مهاجرت به آلمان


طرق مهاجرت به آلمان

دلیل اصلی این محبوبیت اقتصاد مطلوب آلمان، نظام آموزشی پیشرفته و البته رایگان برای خارجی ها و همچنین فرصت های کاری مطلوب است. اولین قدم شما جهت مهاجرت به آلمان انتخاب یک کدام از این طرق مهاجرتی است:

 • مهاجرت جهت اشتغال در آلمان
 • ایجاد کارآفرینی در آلمان
 • مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 • الحاق به خانواده در آلمان
 • مهاجرت کوتاه مدت از طریق ویزای توریستی
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

هرکدام از این مسیرها به عنوان برنامه های مهاجرتی است و جزئی از برنامه های اقامت بلندمدت هستند، فرد همچنین میتواند صرفا برای سفر نه مهاجرت به این کشور با دریافت ویزای کوتاه مدتِ 90 روزه برای اهداف مختلف از قبیل گردشگری، بازدید از اقوام و غیره وارد شود. 

ویزای شنگن آلمان برای اقامت های کوتاه مثل توریستی، بیزینس یا درمان و یا شرکت در محافل و همایش هاست. اما ویزای ملی آلمان مثل زیردسته های تحصیلی، کاری، خانوادگی و یا سرمایه گذاری برای اقامت طولانی تر در نظرگرفته می شود. ضمنا هزینه درخواست این دو ویزا هم با هم متفاوت است. هزینه درخواست شنگن ویزای آلمان حدود 80€ (یورو) اما هزینه درخواست ویزای ملی کشور آلمان در حدود 75€ (یورو) می باشد.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان

سن یکی از اصولی ترین موارد مهاجرت به کشورهای مختلف و انتخاب راه مهاجرت می باشد و یکی از مشکلات رد شدن پرونده های مهاجرتی از جمله تحصیل و کار، نداشتن اطلاعات دقیق در مورد شرایط سنی است. به عنوان مثال در هر کشوری محدودیت سنی برای مقاطع تحصیلی مختلف وجود دارد و برای هر مقطع و دانشگاه شرایط سنی خاصی تعریف شده است و همچنین باید دقت شود علاوه بر پروسه پذیرش در سفارت هم سن افراد از نظر اخذ ویزای تحصیلی و کار مورد توجه قرار میگیرد.

شرایط مختلف سنی به شرح زیر می باشند:

نوع مقطع محدوده سنی
مقطع کالج 22سال
مقطع کارشناسی (Bachelore) 25 سال
مقطع کارشناسی ارشد (Master) 30سال
مقطع دکترا (Phd) بدون محدودیت سنی در صورت مدارک کافی
ویزای کار (Work Visa) زیر 42 سال

تمکن مالی جهت مهاجرت به آلمان

در اکثر برنامه های مهاجرتی جهت دریافت ویزا یا انواع اقامت فرد نیاز به ارائه مدرکی جهت اثبات تمکن مالی خود خواهد داشت، اگر کسی به عنوان کارآفرین، نیروی کار ماهر و یا جهت تحصیل و سایر برنامه های مهاجرتی و یا حتی ویزاهای کوتاه مدت اقدام کند، نیاز به تمکن مالی خواهد داشت که ثابت نماید در طول مدت اقامت خود از این پشتوانه مالی بهره خواهد برد و این پشتوانه کفاف هزینه های زندگی در مدت اقامت فرد را می دهد.

به عنوان مثال یک دانشجو برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان نیاز به اثبات تمکن مالی در زمان تحصیل خود خواهد داشت که به گفته اداره مهاجرت آلمان هزینه زندگی برای یک دانشجو در یکسال 10236€ (یورو) می باشد که دانشجو موظف است این مبلغ را در حساب بانکی خود به صورت مسدود شده نشان دهد. در صورتی که فردی بخواهد برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کند به 5118€ (یورو) تمکن مالی نیاز خواهد داشت. باید به این نکته توجه داشت که ممکن است این مبلغ با توجه به سبک زندگی افراد، برای گذراندن زندگی کم یا زیاد باشد.

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق کار

نیاز به نیروی کار در آلمان همچنان در بخش های مهندسی، فناوری، پزشکی و سایر مشاغل تخصصی وجود دارد و این کشور همواره به دنبال افراد کارآمد در این زمینه هاست. اگر فردی بخواهد ویزای کار یا کارت آبی اروپا را از کشور خود دریافت کند و سپس به آلمان مهاجرت نماید در ابتدا باید یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آلمانی خواهد داشت و ملزم به فراهم نمودن سایر مدارک است.

جهت بدست آوردن یک پیشنهاد کاری از آلمان باید این موارد رعایت گردد:

 • در این شغل کمبود نیروی کار در آلمان و اتحادیه اروپا وجود دارد (نیاز به تائید اداره کار آلمان دارد)
 • به جهت میزان دریافت حقوق و دستمزد نیروی کار آلمانی مشابه آن در آنجا وجود ندارد
 • ارائه مدارک آموزشی و تحصیلات آکادمیک مرتبط با شغل مورد نظر
 • فراهم نمودن مدارک از سوی سازمان و کمپانی شغلی متقاضی طبق قوانین و اصول کشور آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

برای تحصیل در آلمان ابتدا بایستی در یک برنامه تحصیلی پذیرش شد و سپس با مراجعه به سفارت آلمان در محل زندگی درخواست ویزای تحصیلی داشت. تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی در اکثر ایالت های آلمان رایگان می باشد، البته در حال حاضر در ایالت بادن ووتمبرگ این قانون تصویب شده است که از دانشجویان خارجی که به این ایالت آلمان برای تحصیل می آیند شهریه تحصیلی دریافت گردد و همچنین در ایالت نوردراین-وست فالن احتمال دریافت شهریه از دانشجویان خارجی می باشد.

یک دانشجوی خارجی امکان اقامت پس از تحصیل در آلمان را خواهد داشت، این فرصت در برخی مواقع به مدت 6 تا 18 ماه به دانشجو داده می شود که پس از فارغ التحصیلی در این کشور به یک موقعیت کاری دست یابد تا سپس بتواند اقامت خود را تبدیل به اقامت کاری و در نهایت اقامت دائم آلمان سازد، بر اساس آخرین آمار حدود 60% از دانشجویان خارجی که به آلمان مهاجرت داشته اند بعد از تحصیل در این کشور به کار رسیده و ماندگار شدند. البته این بدان معنا نیست که سایرین موفق به کاریابی نشده اند بلکه برخی از مهاجران ترجیح می دهند پس از تحصیل به کشور خود باز گردند.

اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی

فرصت های متنوعی برای ایجاد کارآفرینی و یا سرمایه گذاری در آلمان وجود دارد که اتباع خارجی می توانند با ایجاد یک کمپانی یا بیزینس شخصی به این کشور مهاجرت نمایند، بدین منظور یک حداقل بودجه ای از سوی دولت آلمان برای ایجاد یک بیزینس و کارآفرینی در این کشور پیش بینی شده است که مبلغ آن نباید کمتر از 250000€ (یورو) باشد.

جهت اقدام در مهاجرت به آلمان از طریق کارآفرینی یا سرمایه گذاری متقاضی باید به موارد ذیل توجه کند:

 • میزان سرمایه با ارائه مدارک مالی و سایر دارایی ها با تهیه پرینت حساب بانکی و ارائه مدارک اثبات گردد.
 • این سرمایه گذاری در آلمان توجیه اقتصادی داشته باشد و به اقتصاد این کشور کمک نماید.
 • این نوع بیزینس در آلمان مورد نیاز باشد

مهاجرت به آلمان از طریق خانواده

در اکثر برنامه های مهاجرتی آلمان مانند ویزای جستجوی کار یا ویزای تحصیلی در اکثر مواقع در ابتدا نفر اصلی موفق به دریافت ویزا می شود و یا اجازه دریافت ویزا دارد که بعد از بدست آوردن شرایط کاری در محیط و یا اثبات تمکن مالی مناسب می تواند درخواست نماید تا خانواده اش به او در آلمان ملحق شوند، منظور از اعضای خانواده همسر و فرزندان زیر 16 سال می باشد. اگر فرد بخواهد به همسر خود در آلمان ملحق شود بایستی دانش زبان آلمانی خود را در سطح اول یعنی A1 دارا باشد، برای افراد زیر 16 سال ارائه مدرک زبان اجباری نیست.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج نیز یکی از ساده ترین راه های مهاجرت به آلمان است چرا که فرد بدون نیاز به داشتن مدارکی خاص، و تنها با در اختیار داشتن مدرک زبان A1 آلمانی که مقدمات این زبان است می تواند خود را به یکی از برترین کشورهای جهان رسانده و فورا اقامت آن را بدست آورد. تنها دشواری رسیدن به آلمان از این طریق، اثبات حقیقی بودن ازدواج طرفین است که نیازمند طی کردن مراحل خاصی است.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

آلمان از جمله کشورهایی است که از قاعده خون در زمینه تولد پیروی می‌کند، یعنی برای آنکه فرزند متولد شده در خاک این کشور تابعیت آلمان را دریافت کند باید حداقل یکی از والدین او آلمانی باشد. اگرچه در شرایطی خاص امکان دریافت تابعیت صرف نظر از تابعیت والدین وجود دارد. به طور مثال اگر والدین فرزند متولد شده نامعلوم بوده و یا دارای هیچ تابعیتی نباشند، و یا اگر والدین او اقامت دائم آلمان را داشته و حداقل هشت سال در این کشور زندگی کرده باشند. در حالت دوم فرزند متولد شده تا قبل از 21 سالگی می‌تواند برای اخذ تابعیت آلمان در صورت برخوردار بودن از یکی از شرایط زیر درخواست دهد:

 • حداقل 8 سال از زندگی خود را در این کشور گذرانده،

 • 6 سال در یکی از مدارس آلمانی تحصیل کرده،

 • از دانشگاهی آلمانی فراغ‌التحصیل شده،

 • آموزشی فنی و حرفه‌ای را در این کشور به پایان رسانده باشد.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

مهاجرت به روش های سرمایه گذاری و ثبت شرکت را می توان تا حدودی نزدیک و دارای وجه شباهت های بسیار با هم دانست. در این روش شما به عنوان یک مهاجر خارجی اجازه تأسیس شرکت در حیطه تخصصی خود و یا خرید یک بیزینس فعال را دارید. در هر دوی این روش ها شما می بایست پیشینه شغلی مرتبط داشته و یا فردی که این شرایط را دارد، به عضویت و مدیریت این مجموعه منصوب نمایید.

از جمله مزیت های این روش می توان به عدم نیاز به حضور فیزیکی شخص متقاضی در خاک آلمان و همچنین عدم نیاز به مدرک زبان آلمانی دانست که چالش بسیاری از پزشکان و مهندسین به شمار می رود.

به صورت کلی دولت آلمان به شرکت ها و افرادی اجازه اقامت می دهد که فعالیت تجاری آنان در خاک آلمان کمکی به پیشبرد اهداف اقتصادی این کشور داشته و منافاتی با قوانین موجود نداشته باشد.

لازم به ذکر است که علاوه بر شرط ذکر شده، در روش ثبت شرکت شما حداقل به 25 هزار یورو سرمایه بلوکه شده و پشتوانه شرکت نیاز دارید و در روش سرمایه گذاری بسته به حجم بیزینس مربوطه

اقامت دائم آلمان

امروزه اخذ اقامت دائم کشور آلمان به روش ها و طرق مختلفی انجام شده که متقاضیان بسیاری به تبع شرایط خود، روش مخصوص به خود را انتخاب می نمایند. به صورت کلی فرد متقاضی می بایست به عنوان نیروی کاری و یا سرمایه گذار در کشور آلمان رجیستر و تأیید شده باشد؛ این اتفاق را می توان از هریک از روش های مهاجرت نتیجه گرفت که راه مخصوص به خود را دارا می باشند.

به صورت میانگین هر نیروی کاری در آلمان، باید 36 ماه را مشغول به کار باشد و بیمه و مالیات خود را مطابق با قوانین کشور پرداخت نماید تا قادر به اخذ اقامت دائم این کشور باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که افرادی که دارای بلوکارت آلمان باشند، می توانند این مدت زمان را به 21 ماه کاهش دهند.

اخذ اقامت دائم کشور آلمان به منزله برخورداری از تمامی حقوق شهروندی آلمان بوده و اجازه کار و تحصیل رایگان در آلمان برای وی و خانواده همراه بدون هیچ محدودیتی صادر می شود.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

دوره زبان آلمانی در مجارستان

دوره زبان آلمانی در مجارستان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

ثبت شرکت در آلمان

ثبت شرکت در آلمان

کار در آلمان

کار در آلمان

کشور آلمان

کشور آلمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان