کشور مجارستان


کشور مجارستان

کشور مجارستان دارای مساحتی حدود 93030 کیلومتر مربع است ، این کشور در اروپای مرکزی و از محدود کشور های اروپایی که با دریای آزاد احاطه نشده است. مجارستان از بخش شمالی با اسلواکی و از بخش شمال شرقی با اوکراین هم مرز است، این کشور از سمت شرق و جنوب شرقی نیز با رومانی مرز مشترک دارد، مجارستان از بخش جنوبی با صربستان و از سمت غرب نیز با اسلوونی مرز مشترک دارد. شهر بوداپست قدیمی ترین شهر مجارستان و پایتخت این کشور محسوب می‌شود و گردشگران زیادی به این شهر سفر می‌کنند. این شهر در لیست 14 شهر برتر دنیا است. دیدنی های این شهر کسل هیل، موزه های هنر زیبا و موزه های ملی مجارستان است. سیستم های آموزشی در کشور مجارستان یکی از مهمترین اهداف دولت بوده به طوری‌که از جدیدترین متدهای روز دنیا در زمینه آموزش های عملی استفاده می‌شود. این کشور توانسته گام های مهمی در زمینه آموزشی ایجاد نماید که به نوبه‌ی خود بسیار ارزشمند بوده است.

کشور مجارستان در اروپای مرکزی و از محدود کشور های اروپایی که با دریای آزاد احاطه نشده است. مجارستان از بخش شمالی با اسلواکی و از بخش شمال شرقی با اوکراین هم مرز است، این کشور از سمت شرق و جنوب شرقی نیز با رومانی مرز مشترک دارد، مجارستان از بخش جنوبی با صربستان و از سمت غرب نیز با اسلوونی مرز مشترک دارد. شهر بود اپست قدیمی ترین شهر مجارستان و پایتخت این کشور محسوب می‌شود و گردشگران زیادی به این شهر سفر می‌کنند. این شهر در لیست 14 شهر برتر دنیا است. دیدنی های این شهر کسل هیل، موزه های هنر زیبا و موزه های ملی مجارستان است.

کشور مجارستان

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی مجارستان

کشور مجارستان یکی از کشورهای اروپای مرکزی است و اقتصاد بسیار پر درآمدی را شکل داده است، این کشور توانسته در سال 1995 به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بپیوندد و به این ترتیب بازار آزاد در این کشور توسعه بسیار عالی داشته است. کشور مجارستان در سال اخیر رشد بیشتری در رده های اقتصادی نسبت به سایر کشورهای اروپایی داشته است. یکی از دلایلی که روند اقتصادی را در کشور مجارستان عالی‌تر نشان می‌دهد, شرایط مناسب جغرافیایی این کشور است. این کشور یک نوع راه ارتباطی برای کشورهای اروپایی بزرگ در دنیا محسوب می‌شود. شایان ذکر است که کشور مجارستان از سال 1990 با تغییر در سیاست های اقتصادی خود, توانست یک مسیر جدید در زمینه تولیدات داخلی ایجاد نماید و نقش دولت در این مسیر، حمایت کردن به صورت مستقیم و غیر مستقیم بود که به طور کلی توانست یک نمونه کارشایی دقیق را فراهم سازد. اقتصاد کشور مجارستان در این دوره به طور چشمگیر پیشرفت داشت.

تمرکز اصلی کشور مجارستان بر روی فعالیت های الکترونیکی چه به صورت خرده و چه در سطح کلان است که توانسته در وضعیت صادرات نیز درخشش خوبی داشته باشد. این کشور در تولید و حمایت از قطعات خودرویی نیز رشد 17 درصدی داشته است. تجهیزات جنگی در کشور مجارستان در ابتدا ضعیف عمل کرده است اما امروزه این محصولات نیز در روند اقتصادی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. کشور مجارستان توانست در سال های اخیر بهترین شرایط برای خرید و فروش تجهیزات جنگی را فراهم سازد و این روال به سود دهی بیش از 14 درصدی اقتصادی در کشور مجارستان منجر شد. بررسی ها نشان می‌دهد که مواد شیمیایی در کشور مجارستان نیز از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا برگرفته شده است. روابط اقتصادی کشور مجارستان با کشور های مجاور آن مانند اسلواکی و اتریش و صربستان آغاز شد اما امروزه در کل دنیا صحبت از زیرساخت قوی اقتصادی کشور مجارستان است.

یکی دیگر از ابعاد اقتصادی قدرتمند این کشور، معماری قدیمی و تاریخ غنی آن است که سبب ایجاد موزه های دیدنی وسیعی شده است به این ترتیب اقتصادی که در بخش توریست جریان دارد نیز سهم خوبی از گردش مالی کشور را شکل می‌دهد.

این کشور سرگرمی های طبیعتی زیادی دارد که نظر توریست ها را به خود جلب می‌کند و به طور کلی یکی از کشورهای بسیار محبوب گردشگری به حساب می‌آید. این کشور از 20 سال گذشته تا به امروز توانسته بخش بزرگی از اقتصاد خود را در فضای توریست به نتیجه برساند. تورم در این کشور بسیار ناچیز و در حدود 0.07 درصد اعلام شده است.

رنکینگ جهانی در کلیه زمینه های مجارستان

کشور مجارستان در دوره زمانی مشخص در لیست کشور های کم تورم دنیا قرار دارد به طوری که میزان تورم در این کشور نزدیک به صفر اعلام شده است و با ثبات ترین کشور دنیا از نظر اقتصادی است به طوری که افزایش یا کاهش قیمت اجناس یک پدیده بسیار نادر و زودگذر در کشور مجارستان محسوب می‌شود. این‌طور که شواهد نشان می‌دهد دولت کشور مجارستان یکی از بزرگترین افتخارات خود را کاهش نرخ تورم اعلام کرده است.

سرانه تولید ناخالص داخلی در کشور مجارستان حدود 325 میلیارد دلار در سال تعیین شده است که مشخص می‌کند این کشور از نظر اقتصادی نیز در دنیا مطرح است. از دیگر رتبه های ارزشمند کشور مجارستان در زمینه کشاورزی است، این کشور در زمینه کشاورزی در حدود 4.3 درصد از تولیدات داخلی را سهیم شده است و مکانیزم های به کار رفته در بخش کشاورزی این کشور بسیار قدرتمند ظاهر شده است .

رتبه کشور مجارستان در بخش های صنعتی شاید کم باشد اما این موضوع بیشتر جنبه کمی داشته و از نظر کیفیت رتبه خوبی را به خود اختصاص داده است.

کشور مجارستان در بخش خدمات حدود 5.65 درصد از تولیدات داخلی را پوشش می‌دهد و این کشور توانسته در بخش خدمات به طور دقیق و گسترده ای ظاهر شود. شایان ذکر است که کشور مجارستان یکی از کشورهای بسیار قدرتمند در زمینه ثبت شرکت های خدماتی است و ایرانیان نیز اغلب در این بخش فعالیت می‌کنند.

میانگین درآمد ناخالص در این کشور بین 800 الی 850 دلار در سال است که البته نیاز به محاسبه پس از کسری مالیات دارد اما رقم جمعیت زیر خطر فقر کشور مجارستان هنوز 12 درصد مانده است این موضوع شاید به دلیل عدم یکسانی رشته با شغل باشد.

کشور مجارستان از نظر سهولت ایجاد کسب و کار رتبه 41 در دنیا را دارد و البته سعی زیادی دارد که این روند بهبود داشته باشد.

آینده کشور مجارستان در زمینه تولید بسیار درخشان است، این کشور به تولیدات داخلی اهمیت زیادی می‌دهد و بسیار معتقد است که هر کشوری می‌بایست به خودکفایی داخلی دست یابد و نظام جدید و ارزشمندی نیز در این زمینه به دست گرفته است.

رتبه بهداشت و درمان در کشور مجارستان بهتر از قبل است اما هنوز در وضعیت قابل قبولی دیده نمی‌شود اما مدارس و دانشگاه های این کشور خوشبختانه توانسته اند با جدیدترین سیستم روز دنیا ترکیب شده و امید دولت کشور مجارستان به سنین پایین و جوانان با هدف است.

نوع حکومت و ساختار سیاسی مجارستان

در کشور مجارستان ساختار سیاسی از نوع جمهوری چند حزبی است که یک مجلس قانون‌گذاری دارد. مجلس ملی رئیس جمهور را به مدت 5 سال انتخاب کرده و البته رئیس جمهور در این کشور بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و نخست وزیر است که در راس امور قرار می‌گیرد. پس از اینکه اعضای کابینه انتخاب شدند , نخست وزیر، سایر وزیران را انتخاب می‌کند، به این ترتیب رئیس جمهور می‌بایست افراد انتخاب شده را رسماً تأیید نماید. از سال 1949 در کشور مجارستان قانون اساسی انتخاب شده است ولی این بخش بار ها  تغییرات زیادی کرده است. در اوایل قرون وسطی در این کشور سکه وارد نظام اقتصادی کشور مجارستان شد و البته پرچم کشور مجارستان نیز به طور دقیق و اصولی انتخاب شد. تاریخ کشور مجارستان این موضوع را به طور دقیق تر بررسی کرده است.

پایتخت و 9 شهر بزرگ مجارستان

شهر بوداپست قدیمی ترین شهر مجارستان و پایتخت این کشور است و به طور کلی گردشگران زیادی به این شهر سفر می‌کنند. این شهر در لیست 14 شهر برتر دنیا است. دیدنی های این شهر: کسل هیل، موزه های هنر زیبا و موزه های ملی مجارستان است.

شهر دبرسن, شهر بزرگ مجارستان است این شهر در نزدیکی بوداپست قرار دارد و از نظر دانشگاهی بسیار قوی ظاهر شده است. این شهر از شهرهای زیبا و دیدنی است.

سگد مجارستان یک شهر جوان پسند و بسیار مدرن است، این شهر به طور کلی دارای زیبایی های طبیعی بوده و پر از پارک های زیبا است.

شهر نیرگهرا, از شهرهای مهم و تاریخی در مجارستان است. اوج شکوفایی این شهر و رونق اقتصادی در آن بسیار وسیع است. در این شهر به طور کلی فرهنگ مردم بسیار غنی است. این شهر از نظر تجاری هم قوی اعلام شده است.

میشکولتس از دیگر شهرهای بزرگ در بخش شمالی مجارستان است در این شهر پارک ملی بوک و همینطور خانه هرمان موتو دیده می‌شود. ترکیب معماری و طبیعت در این شهر در کنار هم دیده می‌شود

پچ از دیگر شهرهای باستانی مجارستان است که دارای معماری بی نظیر و ارزشمندی است. در این شهر مهمترین دانشگاه, علوم پزشکی است.

گیور از دیگر شهرهای بزرگ و پر جمعیتدر مجارستان به شمار می‌رود که از نظر تجاری بسیار قدرتمند ظاهر شده است. قلعه زانتوس جانوس و همینطور قلعه بیشاپ از دیگر دیدنی های هنری این کشور است.

کاپشوار یکی از جالب ترین و کوچکترین شهرهای مجارستان است که نسبت به سایر شهرها دارای طبیعت بکر و زیبایی است.

جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی در مجارستان

شرکت های ایرانی در کشور مجارستان در زمینه فعالیت های الکترونیکی رتبه خوبی دارند به طوری‌که هم در زمینه خدمات و هم صادرات این محصولات فعالیت دارند و رشد شرکت هایی که حیطه هدف آنها محصولات الکترونیکی است 3 درصد بیشتر از سال گذشته اعلام شده است.

در این کشور, شرکت هایی که در زمینه خودرو فعالیت دارند هنوز در وضعیت ثابتی دیده نمی‌شود اما قطعات خودرویی از دیگر محصولاتی است که ایرانیانرا در کشور مجارستان در وضعیت اقتصادی خوبی قرار داده است. اینطور که مشخص شده است این محصولات در دسته بندی های جدیدی نیز ظاهر شده اند و تنوع بالایی دارند.

مواد دارویی در سال های اخیر مجوز لازم برای خارجیان را ایجاد نکرد اما در نظام جدیدی که از سوی دولت کشور مجارستان دیده می‌شود این محصولات نیز می‌توانند مورد حمایت بخش های صادراتی قرار بگیرند و نیاز به سرمایه گذاران خارجی در این زمینه دیده می‌شود که ایرانیان توانسته اند رتبه خوبی را اخذ کنند.

به طور کلی بیشترین شرکت های ایرانی که در کشور مجارستان فعالیت می‌کنند, در زمینه خدماتی هستند. این بخش بیشتر از سایر بخش ها توانسته رتبه خوب و ایده‌آلی فراهم آورد. سرمایه گذاران خارجی در کشور مجارستان سعی می‌کنند هدف خود را با هدف دولت کشور مجارستان به طور دقیق تنظیم نمایند و در این مسیر بسیار موفق هستند.

خلاصه تاریخ مجارستان

در اولین سده های میلادی کشور مجارستان بخشی از امپراطوری روم بوده است و اسلاوها در طی سده های هفتم و هشتم به بخش های خاصی از این کشور حاکم شدند. در اولیا سده های نهم مجارها بخش های عمده ای از کشور مجارستان را تصرف کردند؛ شرایط به صورتی پیش رفت که این افراد با قوم دیگر درآمیختند و پیشروی از سمت شرق به غرب صورت گرفت اما امپراتوری مقدس روم در این مسیر شکست می‌خورد. سده های 17 و 18 کشور مجارستان تحت سلطه دو امپراتوری عثمانی و همینطور اتریش قرار گرفت و در سال 1686 مشخص شد که بوداپست از تصرف عثمانی ها خارج شده است. در سال 1699 دولت عثمانی تصمیم گرفت که بخش بزرگی از کشور مجارستان را به اتریش واگذار نماید. ای روال در سال 1739 سبب شد که کشور مجارستان با قطعیت در سلطه اتریش قرار بگیرد. در دوره فرانسوا شاهد جنگی بین اتریش و انقلابیون مجاری بودیم که سبب شد در سال 1849 این کشور به طور کلی اعلام استقلال نماید. بررسی ها حاکی از این است که در سال 1918 شار اول امپراتور اتریش از سلطنت کنار می‌رود و به این ترتیب فردی به نام کنت کارولیی نخست وزیر این کشور می‌شود . در آن دوران کشور مجارستان از نظر ثبات اقتصادی در وضعیت نامطلوبی قرار داشت و به طور کلی قدرت در این کشور دست به دست می چرخید و جنبه خوبی نداشت.

خلاصه ای از جغرافیای مجارستان

شهرهای کشور مجارستان هر یک زیبایی های خاص دارد و به طور کلی این کشور در لیست کشورهای داربا در دنیا قرار دارد. یکی از بخش های زیبا و دلنشین در کشور مجارستان کلیساهای باشکوه و قلعه های مستحکمی است که نشان از تاریخ و معماری غنی این کشور است. در سرتاسر این کشور شاهد هزاران چشمه آب گرم جوشان هستیم. بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی در مجارستان قرار دارد و همینطور رودهای پر آب در این کشور از گزینه های بسیار مهم هستند. مناظر طبیعی در مجارستان بسیار بکر و زیبا است، در این کشور غذای های لذیذی دیده می‌شود. مردم مجارستان بسیار مهمان‌دوست هستند. مجارستان دارای مساحتی حدود 93030 کیلومتر مربع است ، این کشور در اروپای مرکزی و از معدود کشور های اروپایی است که توسط دریای آزاد احاطه نشده است. مجارستان از بخش شمالی با اسلواکی و از بخش شمال شرقی با اوکراین هم مرز است، این کشور از سمت شرق و جنوب شرقی نیز با رومانی مرز مشترک دارد، مجارستان از بخش جنوبی با اوکراین و از سمت غرب نیز با اسلوونی مرز مشترک دارد. این کشور به طور کلی سرزمین کم ارتفاعی است و بلندترین بخش آن کوه ککس است که از 1055 تجاوز نمی‌کند. زبان کشور مجارستان مجاری است و بسیار متفاوت از زبان کشورهای اطراف است و این موضوع سبب دلچسب بودن زبان این کشور شده است. واحد پول مجارستان فورینت است و قیمت فورینت کشور مجارستان بر اساس تغییرات جهانی تعیین می‌شود. نرخ فورینت کشور مجارستان به هیچ عنوان بر اساس روال سیاسی و یا درگیری های متفرقه تغییر نمی‌کند. این کشور نسبت به ایران حدود 2 ساعت و نیم عقب تر است.

در کشور مجارستان هر فصلی عالمی دارد. گرما و سرما در فصل بهار در مجارستان هیچ معنی‌ای ندارد؛ به طور کلی این فصل یکی از بهترین اوقاتی است که می‌توان برای سفر به این کشور زیبا انتخاب کرد. در فصل تابستان , مجارستان شلوغ است و به طور کلی افرادی که قصد دارند این فصل را برای سفر انتخاب کنند, باید کمی عجله نمایند. پاییز از دسته فصل های آرام در مجارستان محسوب می‌شود. قیمت هتل ها در این فصل ارزان است. زمستان های مجارستان سرد است. این کشور در کل دارای آب و هوای معتدل و متوسط است و خبری از گرما و سرمای شدید نیست.

قوانین عمومی در مجارستان

خانواده, مرکز نظامی در مجارستان محسوب می‌شود، به طوری‌که هر نوع بی احترامی به کانون خانواده در این کشور مشکل ساز است.

حجاب کشور مجارستان تا حدودی آزاد است اما افراد از لباس های پوشیده استفاده می‌کنند.

مردم کشور مجارستان در رابطه با آداب و رسوم غذا خوردن بسیار رسمی هستند.

در این کشور پیش از خانم میزبان نباید شروع به خوردن غذا نمایید.

در زمان خوردن در این کشور نباید آرنج خود را بر روی میز قرار دهید.

ارتباط چشمی در مجارستان نشانی از صداقت در کلام و رفتار شما خواهد بود.

در این کشور استفاده شلوارک غیر معمول است.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان