کشور لیتوانی


درباره ی کشور لیتوانی

کشور جمهوری لیتوانی یک کشور کوچک با جمعیت 2.979.000 نفر اما زیبا و منحصر به فرد در کرانه ی دریای بالتیک است که در اروپای شمالی قرار دارد و جزو سه کشور منطقه بالتیک است که با لتونی، بلاروس و لهستان و روسیه هم مرز است. این کشور سرزمینی هموار و سرسبز در حاشیه اروپا است که مناظر بکر و طبیعت غنی آن مانند دریاچه های آرام و جنگل های وسیع و شهرهای دنج، شما را محسور خود خواهد کرد.

مردم این کشور انسان های بی ریا و مهمان نواز و همراه هستند و در مقابل همین رفتار را نیز از مهمانان کشورشان انتظار دارند. امید به زندگی در این کشور بالاست و اگر پای صحبت های پیزرن ها و پیرمرد هایشان بنشینید، داستان های جذابی از تاریخ و فرهنگ و تجربیات آنها خواهید شنید.

این کشور از شهرهای بزرگ و همچنین شهرهای کوچک تر و روستاهای سرسبز است. اگر خسته از زندگی شهری شلوغ هستید می توانید در روستاهای زیبای این کشور زندگی پر ازآرامش در کنار دریاچه ها و رودها داشته باشید. همچنین اگر عادت به زندگی شهری داشته باشید شهرهای بزرگ این کشور نیز زمینه های متنوع و جذابی را برایتان دارد.

هزینه تحصیل در امارات

لیتوانی از شمال با لتونی، از جنوب شرقی با بلاروس و از جنوب غربی با لهستان و روسیه همسایه است. در غرب این کشور دریای بالتیک قرار دارد. این کشور در لبه دشت شمال اروپا قرار گرفته‌ است. سطح سرزمین آن توسط حرکات آرام و سنگین یخچال‌های طبیعی آخرین عصر یخبندان هموار شده‌ است. این کشور متشکل است از جلگهٔ کم‌ارتفاعی که دارای دریاچه‌های فراوان است و رشته‌های یخ‌رُفت در آن امتداد دارد. از دریاچه‌های مهم می‌توان به دریاچه ویشتیتیس اشاره کرد.

 

رودهای مهم آن نمانوس (نمان)، و ویلنیا، و بلندترین نقطه این کشور تپه آوکشتویاس با ارتفاع ۲۹۴ متر است که در بخش شرقی کشور قرار دارد. نزدیک به ۳۳ درصد از این کشور را منطقه‌ای جنگلی و نیمه‌جنگلی پوشش می‌دهد. آب و هوا در نقاط مختلف لیتوانی متفاوت است. در مناطق غربی ملایم و معتدل است و در مناطق شرقی تنوع دمایی بسیار است.

نواره کورونی زبانه‌ای ماسه‌ای از خشکی که در دریای بالتیک واقع شده و بخش جنوبی آن در استانکالینینگراد کشور روسیه و بخش شمالی آن در این کشور قرار دارد جزو میراث‌های جهانی یونسکو است.

نواره کورونی بلندترین تلماسه‌های اروپا را در خود جای داده که میانگین بلندی آن‌ها ۳۵ متر است اما بلندای برخی از این تپه‌های ماسه‌ای به ۶۰ متر هم می‌رسد.

شهر کلایپدا، بندر اصلی آب گرم این کشور در دهانه باریکی از تالاب کورونی واقع شده که مردابی کم‌عمق است که تا جنوب کالینینگراد ادامه می‌یابد. رود نمانوس و شاخه‌های آن محموله‌های بین‌المللی را از این بندر حمل می‌کنند.

زبان و فرهنگ کشور لیتوانی

زبان لیتوانیایی یکی از زبان‌های هند و اروپایی و از شاخه زبان‌های بالتیک است. این زبان با الفبای لاتین نوشته می‌شود و ۳۲ حرف دارد. این زبان همچنین بسیار به زبان لتونیایی نزدیک است. زبان‌های شاخه بالتیک ویژگی‌های زیادی از زبان اصلی هندواروپاییان را حفظ کرده‌اند و به این خاطر همانندی‌ های زیادی با زبان‌ های باستانی هندواروپایی هم‌چون اوستایی و سانسکریت از خود نشان می‌دهند.

پیش از سده ۱۶ که نخستین آثار ادبی به زبان لیتوانیایی منتشر شد، زبان نوشتاری اصلی در این منطقه لاتین بود و آثار زیادی به زبان لاتین در این کشور نوشته می‌شد. در این کشور کلمات بر اساس مؤنث یا مذکر بودن جداسازی می‌شوند. در حال حاضر در دانشگاه شهر ویلنیوس این کشور زبان فارسی و عربی تدریس می‌شود و حدودا ۲۸ دانشجو فارغ‌التحصیل شده‌اند.

بیش از هشتاد و سه درصد مردم این کشور تبار لیتوانیایی دارند. بیشتر مردم این کشور مسیحی هستند و ۷۹ درصد به کلیسای کاتولیک رومی تعلق دارند. موسیقی سنتی این کشور ریشه‌ای کهن دارد و به بازمانده‌ های دوران پیش از مسیحیت و کهن‌تر از آن در آن بجا مانده‌ است. امروزه همسرایی به صورت گروه کر در این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.

موزه هنر این کشور که در سال ۱۹۳۳ بنیاد شده بزرگ‌ ترین موزه این کشور است. از دیگر موزه‌های مهم این کشور می‌توان به موزه کهربای پالانگا اشاره کرد.

مردم این کشور دارای فرهنگی سنتی هستند و بیش از ۳۵ نوع ورزش و رقص محلی در شهرهای مختلف لیتوانی وجود دارد که نمایانگر آیین و سنن مردم این کشور است.

ورزش بسکتبال از جایگاه بالایی در این کشور برخوردار است که نماد آن هم تیم ورزشی معروف این کشور در دوره کمونیستی به نام تیم ژالگیریس می‌باشد.

اقتصاد کشور لیتوانی

مهمترین شرکای اقتصادی لیتوانی در زمینه صادرات و واردات طی سال‌های گذشته را کشورهای روسیه، لتونی، آلمان، لهستان، استونی، بلاروس و هلند تشکیل می‌دهند. این کشور همچنین به دلیل برخورداری از اسکله مجهز بندری کلایپدا (با ظرفیت اسمی ۴۰ الی ۴۵ میلیون تن در سال) و موقعیت جغرافیایی خاص این کشور در کنار دریای بالتیک، نقش ترانزیتی مهمی بین اروپای شرقی و غربی ایفاء می‌کند. صادرات این کشور را بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی، پارچه، مواد غذایی و صنایع چوبی و مبلمان تشکیل می‌دهد. در مقابل نیز اقلامی چون بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات و ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، پارچه و مواد فلزی وارد می‌کند.

سوئدبنک یکی از بزرگ‌ترین بانک‌ های خرده‌ فروشی در لیتوانی و لتونی و همچنین استونی است.

ترابری این کشور بر اساس استاندارد اتحادیه اروپا است و دارای دو راهگذر حمل و نقل بین‌المللی، سه فرودگاه بین‌المللی، راه‌آهن متصل به اروپا، بالاترین ظرفیت بندر آزاد در دریای بالتیک است. در این کشور ۹ منطقه صنعتی و دو منطقه آزاد مناطق اقتصادی برای فعالیت‌های تجاری اختصاص یافته‌ است.

این کشور در اواخر سال ۲۰۰۹ تنها نیروگاه هسته‌ای خود را که در نزدیکی ویزاگیناس در شمال شرقی این کشور واقع شده بود تعطیل کرد. تعطیلی این نیروگاه یکی از شروط لیتوانی برای ورود به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ بود. لیتاس واحد پول این کشور بود. نام ایزوی ۴۲۱۷ لیتاس، LTL است و مخفف آن نیز Lt می‌ باشد. هر لیتاس معادل ۱۰۰ سنت است. از ژانویه ۲۰۱۵ واحد پول این کشور به یورو تغییر می‌کند.

کشور لیتوانی

شهرهای مهم کشور لیتوانی

  • ویلینیوس

پایتخت و بزرگترین شهر کشور لیتوانی است. ویلنیوس یک مرکز شهر تاریخی دارد و یکی از قدیمی‌ ترین دانشگاه‌های این بخش از اروپا در این شهر قرار دارد. ویلنیوس در سال ۲۰۰۹ به همراه لینتز پایتخت فرهنگی اروپا شد. ویلنیوس را اورشلیم شمال، و آتن لیتوانی نیز لقب داده‌اند. نام این شهر از نام رودخانه ویلنیا گرفته شده‌است.

این شهر قدیمی بخاطر وجود ساختمان ها با معماری قدیمی و منحصر به فردش مشهور است. از جمله ی این ساختمان های قدیمی می توان به کلیسای سنت آنه، دروازه ی سپیده دم، برج قلعه گادمیناس و موزه های مختلف اشاره کرد.

  • کاناس

دومین شهر بزرگ این کشور و پایتخت موقت سابق این کشور است. این شهر بین دو رودخانه نریس و نمان قرار دارد. مرکز تاریخی این شهر Old Town نام دارد که امروزه خیابان هایش تبدیل به پیاده رو شده است.

تالار شهر هم از ساختمان های قدیمی این شهر است که در این بخش قرار دارد. این تالار در گذشته نقش مهمی در تجارت و برگزاری جشن ها و فستیوال ها و محاکمه ی مجرمان داشته است.

این شهر در دهانه ورودی خلیج لاگون یعنی جایی که این خلیج با دریای بالتیک متصل است، واقع شده است. این شهر سومین شهر بزرگ این کشور و مرکز شهرستان کلایپدا می‌باشد. اهمیت این شهر در این است که یک بندر به اصطلاح بدون یخ در حوزه بندرهای دریای بالتیک محسوب می شود. این شهر از نظر اقتصادی و تجارت اهمیت بسیار بالایی دارد. میانگین درآمد این شهر از میانگین درآمد کل این کشور بالاتر است.

زندگی لیتوانی

زبان رسمی مردم، زبان لیتوانی یا لیتوانیایی است. از نظر آب و هوایی می توان گفت که وضعیت آب و هوا در مناطق مختلف این کشور متفاوت می باشد. در قسمت های شرقی آب و هوا بسیار متنوع است و در قسمت های غربی بیشتر شاهد آب و هوای معتدل و ملایم هستیم. اقتصاد در این کشور بیشتر برپایه ی صادرات و واردات می باشد؛ واحد پول در این کشور لیتاس بوده که اکنون به یورو تغییر پیدا کرده است. صادرات مواد شیمیایی، مواد غذایی، صنایع چوبی و …. و همچنین واردات ماشین آلات و تجهیزات می تواند به عنوان بیشترین صادرات و واردات این کشور به حساب آیند. از مهم ترین شهرهای این کشور می توان به چند شهر: کاوناس، کلایپدا، آلیتوس، اوتنا و غیره اشاره کرد. هزینه زندگی در این کشور در حدود 20.70% بالاتر از هزینه های زندگی در ایران است. همانطور که گفته شد واحد پول در این کشور یورو است. اکنون ریز هزینه زندگی در لیتوانی را بررسی می کنیم:

اطلاع از هزینه زندگی در این کشور ، هزینه تحصیل در این کشور و هزینه اقامت از مواردی است که مورد سوال افرادی متقاضی مهاجرت به لیتوانی یا تحصیل در این کشور می باشد، شرکت خدمات مهاجرتی و گردشگری اکسین مهاجر از شرکت های برتر مهاجرت کشور راه ورود و مهاجرت به لیتوانی را از طریق کار یا تخصص، مهاجرت به این کشور را از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت ، مهاجرت تحصیلی و همچنین ازدواج در این کشور فراهم نموده است. آب و هوای این کشور معتدل این کشور یکی از موضوعاتی است که سبب جذب بسیاری مهاجر به این کشور می باشد. مقاله هزینه زندگی در این کشور به کوشش همکاران ما در موسسه جمع آوری شده است.

هزینه زندگی در این کشور به طور معمول برای افراد متقاضی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر فرد متقاضی با هزینه ها آشنا باشد بهتر می تواند برای هزینه خود برنامه ریزی کرده و با آگاهی بیشتر جهت به مهاجرت اقدام کند. 

لیتوانی

نام انگلیسی: Lithuaniaنام عربی: ليتوانياپایتخت: ویلنیوسقاره: آسیانوع حکومت و ساختار سیاسی: ریاست جمهوریزبان‌های رسمی: لیتوانیاییزبان‌های رایج: انگلیسیواحد پول: یورو هر یورو 1.13 دلار آمریکاتعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا: 164جمعیت: 2.848 میلیون در سال 2017منطقه زمانی: GMT+3 . UTC+2 (EET)دامنه اینترنتی: GMT+3 . UTC+2 (EET)پیش شماره تلفن: ۰۰۳۷۰

رنکینگ جهانی در کلیه زمینه های لیتوانی

رتبه صادرات محصولات مواد غذایی کشور لیتوانی در دنیا 25 اعلام شده بود که در سال جدید این رتبه به 16 رسیده است. این کشور یکی از کشورهای بسیار قدرتمند در زمینه خرید و فروش محصولات مختلف محسوب می‌شود.

این کشور دارای صنایع بسیار غنی تولیدات چوبی است و می‌تواند دسته‌بندی های تجاری خوبی داشته باشد. این کشور تولیدات چوبی خود را وابسته به سریع‌ترین مکانیزم های روز دنیا دانسته است، بدین ترتیب، هر روز رشد بهتری در این زمینه دیده می‌شود.

رتبه این کشور در زمینه واردات نیز بسیار عالی اعلام شده است، بیشترین محصولات وارداتی به این کشور، شامل فلزات، تجهیزات حمل و نقل و همین‌طور مواد نفتی است. این کشور در زمینه صنایع نفتی ذخایر کم و محدودی دارد به طوری‌که نیازمند به واردات محصولات نفتی است. این کشور اقتصاد خود را بر پایه صادرات قرار داده و در لیست کشورهای صادرات محور قرار دارد.

از دیگر جنبه های مثبت و موفقیت های این کشور، سرعت اینترنت است. اینترنت در این کشور، خدمات گسترده‌ای دارد؛ طوری‌که مراکز عمومی، در تمامی رادیو تلویزیون از دیگر بخش های اقتصادی این کشور است که در سال های اخیر، بسیار چشمگیر بوده است. این کشور، توانسته گام های خوبی در بخش های فناوری زیستی در بین سایر کشورهای اروپایی داشته باشد.

این کشور در زمینه تولید انواع ماشین آلات و تجهیزات نیز به رشد خوبی رسیده است به طوری‌که تولید ماشین آلات در این کشور، با مرغوب‌ترین مواد اولیه شکل می‌گیرد.

نوع حکومت و ساختار سیاسی لیتوانی

ساختار سیاسی کشور لیتوانی ریاست جمهوری است و رئیس جمهور در این کشور حکومت را به عهده دارد. این شخص با رأی مستقیم مردم برای یک دوره 5 ساله تعیین می‌شود ، پست ریاست جمهوری در کشور لیتوانی بیشتر در وضعیت تشریفاتی قرار دارد به طوری کلی، رئیس جمهور، فردی است که سیاست های خارجی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. قدرت اجرایی در کشور لیتوانی، در دست نخست وزیر است که از سوی مجلس انتخاب شده و به عنوان رئیسه کابینه نیز منصوب می‌شود؛ پس نخست وزیر در این کشور، فردی است که می‌تواند برای بخش های مختلف تصمیم گیری داشته باشد؛ به این ترتیب، باید از نظر سطح دانش، بالا و به روز باشد. مجلس لیتوانی دارای 141 کرسی است که طی دوره های چهارساله انتخاب شده‌اند. سیاست در کشور لیتوانی در وضعیت منظم قرار دارد و کشمکش های سیاسی در این کشور در وضعیت نرمال هستند.

جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی در لیتوانی

شرکت های ایرانی که در کشور لیتوانی فعالیت می‌کنند، بیشتر در زمینه تولید تجهیزات الکترونیکی هستند و از جدیدترین مکانیزم های روز دنیا در روند تولید محصولات استفاده می‌کنند. برخی از شرکت های جدید در کشور لیتوانی در زمینه ترکیبات دارویی توانسته‌اند به شکل دقیقی و موفق ظاهر شوند. این کشور در زمینه صنایع شیمیایی دارویی نیز خوش درخشیده است. ایرانیان در کشور لیتوانی، در زمینه محصولات فلزی نیز توانسته‌اند ایده های جدید و درستی را به کار بگیرند؛ به طوری‌که محصولات فلزی تولید شده در این کشور، در وضعیت صادرات قرار دارند.

از دیگر بخش هایی که ایرانیان را در کشور لیتوانی وارد به کار و درآمدزایی کرده‌است، تجهیزات کشاورزی و همین‌طور کشتی سازی است. این کشور پتانسیل کاری بسیار زیادی دارد و این موضوع را می‌توان از رشد 32 درصدی اقتصاد کشور لیتوانی نیز متوجه شد. طبق بررسی های اخیر، تعداد مهاجران ایرانی در کشور لیتوانی، حدود 9 درصد نسبت به سال‌های قبل افزایش داشته است. موضوع بعدی که بارها مورد بررسی قرار گرفته است، فضای گردشگری در کشور لیتوانی است؛ به طوری‌که ایرانیان سعی کرده‌اند در این کشور، به بخش های گردشگری نیز وارد شوند. موقعیت جغرافیایی کشور لیتوانی بسیار عالی است و این موضوع در فضای حمل و نقل ترانزیتی این کشور توانسته بسیار تأثیرگذار باشد.

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری لیتوانی

ژیندروناس ساویکاس، یکی از قوی ترین مردان جهان، در لیتوانی زندگی می‌کرد و توانست شش بار در مسابقات آرنولدکلاسیک به رتبه خوب دست یابد.

آرویداس سابونیس یکی از بازیکن افسانه‌ای بسکتبال است که به عنوان بهترین بازیکن خارجی در این ورزش شناخته شده است.

ژرژ ماکیوناس، یکی از بنیان‌گذاران جنبش لیتوانی است که برای ادامه زندگی خود به نیویورک رفت.

فرهنگ مردم لیتوانی

سلام کردن در لیتوانی به طور کلی با دست دادن آغاز می‌شود و البته ارتباط چشمی و لبخند نیز در این روش وجود دارد. در صورتی که افراد باید هم صمیمی تر باشند، همدیگر را در آغوش می‌گیرند. در این کشور در ابتدای آشنایی، نیاز است که نام خانوادگی افراد صدا زده شود. زبان کشور لیتوانی بسیار شیرین است.

مردم این کشور برای هدیه دادن، از گل و نوشیدنی و یا شیرینی استفاده می‌کنند و آداب آن‌ها به این صورت است که کادو باید در لحظه‌ی دریافت، باز شود. آداب غذاخوری در لیتوانی به این صورت که میزبان می‌بایست تعیین کند که میهمانان روی کدام صندلی ها بنشینند. مردم این کشور چنگال را در دست چپ و چاقو را در دست راست نگه می‌دارند، دستمال روی میز قرار می‌گیرد و اجازه ندارید آرنج خود را روی میز قرار دهید.

مردم لیتوانی بسیار سخت‌کوش هستند اما در عین حال متواضع و فروتن هستند؛ این موضوع سبب شده است که سواد علمی، تحصیلات و موقعیت شغلی، در این کشور از ارزش بالایی برخوردار باشد. مردم لیتوانی، انسان های صبوری هستند و در زمان صحبت دیگری، هرگز حرف همدیگر را قطع نمی‌کنند.

رابطه کاری در لیتوانی بسیار مشابه با رابطه دوستی است؛ به طوری که در محیط های کاری، فضایی بسیار صمیمی دیده می‌شود. مردم این کشور، در روابط کاری خود با هم دوست می‌شوند و سعی می‌کنند در طول هفته چند بار همدیگر را ملاقات نمایند.

تجارت در این کشور کمی کند پیش می‌رود، به طور کلی در بین مردم لیتوانی، خبری از سرعت بالا نیست و عجله‌ای دیده نمی‌‌شود و تا زمانی که از سود‌دهی و منفعت مورد نظر اطمینان نداشته باشند، قراردادی را نمی‌پذیرند. حجاب کشور لیتوانی آزاد است.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

ثبت شرکت در لیتوانی

ثبت شرکت در لیتوانی

کشور لیتوانی

کشور لیتوانی

کارشناسی ارشد در لیتوانی

کارشناسی ارشد در لیتوانی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان