کشور جمهوری چک


کشور جمهوری چک

کشور جمهوری چک (Czech Republic) واقع در اروپای مرکزی است که در دهه ۱۹۹۰ میلادی از کشور بزرگ چکسلواکی (Czechoslovakia) جدا شد.

 پایتخت کشور جمهوری چک شهر پراگ (به زبان چکی Praha) است که بزرگترین شهر کشور جمهوری چک نیز می باشد. همچنین شهر پراگ ۱۴امین شهر بزرگ اتحادیه اروپا نیز محسوب می شود. 

این شهر در شمال غربی کشور چک بر روی رودخانه ولتاوا بنا شده است و جمعیتی نزدیک به ۱.۳ میلیون نفر دارد که منطقه بزرگ شهری آن جمعیتی نزدیک به 1 میلیون نفر را شامل می‌ شود.

کشورهای همسایه جمهوری چک

کشور جمهوری چک با کشورهای لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی همسایه است. پراگ، پایتخت چک، یکی از مقاصد مهم توریستی اروپا است.

کشور جمهوری چک از غرب با آلمان، از جنوب با اتریش، از شرق با اسلواکی و از طرف شمال شرقی با لهستان همسایه است

کشور جمهوری چک تا سال 1918 میلادی بخشی از امپراتوری اتریش بود. در این سال، پس از شکست اتریش در جنگ جهانی اول، کشور چکسلواکی به عنوان کشوری مستقل اعلام وجود کرد.

در سال 1946 حزب کمونیست در کشور جمهوری چک اکثریت را به دست آورد و از سال 1948 تا 1989 که انقلاب مخملی روی داد، این کشور، کشوری کمونیستی بود.

در سال 1993 با تفاهم دو طرف، چکسلواکی به دو کشور چک و اسلواکی تقسیم شد.
کشور جمهوری چک در سال 1999 به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیوست. در سال 2004 میلادی هم عضوی از اتحادیه اروپا شد.

کشور جمهوری چک تنوع آب و هوایی زیادی دارد. بلندترین نقطه این کشور از سطح دریا 1602 متر ارتفاع دارد. چک تابستان‌ های گرم و  زمستان‌های سرد و آسمان ابری را دارد.

سیاست در جمهوری چک

در جمهوری چک نخست‌ وزیر رئیس دولت است و کابینه و هیات وزیران زیر نظر او فعالیت دارند.

رئیس جمهور جمهوری چک میلوش زمان (به زبان چکی: Miloš Zeman)  اقتصاددان، سیاستمدار جناح چپ و رئیس سابق حزب دمکرات اجتماعی است. 

او از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۲ میلادی سومین نخست‌ وزیر جمهوری چک بود.

در کشور چک دو مجلس فعال وجود دارد. مجلس ملی و مجلس سنا.

کشور جمهوری چک

اقتصاد در کشور جمهوری چک

تولید ناخالص داخلی این کشور  ۱/۲۹۴ میلیارد دلار است که ۴/۲ درصد آن در بخش کشاورزی، ۷/۳۹ درصد آن در بخش صنعت و۹/۵۷ درصد آن در بخش خدمات تولید می‌ شود.

نیروی کار در چک پنج میلیون و ۳۵۰ هزار نفر است و نرخ بیکاری در چک ۶/۶ درصد می باشد. 

تورم موجود در کشور جمهوری چک ۶/۲ درصد است.

محصولات صادراتی آن شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی، مواد اولیه و سوخت است . 

اقتصاد چک، درآمد قابل توجهی از توریسم و گردشگری دارد، پراگ پنجمین شهر پربازدید بعد از لندن، پاریس، استانبول و رم است.

جمعیت این کشور 10 میلیون و 228 هزار و 744 نفر است که میانگین سنی آنان 39.5سال است. نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی می باشد.

موقعیت جغرافیایی و جمعیت کشور چک

همانطور که اشاره کردیم در سال ۱۹۹۰ جمهوری چک جدایی خود را از کشور چکسلواکی اعلام کرد و در سال ۱۹۹۳ طبق تفاهم نامه‌ای از آن جدا شد. 

جمهوری چک با مساحتی حدود ۷۹ هزار کیلومتر مربع در مرکز اروپا قرار گرفته و دور تا دور آن خشکی است.

چک از شمال شرقی با لهستان، از غرب با آلمان، از شرق با اسلواکی و از جنوب با اتریش همسایه و هم مرز است.

 بیشتر مساحت این کشور شامل مناطق کوهستانی و جنگل است و به دریا دسترسی ندارد. 

جمعیت کشور چک حدود ۱۱ میلیون نفر است و از این لحاظ نیز در رتبه ۸۴ جهان قرار دارد.

 حدود ۳ میلیون نفر از جمعیت این کشور در پراگ پایتخت چک اقامت دارند

جاذبه‌های گردشگری جمهوری چک

بناهای قدیمی و باستانی در جمهوری چک آنقدر زیاد است که با سفر به این کشور گویی به اروپای سال‌های بسیار دور سفر کرده‌اید. در ادامه به برخی از این جاذبه‌های گردشگری و زیبایی‌های طبیعی کشور چک می‌پردازیم.

 

 • قلعه پراگ: یکی از معروف‌ترین و بی‌نظیرترین جاذبه‌های گردشگری کشور چک، قلعه باشکوه و تاریخی پراگ است. این قلعه در سال ۸۸۰ میلادی و توسط پرنس بوریووج در شهر پراگ ساخته شد. از زمان احداث، در این قلعه پادشاهان بسیاری ساکن بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به امپراتور روم و شاهان بوهمی اشاره کرد. البته یکی از رؤسای جمهوری چکسلواکی نیز در این قلعه سکونت داشته است. از دیگر جاذبه‌های اطراف این قلعه می‌توان به کلیسای سنت جورج و برج دالیبر اشاره کرد.
 • ساختمان شهرداری پراگ: این ساختمان در سال ۱۹۱۲ ساخته شده و در آن نقاشی‌های بزرگ و زیبایی در طاق و بالای ایوان طراحی شده است.
 • محله یهودیان در شهر پراگ: این محله که مخصوص یهودیان است، جوسفوو نام دارد. جوسفوو شامل موزه‌ها و کنسیه‌هایی است و به یکی از جذابترین محله‌های پراگ تبدیل شده است.
 • تئاتر ملی پراگ: تئاتر ملی پراگ یک ساختمان زیبا در ساحل رودخانه ولتاوا واقع و در سال ۱۸۸۱ به عنوان هویت ملی چک شناخته شده است.
 • کلیسای جامع سنت ویتوس: کلیسای جامع سنت ویتوس یکی از مهمترین کلیساهای جمهوری چک است. این کلیسا در قرن دهم میلادی ساخته شده و بسیاری از پادشاهان در این کلیسا دفن شده‌اند.
 • باغ وحش پراگ: باغ وحش پراگ، یکی از بزرگترین باغ وحش‌های اروپا است . گونه‌های حیوانی بی‌نظیری در این محل وجود دارد. مساحت باغ وحش پراگ حدود ۵۸ هکتار است و در نتیجه برای بازدید از این محل باید از یک نقشه یا راهنما استفاده کنید
 • ساعت نجومی: ساعت نجومی در پراگ، یکی از قدیمی‌ترین ساعت‌های جهان است که در کنار آن ۴ مجسمه به عنوان نمادهای زندگی، مرگ، غرور و حسادت وجود دارد.
 • موزه یادبود ترور راینهاد هایدریش: در این موزه می‌توانید لباس‌های سنتی، اسلحه‌ها و انواع وسایل زندگی مردم چک در زمان‌های مختلف را ببینید.
 • خانه رقصان پراگ: ساخت این ساختمان در سال ۱۹۹۲ آغاز و در سال ۱۹۹۶ به پایان رسیده است. این بنا، معماری شگفت‌انگیزی دارد و در دید اول این حس را به شما القا می‌کند که ساختمان در حال رقص است.
 • رودخانه ولتاوا: رودخانه ولتاوا، جمهوری چک را به دو قسمت تقسیم می‌کند و پل چارلز نیز بر روی این رودخانه بنا شده است.
 • پل چارلز: این پل در زمان سلطنت چارلز به عنوان یادبود شهر پراگ ساخته شده و در دو طرف آن یک برج وجود دارد که از بالای آن می‌توانید منظره زیبای شهر و پل چارلز را ببینید.
 • دیوار لنون:جان لنون از اعضای صلح طلب گروه موسیقی بیلتز بود و پس از اینکه به قتل رسید دیواری در نزدیکی پل چارلز به مکانی برای طرفداران این خواننده تبدیل شد و به عنوان دیوار امید، صلح و آرامش شناخته می‌شود.
 • قبرستان اولسان: قبرستان اولسان در سال ۱۶۸۰ و به منظور دفن افرادی که در اثر بیماری یا در جنگ کشته شده بودند مورد استفاده قرار می‌گرفت. جالب است بدانید که این قبرستان به دو بخش یهودی و مسیحی تقسیم می‌شود و از جمله افراد مشهور دفن شده در آن می‌توان به فرانتس کافکا اشاره کرد.
 • صومعه استراهوف: استراهوف دومین صومعه قدیمی در پراگ است و در قرن ۱۲ میلادی ساخته شده است. در این صومعه ساختمان‌های مهمی چون کتابخانه‌های فلسفی و مذهبی به سبک باروک ساخته شده است.

انواع روش‌های دریافت ویزای کشور چک

مانند همه کشورهای حوزه اتحادیه اروپا و شینگن، برای ورود به جمهوری چک باید ویزای شینگن دریافت کنید.

 از جمله مهمترین ویزاهای کشور چک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • ویزای کاری جمهوری چک
 • ویزای تحصیلی جمهوری چک
 • ویزای سرمایه گذاری جمهوری چک
 • ویزای بازدید خانواده و دوستان کشور چک
 • ویزای شرکت در کنفرانس و دوره‌های مختلف
 • ویزای ورزشی جمهوری چک
 • ویزای الحاق به خانواده یا ویزای همراه جمهوری چک

رنکینگ جهانی در کلیه زمینه های جمهوری چک

رتبه پایتخت کشور چک در زمینه اقتصادی در دنیا بالا است به طوری که بخش مهمی از اقتصاد این کشور توسط گردشگری از پراگ پایتخت آن شکل گرفته است. پراگ پنجمین شهر پر بازدید محسوب می‌شود که توانسته در دنیا شهرت زیادی داشته باشد.

میزان جرم و جنایت در کشور چک کم است و این موضوع خود یکی از دلایل زندگی و مهاجرت به این کشور به شمار می‌رود. در واقع دولت این کشور، تنظیم خوبی در زمینه جرم و جنایت داشته و رتبه کشور چک در زمینه کاهش جرم و جنایت در دنیا 6 اعلام شده است. این کشور یک مقصد امن برای گردشگری محسوب می‌شود. این کشور توانسته نیروی کاری خود را افزایش دهد به طوری که در حال حاضر در این کشور بیش از 5 میلیون و 350 هزار نفر نیروی کار وجود دارد. میزان تورم در این بخش به طور کلی 6 درصد است که البته کاهش خوبی داشته است.

این کشور در زمینه صادرات محصولات مربوط به ماشین آلات رتبه 3 در دنیا را دارد به طوری که محصولاتی که در این زمینه از سوی کشور چک صادر می‌شود اغلب دارای کیفیت بی نظیری بوده و می‌تواند یک روال اقتصادی بسیار عالی محسوب شود.

تجهیزات حمل و نقل کشور چک نیز رشد زیادی داشته است و سرویس های حمل و نقل در این کشور نسبت به سایر کشورهای معتبر دنیا به رشد خوبی رسیده است.

کشور چک در تولید مواد شیمیایی نیز به نتیجه خوبی رسیده است و مشخص است که این کشور قصد دارند در این زمینه به خودکفایی برسد. این کشور توانسته سرویس های لازم برای تحصیلات عالی را نیز بیشتر نماید و تا حد زیادی در این زمینه برنده بوده است به طوری که افراد زیادی با ویزای دانشجویی به کشور چک ورود می‌کنند و امکانات تحصیلی در این کشور نیز روز به روز بیشتر می‌شود.

بررسی ها نشان داده است که رتبه کشور چک در زمینه تولید محصولات غذایی ارگانیک در دنیا 6 است و این نشان می‌دهد که کشور چک یکی از بهترین کشورهایی است که تولید محصولات غذایی را بسیار جدی گرفته و سلامتی جسمی در این کشور بسیار مهم است. کشور چک از دسته کشورهایی است که توانسته مکانیزم های جدید و ایده‌آلی در زمینه گردشگری ایجاد نماید و خوشبختانه به سود خوبی نیز رسیده است.

در این کشور ورود به کار نسبت به سایر کشورها ساده تر است و اخذ ویزای کاری کشور چک نیاز به ارائه مدارک پیچیده کاری و یا رزومه تحصیلی قوی ندارد البته شرایط کاری در این کشور بر اساس موقعیت افراد متفاوت خواهد بود.

کشور چک یک کشور بسیار مطمئن در زمینه سرمایه گذاری است و رتبه سرمایه‌گذاری در این کشور نیز در دنیا بالا اعلام شده است. بخش خدمات کشور چک نیز در دنیا بسیار عالی اعلام شده است و یکی از رکن های اقتصادی ایده‌آل است.

                 جهت اخذ اقامت این کشور زیبا و امن اروپایی با کارشناسان اکسین مهاجر تماس بگیرید.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

بهترین راه ها برای مهاجرت به عمان

بهترین راه ها برای مهاجرت به عمان

کم هزینه ترین راه های مهاجرت

کم هزینه ترین راه های مهاجرت

بهترین کشور ها برای سرمایه گذاری

بهترین کشور ها برای سرمایه گذاری

کشور های امن جهان

کشور های امن جهان

تعیین وقت سفارت ویزای شینگن

تعیین وقت سفارت ویزای شینگن

اخذ ویزای امارات

اخذ ویزای امارات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان