کشور لتونی


لتونی

لتونی یا لاتویا با نام رسمی جمهوری لتونی از کشورهای محدوده باتیک در اروپای شمالی است. چیزی که درباره ی این کشور جالب است این که افراد زیادی این کشور را با کشور لیتوانی اشتباه می گیرند. این کشور از جنوب با کشور لیتوانی، از شرق با روسیه، از شمال با استونی و از سمت جنوب شرقی با بلاروس هم مرز است و از طرف غرب مرز آبی با سوئد دارد.

کشور لتونی

نکات کلیدی درباره ی لتونی

نام رسمی: جمهوری لتونی

پایتخت: ریگا

جمعیت: 1.925.800 (تخمین در سال 2018)

مساحت: 64.589 کیلومتر مربع

زبان: لتونیایی (رسمی)؛ همچنین بخش زیادی از جمعیت به زبان های روسی، انگلیسی و آلمانی سخن می گویند.

مرتفع ترین نقطه: Gaiziņkalns 312 متر

واحد پول: یورو

منطقه زمانی: ساعت جهانی +2، و از آوریل الی نوامبر ساعت جهانی +3

دامنه اینترنت: .lv

پیش شماره بین المللی تلفن: 371

آب و هوای دریایی: گرم در تابستان (20 درجه سانتیگراد) و سرد در زمستان (منفی 5 درجه سانتیگراد)

جغرافیا

لتونی در چهارراه اروپای شمالی و شرقی، و در کرانه شرقی دریای بالتیک قرار گرفته است. این کشور از شمال با استونی، از شرق با روسیه و بلاروس و از جنوب با ليتوانی مرز مشترک دارد، و همین طور در غرب مرز آبی با سوئد دارد. دیگر کشورهای همسایه شامل فنلاند، لهستان و آلمان می شود.

این کشور به خاطر داشتن سواحل و جنگل های کاج زیبا معروف است. شما می توانید در نزدیکی توجا سواحل ماسه ای سفید، و همین طور ساحل سنگی شگفت انگیز معروف را ببینید.

بازدیدکنندگان معمولا سفری امن و بی خطر را تجربه می کنند، و بسیاری از جرم و جنایت هایی که تاکنون رخ داده است را می شد به سادگی با به کارگیری عقل و احتیاط اجتناب کرد.

آب و هوا

لتونی در نقطه ی جغرافیایی جالبی قرار گرفته است، به گونه ای که انسان را قادر می سازد تا تفاوت چهار فصل را به خوبی حس کند، چیزی که معمولا در جاهای دیگر اروپا دست یافتنی نیست. از اینرو آب و هوای این کشور معتدل و مرطوب است، و از نوسان های شدید دمایی خبری نیست.

با این همه، با توجه به این نکته که آب و هوا تغییر می کند، این کشور چهار فصل متفاوت دارد: بهار، تابستان، پاییز و زمستان.

آب و هوای تابستان در این کشور، با متوسط 17 درجه سانتیگراد گرم محسوب می شود، و گهگاهی دما به میزان حداکثری 30 درجه نیز می رسد. در بهار و پاییز هوا نسبتاً متعادل ولی تغییرپذیر است. هوا در این فصول معمولاً مرطوب است، و متوسط دما 10 درجه سانتیگراد است. پاییز این کشور برای دوست داران طبیعت به خاطر ریزش برگ های رنگارنگ معروف است.

زمستان ها در این کشور معمولاً در میانه ماه دسامبر شروع شده و تا میانه مارس ادامه می یابد. میانگین دما در زمستان حدود منفی 6 درجه سانتیگراد است، و سرما دما را گهگاهی تا منفی 25 درجه نیز می رساند.

این کشور به یک دلیل یک کشور بسیار سرسبز است، و آن بارش زیاد باران است. حتما به همراه خود یک چتر بادوام بیاورید، زیرا در تمام سال نیازتان می شود، همچنین لباس گرم و بوت مقاوم و ضدآب برای استفاده بین ماه های سپتامبر تا مارس/آوریل نیز لازم است.

تاریخ

لتونی کشوری است با تاریخ و سنن فرهنگی غنی. به مدت هزار سال این سرزمین که در شمال شرقی اروپا قرار گرفته میزبان قبایل بالتیک و فین‌واوگری بوده است. ناحیه جغرافیایی این کشور بین شرق و غرب در طول تاریخ به چشم فاتحین خارجی جذاب به نظر می رسید. آلمان ها، سوئدی ها، لهستانی ها و روس ها در اینجا حکمرانی کرده اند، و هر کدام اثرات فرهنگی خود را بر معماری، زیرساخت ها، سبک زندگی و ویژگی های فردی لتونیایی ها گذاشتند.

ادغام ملت امروزی لتونی از قرن 19ام شروع شد. در آن زمان، یک دوره آگاهی ملی رخ داد که بعدها منجر به ایجاد یک دولت ملی مستقل در قرن 20ام شد. امروزه این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا است.

سیاست

لتونی یک جهموری دموکراتیک و پارلمانی است. انتخابات پارلمانی هر 4 سال برگزار می شود. رئیس جمهور این کشور (که وظیفه ریاست بر کشور را دارد) توسط سایما (پارلمان لتونی) برای مدت 4 سال انتخاب می شود. رئیس جمهور قوانین را امضا می کند، نخست وزیر (که وظیفه ریاست بر دولت را دارد) را منصوب می کند، و امور پارلمانی انجام می دهد. رئیس جمهور نماینده کشور در روابط بین الملل است، نماینده های دیپلماتیک این کشور را منصوب می کند، و همچنین وظیفه میزبانی نمایندگان دیپلماتیک کشورهای دیگر را نیز برعهده دارد.

این کشور یکی از اعضای سازمان ملل متحد، شورای اروپا، ناتو، سازمان امنیت و همکاری اروپا، صندوق بین المللی پول، و سازمان تجارت جهانی است. همچنین این کشور یکی از اعضای شورای کشورهای حاشیه دریای بالتیک و بانک سرمایه گذاری شمال اروپا (نوردیک) است.

این کشور روابط دیپلماتیک با 158 کشور ایجاد کرده است و در 37 کشور سفارت دارد. 35 کشور دارای سفارت در پایتخت لتونی یعنی ریگا هستند.

حقوق بشر در این کشور، طبق گفته خانه آزادی و وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، عموماً توسط دولت محترم شمرده می شود. این کشور در حوزه هایی نظیر دموکراسی، آزادی مطبوعات، حریم خصوصی و توسعه انسانی در بین دولت های مستقل دارای امتیاز بالای متوسط است.

زبان

زبان رسمی کشور لتونیایی است، که متعلق به خانواده زبان های هندواروپایی است. زبان لتونیایی یکی از قدیمی ترین زبان ها در این خانواده به شمار می رود. این زبان غیراسلاوی و غیرژرمنی است، و تنها به زبان ليتوانيايی شبیه است.

این دو زبان گروه زبان های بالتیک را تشکیل می دهند. این گروه بسیاری از جنبه های قدیمی زبانی را در نظام آواشناسی و دستورزبان خود حفظ کرده است.

 

  • نمونه ای از لغات و اصطلاحات لتونیایی

 

بله
خیر
شاید varbūt
اوکی labi
ممنون! Paldies!
خواهش می کنم! Lūdzu!
ببخشید … (مفرد/جمع) Atvainojiet, …
معذرت می خواهم (مذکر، مونث) Man žēl.
… دارم / … ندارم Man ir (nav) …
سلام! Čau!/ Sveiki!
صبح بخیر! Labrīt!
عصر بخیر! Labvakar!
شب بخیر! Ar labu nakti!
خداحافظ! (غیررسمی) Atā!
خداحافظ! (رسمی) Uz redzēšanos!

دانشگاه های لتونی

با اینکه لتونی کشوری کوچک است. دانشگاه های این کشور به راحتی خود را برای نیازهای دانشجویان بین المللی آماده کرده اند. بیش از 200 رشته به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی قابل دسترس است، و بسیاری از این رشته ها در مقطع کارشناسی نیز ارائه می شود.

ریگا پایتخت این کشور و همین طور بزرگترین شهر این کشور است، و بیشتر دانشگاه ها در این شهر قرار دارد. بزرگترین این دانشگاه ها، دانشگاه ریگا است که تقریباً 100 سال از برپایی آن می گذرد. چندین رشته به زبان انگلیسی در این دانشگاه ارائه می شود، از جمله پزشکی و دندان پزشکی.

دانشگاه استرادینز ریگا بیشترین تعداد دانشجوی بین الملل در این کشور را در خود جای داده است. حدود 25 درصد دانشجویان این دانشگاه خارجی هستند و از 50 کشور مختلف برای تحصیل به لتونی آمده اند.

از دیگر دانشگاه ها که در شهرهای دیگر لتونی هستند می توان از دانشگاه دوگوپیلس با معماری خارق العاده اش، و دانشگاه لیپایا که به خاطر داشتن سواحل پرچم آبی در کرانه بالتیک شناخته شده است، نام برد.

زندگی دانشجویی در کشور لتونی

لتونی زندگی فرهنگی پرجنب و جوشی دارد. موسیقی سنتی و مدرن و اجراهای رقص همگی دارای کیفیت بالایی هستند. سنت موسیقی محلی و رقص هنوز زنده است و نقش مهمی در زندگی همه روزه دارد.

ریگا به عنوان پایتخت این کشور رویدادهای فرهنگی و سرگرم کننده گوناگونی ارائه می دهد، از زندگی شبانه پرجنب و جوش گرفته تا اجراهای موسیقی سنتی در سطح جهانی تا باله، گالری های هنری و فعالیت های اوقات فراغت.

آنهایی که به «هنرهای برجسته» یعنی اپرا و باله علاقمند هستند اگر سری به اپرای ملی این کشور بزنند لذت زیادی خواهند برد. افرادی که به هنرهای بصری علاقمند هستند بهتر است که از موزه ها و گالری های هنری بسیاری که در ناحیه Old Town و مرکز شهر قرار گرفته دیدن کنند.

می شود گفت که شهر ریگا شهری است که هرگز نمی خوابد. شما در هر زمان، روز یا شب، می توانید جایی را برای نشستن و استراحت کردن پیدا کنید، و گوناگونی چنین جاهایی روز به روز در حال افزایش است.

سینماها در این کشور مکانی دنج و باکیفیت برای سرگرم شدن و لذت بردن از هنر است. در سینماهای این کشور فیلم ها معمولاً به زبان اصلی کشور سازنده، به همراه زیرنویس به زبان لتونییی و زبان های روسی (دوبله نشده) پخش می شوند.

ورزش دوستان نیز از سفر به لتونی پشیمان نخواهند شد. هاکی روی یخ، فوتبال، تنیس، مسابقات اتومبیل رانی، مسابقات موتورسیکلت رانی. تمام رویدادهای سطح بالای ورزشی در تمام طول سال در این کشور درحال برگزاری است، و تمام کسانی که به این کشور می آیند می توانند به راحتی از این رویدادها دیدن کنند. هاکی روی یخ بدون شک محبوب ترین ورزش در این کشور است.

هر ساله در فصل بهار، زمانی که تیم ملی لتونی در حال رقابت در مسابقات قهرمانی جهان است، چندین هزار نفر از طرفداران لتونیایی به دنبال تشویق این تیم می آیند، طرفدارانی که به درستی عنوان بهترین طرفداران یک تیم در جهان را یدک می کشند.

مهاجرت به لتونی

چندین عامل جذب اصلی برای مهاجرت قانونی به لتونی موجود است. اول، هزینه های زندگی و تحصیل در لتونی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی ارزان تر است. دوم، گزینه های زیادی برای کسب مجوز اقامت وجود دارد. سوم، لتونی یکی از کشورهای منطقه شنگن و اتحادیه اروپا است.

فرد مهاجر برای اینکه بتواند در لتونی حضور داشته باشد باید قوانین و نیازمندی هایی که قانون مهاجرت لتونی مشخص کرده است را اجرا کند. بسته به هدف اقامت شما، چندین امکان پیش پای شما موجود است. ممکن است که برای حضور در لتونی از شما مجوز کار، ویزا یا ویزای شنگن درخواست شود. اگر می خواهید در اینجا اقامت داشته باشید، لازم است که یک مجوز اقامت داشته باشید.

قانون مهاجرت لتونی اصلی ترین مقررات برای مهاجرت به لتونی است. این قانون در سال 2003 نوشته شد و از آن زمان تاکنون دستخوش ویرایش های بسیاری شده است.

قانون مهاجرت مهاجرین را به دو دسته تقسیم می کند: آن دسته از افراد که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستند، و آن دسته از افراد که شهروند یک کشور غیر از کشورهای نامبرده هستند. قانون مهاجرت برای هر دسته از افراد مقرراتی جداگانه اعمال می کند.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

بهترین راه ها برای مهاجرت به عمان

بهترین راه ها برای مهاجرت به عمان

کم هزینه ترین راه های مهاجرت

کم هزینه ترین راه های مهاجرت

بهترین کشور ها برای سرمایه گذاری

بهترین کشور ها برای سرمایه گذاری

کشور های امن جهان

کشور های امن جهان

تعیین وقت سفارت ویزای شینگن

تعیین وقت سفارت ویزای شینگن

اخذ ویزای امارات

اخذ ویزای امارات

کار در عمان

کار در عمان

تحصیل در عمان

تحصیل در عمان

اقامت در عمان

اقامت در عمان

استان انتاریو کانادا

استان انتاریو کانادا

سرمایه گذاری در عمان

سرمایه گذاری در عمان

ثبت شرکت درعمان

ثبت شرکت درعمان

کشور عمان

کشور عمان

کشور مجارستان

کشور مجارستان

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

خرید بیزینس در ترکیه

خرید بیزینس در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

دوره زبان ترکی در ترکیه

دوره زبان ترکی در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه

اجاره ملک در ترکیه

راه های دریافت پاسپورت ترکیه

راه های دریافت پاسپورت ترکیه

شرایط اقامت ترکیه

شرایط اقامت ترکیه

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

دوره زبان انگلیسی در مجارستان

دوره زبان انگلیسی در مجارستان

دوره زبان آلمانی در مجارستان

دوره زبان آلمانی در مجارستان

کالج اویسینا مجارستان

کالج اویسینا مجارستان

دانشگاه های برتر انتاریو

دانشگاه های برتر انتاریو

استان انتاریو

استان انتاریو

دانشگاه های برتر استان کبک کانادا

دانشگاه های برتر استان کبک کانادا

استان کبک کانادا

استان کبک کانادا

آموزش دوره تخصصی خلبانی در مجارستان

آموزش دوره تخصصی خلبانی در مجارستان

کشور جمهوری چک

کشور جمهوری چک

کشور استرالیا

کشور استرالیا

تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک

کشور بلژیک

کشور بلژیک

مهاجرت به بلژیک

مهاجرت به بلژیک

ثبت شرکت در بلژیک

ثبت شرکت در بلژیک

کشور لهستان

کشور لهستان

ثبت شرکت در لیتوانی

ثبت شرکت در لیتوانی

ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین

مهاجرت به امارات

مهاجرت به امارات

ثبت شرکت در امارات

ثبت شرکت در امارات

کشور امارات

کشور امارات

تحصیل در امارات

تحصیل در امارات

کشور لیتوانی

کشور لیتوانی

مهاجرت به پرتغال

مهاجرت به پرتغال

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک

مهاجرت به دانمارک

مهاجرت به دانمارک

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به اوکراین

مهاجرت به اوکراین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان