کشور پرتغال


تاریخچه پرتغال

نام نخست پرتغال ” پروتوکال ” بوده است و آن نام شهر بسیار کوچکی بود واقع در کنار رودخانه دورو که در دوره قدیم شکوه و رونقی خاصی داشت و ناحیه اطراف این شهر ” اوپورتوی کنونی ” سرزمین پرتغالی ( Terra portucalense ) نامیده می ‌شده است و در ضمن رومیان در این سرزمین آیین مسیحیت را جایگزین پرستش خدایان قدیم کردند و این دین حتی در دوره خلفای اسلامی بر پرتغال نیز همواره پابرجا بوده است . همچنین ویریاتوس رهبر قوم جنگاور لوسیتانی با افراد خود به قرارگاه رومیان حمله کرده و با این عمل خود نظر و توجه دنیای متمدن آن روز را به خود معطوف کرد و نجبا و اشراف مسیحی در بحبوحه این قدرت دولت اسلامی ، یعنی در آن زمان که سپاهیان اسلام تا سواحل رود دوئرو پیش رفتند با آنها دست و پنجه نرم می ‌کردند و همچنین آلفونسو هانریکوس ، نبردهای ملی را متمرکز خود کرد و دولت پرتغال را بنیانگذاری کرد و خود در سال 1140 میلادی  اولین سلطان پرتغال شد . پادشاهانی که بعد از وی به سلطنت رسیدند در راه تحقق وحدت کشور بسیار تلاش کردند و سرزمین پرتغال را مستحکم کردند و از جمله این سلاطین سانچوی مستعمره‌ گیر ، آلفونسوی دوم ” معروف به چاق ” دینیژ کشتکار و پدروی ستمگر بودند.

موقعیت و جمعیت کشور

پرتغال کشوری کوچک که در حاشیه غربی شبه جزیره ایبری یعنی پایین ‌ترین بخش جنوب غربی اروپا می باشد و این سرزمین را می ‌توان دنباله فلات مرتفع مرکزی اسپانیا نیز دانست که هرچه به طرف دریا پیش می ‌رود ، ارتفاعش کمتر می‌ شود . سواحل غربی و جنوبی آن را اقیانوس اطلس فرا گرفته و در غرب آن کشور اسپانیا واقع شده است و این کشور از مشرق و شمال به اسپانیا می رسد و هیچ ‌گونه مرز طبیعی عمده‌ ای بین دو کشور ندارد ، مساحت این کشور 91720 کیلومتر مربع می باشد و طول این کشور، از شمال به جنوب 630 کیلومتر و حداکثر عرضش 217 کیلومتر است و طول خطوط ساحلی آن ، در مغرب از رود مرزی مینیو در شمال تا تخته ‌سنگ ‌های ساحلی و پرتگاه‌ های مرتفع دماغه سنن وینسنت ۶۴۰ کیلومتر می باشد و در جبهه جنوبی ، از این دماغه تا دهانه رود گوادیانا ۱۶۰ کیلومتراست و کلیه بندرگاه‌ های عمده در مغرب کشور قرار گرفته اند.

بر اساس سرشماری سال 2001 میلادی جمعیت این کشور بالغ بر 10.355.824 نفر بود که 52% آن زن و 48% آن مرد بود و در سال 2007 میلادی این جمعیت به 10.617.575 رسید که 332.137 نفر آنها مهاجرین قانونی در این کشور بودند و این کشور از نظر قومی کشوری یک ‌دست و متعادلی است و نزدیک به 97 درصد از مردم آن را پرتغالییان تشکیل داده اند . امید به زندگی در پرتغال برای مردان 6/74 سال و برای زنان 36/81 سال است.

کشورپرتغال

فرهنگ و آداب و رسوم

خانواده در این کشور دارای الویت مهم و اساسی است و مردمانی خانواده دوست هستند و ترجیح می دهند بیشتر زندگی خود را با خانواده خود سپری کنند و با آنها خوش بگذرانند . این خانواده ها رسوم و سنت هایی بنیادی و قدیمی نیز دارند که حتی با گذشت قرن ها بخصوص در روستاها بدون هیچ تغییری باقی مانده است و ساختار اجتماعی این کشور بر پایه کانون خانواده استوار می باشد و جالب است بدانید تقریبا همه افراد خانواده در همه امور با هم مشورت می کنند و تصمیم گیری نهایی را جمعی انجام می دهند ، مثلا برای راه اندازی یک شبکه اجتماعی ساده هم با مشورت و با کمک هم این کار را انجام می دهند، تعهد به خانواده تا حدی مهم و دارای اولویت است که حتی افراد خانواده حاضر می شوند روابط دوستانه و کاری خود را به خاطر خانواده خود به راحتی از دست بدهند تا اینکه به صمیمیت شان لطمه ای وارد نشود. در مواجهه با پرتغالی ها باید روابط اجتماعی خود را بخوبی در نظر داشته باشید ، پرتغالی ها مبادی آداب بوده و به شدت درخصوص رفتارهای خود وسواس دارند و با فکر کاری را انجام می دهند

هنگامی که در یک موقعیت رسمی حضور دارید و طرف پرتغالی خود را برای اولین بار در محیطی می بینید باید خیلی مودبانه و محتاط رفتار کنید ، تفاوتی هم ندارد که طرف شما مرد باشد و یا زن و یا کودک ؛ مهم است بدانید زنان در این کشور معمولا پوشیده و محجوب هستند و مردان هم بخصوص برای انجام فعالیت های اجتماعی خود با کت و شلوار و آراسته حاضر می شوند . زنان از کت و شلوار استفاده می کنند و یا کت و دامن می پوشند و نیز کیفیت پارچه و لباس در این کشور بسیار بالا می باشد و این یک افتخار برای پرتغالی ها بشمار می رود که لباس هایی با کیفیت و مناسب بر تن می کنند و این را نشانه موفقیت خود و خانوادشان می دانند و طراحان مد در این کشور اغلب به این موضوع توجه خاصی دارند و از اجناس بی کیفیت و نا مرغوب به هیچ عنوان در دوخت لباسشان استفاده نمی کنند زیرا معتقدند که این به وجهه مردم پرتغال آسیب می زند و شخصیت کاریشان را با مشکل رو به رو خواهد کرد . مهم است در سفر به پرتغال بدانید که پرتغالی ها خیلی مردم مهمان دوستی هستند و به محض آشنایی و رفاقت با شما گردشگران پرتغال ممکن است شما را برای معرفی به سایر اعضا خانواده شان به خانه خودشان دعوت کنند.

بهتر است این دعوت را قبول کنید وگرنه می تواند حتما باعث ناراحتی میزبان شما شود و در ضمن هنگام ورود به خانه صاحب خانه و میزبان حتما هدیه ای مناسب در شان او برایش بخرید و زندگی کردن در کشور پرتغال به هیچ عنوان کار مشکلی نیست ، بهتر است قبل از سفر و اقامت در این کشور کمی با زبان و فرهنگ این مردم آشنا شوید تا شما گردشگران پرتغال را همانند یک دوست همیشگی و یک شهروند به راحتی بپذیرند ، احترام و رعایت اصول اخلاقی به شدن در بین مردم پرتغال مرسوم است و این برای افراد غریبه و خودی تفاوتی ندارد.

وضعیت کار

هرچند نرخ بیکاری در این کشور بالاست، اما هنوز هم نشانه‌هایی از امید و بهبودی در اوضاع اقتصادی این کشور دیده می‌شود. اگر شما بدنبال شغل در این کشور هستید، بهتر است ابتدا مطالعه‌ای هر چند کوتاه درباره شرایط زندگی در پرتغال، قوانین اجازه کار در این کشور، شغل‌های مورد نیاز و پر درآمد و چگونگی پیدا کردن شغل در زمینه رشته تحصیلی مورد نظرتان داشته باشید.

اطلاعات کلی درباره پرتغال

نام انگلیسی: Portugalنام عربی: البرتغالپایتخت: لیسبونقاره: آسیانوع حکومت و ساختار سیاسی: جمهوریزبان‌های رسمی: پرتغالیزبان‌های رایج: لهجه های محلیواحد پول: یورو هر یورو 1.13 دلار آمریکاتعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا: 164جمعیت: بیش از 10 میلیون در سال 2017منطقه زمانی: (GMT+1 . UTC-1 (WET(UTC) AZOTدامنه اینترنتی: (GMT+1 . UTC-1 (WET(UTC) AZOTپیش شماره تلفن: 00351

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی

بیشتر اقتصاد کشور پرتغال (حدود 70 درصد) بر پایه خدمات استوار است. در این کشور صنعت نرم افزار و اتومبیل سازی نیز رشد خوبی داشته است و یکی از بهترین شرایط را ایجاد کرده است. در این کشور گردشگری نیز نقش پررنگی در اقتصاد دارد و اکنون این کشور یکی از کشورهای رقابتی گردشگری محسوب می‌شود. بزرگترین شریک تجاری این کشور، کشور اسپانیا است و حدود 27 درصد از اقلام از کشور پرتغال به اسپانیا صادر می‌شود. از دیگر شرکای صادراتی این کشور، می‌توان به آلمان و فرانسه اشاره نمود.

در این کشور تولید ناخالص داخلی بر پایه کشاورزی و صنعت و خدمات استوار شده است. در این کشور پوشاک، کفش، مواد شیمیایی و کاغذ، از دسته محصولات صادراتی بسیار قدرتمند بوده و ماشین آلات از دسته اقلام وارداتی به کشور پرتغال است.

اما آنچه در این کشور بسیار می‌درخشد گردشگری است که پتانسیل بالقوه اقتصاد محسوب می‌شود. این کشور در طول 4 سال گذشته فعالیت های زیادی در زمینه صنعت گردشگری داشته و در این زمینه بسیار موفق بوده است. در سال گذشته، حدود 12 میلیارد تولید ناخالص داخلی در این کشور از صنعت گردشگری به دست آمده است که رقم خوبی است. یکی از دلایل رشد این صنعت در این کشور، افزایش اشتغال‌زایی است.

درآمد در این کشور از طریق ماهی‌گیری و صادرات انواع نوشیدنی و چوب پنبه حاصل می‌شود. در این کشور محصولاتی مانند غلات، زیتون، گندم و انواع نوشیدنی‌ها یکی از عمده ترین بخش های کشاورزی هستند.

این کشور در زمینه صنعت هم رتبه خوبی کسب کرده است و به پالایش نفت و سیمان و ماشین آلات و ماشین الکترونیک پرداخته است. منابع طبیعی این کشور شامل لیتیوم و قلع است.

جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی در

اغلب شرکت های ایرانی در کشور پرتغال در زمینه صادرات محصولات کشاورزی و نوشیدنی های سرد فعالیت می‌کنند و هنوز هم ثبت شرکت در این راستا در این کشور آینده دار خواهد بود و فضای کافی در این زمینه وجود دارد.

سرمایه گذاران خارجی اغلب ثبت شرکت‌های خدماتی را گزینه بهتری می‌دانند این موضوع از چندین حیث قابل ارزیابی است اولین مورد ایجاد فضای شاخص و کاربردی در زمینه اقتصاد روتین و ساختار یافته است که بخش خدمات نیاز به ابزار کمتر و در واقع هزینه کمتر در این زمینه دارد. این کشور توانسته تنوع خوبی برای ثبت شرکت فراهم سازد. جمعیت ایرانیان در این کشور نسبت به سال گذشته 2 درصد بیشتر و نسبت به 10 سال گذشته، حدود 13 درصد بیشتر شده که رقم بسیار خوبی است. ایرانیان در این کشور سعی در ایجاد فضای شغلی بیشتر دارند و تعداد افرادی که با هدف کارآفرینی به این کشور وارد شده‌اند نیز نسبت به سایر افراد بیشتر شده است. 

این کشور یک کشور مطمئن برای ایجاد فضای شغلی است و دولت این کشور سرمایه‌گذاری خوبی در این راستا داشته است و توانسته رتبه بالایی فراهم سازد.

فرهنگ مردم پرتغال

مردم پرتغال بسیار صمیمی و خوش برخورد هستند و با آغوش گرم از مردم استقبال می‌کنند. رک و صریح حرف زدن از ویژگی‌های مردم این کشور است.

در این کشور زنان ارزش زیادی دارند؛ به طوری که در یک جمع بانوان در ابتدا باید غذا خوردن را آغاز کنند و یا اجازه ندارند پول غذا را پرداخت کنند.

در این کشور دست در دست هم در خیابان راه رفتن و حتی آغوش گرفتن یک امر عادی است. زبان این کشور اغلب پرتغالی با لهجه های مختلف است، حجاب این کشور نیز آزاد است.

پیشرفت در پرتغال

پیشرفت کشور پرتغال در زمینه صنعت نسبت به سایر بخش ها بیشتر دیده می‌شود؛ به طوری‌که از جدیدترین ساختارهای صنعتی در این زمینه استفاده شده است

در این کشور وضعیت حمل و نقل نیز نسبت به سایر کشورها رشد خوبی داشته است.

امنیت در این کشور نسبت به سال‌های گذشته رشد 13 درصدی داشته است و این کشور توانسته وضعیت امنیتی خوبی برای بانوان در نظر بگیرد. کشور پرتغال این کشور یک کشور مطمئن در زمینه کسب و کار نیز محسوب می‌شود و رشد کاری در این کشور 6 درصد اعلام شده است.

قوانین عمومی

هدیه دادن در پرتغال بسیار مهم است؛ مردم این کشور از گل برای هدیه دادن استفاده می‌کنند

در این کشور وقتی به فردی کادو داده می‌شود، باید کادو در همان لحظه باز کند.

آداب غذا خوردن در پرتغال به این صورت است که نباید تأخیر بیش از 15 ثانیه باشد وگرنه جنبه خوبی ندارد.

پرچم کشور پرتغال، برای مردم این کشور بسیار ارزشمند است و نباید به آن بی‌احترامی شود. 

جهت انجام امور مهاجرت ویا خرید ملک در پرتغال با مشاوران موسسه بین المللی اکسین تماس بگیرید تا در اسرع وقت شما را به هدفتان نزدیک نمایند.

 

اکسین تحقق رویای  مهاجرت.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

مهاجرت به پرتغال

مهاجرت به پرتغال

کشور پرتغال

کشور پرتغال

ثبت شرکت در پرتغال

ثبت شرکت در پرتغال

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان