اقامت در عمان


اقامت در عمان

اقامت در عمان، انواع روش های مهاجرت به عمان و اخذ اقامت و تابعیت عمان و هزینه مهاجرت به عمان در این مقاله به صورت علمی مورد بررسی قرار می گیرد. بسیاری از افراد به دلیل نزدیکی کشور عمان به ایران و خدمات ارائه شده در این کشور، عمان را برای مهاجرت انتخاب می نمایند. شرایط مهاجرت و اخذ اقامت در عمان را می توانیم در روش های مختلفی مانند کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد بررسی کنیم. اما آنچه قابل اهمیت است ذکر این نکته می باشد که اخذ اقامت عمان از طریق کار، تحصیل و سرمایه گذاری در این کشور امکان پذیر نیست.

اقامت در عمان

اقامت در عمان از طریق کار

کسانی که قصد مهاجرت به کشور عمان را دارند، مسائلی همچون: اخذ اقامت عمان از طریق کار و نرخ بیکاری کشور عمان برای آنها حائز اهمیت است. نرخ بیکاری بیانگر تعداد افراد آزاد در کشور است. هرچه نرخ بیکاری کمتر باشد، شانس برای استخدام شدن بالاتر است. به این دلیل که کشور عمان از لحاظ ذخایر نفتی، رتبه بیست و دومین را در جهان دارد و روزانه یک میلیون بشکه تولید نفت می کند، بسیاری از افراد اقدام به مهاجرت و اخذ اقامت این کشور از طریق کار در عمان می کنند. متقاضیان مهاجرت به کشور عمان قبل از اقدام برای کار در عمان، ابتدا بایست درخواست کار دهند و یک فرم NOC  را تهیه کنند. NOC سندی است که بیان می کند کارفرما و دولت کشور عمان با ورود شما به این کشور هیچ مشکلی ندارند. هفته کاری در عمان به صورت سنتی است که بین 40 تا 48 ساعت است و روزای شنبه و جمعه، روزای تعطیلی عمان محسوب می شود. دو نوع ویزا در کشور عمان استفاده می شود:

 • ویزای اشتغال:

 بدین صورت که فرد با این ویزا در کشور عمان مشغول به کار می شود.

 • ویزای اقامت:

این نوع ویزا تنها برای خانواده یا همسر فرد شاغل در عمان است که نمی خواهند در این کشور کار کنند.

لازم به ذکر است که پروسه اخذ ویزای کاری عمان 2 ماه است. یکی از مهمترین شرایط اخذ ویزای کاری عمان، دریافت یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما عمانی یا شرکتی معتبر در عمان است. برای اخذ این دعوت نامه باید رزومه و مدارک حرفه ای خود را از طریق ایمیل به کارفرما ارسال کرده و از این طریق، کارفرما را برای ارسال دعوت نامه متقاعد کنید. تسلط به زبان عربی و انگلیسی از دیگر شرایط مهم برای کار در عمان است. نکته حائز اهمیت این است که از طریق کار نمی توانیم اقامت در عمان را بدست آوریم. زمانی که مدت ویزای کار تمام می شود، بر اساس نیاز کارفرما دوباره تمدید می گردد و فرد می تواند اقامت موقت بگیرد. نرخ بیکاری کشور عمان در نمودار زیر نمایش داده شده است.

اقامت در عمان از طریق تحصیل

داشتن ویزای دانشجویی برای کلیه متقاضیانی که قصد تحصیل در کشور عمان را دارند، اما کارت اقامت این کشور را ندارند الزامی است. کالج خاورمیانه (MEC) طبق قوانین و مقررات پلیس رویال عمان، ویزای دانشجویی را برای دانشجویان فراهم می کند. مدارک مورد نیاز برای دانشجویانی که کارت اقامت عمان ندارند، عبارتند از:

 • کپی گذرنامه
 • مدرک سلامت پزشکی تایید شده
 • دو قطعه از عکس جدید متقاضی
 • تصویب از وزارت آموزش عالی

دانشجویان بعد از اخذ ویزای دانشجویی می توانند در دانشگاه های عمان ادامه تحصیل دهند. این نکته حائز اهمیت است که از طریق تحصیل نمی توانیم اقامت در عمان را بدست آوریم. کشور عمان مانند بقیه کشورها به افراد دانشجو تا زمانی که در دانشگاه های این کشور در حال تحصیل هستند، ویزای دانشجویی کوتاه مدت می دهد و دانشجویان بعد از اتمام تحصیل باید کشور عمان را ترک کنند. امکان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های عمان فراهم است. همچنین دانشجویان می توانند در حین تحصیل، کار کنند. ساعت مجاز برای کار حین تحصیل در همه مقاطع تحصیلی،20 ساعت می باشد. تحصیل در این مقاطع، مستلزم داشتن مدرک آیلتس و تسلط کامل به زبان انگلیسی است. مدت زمان تحصیل در مقاطع مختلف و هزینه تحصیل و نمره مورد نیاز زبان در جدول زیر ارائه شده است.

اقامت در عمان از طریق سرمایه گذاری

کشور عمان به دلیل اینکه در خارج از خلیج فارس و تنگه هرمز قرار دارد، دارای سهم قابل توجهی از ترافیک دریایی جهان است. اولین سوالی که برای افراد پیش می آید این است که: چرا باید در عمان سرمایه گذاری کنیم؟ دلایل بسیاری وجود دارد، از جمله:

 • رتبه اول در شروع تجارت، بین 20کشور عضو MENA و در جهان رتبه سی و دومین
 • ثبات سیاسی و اقتصادی
 • ارز محلی قابل انتقال با ثبات
 • جابجایی رایگان و انتقال بودجه و مزایا بدون محدودیت
 • مالیات بر درامد شخصی ندارد.
 • نرخ گمرک پایین است.
 • توافق نامه تجارت آزاد با بلوک های مختلف تجاری و کشورهای مختلف
 • بهترین موقعیت تجاری برای رسیدن به بازارهای خلیج فارس، آسیا و آفریقا

کشور عمان عضو سازمان تجارتی (WTO) است. اگر قصد سرمایه گذاری در کشور عمان را دارید، حداقل سرمایه مورد نیاز 150000 ریال عمانی است. مشاغلی که می توانید در کشور عمان اقدام به سرمایه گذاری کنید عبارتند از: پروژه های عمرانی و ساختمانی،، قیر، آسفالت، سیگار و صنایع. سرمایه گذارانی که در کشور عمان اقدام به سرمایه گذاری می کنند، می توانند از وام های کلان با سود کم در کشور عمان بهرمند شوند. کشور عمان با وجود اینکه دارای اقتصاد رو به رشد و مدرن است، بستر بسیار عالی برای تجارت و سرمایه گذاری دارد. انواع سرمایه گذاری در عمان عبارتند از: خرید ملک و ثبت شرکت است.

نکته حائز اهمیت این است که از طریق سرمایه گذاری در کشور عمان، اخذ اقامت در عمان امکان پذیر نیست. همچنین نرخ مصادره اموال در این کشور متوسط است و این بدان معناست که سرمایه گذاری در عمان، از امنیت کافی برخوردار نبوده و استانداردهای سرمایه گذاری در این کشور رعایت نمی شود.

 

اقامت در عمان از طریق ازدواج

کسانی که تنها برای اخذ اقامت در عمان، اقدام به ازدواج صوری می کنند عواقب بدی در پی دارند. ازدواج صوری به ازدواجی اطلاق می شود که دروغین است و برای گرفتن اقامت یا فرار از قانون انجام می شود. افرادی که به هر دلیلی ازدواج صوری انجام می دهند، تحت پیگرد قانونی و قضایی قرار می گیرند. افرادی که قصد اقامت در عمان از طریق ازدواج دارند، حتماً باید اثبات نمایند ازدواج آن ها یک ازدواج صوری نیست تا از این طریق بتوانند اقامت در عمان را بدست آورند. وزارت کشور عمان برای شهروندان عمانی که قصد ازدواج با شهروندان خارجی دارند، قوانینی را وضع کرده است. یک مرد عمانی باید حداقل 45 سال داشته باشد. برای اخذ اقامت عمان از طریق ازدواج، شخصی که قصد ازدواج با وی را دارید باید تابعیت کشور عمان را داشته و از نظر مالی دارای شغل و درآمد ماهیانه مکفی باشد. اولین اقدام برای ازدواج با شهروندان خارجی، درخواست ازدواج در دفاتر مربوطه است. پس از آن پرونده آنها در وزارت کشور ثبت می شود. بدیهی است که با ازدواج در عمان می توانید اقامت در عمان را بدست آورید. وقتی ازدواج در دفاتر ازدواج در کشور عمان ثبت شد، اقامت 1 ساله داده می شود و بعد از 5 سال در صورت تداوم زندگی مشترک، اقامت دائم به فرد خارجی تعلق می گیرد. بعد از گذشت 10 سال نیز می توان برای اخذ پاسپورت و تابعیت اقدام کرد. مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت و تابعیت عبارتند از:

 • نداشتن جرم کیفری و قضایی
 • اثبات ده سال زندگی مشترک
 • تسلط به زبان عربی

اقامت در عمان و اخذ تابعیت از طریق تولد

اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد به دو صورت امکان پذیر است:

 • از طریق خون:

تابعیت از طریق خون بدین صورت است که پدر یا مادر (ترجیحاً پدر) باید تابع کشور باشند.

 •  از طریق خاک:

با تولد در خاک کشورهایی که از قانون خاک در اعطای تابعیت پیروی می کنند، تابعیت آن کشور به فرزند تعلق می گیرد؛ بدون در نظر گرفتن اینکه پدر و مادر تابع آن کشور هستند یا خیر.

کشور عمان تابع قانون خون است. البته فرزند خواندگی در عمان اجرا می شود؛ به این صورت که اگر پدر و مادر عمانی فرزندی خارجی را به فرزند خواندگی بگیرند، اقامت و تابعیت عمان به آن فرزند داده می شود.

اقامت در عمان برای هنرمندان و افراد فوق موفق

کسانی که در زمینه علمی، هنری، صنعتی و ورزشی خلاق بوده و دارای افتخارات جهانی هستند، می توانند درخواست اقامت در عمان را دهند. البته باید توانایی آنها در چارچوب نظام کشور عمان ثابت شود و اینکه برای این کشور افتخار آفرین باشند. به طور مثال: موسسه هنری خلیج فارس گوته واقع در مسقط، از سال 2014 طرحی را به نام اقامت افراد هنرمند در این کشور، به منظور پرورش فرهنگ های معاصر مسقط و تقویت روابط اجرا کرد. هنرمندان و ورزشکارانی که خواهان اخذ اقامت در عمان هستند، ابتدا باید پیشنهادی از طرف کارفرما یا شرکت معتبر هنری، ورزشی در کشور عمان داشته باشند. بعد از دریافت پیشنهاد می توانند اقدام به اخذ ویزا کنند.

اخذ تابعیت در عمان

کشور عمان برای اینکه تابعیت کشور خود را به افراد خارجی دهد، مجموعه ای از قوانین را وضع کرده است که شامل موارد زیر می شود:

 • 20 سال در عمان زندگی کرده باشد.
 • با خانمی که تابعیت عمانی دارد، ازدواج کند و ثمره این ازدواج، فرزند پسر باشد و بعد از ازدواج به مدت 15 سال در این کشور زندگی کند. این ازدواج باید با اجازه وزارت عمانی به رسمیت شناخته شده باشد.

مهاجرانی که قصد دریافت پاسپورت عمان را دارند، ابتدا باید فرم مربوطه را که دارای هزینه 600 ریال عمان است داشته باشند. متقاضیان اخذ تابعیت باید ثابت کنند که هیچ گونه پرونده قضایی و کیفری ندارند، در عمان مشغول به کار هستند و درآمد دارند، هیچگونه بیماری واگیر داری ندارند و در همین راستا، مدرک و گواهی پزشکی معتبر ارائه دهند. مدارک مورد نیاز برای درخواست تابعیت کشور عمان عبارتند از:

 • یک نسخه از گذرنامه یا ویزا معتبر
 • کپی کارت شناسایی شخصی
 • کپی از کارت اقامت معتبر
 • کپی گواهی ازدواج در صورت ازدواج
 • سند درآمدی از کارفرمای خود


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان