سرمایه گذاری در عمان


سرمایه گذاری در عمان و شرایط عمومی آن

عمان کشوری ساحلی در خاورمیانه و شرق شبه جزیره عربستان است که با ایران از طریق دریا ارتباط دارد. زبان رسمی مردم عمان عربی می باشد و زبان دوم در این کشور انگلیسی است که بسیاری از مردم به این زبان تسلط دارند. دین اکثریت مردم عمان اسلام است. به خصوص تعداد افراد سنی در این کشور بیشتر است. افراد شیعه بیشتر در منطقه ی آل بیتی و ساحل مسقط ساکن هستند. پایتخت عمان شهر مسقط است.
آب و هوای عمان همانند دیگر کشورهای شبه جزیره عربستان گرم و خشک است. اما این خشکی بیشتر در مرکز و جنوب کشور حس می شود. در مناطق شمالی عمان قسمت های خوش آب و هوا و سرسبز وجود دارد.
این مناطق بین دریا و کوهستان هستند. به همین دلیل برای کشاورزی مناسب می باشند. به عنوان مثال منطقه ظفار به کشت انگور معروف می باشد.

واحد پول این کشور ریال عمان می باشد و از با ارزش ترین پول های دنیا محسوب می شود و حتی از دلار و یورو ارزش بیشتری دارد.
یکی از دلایل این موضوع این است که عمان با وجود این که در خاورمیانه قرار دارد در مسائل سیاسی همیشه بی طرف بوده و دچار تنش های سیاسی نشده است.

در کشور عمان نیز مانند بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس بیشترین درآمد از طریق نفت و گاز تامین می شود و همچنین بیشتر سرمایه گذاری ها در این بخش می باشد. اما در چند سال اخیر عمان در کنار درآمد از نفت در صنعت گردشگری نیز درآمد بالایی به دست آورده است.
عمان به جز بحث گردشگری در مهاجرپذیری نیز پیشرفت کرده است و برای رونق اقتصادی کشور از راه های مختلف مهاجر می پذیرد.

از آن جایی که ارزش پول ایران به نسبت پول عمان بسیار پایین است سفر به این کشو هزینه زیادی برای افراد ایرانی دارد و باید مبالغ زیادی را برای هتل، رستوران و سایر مخارج در نظر گرفت. عمان دارای 11 استان است. این 11 استان عبارتند از:

 1. مسقط
 2. الداخلیه
 3. مسندام
 4. الظهیره
 5. آل بوریمی
 6. الوستا
 7. الباطنه ی شمالی
 8. الباطنه ی جنوبی
 9. الشرقیه ی شمالی
 10. الشرقیه ی جنوبی
 11. ظفار

هر کدام از این استان ها دارای شهرهای کوچک و بزرگ هستند. مثلا استان مسقط دارای شهرهای مسقط، مطرح، بوشر، سیب، العامرات و قریات می باشد.
عمان دارای مناطق آزادی می باشد که برخی قوانین در این مناطق با بخش های دیگر عمان متفاوت است.
این مناطق شامل منطقه آزاد صلاح، بندر صلاح، منطقه آزاد صحار، بندر صحار، منطقه آزاد مسندم، منطقه آزاد ریسوت، منطقه آزاد صلاله و منطقه آزاد المزیونه می باشد. منطقه آزاد مسندم بخشی از عمان است که از کشور جدا افتاده و در جنوب تنگه هرمز قرار دارد.

روش های سرمایه گذاری در عمان

برای سرمایه گذاری در عمان روش های مختلفی وجود دارد. اما اگر می خواهید با سرمایه گذاری در عمان اقامت این کشور را به دست آورید انتخاب شما محدود می شود.
این نکته را باید در نظر داشته باشید که با اخذ اقامت عمان از طریق سرمایه گذاری نمی توانید اقامت دائم و تابعیت عمان را به دست آورید و تنها ویزای سرمایه گذاری شما تمدید می شود.

روش های سرمایه گذاری در عمان به صورت زیر هستند:

 • سرمایه گذاری در عمان از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در عمان از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری در عمان از طریق خرید اوراق قرضه

نکاتی در مورد مهاجرت سرمایه گذاری در عمان

یکی از روش های پر طرفدار برای دریافت اقامت عمان و سرمایه گذاری در این کشور، ثبت شرکت در عمان می باشد. شما برای ثبت شرکت در عمان باید حداقل 20 هزار ریال عمان سرمایه گذاری کنید. ثبت شرکت در عمان به خصوص برای افرادی که در حوزه صادرات و واردات مشغول به کار هستند، مناسب می باشد. با توجه به پایین بودن هزینه گمرک در عمان میزان هزینه شرکت ها پایین آمده و سود بیشتری کسب می شود.

ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان نسبت به مناطق دیگر کمی متفاوت است. در چند سال اخیر اجازه ثبت شرکت در این مناطق نیز برای افراد خارجی داده شده است.
شما با ثبت شرکت در مناطق آزاد می توانید مالکیت صد در صد شرکت را داشته باشید و علاوه بر این موضوع از 50 سال معافیت مالیاتی استفاده کنید. برای ثبت شرکت در عمان باید از وزارت بازرگانی و صنایع عمان گواهی تجارت دریافت کنید.

سرمایه گذاری در عمان

طرح تجاری برای اخذ اقامت عمان از طریق سرمایه گذاری

شما از هر روشی که بخواهید در عمان شرکت ثبت کنید، لازم است بیزینس پلن قوی داشته باشید. این بیزینس پلن باید نوع کسب و کار و هدف شما برای سرمایه گذاری در عمان را به طور واضح توضیح دهد. شما باید در بیزینس پلن خود نشان دهید که با ثبت شرکت در عمان می توانید هم برای خود و هم برای کشور عمان درآمد زایی کنید و تاثیر مثبتی در اقتصاد این کشور داشته باشید. برای نوشتن بیزینس پلن و دریافت اقامت سرمایه گذاری عمان یک سری قوانین و قواعد وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنید تا طرح تجاری شما در سطح استاندارد باشد. قبل از ارسال بیزینس پلن خود حتما با مشاوران حوزه تخصصی خود مشاوره داشته باشید. زیرا ممکن است برخی طرح های تجاری و سرمایه گذاری ها در عمان جواب ندهد، اما در کشور دیگری بسیار مورد توجه قرار گیرد.

سرمایه گذاری در عمان از طریق خرید ملک

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در عمان خرید ملک در این کشور می باشد. شما با خرید ملک در عمان می توانید در این کشور اقامت داشته باشید. اما خرید ملک در عمان به منزله اخذ تابعیت این کشور نمی باشد. اقامت شما وخانوادتان در عمان تا زمانی ادامه دارد، ملکی در عمان داشته باشید. سند این املاک 90 ساله بوده و شما با پرداخت هزینه ملک می توانید 90 سال صاحب آن باشید. در زمان خرید و فروش ملک در عمان فروشنده هیچ مبلغی پرداخت نمی کند. اما خریدار باید یک سری هزینه را در نظر بگیرد. هزینه هایی مثل هزینه ثبت نام، هزینه درخواست و هزینه تمبر مالیاتی. در کنار این موارد بهتر است هنگام خرید ملک از مشاوره های قانونی نیز استفاده کنید تا در روند خرید ملک در عمان مشکلی برای شما پیش نیاید. برای مشاوره نیز باید هزینه ای را در نظر بگیرید. هزینه های دریافتی شامل موارد زیر هستند:

 • 3 در صد هزینه ثبت نام
 • 20 دلار آمریکا برای هزینه درخواست
 • 3 در صد هزینه تمبر مالیاتی

دولت عمان به افراد خارجی اجازه نمی دهد که در هر منطقه ای از عمان ملک خریداری کنند. بلکه مناطق مشخصی برای مهاجران وجود دارد، که تنها اجازه دارند در آن مناطق ملک خریداری کرده و اقامت کنند. یکی از مزیت های خرید ملک در عمان این است که مهاجران می توانند تا 80 در صد قیمت خانه را به عنوان وام دریافت کنند و این وام را طی 25 سال بازگردانند.
میزان سودی که به وام شما تعلق می گیرد به مسائل مختلفی مثل ملیت شما و ارزش ملک بستگی دارد. البته بانکی که می خواهید از آن جا وام دریافت کنید، نیز ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشد. به طور کلی قوانین بانک های عمان در قبال افراد مهاجر متفاوت است. پس قبل از اقدام برای دریافت وام حتما از شرایط دریافت وام مطلع شوید.

بانک هایی که می توانید از آن ها وام دریافت کنید به شرح زیر هستند:

 • Alhi bank
 • بانک مسقط
 • بانک دفتار عمان
 • بانک های بین المللی مثل HSBC

اگر شخصی بخواهد به عمان مهاجرت کند و برای سرمایه گذاری در عمان زمین خریداری کند، باید طی 4 سال آن را بسازد. برای ساخت و ساز در زمین نیاز به مجوز است.

در عمان اگر شخص مالکی فوت کند و هیچ وارثی نداشته باشد ملک او توسط وزارت گردشگری اداره می شود و بعد از 15 سال در اختیار دولت قرار می گیرد. یکی از مزایای خرید ملک در عمان این است که حتی اگر شخص مالک از عمان به هر دلیلی اخراج شود، مالکیت ملک خود را از دست نمی دهد.
حدود 40 در صد از جمعیت عمان را افراد مهاجر تشکیل می دهند، که این افراد در عمان برای خرید خانه یا اجاره خانه اقدام می کنند. البته بیشتر افرادی که به عمان مهاجرت می کنند، خرید خانه و ملک را ترجیح می دهند. به خصوص خرید ملک در پایتخت این کشور یعنی شهر مسقط تقاضای بالایی دارد. به همین دلیل قیمت خانه در این شهر به نسبت مناطق دیگر عمان بالاتر است.

یکی از مزیت های خرید ملک در عمان این است که شما با انتقال سند بلافاصله اقامت عمان را دریافت می کنید و می توانید برای مهاجرت به عمان خانواده شامل همسر، فرزند و والدین خود را به این کشور ببرید. اما به محض فروش ملک اقامت خود را در عمان از دست می دهید.

سرمایه گذاری در عمان از طریق خرید اوراق قرضه

شما می توانید با خرید اوراق قرضه دولتی وارد بورس عمان شوید و از این طریق برای سرمایه گذاری در عمان اقدام کنید. البته این مورد تنها با هدف سرمایه گذاری می باشد و به هیچ عنوان نمی شود، با خرید اوراق قرضه اقامت عمان را به دست آورد. اگر شما جز افرادی هستید که از طریق تحصیل، از طریق کار یا هر روش دیگری به عمان مهاجرت کرده اید، می توانید برای سرمایه گذاری در عمان از این روش استفاده کنید.

مزایای سرمایه گذاری در عمان

 • در کشور عمان سرمایه گذاری با ارزهای خارجی انجام می شود و مسائلی مثل بی ارزش شدن ریال نمی تواند در سرمایه گذاری شما مشکلی ایجاد کند.
 • برای سرمایه گذاری از طریق صادرات و واردات کشور عمان بسیار مناسب است. زیرا به آب های آزاد دسترسی دارد.
 • همچنین به علت پایین بودن هزینه گمرک در عمان صادرات و واردات سود بیشتری دارد.
 • عمان از نظر اقتصادی پیشرفت زیادی داشته است و در حال رشد می باشد.
 • عمان رابطه خوبی با کشورهای دیگر دارد و وارد تنش های سیاسی نمی شود. همین مورد باعث می شود سرمایه گذاری درعمان امن باشد.
 • آزادی انتقال سرمایه و سود
 • نرخ مالکیت می تواند بعد از بررسی شورای وزرا از 70 در صد به 100 در صد برسد.

مالیات مهاجرت و اقامت سرمایه گذاری عمان

یکی از موارد مهم هنگام مهاجرت به هر کشوری بررسی نرخ مالیات در آن کشور می باشد. افرادی که تمایل دارند در عمان سرمایه گذاری کنند و از این طریق اقامت عمان را به دست آورند، باید بدانند چه مقدار از درآمدی که به دست می آورند، صرف پرداخت مالیات می شود.

مالیات بر درآمد
در کشور عمان مالیات بر درآمد از افراد گرفته نمی شود. فرقی ندارد شهروند عمان باشید یا فرد مهاجر. در عمان برای مشاغل مختلف و درآمدهای مختلف مالیات بر درآمدی تعریف نشده است.

مالیات شرکتی
در عمان تقریبا تنها درآمد دولت از مالیات مربوط به مالیات شرکت ها می باشد. اگر برای ثبت شرکت در عمان اقدام کرده اید و در مناطق آزاد عمان شرکت خود را ثبت نکرده اید، باید سالانه 15 در صد از درآمد شرکت را به عنوان مالیات پرداخت کنید. مالیات شرکتی فقط از مهاجران گرفته می شود و افراد عمانی این مالیات را پرداخت نمی کنند.

مالیات بر ارزش افزوده
در کشور عمان برای بیشتر کالاها مالیات بر ارزش افزوده تعریف نشده است و فقط به برخی کالاها مثل مشروبات الکلی و تنباکو مالیات بر ارزش افزوده اضافه می شود. مقدار این مالیات حدود 5 در صد می باشد.

تمبر مالیاتی
افراد برای خرید ملک در عمان باید تمبر مالیاتی تهیه کنند. میزان این مالیات 3 در صد می باشد. این مالیات فقط توسط خریدار پرداخت شده و فروشنده مبلغی پرداخت نمی کند. برخی افراد به همین دلیل ترجیح می دهند در عمان خانه اجاره کنند.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان