مهاجرت به دانمارک


شرایط مهاجرت به دانمارک

افرادی که قصد مهاجرت به دانمارک را دارند می بایست اطلاعاتی در مورد شرایط عمومی این کشور داشته باشد. کشور دانمارک کشوری اروپاییست که در شمال این قاره و در محدوده اسکاندیناوی قرار دارد. کشور دانمارک دارای مرز مشترک با آلمان است و توسط پل اورسوند، به این کشور متصل شده است. چرا که دور تا دور این کشور را آب فرا گرفته است. زبان رسمی کشور دانمارک، زبان دانمارکی می باشد.

علاوه بر این، زبان آلمانی و گرینلندی نیز به عنوان زبان محلی در این کشور پذیرفته شده است. واحد پول کشور دانمارک کرون است و با توجه به اینکه این کشور به منطقه یورو نپیوسته و فقط عضو اتحادیه اروپا می‌باشد، از واحد پولی یورو استفاده نمی کند. مساحت کشور دانمارک ۴۳ هزارکیلومتر مربع است که جمعیتی در حدود ۵ میلیون نفر را در خود جای داده است.

کشور دانمارک و مردمان آن در رتبه نخست شادترین کشور و راضی ترین مردمان دنیا قرار گرفته اند. از طرفی این کشور دارای کمترین فساد اداری در جهان می باشد. این موارد می تواند از مهم ترین دلایل تقاضا برای مهاجرت به دانمارک و زندگی در این کشور باشد. از این رو، در بخش های بعدی مقاله، به مطالعه انواع روش های مهاجرت به این کشور می پردازیم.

مهاجرت به دانمارک از طریق کار

یکی از روش های مهاجرت به دانمارک، اقدام از طریق کار است. همانطور که پیش تر نیز خدمت شما عزیزان بیان شد، این کشور دارای راضی ترین نیروی کار در سطح جهان می باشد، اما نکته مهمی که باید بدان توجه کرد این است که دانمارک جزو کشورهایی نیست که ویزای جستجوی کار را ارائه کند و این مهم فقط در کشورهایی چون اتریش و آلمان در سطح اروپا میسر است. بنابراین افراد که تمایل دارندبرای کار، به کشور دانمارک مهاجرت نمایند می‌بایست از جانب یکی از کارفرمایان این کشور، پیشنهاد شغلی به دست آورده و برای کار دعوت شوند. بر اساس آمار منتشر شده، نرخ بیکاری کشور دانمارک 3.7 درصد است. با توجه به نرخ پایین بیکاری در دانمارک، این عامل می تواند یکی از عوامل جذب مهاجران کاری و متقاضیان مهاجرت به دانمارک باشد. علاوه بر پیشنهاد شغلی، در گذشته ویزاهای کاری دیگری همچون ویزای GR1 یا گرین کارت دانمارک؛ اما متأسفانه این مهم در حال حاضر برای ایرانیان امکان پذیر نمی باشد.

از دیگر نکات جالب و قابل توجه در خصوص کار در دانمارک، میزان ساعت کاری در این کشور است. 37 ساعت کار در طول یک هفته، این فرصت و آزادی عمل را به افراد می دهد تا علاوه بر کار، به سایر شرایط و امور زندگی خود در دانمارک بپردازند.

مهاجرت به دانمارک

مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل

 • تحصیل در مدارس دانمارک:

 برای تحصیل در مدارس دانمارک، ابتدا دانش آموزان یک دوره پیش دبستانی را خواهند گذراند و پس از پشت سر گذاشتن این دوره، وارد دوره دبستان می شوند. سن تحصیل در مدارس دانمارک از سن ۶ سالگی تا ۱۶ سالگی می باشد. از جمله نکات مهم تحصیل در مدارس دانمارک، تحصیل به صورت رایگان در مقاطع ابتدایی و متوسطه است. دانش آموزان پس از طی دوران ابتدایی، وارد دوره تحصیلی مقطع متوسطه و دبیرستان خواهند شد که این خود به سه بخش تقسیم می‌شود:

 • مقطع دبیرستان عمومی که دانش آموزان در آن برای ورود به دانشگاه آماده می‌شوند.
 • بخش متوسطه فنی و حرفه‌ای برای افرادیست که می خواهند وارد بازار کار شوند.

مقطع متوسطه برای رشته های کسب و کار و ورزشی.

 

 • تحصیل در مقطع لیسانس:

تحصیل در دانشگاه های دانمارک برای ایرانیان امکان پذیر است. افراد می‌توانند در مقطع کارشناسی در رشته های مختلف و متعددی پذیرش گرفته و از این طریق، اقدام به مهاجرت به دانمارک نمایند. مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی در دانمارک 3 سال است و افراد پس از آن، به فارغ التحصیلی نائل خواهند آمد علاوه بر دوره های لیسانس، دوره های دیگری نیز وجود دارد که فرد طی این دوره های 2 ساله می تواند مدرکی همچون دیپلم را کسب نماید و سپس وارد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد گردد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دانمارک، بستگی به مقطع و رشته، متفاوت است و در بازه بین ۶ تا ۱۶ هزار یورو قرار می گیرد. لازم به ذکر است که تحصیل در دوره کارشناسی در کشور دانمارک، نیازمند ارائه مدرک آیلتس 6 می باشد.

 

 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد:

 به منظور مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجو باید ابتدا پذیرش خود را از یکی از دانشگاه های این کشور اخذ نماید. دوره کارشناسی ارشد در دانمارک بین ۱ الی ۲ سال به طول خواهد انجامید؛ اما در برخی از رشته‌ها همچون رشته های هنری این مدت بیشتر نیز خواهد بود. برای تحصیل در این دوره به زبان انگلیسی، متقاضی مهاجرت تحصیلی به دانمارک باید مدرک آیلتس 6.5 را ارائه نماید. میزان هزینه های تحصیل در این دوره نیز متفاوت بوده و در بازه ۱۰ الی ۱۵ هزار یورویی می باشد.

مهاجرت به دانمارک از طریق سرمایه گذاری

روش های مختلفی برای سرمایه‌گذاری و مهاجرت به دانمارک از این طریق وجود دارد. اما نکته قابل ذکر این است که تمامی روش ها منجر به اخذ اقامت دانمارک نخواهند شد. برای سرمایه‌گذاری در دانمارک، امکان ثبت شرکت، کارآفرینی و خرید ملک وجود دارد که در این میان خرید ملک در دانمارک منجر به اخذ اقامت نخواهد شد. افرادی که تمایل به مهاجرت از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت دارند، ابتدا اقامت سه ساله دریافت خواهند کرد و در صورتی که این سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور دانمارک دارای تأثیر مثبت و قابل توجهی باشد، اقامت آن ها تمدید خواهد شد. به همین علت، مهاجرت به دانمارک از طریق سرمایه گذاری می تواند دارای شرایط ویژه و دشواری هایی باشد.

در توضیحات تکمیلی این بخش می توان گفت که در صورتی که فرد متقاضی مهاجرت به دانمارک از طریق سرمایه گذاری بتواند نزدیک به یک دهه در این کشور زندگی کرده و به زبان دانمارکی مسلط گردد، می تواند درخواست دریافت پاسپورت این کشور را  از دولت دانمارک داشته و تابعیت آن را دریافت نماید. 

مهاجرت به دانمارک از طریق ازدواج

اگر فرد تبعه خارجی بتواند با فردی که دارای تابعیت دانمارک است ازدواج نماید، می تواند مهاجرت به دانمارک را تجربه نموده و حتی از این طریق به اقامت و تابعیت کشور دانمارک نائل گردد. فردی که با تبعه دانمارک ازدواج می کند باید اثبات نماید که این ازدواج صوری نبوده و حداقل دو سال از ازدواج رسمی آن ها گذشته است. همچنین مسکن و درآمد کافی برای تأمین مخارج زندگی خانواده خود را داشته باشد. فرد در این ۲ سال باید آگاهی و تسلط لازم به زبان دانمارکی را به دست آورده و بتواند به این زبان صحبت نماید. در این صورت و تحت شرایط ذکر شده، ابتدا یک اقامت ۲ ساله‌ به فرد اعطا شده و پس از آن، اقامتی چهار ساله دریافت خواهد شد. با پشت سر گذاشتن مدت تعیین شده، دستیابی به اقامت دائم دانمارک، امکان پذیر خواهد بود.

 نکات مهمی پیرامون مهاجرت به دانمارک از طریق ازدواج وجود دارد که در ادامه این بخش به آن خواهیم پرداخت. از جمله این موارد، ازدواج فرد پناهنده با یک تبعه دانمارکی می باشد. بر اساس قوانین دانمارک، اگر شخصی در دانمارک پناهنده شده باشد، امکان ازدواج وی با تبعه دانمارکی وجود ندارد. ازدواج در کشور دانمارک برای افراد بالای ۱۸ سال میسر است و دو شاهد نیز برای این مراسم باید حضور داشته باشند.

مهاجرت به دانمارک و اخذ تابعیت از طریق تولد

کشورها و دولت ها برای اعطای تابعیت خود به فرزندان متولد شده از دو سیستم پیروی می کنند: سیستم خاک و خون. در سیستم خون، تابعیت بر اساس تابعیت والدین (پدر یا مادر) به فرزند منتقل می شود و در سیستم خاک، تابعیت کشوری که محل تولد فرزند است، به وی اعطا می گردد. البته در کشور دانمارک، تابعیت این کشور به فرزندانی تعلق می گیرد که پدر یا مادر آن ها دارای پاسپورت و تابعیت دانمارکی باشند. البته در صورت اقامت موقت والدین در دانمارک (برای مثال اقامت تحصیلی در دانمارک) و تولد فرزند آن ها در این کشور، با توجه به سیستم خون نسبی در دانمارک، فرزند می تواند اقامت این کشور را دریافت کند و در صورتی که به مدت حداقل 8 سال در این کشور زندگی کند، می تواند تابعیت دانمارک را به دست آورد. اما این امر، اخذ اقامت دائم و تابعیت پدر و مادر وی در این کشور را به همراه ندارد.

اخذ اقامت دائم و پاسپورت دانمارک

طرق مختلف مهاجرت به دانمارک در این مقاله برای شما عزیزان مورد بررسی قرار گرفت. همانطور که در بخش های قبل بررسی شد، روش هایی چون تحصیل و کار، بهترین طرق مهاجرت به دانمارک می باشند؛ چرا که فرد پس از تحصیل، اجازه کار در این کشور را به صورت تمام وقت دارد. فارغ التحصیلان دانشگاه ها و مراکز علمی دانمارک، پس از پایان تحصیلات خود و در صورت دستیابی به شغل مورد نظر می توانند ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر داده و پس از پنج سال کار و پرداخت بیمه و مالیات، اقامت دائم این کشور را به دست آورند. سپس با گذشت دو سال از اقامت دائم خود می توانند درخواست پاسپورت دانمارک را به دولت این کشور اعلام نمایند.

همجنین امکان مهاجرت از طریق ثبت شرکت و اخذ اقامت دانمارک از طریق کارآفرینی در دانمارک وجود دارد. با توجه به اینکه کارآفرینی و یا ثبت شرکت می بایست موجب تأثیر مثبت در اقتصاد کشور دانمارک گردد، اقدام از این طریق با مشکلات و دشواری های خود همراه می باشد. بنابراین این روش به منظور اقدام برای مهاجرت به دانمارک و اخذ اقامت پیشنهاد نمی شود.

علاوه بر روش های فوق، اخذ اقامت و تابعیت دانمارک از طریق ازدواج و تولد نیز در بخش های قبلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

راه های مهاجرت به دانمارک و تابعیت دوگانه و شرایط از دست دادن تابعیت

در ادامه بحث راه های مهاجرت به کشور دانمارک باید ذکر کرد که قانون ملیت دانمارک تحت قانون اساسی این کشور در سال 1953 و قانون تثبیت ملیت دانمارکی در سال 2003 و 2004 پایه گذاری شد. ملیت دانمارکی را با یکی از راه های زیر می توان بدست آورد.

 • با تولد، اگر یکی از والدین دانمارکی باشد و فرزند در خاک دانمارک متولد شده باشد.
 • با تولد در خارج از خاک دانمارک و اینکه حداقل یکی از والدین دانمارکی باشد.
 • ب صورت خودکار اگر سن شخص زیر 12 سال باشد.
 • با استفاده از اعلام برای کشورهای اروپای شمالی
 • با استفاده از طبیعی سازی
 • اگر فرزند بعد از 1 ژوئیه 2014 در هر جای متولد شده باشد و هم پدر و هم مادر شهروندی دانمارک را داشته باشند.

شرایط از دست دادن تابعیت دانمارک:

 • به صورت اتوماتیک اگر شخص تابعیت را از طریق تولد اخذ کرده باشد و تا 22 سالگی در خاک دانمارک زندگی نکرده باشد. ( مگر اینکه فرد بدون تابعیت باشد و در کشورهای شمال اروپا تا 7 سال زندگی کرده باشد.)
 • با حکم دادگاه اگر مشخص شود که شخص تابعیت دانمارک را با فریب بدست آورده باشد ( مثلا ازدواج های صوری)
 • بنابر حکم دادگاه اگر شخص به انجام جرائم مطابق بند 12 و 13 جرائم دانمارک ( جرائم ضد امنیت ملی) محکوم شود. حتی اگر فرد بی تابعیت باشد
 • به صورت داوطلبانه طبق درخواست به وزارت پناهندگان ، ادغام و مهاجرت

تابعیت دانمارک از طریق خوگیری

 • در ابتدا باید اقامت دائم دانمارک را داشته باشید تا بتوان برای شهروندی اقدام کرد.
 • سکونت پیوسته ( سکونتی که بیشتر از 14 روز خارج از خاک دانمارک نباشد. ) در دانمارک به مدت 9 سال. در موارد اضطراری و حساس اجازه خروج 1 الی 2 سالی مشکلی ایجاد نمی کند.
 • 8 سال اقامت پیوسته برای بدون تابعیت ها و کسانی که پناهجو هستند
 • هر سال زندگی با همسر دانمارکی 1 سال از 9 سال اقامت موردنیاز را کاهش می دهد. حداکثر میزان کاهش 3 سال می باشد و یک سال دوره قبل از ازدواج نیز می تواند در نظر گرفته شود.

بنابر آمار سال 2012 3267 اقامت دائم خود را در دانمارک با شهروندی این کشور جایگزین کرده اند.

تابعیت دوگانه در دانمارک

در اکتبر سال 2011 دولت جدید موافقت خود را با تابعیت دوگانه اعلام کرد. در دسامبر 2014 پارلمان دانمارک نیز قانونی تصویب کرده که اجازه اخذ تابعیت دوم را به شهروندان دانمارک می داد ، همچنین به خارجیان نیز اجازه داده شد که تابعیت دوم خود را دانمارکی انتخاب کنند. همچنین یک مقرره جدید به کسانی که قبلا تابعیت دانمارک را با اخذ تابعیت دیگری از دست داده بودند اجازه داد که دوباره تابعیت دانمارک را کسب کنند. این قانون تا سال 2020 پا برجا بود.

شرایط مورد نیاز برای ثبت شرکت در کشور دانمارک عبارت از:

 • قبول ایده تجاری فرد متقاضی مهاجرت به دانمارک توسط کشور دانمارک
 • حضور شخص متقاضی در کشور دانمارک به منظور پیاده سازی ایده تجاری
 • توانایی ساپورت مالی فرد متقاضی از خود و اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) در سال اول
 • مدارک لازم جهت ثبت شرکت در کشور دانمارک
 • پاسپورت معتبر (قدیمی و جدید)
 • کپی شناسنامه و ترجمه رسمی تمام صفحات آن.
 • گواهی سوابق کاری فرد متقاضی و ترجمه رسمی آن
 • تهیه اساسنامه شرکت
 • ایجاد حساب بانکی برای در کشور دانمارک برای شرکت ثبت شده
 • مدارک مبنی بر تمکن مالی فرد متقاضی

پس از ارائه مدارک مذکور به سفارت دانمارک ، حدود ۳ تا ۴ ماه زمان برای تایید مدارک از سوی سفارت لازم است. پس از تایید مدارک، ویزای کوتاه مدت فرد متقاضی به منظور اجرائی کردن ایده تجاری صادر می­گردد. لازم به ذکر است که در ابتدا اقامت ۳ ساله­ای به فرد متقاضی مهاجرت به دانمارک داده می­شود. فرد متقاضی مهاجرت به دانمارک باید طی این مدت نسبت به را­ه اندازی تجارت و بیلان کاری مثبت و استخدام حداقل ۲ نفر نیروی کار از شهروندان دانمارکی و بیمه کردن آن­ها اقدام نماید.

 


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک

مهاجرت به دانمارک

مهاجرت به دانمارک

کشور دانمارک

کشور دانمارک

ثبت شرکت در دانمارک

ثبت شرکت در دانمارک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان