کشور استرالیا


مقدمه

کشور استرالیا همواره به عنوان یکی از مقاصد اصلی مهاجرین در سراسر جهان بوده است. این کشور با مساحتی بالغ بر ۷ میلیون و ششصد و نود دو هزار و بیست و چهار کیلومتر مربع به عنوان ششمین کشور پهناور جهان از نظر وسعت است. جمعیت این کشور برابر ۲۴ میلیون و ۷۷۷ هزار نفر با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع است، که یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. میانگین نرخ رشد جمعیت ۳/۱ در سال است و هر دو دقیقه یک نوزاد در این کشور متولد می‌شود. لازم به ذکر است که ۴/۱ جمعیت این کشور را مهاجرین تشکیل داده اند.

بیشترین جمعیت در ایالت‌های نیوسا‌وت ولز و ویکتوریا متمرکز هستند. پایتخت این کشور شهر کانبرا بوده که مجلس این کشور نیز در آن قرار دارد. بزرگترین شهر این کشور نیز سیدنی است. از سایر شهرهای بزرگ و مهم این کشور می توان به ملبورن، بریزبن، پرت، ادلاید، داروین و هوبارت اشاره کرد. استرالیا تنها کشوری در دنیا است که قاره اختصاصی خود را دارد.

مشخصات کلی کشور استرالیا


جمعیت ۲۴ میلیون و هفتصد هزار نفر
مساحت ۷۶۹۲۰۲۴ کیلومترمربع
تراکم جمعیت ۴۸۸ نفر به ازای هر کیلومترمربع
پایتخت کانبرا
واحد پول دلار استرالیا
نوع حکومت پادشاهی – دموکراسی پارلمانی

 

جغرافیای کشور استرالیا

کشور استرالیا دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و اطراف آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. این کشور همچنین سرزمین اصلیِ قاره” اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره” دنیاست و با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. آب و هوای این کشور به دلیل وسعت زیاد قاره در هر نقطه متفاوت است و بسیار متاثر از جریانات اقیانوسی است. به طور کلی، قسمت‌های شمالی این کشور بیشتر شاهد فصل‌های بارانی و خشک بوده به طوری که آب و هوا کاملا گرمسیری است. در جنوب غرب آب و هوا مدیترانه ای و در جنوب شرق آب و هوا اقیانوسی و نیز نیمه گرمسیری است. حداقل دمای هوا در این کشور در فصل زمستان و ماه جولای است. فصل‌ها در استرالیا خلاف نیمکره شمالی زمین هستند. دسامبر تا فوریه تابستان، مارچ تا می پاییز، جون تا آگوست زمستان و سپتامبر تا نوامبر بهار است. تقریباً ۹۰ درصد از مساحت این کشور خشک، مسطح و بیابان است. به طور کلی، شمال این کشور دارای آب و هوایی استوایی و جنوب آن معتدل است. بیشتر بارش‌های استرالیا، در مناطق ساحلی رخ می‌دهد و هر چه به مرکز این کشور نزدیک‌تر شوید، آب و هوا به سمت خشک و نیمه‌خشک شدن می‌رود. این کشور که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهنترین خشکی جهان به شمار می‌آید. این کشور اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا می‌کند.

۲۷۰۰ منطقه حفاظت شده حیات وحش و بیش از ۵۰۰ چارک ملی در این کشور وجود دارد. یکی از فراوان ترین گونه های گیاهی در این کشور، اکالیپتوس است. کوه آبی (Blue Moon) در این کشور، متنوع ترین گونه های این گیاه را در جهان دارد. عنکبوت های استرالیایی، بزرگترین گونه های عنکبوت ها در در دنیا هستند. چهار گونه کانگرو در این کشور وجود دارد که گونه کانگرو قرمز بزرگترین گونه با قد ۱/۲ متر و وزن ۹۱ کیلوگرم است.

مذهب و زبان مردم کشور استرالیا

زبان رسمی این کشور انگلیسی است. سایر زبان هایی که در این کشور مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از ماندارین، ایتالیایی، عربی و یونانی است.

 اکثریت مردم در این کشور پیرو دین مسیحیت هستند. در سده بیستم، با مهاجرت شمار اندکی از آسیایی‌ها از چین، آسیای جنوب شرقی، هند و خاورمیانه، آیین‌ها و ادیان بودایی، اسلام و یهودیت به آن راه یافتند. 

اسلام سومین دین بزرگ در این کشور پس از مسیحیت و آیین بودایی است. از مهمترین مساجد در کشور استرالیا می توان به مسجد آدلاید، لیکمبا، آوبورن گالیپولی، مسجد الزهرا و مسجد الرسول اشاره کرد.

 به طور کلی، این کشور کشوری سکولار بوده و طبق قانون، دین و مذهب آزاد و هر کس می‌تواند آئین های ویژه دینی خود را آزادانه پیگیری کند.

 

تنوع و عادات فرهنگی کشور استرالیا

کشور استرالیا را می توان، به عنوان یک کشور چند فرهنگی (multicultural) در نظر گرفت. یک چهام کودکان در این کشور، از پدر و مادری خارجی متولد شده اند.

 ملبورن، بریزبن و سیدنی، مرکز این فرهنگ‌های چندگانه هستند. این سه شهر، به تنوع و کیفیت هنری، فرهیختگی و غذاهای خوشمزه مشهورند. 

سیدنی، مرکز اصلی هنر، فرهنگ و تاریخ است و ملبورن نیز به عنوان یک مرکز اصلی هنری معروف است. 

بریزبن، به داشتن روستاها و شهرهای چند‌فرهنگی مشهور است.

کشور استرالیا

وضعیت اقتصادی کشور استرالیا

کشور استرالیا دارای یکی از با ثبات ترین اقتصاد ها در میان کشورهای دنیا است که نرخ سرمایه گذاری در این کشور را افزایش داده است و همواره از رشد اقتصادی قابل قبولی برخوردار بوده است.

 این کشور بزرگترین صادر کننده گوشت در جهان است. ۳۰ درصد از پشم دنیا از طریق کشور استرالیا تامین می شود.

علاوه بر این، این کشور نهمین کشور صادر کننده گندم در دنیا است. 

سایر کالاهای صادراتی این کشور عبارتند از: ماشین آلات و تجهیزات، آلومینیوم، زغالسنگ، طلا و آهن. مهمترین شرکای تجاری این کشور شامل ژاپن، امریکا، ASEAN، اتحادیه اروپا، نیوزیلند و کره هستند.

این کشور درسال ۲۰۱۵ از نظر شاخص کیفیت زندگى، رتبه ششم را به خود اختصاص داد. متوسط درامد سالیانه در این کشور، ۲۷ هزار و ۶۷۵ دلار است.

 تقریباً ۴۲ درصد از نیروی کار در این کشور را خانم ها تشکیل داده اند.

پول رسمی این کشور دلار استرالیا است. این کشور ثروتمند با درآمد سرانه ۶۶,۹۸۴ دلاری که پنجمین درآمد سرانه را در دنیا دارد. همچنین نرخ فقر در این کشور بسیار پایین است و از لحاظ اقتصادی دوازدهمین کشور قدرتمند اقتصادی دنیا است. در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ شهر ملبورن نخستین جایگاه از لحاظ بهترین شهر برای زندگی در مجله اکونومیست را به خود اختصاص داد. در اقتصاد استرالیا صادرات بسیار اهمیت دارد و از اینرو استرالیا به چهارمین صادر کننده بزرگ دنیا تبدیل شده است و مهمترین محصولات صادراتی آن گندم، پشم و انرژی (گاز مایع و زغال سنگ) است.این کشور 

هزینه زندگی در استرالیا

هزینه زندگی در استرالیا در مناطق مختلف متفاوت است. پرهزینه ترین شهر برای زندگی، سیدنی و کم هزینه ترین شهر از میان پایتخت استان ها، آدلاید است. 

اجاره یک خانه ۸۰ متری معمولا ۲۰۰۰ دلار استرالیا در ماه است که البته بستگی به محل و دسترسی آن دارد. 

هزینه قبوض یک واحد، به طور میانگین در ماه بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ دلار برآورد می‌شود. 

هزینه مواد غذایی برای یک زوج حدودا بین ۸۰ تا ۱۳۰ دلار در هفته تخمین زده شده است. 

همچنین، هزینه حمل و نقل، با ماشین شخصی، حدود ۶۰ تا ۸۰ دلار در هفته است که اگر شخص به جای خودروی شخصی از اتوبوس و قطار استفاده کند، این هزینه کاهش می یابد. بنابراین، هزینه زندگی یک زوج در ماه، میانگین ۴۰۰۰ دلار تخمین زده می شود.

پاسپورت کشور استرالیا

دارندگان پاسپورت استرالیا، می توانند به ۱۶۸ کشور بدون ویزا (و یا با صدور ویزا در فرودگاه مقصد) سفر کنند. طبق رده بندی جهانی، این کشور در رتبه سوم جدول پاسپورت های قدرتمند جهان قرار دارد.

پاسپورت این کشور به افرادی که سیتیزن (شهروند) این کشور هستند، تعلق می‌گیرد.

 بنابراین، خارجیانی که در این کشور زندگی می‌کنند، می توانند پس از ۴ سال (که ۱ سال آن باید لزوما بعد از اخذ اقامت دائم استرالیا باشد) ابتدا برای دریافت شناسنامه استرالیا اقدام کنند و پس از آن با داشتن شناسنامه، برای اخذ پاسپورت این کشور درخواست دهند. پروسه اخذ گذرنامه به طور معمول حدود ۲ هفته زمان می برد.

جغرافیا استرالیا

استرالیا دارای مساحت ۷,۶۹۲,۰۲۴ متر مربع است که این باعث شده از این نظر ششمین کشور بزرگ دنیا شود. این کشور دارای ۲ قلمرو اصلی (قلمرو شمالی و قلمرو پایتختی استرالیا) و ۶ استان به شرح زیر است:

  • نیو ساوت ولز
  • ویکتوریا
  • استرالیای غربی
  • تاسمانی
  • استرالیای جنوبی
  • کوئینزلند
 


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

بهترین راه ها برای مهاجرت به عمان

بهترین راه ها برای مهاجرت به عمان

کم هزینه ترین راه های مهاجرت

کم هزینه ترین راه های مهاجرت

بهترین کشور ها برای سرمایه گذاری

بهترین کشور ها برای سرمایه گذاری

کشور های امن جهان

کشور های امن جهان

تعیین وقت سفارت ویزای شینگن

تعیین وقت سفارت ویزای شینگن

اخذ ویزای امارات

اخذ ویزای امارات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان