ ترین شهرهای ترکیه است که شاید بسیاری آن را حتی با پایتخت این کشور نیز اشتباه بگیرند. آنتالیا یکی دیگر از شهرهای مهم ترکیه است. این شهر جاذبه های تفریحی بسیار زیادی را دارد و صنعت توریسم در این شهر رونق بسیار زیادی دارد. در واقع آنتالیا در کنار استانبول از توریستی ترین شهرهای ترکیه هستند. آنکارا یکی از سیاسی ترین شهرهای ترکیه است. این شهر پایتخت کشور ترکیه است و البته در کنار سیاسی بودن آن دارای فضای بسیار خوبی برای زندگی است. فرصت های شغلی در این شهر به نسبت شهر های دیگر خوب است و افراد می توانند آنکارا را یکی از گزینه های مناسب برای زندگی انتخاب کنند.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

خرید بیزینس در ترکیه

خرید بیزینس در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

دوره زبان ترکی در ترکیه

دوره زبان ترکی در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه

راه های دریافت پاسپورت ترکیه

راه های دریافت پاسپورت ترکیه

شرایط اقامت ترکیه

شرایط اقامت ترکیه

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

زندگی در ترکیه

زندگی در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان