تحصیل در دانشگاه های کانادا


حداقل شرایط لازم برای پذیرش تحصیلی درکانادا

– شهریه یک سال تحصیل در کانادا را داشته باشید.
۲- با تمکن مالی هزینه زندگی یک سال را به سفارت نشان دهید.
۳- نمره زبان مورد نظر دانشگاه را بگیرید یا در دوره زبان دانشگاه شرکت کنید.
۴- معدل شما برای کالج ۱۲ و برای دانشگاه ۱۳ به بالا باشد.

 
تحصیل در دانشگاه های کانادا

شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

 • ارائه ریز نمرات تحصیلی بالا در مقاطع تحصیلی قبلی
 • ارائه معدل ممتاز
 • داشتن سطح بالای مهارت زبان
 • معمولاً آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا
 • ارائه رزومه تحصیلی قوی
 • ارائه مقالات علمی و پژوهشی در مجلات بین المللی معتبر
 • ارائه مدرک GRE و GMAT
 • ارائه توصیه نامه از اساتید معتبر در مقطع کارشناسی

در ادامه به بیان برخی از این بورسیه های تحصیلی که دولت کانادا برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس فراهم نموده است می پردازیم:

بورسیه تحصیلی دانشگاه مک گیل بورسیه تحصیلی دانشگاه کوئست (Quest)
بورسیه تحصیلی بین المللی دانشگاه کالگری بورسیه تحصیلی دانشگاه واترلو

لازم به ذکر است که امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد آسانتر از مقطع کارشناسی است اما نسبت به مقطع دکتری سختتر است. در ادامه به بررسی شرایط و امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های رایگان کانادا می پردازیم. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های رایگان کانادا تفریبا 2 سال است.

لیست دانشگاه های کانادا در مقطع دکتری

این امکان برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های رایگان کانادا فراهم گردیده تا در صورت داشتن رزومه قوی بتوانند از بورسیه های دولتی و خصوصی جهت تامین هزینه های زندگی و تحصیل شان و در برخی موارد دریافت کمک هزینه ی تحصیلی برای پوشش هزینه های تحصیلشان دربافت نمایند. مدارک مورد نیاز به جهت دریافت این بورسیه در زیر ذکر شده است. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در کانادا 3 الی 6 سال است:

 • سطح مهارت زبانی بالا
 • معدل و ریز نمرات بالا
 • مقالات علمی و پژوهشی ISI
 • انگیزه نامه قوی
 • توصیه نامه از اساتید دانشگاهی مقاطع قبلی
 • ارائه ی مدرک GRE و GMAT

در ادامه به جهت آشنایی شما با بورسیه های تحصیل موجود در کانادا در مقطع دکتری به بیان این بورسیه های تحصیلی می پردازیم:

بورسیه تحصیلی ونیر (Vanier) کمک هزینه تحصیلی دانشگاه مانیتوبا
بورسیه تحصیلی ترودو (Trudeau) بورسیه تحصیلی UBC

 

دانشگاه های رایگان کانادا و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کانادا

پس از اینکه فرد موفق به دریافت اخذ پذیرش از دانشگاه های رایگان کانادا گردید، باید اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کند. این مرحله از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که در غیر این صورت فرد موفق به به اتمام رساندن پروسه مهاجرتی اش نمی گردد. از این رو نحوه آماده سازی مدارک از اهمیت بسزایی برخوردار است. در ادامه به بیان مدارک مورد نیاز به جهت موفقیت در دریافت ویزای تحصیلی کانادا می پردازیم. مدت زمان ویزای تحصیلی به اندازه ی مدت زمان تحصیل در دانشگاه های رایگان کانادا می باشد. توجه به این نکته ضروری است در صورتی که مدت زمان دوره تحصیلی از 6 ماه کمتر باشد نیازی به دریافت ویزای دانشجویی نیست. اقرادی که مدت زمان تحصیل آنها بیشتر از 6 ماه است باید اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کنند که در این صورت امکان کار در حین تحصیل به آن ها داده خواهد شد. روند پروسه اخذ ویزای دانشجویی کانادا و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در دانشگاه های رایگان کانادا در زیر بیان گردیده است. اخذ ویزای تحصیلی کانادا به صورت آنلاین می باشد.

ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مد نظر
درخواست ویزای دانشجویی کانادا از وب سایت CIC یا برقراری تماس با سفارت کانادا
در صورتی که درخواست فرد برای اخذ ویزا مورد تایید سفارت کانادا قرار بگیرد دولت کانادا یک چک لیست از مدارکی که فرد باید آماده کند تهیه می کند که به مدت زمان 60 روز اعتبار دارد. همچنین هزینه های تخمینی در این مرحله توسط سفارت به اطلاع فرد می رسد.
فرد در این مرحله باید یک حساب MYCIC ایجاد کند و اقدام به آپلود مدارک ش به CIC نماید

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا در ادامه این بخش آورده شده است:

ارائه اطلاعات بیومتریک شامل عکس شخصی و اثر انگشت
گواهی سلامت پزشکی
گواهی عدم سوء پیشینه
پاسپورت معتبر

با اعتبار حداقل شش ماهه

ارائه نامه تمکن مالی به اندازه ی 10 الی 11 هزار دلار کانادا
ارائه مدارک تحصیلی
ارائه مدرک زبان انگلیسی
ارائه نامه پذیرش دانشگاه

دوره کارشناسی یا لیسانس در کانادا

پس از پایان دوره دبیرستان (۱۲ سال تحصیل در دوره ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان) متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا می‌توانند دوره کالج را شروع کنند و یا برای شرکت در دوره لیسانس در یکی از دانشگاه‌های این کشور اقدام نمایند.

دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا عموما 3 یا چهار ساله است و در برخی مواقع متقاضیان مجبور به گذراندن دوره پیش‌دانشگاهی(در صورتی‌که نیاز به گذراندن پیش نیاز درسی یا دوره‌های زبان وجود داشته باشد) هستند.

لازم به ذکر است که برای اخذ پذیرش تحصیلی مقطع لیسانس در کانادا داشتن مدرک دیپلم، مدرک زبان انگلیسی (یا در برخی استان‌ها مدرک زبان فرانسوی)، ریز نمرات دوره‌های تحصیلی پیشین، اسکن پاسپورت، رزومه تحصیلی (CV) و پرداخت هزینه پذیرش یا همان Admission fee الزامی است.

عموما بر اساس استان و دانشگاه مورد نظر در کانادا، دروس رشته‌های کارشناسی در این کشور در دو تا 3 ترم تحصیلی در طول سال ارائه می‌شود؛ ترم اول تحصیلی از ماه سپتامبر (شهریور-مهر) تا دسامبر (آذر-دی)، ترم دوم از ماه ژانویه (دی-بهمن) تا آپریل(فروردین-اردیبهشت) و ترم سوم در کانادا در تمام طول تابستان برگزار می‌شود.

در کنار این موارد باید یه این موضوع اشاره کنیم که اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معروف در شهرهای بزرگ کانادا سخت‌تر بوده و علاوه بر شهریه بیشتر به نسبت دانشگاه‌های شهرهای کوچک‌تر کانادا، عموما مستلزم داشتن مواردی نظیر شرط معدل خوب (بالای نمره 15 ) نداشتن گپ یا همان وقفه تحصیلی بیش از 2 تا 3 سال و رزومه و سوابق تحصیلی موجه و مکفی است.

البته در کنار این موارد، متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا باید به ددلاین و یا همان ضرب‌العجل دانشگاه‌های این کشور توجه کرده و به نسبت زمان تعیین‌شده توسط دانشگاه موردنظر خود، برای پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنند.

دوره کارشناسی ارشد یا مستر در کانادا

یکی دیگر از پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی در کانادا، مقطع کارشناسی ارشد یا Master است. دوره فوق لیسانس در کانادا عموما ۱ تا ۲ سال به‌طول خواهد انجامید و به دو دسته تحقیقاتی (Research-based) و واحدی (Course-  based)   تقسیم‌بندی می‌شود. البته در این میان برخی از رشته‌های ترکیبی نیز در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد.

بسیاری از رشته‌های Research-based این امکان را به متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا می‌دهند که پس از پایان دوره مستر، به شکل مستقیم دوره دکترا را آغاز کنند.

یکی از نکات قابل توجه در رابطه با مقطع تحصیلی ارشد در کانادا این است که به طور معمول شهریه دانشگاهی آن به نسبت مقطع کارشناسی کمتر بوده و به هنگام دریافت پذیرش تحصیلی تا 5 سال گپ تحصیلی نیز از نگاه دپارتمان پذیرش دانشگاه مربوطه قابل قبول خواهد بود.

اما در عین حال در اکثر مواقع برحسب قوانین پذیرش دانشگاه مربوطه در کانادا نمره مدرک زبان انگلیسی نباید کمتر از 6 تا 6.5 باشد.

به طور کلی متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع ارشد دانشگاه‌های کانادا ملزم به ارائه مدارک زیر برای دریافت پذیرش تحصیلی هستند:

 • مدرک کارشناسی
 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزش‌نامه
 • 1 تا 2توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه
 • حداقل معدل 15
 • ریز نمرات و آخرین سوابق تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر آیلتس و تافل با حداقل نمره 6 –5
 • مقالات علمی و تحقیقی، سابقه کاری مرتبط
 • پرداخت هزینه پذیرش تحصیلی
 • ارائه مدارک آزمون‌های بین‌المللی GMAT و یا GRE برحسب رشته و قوانین دانشگاه

البته بدین خاطر که دانشگاه‌ها، کالج‌ها و موسسات آموزشی کشور کانادا به صورت استانی مدیریت می‌شوند دارای بودجه‌بندی و شرایط و قوانین متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. برهمین اساس بخشی از بودجه دانشگاه‌ها توسط استان مربوطه و بخشی از آن توسط دولت فدرال تامین می‌شود.

موسسات آموزشی و دانشگاه‌های استان کبک از بیشترین میزان بودجه تحصیلی برخوردار بوده و به همین خاطر به نسبت سایر استانها از شهریه دانشگاهی کمتری برخوردار هستند. این موضوع بیشتر برای دانشجویان بومی دارای اهمیت بوده و به غیر از تفاوت در قوانین چارچوب آموزشی در میزان شهریه دانشجویان بین‌المللی آنچنان تاثیری ندارد.

دوره دکترا در کانادا

برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در دوره دکترا، متقاضی باید علاوه بر گذراندن دوره کارشناسی ارشد با معدل مناسب، و داشتن نمره آیلتس بالای ۷ ، مقاله علمی، توصیه‌نامه و انگیزش‌نامه، سوابق کاری مرتبط، مدرک GRE و GMAT در برخی از رشته‌ها، پروپوزال یا پروژه‌ای ارائه دهد که پس از تایید مجوز تحصیل در این مقطع صادر خواهد شد.

اغلب رشته‌های تحصیلی مقطع دکترا حداقل به 3سال تحصیل تمام‌وقت و تحقیق نیاز دارد، اما برخی از دانشجویان مقطع دکترا تا حداکثر 6 تا7 سال به تحصیل و پژوهش در این مقطع می‌پردازند.

رشته‌ها و دوره‌های دکترا در کانادا اغلب بر مهارت‌های کلیدی نظیر روش‌های تحقیقات عملی و اصول روش‌شناسی و یا آموزش‌های اضافه و مفید در محدوده‌هایی نظیر تدریس، ارائه و یا انتشار تمرکز دارد. برخی از این رشته‌ها حتی موجب ترتیب اثر دادن به دوره کارآموزی و قرارگیری دانشجو در محیط کاری کاملا حرفه‌ای می‌شود.

معمولا دانشجویان مقطع دکترا در کانادا پیش از آغاز تمرکز بر روی تحقیق و نوشتن پایان‌نامه دکترا، دوره‌های مذکور را در سال اول تحصیلی خود تکمیل کرده و به اتمام می‌رسانند.

هزینه بیشتر پروژه‌های دوره‌ دکترا در کانادا توسط موسسات، سازمان‌های بین‌المللی، NGOها یا خود دانشگاه بورسیه می‌شوند و با بورسیه تخصیص یافته به این دوره تحصیلی، دانشجو دکترا می‌تواند هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه را پوشش دهد.

البته لازم به ذکر است که شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا بخاطر محدودیت در تعداد، برای دانشجویان خارجی و خصوصا ایرانی بسیار رقابتی و در عین حال سخت است. از این رو سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا از دانشجویان بین‌المللی متقاضی ادامه تحصیل در مقطع دکترا توقع داشتن تمکن مالی و توانایی پوشش هزینه‌های سالانه تحصیل و زندگی را بدون استفاده از کمک‌ هزینه تحصیلی دارد.

شرایط تحصیل در کانادا چگونه است

برای ادامه تحصیل در کانادا بسته به مقطع، رشته یا دانشگاهی که می‌خواهید از آن پذیرش تحصیلی بگیرید، شرایط متفاوت خواهد بود.

از سوی دیگر بسیاری از متقاضیان، زندگی در کانادا از طریق تحصیل را بهترین گزینه پیش روی خود برای اخذ اقامت این کشور به‌‌شمار می‌آورند و با فراهم آوردن مقدمات لازم می‌کوشند تا با دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاهی معتبر در کانادا مسیر را برای اخذ اقامت دائم هموار سازند.

جزئیاتی که از نظر دپارتمان پذیرش دانشگاه و سفارت کانادا حائز اهمیت است، مواردی نظیر نداشتن سوءسابقه، نداشتن گپ تحصیلی بالا، داشتن تمکن ملی مکفی، رزومه تحصیلی مناسب، نمرات و معدل موجه، برخورداری از مهارت کامل و مدرک زبان انگلیسی، اهداف تحصیلی دقیق (SOP)، نمونه کار مرتبط و گذراندن آزمون‌هایی نظیر GMAT، GRE در موفقیت پرونده ادامه تحصیل در کشور کانادا بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

پس از تصمیم‌گیری در خصوص رشته مد نظر، شهر و دانشگاهی که قصد دارید در آن به ادامه تحصیل بپردازید، باید برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا اقدام نمایید که البته دریافت آن نیازمند دانش و تجربه کافی در این زمینه است. اطلاع دقیق از مدارک مورد نیاز، شرایط و قوانین تحصیلی، ویژگی‌های هر استان و دانشگاه‌های فعال در آن همگی از مواردی هستند که نیازمند اهتمامی ویژه در پروسه اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا هستند.

اما به طور کلی برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا نیاز به موارد زیر خواهید داشت:
• پاسپورت دارای اعتبار
• مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی با نمره مناسب
• مدارک و رزومه تحصیلی کامل و قابل قبول
• مدارک مالی و قابل استناد برای پوشش هزینه‌های تحصیلی
• پرداخت هزینه بررسی پرونده توسط دپارتمان پذیرش دانشگاه (بین 100 تا 250 دلار کانادا)

سپس در صورت موافقت دانشگاه کانادایی تحت DLI، نامه تائیدیه‌ای تحت عنوان acceptance letter برای شما ارسال می‌گردد که برای مراحل بعدی دریافت ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز شما خواهد بود

 

برترین دانشگاه‌های کانادا برای ادامه تحصیل

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک ‌گیل
 • دانشگاه مک ‌مستر
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه اوتاوا
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه وسترن
 • دانشگاه دال هوسی
 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه کوئینز
 • دانشگاه سیمون فریزر
 • دانشگاه ویکتوریا
 • دانشگاه یورک
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه ساسکچوان
 • دانشگاه کارلتون

دانشگاه کونکوردیا

هزینه‌های تحصیل در کانادا

ارشد کارشناسی رشته تحصیلی
15.236 دلار کانادا 19.461 دلار کانادا آموزش و پرورش
14.144 دلار 22.950 دلار هنرهای تجسمی، نمایشی و فناوری‌های ارتباطی
13.520 دلار 26.175 دلار علوم انسانی
14.304 دلار 24.808 دلار علوم اجتماعی و رفتاری
15.941 دلار 29.756 دلار حقوق، مشاغل حقوقی و مطالعاتی
22.442 دلار 26.395 دلار مدریریت عمومی و مدیریت تجاری
56.282 دلار در دسترس نیست مدیریت اجرایی
37.697 دلار در دسترس نیست مدیریت MBA عادی
14.664 دلار 29.067 دلار علوم و فناوری فیزیکی و زندگی
15.553 دلار 30.187 دلار ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات
17.753 دلار 30.742 دلار مهندسی
24.178 دلار 24.654 دلار معماری
14.016 دلار 24.101 دلار کشاورزی و حفاظت از منابع طبیعی
21.635 دلار 55.802 دلار دندانپزشکی
در دسترس نیست 29.905 دلار پزشکی
13.713 دلار 20.354 دلار پرستاری
11.642 دلار 34.726 دلار داروسازی
9.088 دلار 60.458 دلار داروهای دامپزشکی
16.590 دلار 23.192 دلار سایر موضوعات بهداشتی، ورزش و تناسب اندام
13.948 دلار 20.453 دلار خدمات شخصی، محافظتی و حمل و نقل


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

تحصیل در عمان

تحصیل در عمان

استان انتاریو کانادا

استان انتاریو کانادا

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

کالج اویسینا مجارستان

کالج اویسینا مجارستان

دانشگاه های برتر انتاریو

دانشگاه های برتر انتاریو

استان انتاریو

استان انتاریو

دانشگاه های برتر استان کبک کانادا

دانشگاه های برتر استان کبک کانادا

استان کبک کانادا

استان کبک کانادا

تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک

تحصیل در امارات

تحصیل در امارات

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در دانشگاه های کانادا

تحصیل در دانشگاه های کانادا

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه

تحصیل در دبیرستان کانادا

تحصیل در دبیرستان کانادا

ایرانیان مقیم کانادا

ایرانیان مقیم کانادا

شرایط مهاجرت از طریق خرید بیزینس در کانادا

شرایط مهاجرت از طریق خرید بیزینس در کانادا

خرید بیزینس در کانادا

خرید بیزینس در کانادا

تحصیل دکترا در لهستان

تحصیل دکترا در لهستان

مهاجرت کاری به کانادا

مهاجرت کاری به کانادا

کشور کانادا

کشور کانادا

کارشناسی ارشد در نروژ

کارشناسی ارشد در نروژ

کارشناسی ارشد در ایسلند

کارشناسی ارشد در ایسلند

کارشناسی ارشد در لیتوانی

کارشناسی ارشد در لیتوانی

کارشناسی ارشد در لهستان

کارشناسی ارشد در لهستان

کارشناسی ارشد در اسلواکی

کارشناسی ارشد در اسلواکی

کارشناسی ارشد در جمهوری چک

کارشناسی ارشد در جمهوری چک

تحصیل در دبیرستان لهستان

تحصیل در دبیرستان لهستان

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در چین

تحصیل در چین

ثبت شرکت در کانادا

ثبت شرکت در کانادا

دانشگاه الوموک جمهوری چک

دانشگاه الوموک جمهوری چک

دانشگاه ماساریک جمهوری چک

دانشگاه ماساریک جمهوری چک

دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه چارلز جمهوری چک

دانشگاه لومونوسوف روسیه

دانشگاه لومونوسوف روسیه

دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه سماشکو روسیه

دانشگاه سماشکو روسیه

دانشگاه پیراگوف روسیه

دانشگاه پیراگوف روسیه

دانشگاه کازان روسیه

دانشگاه کازان روسیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی

تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ

تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان

تحصیل در اوکراین

تحصیل در اوکراین

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان