تحصیل در روسیه


چرا تحصیل در روسیه

روسیه کشوری فرهیخته است که بیش از نیمی از شهروندان آن دارای مدرک دانشگاهی هستند. روس­ها پیشینه آموزشی غنی دارند و دانشگاه‌های آنها شرایط تحصیلی و اقامتی راحتی برای دانشجویان فراهم می‌کنند و به دانشجویان در سازگاری با کشور روسیه کمک می‌کنند. دانشگاه‌های روسیه به آموزش انواع مختلفی از تخصص‌ها، در مهندسی و هم علوم انسانی می‌پردازند و اغلب در جایگاه دانشگاه‌های برتر قرار دارند. تحصیل در روسیه  نسبت به تحصیل در انگلستان  یا آمریکا بسیار مقرون به صرفه‌تر است. علاوه براین، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با استفاده از بورسیه دولتی به‌صورت رایگان تحصیل کنند. هرساله دولت روسیه دانشجویانی را از سرتاسر جهان بورسیه می‌کند که حدود ۱۷۰ کشور می‌شود و امکان پیوستن شما در این بورسیه فراهم می‌باشد.

طبق گزارشات سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، روسیه دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان می‌باشد که در مقایسه با کانادا، ژاپن و آمریکا  عملکرد بهتری دارد. بیش از نیمی از مردم روسیه دارای تحصیلات عالی هستند و بیش از ۲۰۰.۰۰۰ نفر از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های روسیه به این کشور سفر می‌کنند.

دانشجویان با تحصیل در روسیه می توانند در تمامی حوزه‎های دانشگاهی به دانش عمیق و بنیادی دست پیدا کنند، اما روسیه به دانشکده‌های علمی قوی خود در حوزه‌های فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی مشهور است. روسیه در زمینه آموزش ریاضیدان، فیزیکدان، شیمیدان، زمین‌شناس، مهندس، برنامه‌نویس، پزشک و متخصص علوم انسانی رهبر جهانی شناخته شده است و این موضوع با توجه به جایگاه‌های دانشگاه‌های روسی در رده‌بندی‌های جهانی اثبات شده است.

برای تحصیل در روسیه متقاضیان بین‌المللی می‌توانند از موارد زیر انتخاب کنند

 • ۷۶۶ دانشگاه در ۸۲ منطقه کشور، از کالینینگراد تا ولادی‌وستوک؛
 • ۲۰۵ رشته، از ریاضیات و علوم طبیعی تا هنرهای نمایشی؛
 • ۶۵۷ رشته در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص و تحصیلات تکمیلی (دوره‌های پزشکی، دوره‌های افسری)، کارآموزی و دستیاری.

همچنین دانشگاه‌های روسیه دوره‌های آمادگی (آموزش دوره‌های لیسانس، کارشناسی ارشد و دوره‌های تخصصی)، کلاس‌های کوتاه مدت (ترم تابستانی، یک ترم، مدارس تابستانی)، دوره‌های یادگیری زبان روسی، آموزش پیشرفت‌های حرفه‌ای و مهارتی را ارائه می‌دهد.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه به‌صورت آزاد بسیار ارزان تر از هزینه های مشابه در کانادا و آمریکاست و از لحاظ امکانات آموزشی، دانشگاه‌های برجسته روسیه با موسسات آموزشی غربی رقابت می‌کنند.

هزینه تحصیل در روسیه ۲۰۱۸ ، در دوره‌های کارشناسی این دانشگاه‌ها از ۸۹.۰۰۰ روبل در سال آغاز می‌شود (معادل ۱.۵۰۰ دلار آمریکا) که این قیمت بسته به نوع رشته متغیر می‌باشد (طبق استاندارد‌های تعیین شده توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه). طبق اطلاعات بدست آمده از کارشناسان موسسات رده‌بندی حداکثر مبلغ شهریه در معتبرترین دانشگاه های روسیه در پایتخت به قیمت ۵۳۰.۷۰۰ روبل (معادل ۸.۸۰۰ دلار آمریکا) در سال بوده است.

تحصیل در روسیه

امکان دریافت دو مدرک دانشگاهی در روسیه

دولت روسیه در سال ۲۰۱۳ بیانیه بلونیا (Bologna Declaration) را امضا کرد که چندین تعهد را به عنوان بخشی از خلق فضای آموزشی مشترک کشورهای شرکت کننده بر عهده گرفت. مدرک تحصیلی دانشگاه‎‌های روسیه در بیشتر کشورها مورد تایید می‌باشد. این فرایند توسط موافقت‌نامه‌های بین دولت روسیه با بیش از ۶۰ کشور، از جمله فنلاند، اسپانیا، کوبا، هند، ویتنام، چین، ونزوئلا و نامیبیا منعقد شد و در سال ۲۰۱۵ این سند همکاری با کشور فرانسه و در اکتبر و نوامبر سال ۲۰۱۶ با قبرس و مالت امضا شد. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه‌های روسیه با دانشگاه‎های خارجی در حال اجرای برنامه‌های مشترک می باشند و به دانشجویان خود مدرک دوگانه اعطا می‌کنند. به بیان دیگر، در صورت تحصیل در روسیه ، دانشجویان می توانند یک مدرک روسی و یک مدرک از دانشگاه‌های اروپایی دریافت کنند.

روسیه کشوری چند ملیتی است و نمایندگان کشورها و فرهنگ‌های مختلف می توانند به راحتی خود را با زندگی در این کشور وفق دهند. روسیه محل زندگی بیش از ۲۰۰ گروه قومی است که به بیش از ۱۰۰ زبان و لهجه متفاوت سخن می‌گویند. قانون اساسی روسیه آزادی عقاید را تضمین می‌کند: مسیحیان، مسلمانان، بودایی ها، یهودیان و دیگر ادیان مختلف می‎توانند به راحتی در کنار یکدیگر زندگی کنند. ساختار چندملیتی و قومیتی این کشور، گوناگونی تمام حوزه‌های زندگی از فرهنگ تا خانواده را نشان می‌دهد. دانشگاه‌های روسیه مفتخر به داشتن تجربه طولانی مدت در زمینه آموزش و سازگاری دانشجویان بین الملل می‌باشند: برنامه‌های نظارتی برای دانشجویان بین‌الملل در نظر گرفته شده است و شبکه‌هایی برای جوامع دانشجویی تاسیس شده است.

رنکینگ دانشگاه های روسیه

۲۵ دانشگاه در روسیه وجود دارند که در رتبه بندی کیو اس دانشگاههای برتر جهان قرار دارند، ۱۳ مورد از این دانشگاه ها جزء ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. روسیه همچنین در رتبه بندی QS EECA University Rankings نیز حضور قابل توجهی دارد، در این رتبه بندی ۳۰۰ دانشگاه برجسته اروپا و آسیای مرکزی، و همچنین ۹۵ دانشگاه برجسته روسیه رتبه بندی می شوند.

در طول دهه گذشته، تحصیلات عالی در روسیه پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است و در بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بیش از ۳۹۰ میلیارد روبل (حدود ۷/۶ میلیارد دلار) برای ارتقاء امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه های روسیه و ارتقاء سطح اساتید هزینه شده است.

علاوه بر این، در سال ۲۰۰۳، روسیه عضو فرایند بولونیا (Bologna Process) شد و متعهد گردید تا نظام خود را با نظام اکثر کشورهای اروپایی هماهنگ کند. این بدان معنی است که بسیاری از دانشگاه های روسیه در حال حاضر امکان انتخاب یکی از دو حالت تحصیلات لیسانس چهار ساله و یا دوره تخصصی پنج ساله را فراهم می کنند. نظام آموزش عالی روسیه، در جدیدترین رتبه بندی نظام های آموزشی کیو اس (QS Higher Education System Strength Rankings) رتبه ۲۶ جهان را کسب نموده است.

 • دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو 

دانشگاه دولتی لومونسوف مسکو  (Lomonosov MSU) موسسه عالی رتبه روسیه است که در جدول QS EECA University Rankings  سه سال متوالی، رتبه اول را کسب کرده است. دانشگاه لومونوسوف روسیه دارای ۴۷۰۰۰ دانشجو است که شامل ۷۰۰۰ دانشجوی کارشناسی و ۴۰۰۰ دانشجوی بین المللی (خارجی) می شود. رشته های دانشگاهی در دانشگاه دولتی لومونسوف مسکو گسترده هستند، و در مجموع دارای ۳۸۰ دپارتمان، ۳۹ دانشکده، ۱۵ موسسه تحقیقاتی، چهار موزه و شش پردیس دانشگاهی در روسیه و خارج از کشور است.

دانشگاه لومونوسوف مسکو در میان دانشگاههای مسکو، پیشتاز است و دارای یک پردیس دانشگاهی است که نه تنها به فرهنگ غنی پایتخت روسیه نزدیک است (کمتر از پنج کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد)، در عین حال یکی از بزرگترین پردیس های دانشگاهی است که تا به حال با آن مواجه شده اید، ساختمان اصلی آن بلندترین ساختمان آموزشی جهان است.

بهترین دانشگاه زیر ۱۰۰ سال  روسیه، دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University ) است که در سال ۱۹۵۹ تاسیس شد و در رتبه بندی EECA رتبه دوم را دارد. دانشگاه نووسیبیرسک روسیه ، به رغم افزایش سریع شهرتش، دارای جامعه دانشجویی نسبتا کوچکی است و حدود ۶ هزار دانشجو دارد. این دانشگاه در خارج از شهر نووسیبیرسک، سومین شهر پرجمعیت روسیه پس از مسکو و سن پترزبورگ قرار دارد. در حالی که نووسیبیرسک نسبت به این دو شهر، کمتر شناخته شده است، اما دارای صحنه های فرهنگی و زندگی شبانه پر رونقی است که باعث جذابیت بیشتر آن برای دانشجویان می شود.

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ،  قدیمی ترین و یکی از معتبر ترین دانشگاه های روسیه است که در رتبه بندی EECA در سال ۲۰۱۸ رتبه چهارم را کسب نمود. دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ توسط پتر کبیر در سال ۱۷۲۴ تأسیس شده است، و حدود ۳۰،۰۰۰ دانشجو دارد که حدود ۳۰۰۰ نفر آنها دانشجوی خارجی هستند.  دانشگاه سن پترزبورگ روسیه بیش از ۴۰۰ ساختمان دارد که ۲۵ دانشکده را در خود جای داده است، دانشجویان این دانشگاه به مجموعه زیادی از موزه ها، آثار تاریخی و مکان های هنری دسترسی دارند. جزیره واسیوسکی (Vasilievsky) در مرکز شهر تاریخی و پتروهوف (Peterhof) در حومه ی جنوب غربی شهر واقع هستند که در آنها دو پردیس اصلی دانشگاه قرار دارند.

رتبه بندی دانشگاه‌های روسیه

دیف

نام دانشگاه

رتبه

۱.

دانشگاه دولتی لومونوسوف (Lomonosov Moscow State University )

۷۴

۲.

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ (Saint Petersburg State University)

۲۲۵

۳.

دانشگاه نووسیبیرسک (Novosibirsk State University)

۲۲۸

۴.

دانشگاه دولتی تومسک (Tomsk State University)

۲۶۸

۵.

موسسه فیزیک و فناوری مسکو (Moscow Institute of Physics and Technology)

۲۸۱

۶.

دانشگاه فنی باومان (Bauman Moscow State Technical University)

۲۸۲

۷.

مدرسه عالی اقتصاد روسیه (National Research University Higher School of Economics (HSE University))

۲۹۸

۸.

دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای (National Research Nuclear University MEPhI)

۳۱۴

۹.

دانشگاه رودن (RUDN University)

۳۲۶

۱۰.

دانشگاه فدرال اورال (Ural Federal University – UrFU)

۳۳۱

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

 • دوره کارشناسی فقط برای رشته پرستاری ارائه می شود، مدت تحصیل ۴ سال است؛
 • طول دوره های تخصصی در رشته های دندانپزشکی، داروسازی، روانشناسی بالینی ۵-۶ سال است؛
 • در دروه های رزیدنت پزشکی، دانشجو می تواند در طی ۲ تا ۴ سال، دوره های تخصصی گوارش، ارتودنسی، اطفال را بگذراند؛
 • دوره کارشناسی ارشد ۳ سال طول می کشد، در طی آن دانشجو می توند در تخصص خاص خود، دانش خود را ارتقا دهد یا به مطالعه در زمینه های مرتبط بپرازد.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

 • تحصیل پزشکی در روسیه، ارزان تر از اروپا و ایالات متحده آمریکا است؛
 • دانشگاه ها در سرتاسر کشور قرار دارند، شما می توانید دانشگاهی را انتخاب کنید که به کشور شما نزدیک تر است.
 • تمام حوزه های پزشکی ارائه می شوند، از پزشکی عمومی گرفته تا جراحی، رادیولوژی و غیره؛

اگر علاقه مند به کار علمی هستید و قصد دارید که پایان نامه بنویسید، می توانید یکی از دوره های تحصیلات تکمیلی را انتخاب کنید و یا به تحصیل در دانشگاه خود ادامه دهید.

تحصیل کارشناسی در روسیه

دوره کارشناسی در روسیه ، یک دوره کامل آموزش عالی است. افرادی که تحصیلات معادل دوره متوسطه عمومی و یا دوره فنی حرفه ای متوسطه (vocational secondary education) را به پایان رسانده اند می توانند در مقطع کارشناسی ثبت نام کنند. این دوره ۴ ساله است و به آموزش عمومی پایه می پردازد.

دانشجویان در پایان دوره از پایان نامه خود دفاع می کنند. اگر دانشجو موفق شود، به او مدرک لیسانس ( BA، BSc) اعطاء می­گردد. این مدرک، این حق را به دانشجو میدهد که بر اساس تخصصی که فرا گرفته وارد بازار کار شود و یا تحصیلات خود در دوره کارشناسی ارشد ادامه دهد.

 

بر خلاف مقطع تحصیلی لیسانس در روسیه ، دوره تخصص به کارهای عملی در صنعت بر اساس رشته انتخاب شده تمرکز می کند. این دوره ها به افرادی ارائه می شود که دارای مدرک معادل تحصیلات متوسطه یا دوره فنی حرفه ای متوسطه روسیه باشد. این دوره حداقل ۵ سال طول می کشد. بر اساس نتایج آزمون و دفاع از پایان نامه، مدرک تخصص، شایستگی خاصی را گواهی می کند (به عنوان مثال ستاره شناس، معلم، متخصص امنیت اطلاعات و غیره). فارغ التحصیلان دوره تخصص، می توانند در صنعت کار کنند یا تحصیلات خود را در دوره کارشناسی ارشد یا سایر دوره های تحصیلات تکمیلی ادامه دهند.

 

کارشناسی ارشد در روسیه

دوره کارشناسی ارشد در روسیه ، امکان کسب تخصص عمیق در رشته انتخابی را فراهم می کند. دارندگان مدرک دوره کارشناسی و تخصص می توانند در دوره های کارشناسی ارشد ثبت نام کنند. فوق لیسانس در روسیه حداقل دو سال طول می کشد و شامل آموزش دانشجویان برای کار تحقیقاتی می شود. دانشجویان از پایان نامه خود دفاع می کنند که اگر موفق شوند، به آنها مدرک کارشناسی ارشد اعطاء می شود.

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد در روسیه می توانند در صنعت کار کنند یا تحصیلات خود را در دوره تحصیلات تکمیلی ادامه دهند

بالاترین سطح آموزش حرفه ای دکترا در روسیه

دوره تحصیلات تکمیلی، یک دوره آموزشی مختص دانشگاهیان سطح بالا است. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد یا تخصص می توانند در دوره تحصیلات تکمیلی ثبت نام کنند. این دوره شامل تحصیل، تدریس، تجربه عملی و پژوهش است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی یک حوزه پژوهشی و موضوع تحقیق برای پایان نامه خود انتخاب می کنند.

تحصیل تمام وقت حداقل ۳ سال طول می کشد، و تحصیل پاره وقت حداقل ۴ سال طول می کشد. به فارغ التحصیلان مدرک تحصیلات تکمیلی ( پژوهشگر [Research Fellow]، یا پژوهشگر دکترا [Research Teaching Fellow] ) اعطاء می شود. بسته به نتیجه دفاع از پایان نامه، به دانشجوی شاخه علوم پایه، مدرک تحصیلات تکمیلی علوم اعطاء می شود که اولین مدرک برای تایید جایگاه دانشمندی است. دانشجویان شاخه علوم پایه می توانند وارد دوره دکتری شوند (دومین مدرکی که موید جایگاه دانشمندی است).

 

تحصیل در روسیه – دوره تحصیلات تکمیلی نظامی (POSTGRADUATE MILITARY COURSE) معادل یک دوره تحصیلات تکمیلی است؛ با این حال، این دوره، فقط مختص وزارت کشور و وزارت دفاع روسیه است.

 

تحصیل در روسیه – دوره رزیدنت پزشکی (MEDICAL RESIDENCY) مرحله نهایی در آموزش تعدادی از رشته های پزشکی (یا داروسازی) است. افراد دارای مدرک تحصیلی پزشکی (یا داروسازی) می توانند در دوره رزیدنت پزشکی ثبت نام کنند. این دوره ۲ ساله است و ترکیبی از مطالعات جامع اصول اولیه علوم پزشکی و کسب تجربه عملی در موسسات پزشکی است که در طی آن دانشجویان مهارت ها و توانایی های لازم را کسب می کنند. در انتهای این دوره یک آزمون تخصصی سه مرحله ای برگزار می شود. به فارغ التحصیلان مدرک رزیدنتی پزشکی و تخصص اعطاء می شود که آنها را قادر می سازد تا در موسسات پزشکی کار کنند.

 

تحصیل در روسیه – دوره دستیاری (Assistantship)  شکلی از آموزش پرسنل مجرب است که در گروه هنر مشغول به کار هستند. فارغ التحصیلان دوره تخصص یا کارشناسی ارشد می توانند در دوره دستیاری شرکت کنند. این دوره تا دو سال طول می کشد و دارای یک برنامه درسی تحت نظارت یک مربی و رئیس یک گروه (دپارتمان) دانشگاهی است. نشانگر شایستگی فارغ التحصیلان این دوره، بسته به تخصص ممکن است اجرای یک برنامه هنری، کنسرت، نمایش، نمایشگاه یا فیلم باشد. به فارغ التحصیلان این دوره، مدرک با شرایط مربوطه (رهبر کنسرت و استاد دانشگاه)، اعطا می شود که به او حق آموزش یا انجام فعالیت هنری را اعطا می کند.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه برای هر دانشگاه متفاوت می باشد. اما به طور معمول برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های روسیه را دارند ارائه ۵ مدرک الزامی می باشد. اولین مدرک فرم درخواست پذیرش می باشد که در وب سایت تمامی دانشگاه ها قرار دارد. مدرک دوم پاسپورت متقاضی خواهد بود. همچنین ارائه مدرک تحصیلی و ریز نمرات دوره تحصیلی قبل که باید به زبان روسی ترجمه شود سومین مدرکی است که برای پذیرش نیاز است. ارائه دو مدرک پزشکی نیز از ملزومات می باشد که یکی از آنها گواهی سلامت پزشکی می باشد و دیگری گواهی عدم ابتلا به بیماری HIV خواهد بود.

برای دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند ابتدا یک ویزای دانشجویی به مدت ۹۰ روز صادر می شود. پس از اتمام این دوره دانشجو می بایست درخواست تمدید ویزای تحصیلی را به بخش محلی اداره امور مربوط به مهاجرت ارائه دهد. در این صورت یک ویزای یک ساله برای متقاضی صادر می شود. دانشجو باید تا زمان پایان تحصیلات، سالانه برای تمدید ویزای تحصیلی این مراحل را انجام دهد.

 

تحصیل رایگان در روسیه

روسیه یکی از معدود کشورهایی است که به شهروندان خارجی فرصت برخورداری از تحصیل رایگان در روسیه  را می‌دهد و هرساله دولت چندین هزار بورسیه تحصیلی روسیه (سهمیه) به دانشجویان بین‌المللی اعطا می کند. برای مثال، ۱۵.۰۰۰ سهمیه در سال ۲۰۱۸ به دانشجویان تخصیص داده شد. علاوه بر این، بعضی از شهروندان خارجی، از جمله هموطنان، می‌توانند برای مکان‌های تحت پوشش دولت در شرایط مساوی با روسی‌ها، خارج از بورسیه درخواست دهند. یکی دیگر از فرصت‎ها، شرکت در رقابت‌های علمی دانشگاه است که به برندگان و مدال‌آوران این مسابقات، در هنگام ثبت‌نام در دانشگاه‌های برجسته امتیاز داده می‌شود (در شهریه و مکان‌های تحت پوشش دولت).

هر سال تعداد مشخصی بورسیه دولتی به دانشجویان خارجی ارائه می شود که هزینه های تحصیل، مسکن و بیمه درمانی را پوشش می دهد. این پرداخت ها در حال حاضر ۷۵۰۰۰ روبل (حدود ۱۲۰۰ دلار) در ماه است و هزینه های مسافرت و امور شخصی را پوشش نمی دهند که دانشجو برای آنها نیز حداقل به ۵۰ دلار در ماه نیاز خواهد داشت.

کسانی که کمک هزینه تحصیلی (بورسیه) ندارد، بسته به نوع دوره و شهر، باید بین ۶ هزار تا ۱۰ هزار دلار در سال برای هزینه های تحصیل و زندگی تهیه کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه های روسی اخیرا افزایش یافته است، اما در مقایسه با سایر کشورها نسبتا کم است، بسته به مقطع تحصیلی دانشجو، هزینه های تحصیل در حدود ۳۹۰۰ تا ۷۷۰۰ دلار در سال است.

ویزای تحصیلی روسیه

به محض این امکان تحصیل دانشجو در یکی از دانشگاه های روسیه فراهم شود، اداره بین الملل دانشگاه، برای دانشجو درخواست ویزای دانشجویی روسیه را خواهد کرد. این روند، بین سه تا پنج هفته طول می کشد و هزینه های آن حدود ۴۰ دلار می شود. همه ویزا ها باید ظرف هفت روز کاری پس از ورود به روسیه ثبت شوند. این ویزا، اقامت دانشجو را تنها برای سه ماه پوشش می دهد، بنابراین اگر قصد دارد بیش از ۹۰ روز برای تحصیل در روسیه بماند، باید زمانی که در روسیه است، درخواست تمدید ویزای خود را نماید. 


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه

دانشگاه لومونوسوف روسیه

دانشگاه لومونوسوف روسیه

دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه سماشکو روسیه

دانشگاه سماشکو روسیه

دانشگاه پیراگوف روسیه

دانشگاه پیراگوف روسیه

دانشگاه کازان روسیه

دانشگاه کازان روسیه

مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه

حداقل حقوق در روسیه

حداقل حقوق در روسیه

سفر به روسیه

سفر به روسیه

کشور روسیه

کشور روسیه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان