تحصیل در بلژیک


تحصیل در بلژیک و مقدمه ای بر آن

تحصیل در بلژیک، شرایط پذیرش تحصیل در بلژیک و اخذ ویزای بلژیک را در این مقاله به طور علمی و دقیق مورد بررسی قرار می گیرد. شاید شما به دنبال مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل باشید اینکه شرایط پذیرش تحصیل در بلژیک چگونه است؟ مدارک مورد نیاز برای تحصیل در بلژیک چیست؟ آیا تحصیل در کشور بلژیک می تواند همراه با بورسیه باشد؟ تحصیل در بلژیک را می توان از جهات مختلفی بررسی کرد و به همین جهت در این مقاله ما نکات اساسی و شرایط مهم تحصیل و شرایط پذیرش تحصیلی در بلژیک را تجزیه و تحلیل می کنیم.

تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک و شرایط عمومی

تحصیل در بلژیک و شرایط عمومی آن جزو مسایلی است که در مورد تحصیل در بلژیک باید به آن توجه نمود. بلژیک کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. پایتخت این کشور، بروکسل می باشد. از لحاظ جغرافیایی بلژیک از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از جنوب با فرانسه، از جنوب شرقی با لوکزامبورگ و از شمال غربی با دریای شمال هم مرز می باشد. در بلژیک به سه زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی صحبت می کنند. بنابراین اگر این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنید باید به این سه زبان آشنایی داشته باشید یا باید به یکی از این زبان ها تحصیل کنید و دانش زبان خود را در سایر زبان ها بهبود ببخشید. اکثر دانشگاه ها یک مرکز زبان دارند که می توانید دوره های فرانسوی یا هلندی را به عنوان یک زبان خارجی مطالعه کنید. البته بسیاری از مدارس و دانشگاه های بلژیک دوره های آموزشی انگلیسی نیز ارایه می دهند.

از نکات مهم تحصیل در بلژیک که باید به آن توجه نمود این است که بهتر است در رشته ای تحصیل کنید که امکان کاریابی آن در بلژیک نیز مناسب باشد و همچنین باید به زبان های این کشور نیز آشنایی داشته باشید تا بتوانید در این کشور کار کنید و یا در نهایت منجر به اقامت شود. برای تحصیل در بلژیک شما باید پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور را داشته باشید و بعد از آن برای اخذ ویزای بلژیک اقدام نمایید.

تحصیل در مدارس بلژیک

تحصیل در بلژیک در مدارس و شرایط پذیرش در آن برای افرادی که به این کشور مهاجرت می کنند، حایز اهمیت است. سن تحصیل اجباری در مدرسه از 6 سال تا 18 سال می باشد. پیش از آموزش رسمی، مهدکودک ها برای نوزادان و کودکان تا زمان رسیدن به مدرسه می باشد. دوره های تحصیلی مدارس در بلژیک شش ساله می باشد. تحصیل در کودکستان رایگان است و دوره های پیش دبستان مربوط به سنین 2 تا 6 سال می باشد. دانش آموزان از سن 6 تا 12 سال در مقطع متوسطه تحصیل می کنند. تحصیل در بلژیک در مقطع دبیرستان از سن 12 سالگی شروع می شود. در مورد تحصیل در مدارس بین المللی نیز با توجه به گسترش جامعه بین المللی این مدارس دارای سیستم های بریتانیایی، آمریکایی، فرانسوی و هلندی می باشند.

با توجه به اینکه بلژیک یک دولت فدرال است بسته به اینکه در کدام ایالت باشند و سیستم آموزشی آن منطقه به چه صورت باشد، زبان تحصیلی می تواند به یکی از زبان های هلندی، فرانسوی، آلمانی و یا انگلیسی باشد. دانش آموزان در این مقطع طیف وسیعی از موضوعات را با تاکید بر زبان و ریاضیات مطالعه می کنند. یادگیری یک زبان خارجی به احتمال زیاد بخشی از برنامه درسی خواهد بود. در زیر به مدارس بین المللی بلژیک و هزینه های آن جهت اطلاعات بیشتر شما اشاره می کنیم 

 

نام مدرسه هزینه های سالیانه توضیحات

 

مدرسه بین المللی مدرسه Bogaerts

13200 – 19600 یورو این مدرسه آموزش بین المللی را هم برای خانواده های محلی و هم مهاجرین ارایه می دهد. مدرسان انگلیسی با تمرکز قوی بر زبان فرانسوی در این مدارس آموزش می دهند.

دانشکده بین المللی بریتانیایی بروکسل BISB

British International School of Brussels

5900 – 17000  یورو

برنامه درسی این مدرسه به زبان انگلیسی و برای کودکان 2 تا 11 ساله و بر اساس برنامه درسی ملی انگلیسی می باشد.

آکادمی بریتانیا جوانان بریتانیایی

BJAB

British Junior Academy of Brussels

* دوره تحصیلی بر اساس برنامه درسی ملی انگلیسی و برای کودکان 2.5 تا 11 ساله می باشد. زبان فرانسوی بخشی جدایی ناپذیر از برنامه درسی است و با توجه به توانایی تدریس می شود.

مدرسه بین المللی  BEPS

 

15900-24300 یورو با ارایه آموزش های کافی برای کودکان 2 تا 10 سال می باشد و در این مدرسه کیفیت بالای آموزشی به همراه برنامه های بین المللی وجود دارد
مدارس ابتدایی بریتانیا St.Paul 18450-22400 یورو دوره های این مدرسه به زبان فرانسوی و دوره های اضافی به زبان انگلیسی می باشد
مدرسه های فرانسوی  Lycée Français Jean Monnet * این مدرسه کلاس های دو زبانه را در دوره های مهدکودک تا کالج به زبان فرانسوی و انگلیسی  ارایه می دهد.
مدرسه School of European Mol

مهدکودک: 3466 یورو

ابتدایی: 4738یورو

متوسطه: 6461 یورو

برای خانواده هایی که دارای بیش از یک فرزند در مدرسه باشند 20 درصد کاهش می یابد.

از مهدکودک به تمام کودکان به یکی از زبان های انگلیسی، هلندی، فرانسوی یا آلمانی آموزش داده می شود و از سن 6 سالگی نیز زبان دومی نیز به آنها یاد داده می شود.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی می تواند فرصتی مناسب برای مهاجرت به این کشور باشد. دانشگاه های و موسسات عالی آموزشی در بلژیک از لحاظ علمی دارای رنکینگ مناسبی هستند. طول مدت تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی 3 تا 4 سال است و زبان تحصیل در بلژیک به سه زبان فرانسوی، آلمانی و هلندی می باشد که بسته به دانشگاه متفاوت است. البته منظور این نیست که شما امکان تحصیل به زبان انگلیسی را ندارد، بلکه می توانید در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی نیز پذیرش بگیرید اما باید به سایر زبان ها نیز آشنایی داشته باشید. برای تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی در صورت نیاز به ارایه مدرک زبان انگلیسی، آیلس 6 مورد نیاز است.

هر شخص که دارای دیپلم مورد تایید باشد امکان تحصیل در دانشگاه های بلژیک را در تمام رشته ها دارد. اما تحصیل در رشته های پزشکی، هنر و علوم مهندسی مستلزم این است که شخص باید آزمون مختص آن رشته را بدهد. دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی هستند باید در یک امتحان ورودی که توسط دولت برگزار می گردد، شرکت کند. دانشجویان هنر و فنی و مهندسی نیز باید یک آزمون عملی در ارتباط با رشته خود را شرکت کنند.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان تحصیلات تکمیلی می تواند یکی از راه های مهاجرت به این کشور باشد. سیستم آموزشی در بلژیک کیفیت مناسبی دارد و هزینه های مسکن و زندگی نیز تقریبا معقول است. تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد به شما این امکان را می دهد که در مرکز اروپا تحصیلات خود را ادامه دهید. توجه به این نکته که وارد یک جامعه چند زبانه می شوید از مهمترین نکات مورد توجه درباره تحصیل در بلژیک می باشد. بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز ارایه می گردد. طول دوره تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال و دانشجویان باید دارای مدرک لیسانس یا معادل بین المللی باشند. در مورد مدرک زبان نیز بسته به اینکه در دانشگاهی که قصد تحصیل را دارید به چه زبانی است، باید سطح دانش زبان خود را طبق آن دانشگاه ارایه دهید. تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد نیازمند ارایه مدرک زبان، آیلس 6.5 می باشد.

 

تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری

تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری این امکان را به شما می دهد که از تحصیل در دانشگاه های قدیمی و تاریخی در یک کشور اروپایی استفاده نمایید. دانشگاه های بلژیک به طور مداوم از رنکینگ بالایی برخوردار هستند. طول دوره تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری 4 سال می باشد. تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری به این صورت است که شما باید یک سوپروایزر داشته باشید و سوپروایزر شما به عنوان یک ناظر یا کارشناس ارشد مسوول نظارت بر تحقیقات و پیشرفت تحصیلی و تایید نهایی پایان نامه دکتری شما می باشد. تحصیل در بلژیک در مقطع دکتری باعث می شود که شما به عنوان یک دانشجوی دکتری اغلب به عنوان یک برنامه پژوهشی و یا تدریس در غالب دستیار استاد شناخته شوید که ممکن است حقوق نیز دریافت نمایید. در مورد ارایه مدرک زبان نیز در مقطع دکتری درست است که شما در یک کشور چندزبانه مشغول تحصیل خواهید بود اما بسیاری از برنامه های دکتری از زبان انگلیسی به عنوان زبان آموزشی استفاده می کنند. بنابراین بسته به اینکه دنشگاه شما به چه زبانی می باشد شما باید نمره مخصوصی که در نظرگرفته شده را حتما کسب نمایید. 

تحصیل در بلژیک به همراه بورسیه تحصیلی

تحصیل در بلژیک به همراه بورسیه تحصیلی در مقاطع تحصیلی مختلف امکان پذیر است. باید این نکته بررسی شود که شما واجد شرایط برای اخذ بورسیه تحصیلی هستید یا خیر. در مقطع لیسانس شما باید با ارایه مدرک دیپلم و رزومه تحصیلی تان بتوانید پذیرش بگیرید. برای گرفتن بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری متقاضی حداکثر باید 35 و یا 40 سال داشته باشد و همچنین ارایه آخرین مدرک تحصیلی و رزومه تحصیلی و علمی تان مورد نیاز است. شما باید برای اخذ بورسیه از سوپروایزر و یا استاد راهنمای آن دانشگاه پذیرش بگیرید و بر اساس نوع بورسیه ای که به شما تعلق می گیرد، شما یا از کل هزینه های تحصیل معاف هستید و یا بخشی از آن. بنابراین بورسیه های تحصیلی بر اساس رزومه تحصیلی و علمی شما مشخص خواهد شد.

بطور کلی برنامه بورسیه های تحصیلی در بلژیک برای دانشجویان بین المللی مخصوصا برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه وجود دارد. یک نوع بورس تحصیلی در بلژیک با عنوان VLIR وجود دارد که برای دانشجویان کشورهای آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین می باشد و هزینه های تحصیل، اقامت، کمک هزینه زندگی و سایر هزینه های مربوطه را پوشش می دهد. بورسیه های تحصیلی دیگری نیز وجود دارد که به دانشجو کمک هزینه به مبلغ 10000 یورو در سال اعطا می کنند و مبلغ اعطایی بابت کمک هزینه های زندگی نیز می تواند متفاوت باشد. بنابراین با توجه به رزومه تحصیلی شما و دانشگاهی که برای تحصیل در بلژیک انتخاب می کنید، بورسیه های تحصیلی می تواند متفاوت باشد.

تحصیل در بلژیک و هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک

تحصیل در بلژیک و هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک می تواند بر تصمیم و انتخاب شما بر مهاجرت تحصیلی به بلژیک تاثیرگذار باشد. در بلژیک هر دو موسسه دولتی و خصوصی وجود دارد و هزینه تحصیل شما بستگی به اینکه در کدام یک از این دانشگاه ها تحصیل کنید، متفاوت خواهد بود. اگر از شهروندان اتحادیه اروپا باشید، هزینه سالیانه تحصیل در بلژیک برای شما 850 یورو خواهد بود. اگر شما شهروند غیر از اتحادیه اروپا باشید هزینه های تحصیل شما در دانشگاه های بلژیک بین 2000 تا 5000 یورو خواهد بود.

هزینه های زندگی شما بستگی به جایی که برای زندگی انتخاب می کنید، خواهد داشت و همچنین اینکه در خوابگاه باشید و یا در یک آپارتمان خصوصی. هزینه های زندگی شما ماهیانه به طور متوسط بین 750 تا 1100 یورو خواهد بود که شامل هزینه های مسکن، مسافرت، خورد و خوراک و تجهیزات آموزشی می باشد. در جدول زیر می توانید از هزینه های زندگی در بلژیک بیشتر اطلاع حاصل کنید :

یک وعده غذایی در رستوران 15 یورو سیب (ا کیلوگرم) 2.08 یورو
مک دونالد 8 یورو موز (1 کیلوگرم) 1.74 یورو
شیر (1 لیتر) 0.97 یورو پیاز (1 کیلوگرم) 1.20 یورو
پنیر محلی 1.71 یورو سیب زمینی (1کیلوگرم) 2.13 یورو
برنج سفید (1کیلوگرم) 1.85 یورو آب معدنی (1.5 لیتر) 0.81 یورو
تخم مرغ (12 عدد) 2.58 یورو گوجه (1کیلوگرم) 2.13 یورو
سینه مرغ (1 کیلوگرم) 8.82 یورو پرتقال ( 1کیلوگرم) 2.18 یورو
گوشت (1 کیلوگرم) 13.56 یورو یک پاکت سیگار 6.50 یورو

 

 • هزینه های اجاره آپارتمان در مناطق مختلف نیز به شرح زیر است :

آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 721 یورو ماهیانه و در خارج از شهر 605 یورو ماهیانه می باشد.

آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1166 یورو ماهیانه و در خارج از شهر 945 یورو ماهیانه می باشد.

تحصیل در بلژیک و کار دانشجویی

تحصیل در بلژیک و کار دانشجویی با توجه به مقاطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. دانشجویان در حین تحصیل در بلژیک اجازه کار دانشجویی به طور پاره وقت را دارند. شما با کارکردن حین تحصیل می توانید بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنید و به عنوان دانشجوی خارجی تا زمانی که با تحصیلاتتان تداخلی نداشته باشد اجازه کار خواهید داشت. به طور میانگین شما حدود 20 ساعت در هفته اجازه کار پاره وقت خواهید داشت. در واقع شما در مقطع لیسانس 10 ساعت در هفته، در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری حدود 30 ساعت در هفته اجازه کار خواهید داشت. شما از طریق کار دانشجویی در حدود 7 تا 9 یورو در هر ساعت به شما پرداخت خواهد شد.

تحصیل در بلژیک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

ل در بلژیک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلژیک یک سری مدارک عمومی نیاز دارد. برخی از مدارک اساسی شامل موارد زیر است :

 

پاسپورت یا گذرنامه

باید بیش از 12 ماه اعتبار داشته باشد

  

 • عکس پاسپورتی
 • اصل و کپی مدارک تحصیل به همراه ریز نمرات مدرک تحصیلی

دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد

 • رسید پرداخت شهریه
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اثبات مهارت و دانش زبان
 • رزومه تحصیلی و علمی
 • ارایه انگیزه نامه و یا توصیه نامه

  جهت اقدام مهاجرت تحصیلی به این کشور زیبا وپیشرفته اروپایی با کارشناسان اکسین مهاجر تماس حاصل فرمایید.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک

کشور بلژیک

کشور بلژیک

مهاجرت به بلژیک

مهاجرت به بلژیک

ثبت شرکت در بلژیک

ثبت شرکت در بلژیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان