دوره زبان ترکی در ترکیه


زبان ترکی در ترکیه

ترکی (Türkçe) زبانی است که در ترکیه، قبرس، بلغارستان، یونان و دیگر کشورهای امپراتوری عثمانی سابق رواج دارد. این زبان همچنین توسط چندین میلیون مهاجر ترک قومی در اروپا صحبت می شود. زبان ترکی قبلاً با الفبای عربی از حدوداً سال 900 تا 1928 نوشته می شد. با این حال، مصطفی کمال آتاتورک آن را به الفبای لاتین تغییر داد. دولت ترکیه این اقدام را توجیه کرد که یادگیری این الفبا افزایش سواد را بسیار آسان تر می کند. میزان سواد در واقع پس از آن اصلاحات بسیار زیاد شد.

الفبای لاتین به جای رونویسی ساده از خط قدیمی عثمانی به شکل جدید، برای انعکاس اصوات واقعی ترکی گفتاری ساخته شده است. الفبای ترکی 29 حرف دارد که هفت حرف از آنها از اصطلاحات اصلی لاتین آنها برای نیازهای آوایی زبان اصلاح شده است. این نشان دهنده تلفظ مدرن ترکی با درجه و دقت بالایی است. این الفبای رسمی فعلی است و آخرین حروف الفبای متمایزی است که در دوره های مختلف مختلف استفاده می شود.

زبان ترکی بیشترین ارتباط را با سایر زبان های ترکی از جمله آذربایجانی، ترکمنی، ازبکی و قزاقستانی دارد. نظریه دیگر این است که این زبان یکی از بسیاری از زبان های آلتایی است که شامل ژاپنی، مغولی و کره ای نیز می باشد.

دوره زبان ترکی در ترکیه

آزمون های زبان ترکی در ترکیه

آزمون هایی که برای سنجش سطح زبان ترکی در ترکیه برگزار می شوند، عبارتند از:

  • آزمون TÖMER
  • آزمون Yös
  • آزمون Sat

آزمون TÖMER

واژه ی TOMER مخفف Türkçe Öğretim Merkezi، به معنی مرکز اموزش ترکی می باشد. از مهم ترین آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه و اخذ تبعیت ترکیه است. این آزمون دارای شش بخش است که شامل بخش های شنیداری، ساختار، خواندن، گفت و گو، گفتاری تولیدی و نوشتاری می شود.

مدرک دیپلم تومر همیشگی است و نیازی به تمدید ندارد. برای این گرفتن این مدرک، باید حداقل نمره C1 را کسب کرد. هزینه ی شرکت در این آزمون 180 دلار است.

مدرک گواهی نامه تومر تا 6 ماه اعتبار دارد و پس از پایان اعتبار آن باید سریعا برای تمدید اعتبار آن اقدام کرد. حداقل نمره لازم برای گرفتن مدرک B1 است. هزینه ی شرکت در این آزمون 120 دلار است.

آزمون  Yös

این آزمون، لازمه ی ورود برای شرکت در دانشگاه های دولتی ترکیه می باشد و سوالات آن شامل مهارت و هوش ریاضی و منطقی و زبان ترکی است. هزینه ی شرکت در این آزمون از 36 دلار تا 62 دلار می باشد. دانشجویان با نمره ی بالاتر از 40 قادر به انتخاب رشته هستند.

آزمون Sat

این آزمون نیز آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه است، و شامل دو بخش اصلی و یک بخش اختیاری می شود. دو بخش اصلی شامل درک مطلب و ریاضی می شود و بخش اختیاری بخش نوشتاری است. حداقل نمره قبولی در این آزمون 1000 می باشد، و هزینه ی شرکت در این آزمون 150 دلار است.

دوره زبان ترکی در ترکیه

در حالی که زبان تدریس در برخی از دانشگاه های ترکیه انگلیسی است، زبان ترکی زبان اصلی آموزش در اکثر دانشگاه ها است. اگرچه تسلط به زبان ترکی از نظر پذیرش در بسیاری از برنامه های دانشگاهی پیش نیاز است، اما دانشجویان می توانند بدون یادگیری زبان ترکی در دانشگاه ها نیز پذیرفته شوند.

پس از پذیرش در دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد در بسیاری از دانشگاه ها، به دانشجویان بین المللی فرصت حضور در دوره زبان ترکی در ترکیه داده می شود. زبان آموزان با پرداخت هزینه معقول و یا در بعضی موارد بصورت رایگان معمولاً روزانه 4-6 ساعت درس زبان در سطوح مختلف می گیرند.

در پایان دوره زبان ترکی در ترکیه، همه دانش آموزان در امتحان شرکت می کنند و در صورت قبول شدن در سطح خاصی از مهارت زبان، برنامه دانشگاهی که در آن پذیرفته می شوند، آغاز می کنند. دانشجویان باید بررسی کنند که دوره های حمایتی زبان ترکی جدا از مدرسه مقدماتی در مدرسه ای که در آن پذیرفته شده اند، برایشان فراهم شده باشد.

دانشجویانی که در چارچوب بورسیه تحصیلی ترکیه در دانشگاهی پذیرفته می شوند و در هزینه هایی از قبیل کمک هزینه دانشگاه، هزینه خوابگاه و بیمه درمانی عمومی را تأمین می شوند، می توانند برای یک سال تحصیلی نیز آموزش ترکی رایگان دریافت کنند.

در پایان کلاس مقدماتی، دانش آموزان انتظار می رود گواهی مهارت ترکی را در سطح C1 دریافت کنند. دانشجویانی که گواهینامه C1 را دارند، تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه می دهند. دانشجویانی که موفق نشوند اجازه دارند وقت اضافی و امتحان تا ابتدای سال تحصیلی آینده داشته باشند.

کلاس زبان ترکی در استانبول

استانبول یکی از بزرگترین شهر و بندرگاه ترکیه است. بسیاری از مهاجران و دانشجویان شهر استانبول را برای اقامت و تحصیل انتخاب می کنند. چند نمونه کلاس زبان ترکی در استانبول برای گذراندن دوره های زبان ترکی در استانبول عبارتند از:

  • دوره های زبان ترکی کدیکت (KediCat Turkish Language Courses)
  • مدارس رویال ترکی (Royal Turkish Schools)
  • موسسه زبان ترکی (Turkish Language Institute)
  • دوره آموزش زبان های خارجی انجمن انگلیسی ترک (Turkish British Association of Foreign Language Course)
  • آکادمی آموزش ترکی (Turkish Learning Academy)

هزینه دوره زبان ترکی در ترکیه

هزینه دوره زبان ترکی در ترکیه، در هر آموزشگاه متفاوت است، اما معمولا از 600 دلار شروع می شود.

زبان مردم ترکیه و زبان تدریس اکثر دانشگاه های این کشور، ترکی می باشد. به همین دلیل، فراگیری زبان ترکی برای تحصیل و اقامت در کشور ترکیه ضروری است. داشتن مدرک زبان ترکی قبل از مهاجرت و سفر به ترکیه ضروری نیست و می توان زبان ترکی را در ترکیه نیز فرا گرفت. شرکت گردشگری و مهاجرتی اکسین مهاجر با سال ها تجربه، آماده مشاوره در مورد دوره زبان ترکی در ترکیه می باشد.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان