تحصیل در عمان


تحصیل در عمان

عمان کشوری ثروتمند و با جمعیت ۳ میلیون نفر است که ۷۰٪ از درآمد آن از فروش نفت به دست می‌آید.این کشور پس از به سلطنت رسیدن سلطان قابوس اقدامات و اصلاحات زیادی را جهت رشد و ارتقاء سیستم آموزشی خود همچون دادن حق تحصیل به دختران، تأسیس مدارس دولتی، غیرانتفاعی و بین‌المللی بیشمار، تأسیس دانشگاه‌های باکیفیت و همکاری با سایر دانشگاه‌های بین‌المللی انجام داده است. امروزه به دلیل مهاجرت افراد از کشورهای مختلف به عمان، مدارس بین‌المللی زیادی در این کشور دایر شده است.

مدارس دولتی عمان به زبان عربی و عموماً رایگان می‌باشند و مختص شهروندان عمانی است؛ اما مدارس خصوصی به زبان انگلیسی و شهریه‌شان بین ۴۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو سالیانه می‌باشد. دانش آموزان خارجی باید در مدارس بین‌المللی و خصوصی کشور عمان مشغول به تحصیل شوند. تحصیل در این مدارس به زبان انگلیسی خواهد بود.

به‌طور کل تحصیل در عمان (study in Oman) از سنین ۶ تا ۱۸ سالگی در مدارس و از بعد از ۱۸ سالگی، سن تحصیل در دانشگاه‌های عمان می‌باشد. عموماً دانشگاه‌های عمان گپ تحصیلی (فاصله بین آخرین مدرک تحصیلی و اقدام برای مقطع تحصیلی جدید) را قبول کرده و اپلای می‌کنند.

طول دوره تحصیلی ابتدایی و دوره متوسطه هر دو ۶ سال است. پس از اتمام این دوره‌ها دانش آموزان مدرک دیپلم خود را دریافت و خود را برای ورود به دانشگاه آماده خواهند کرد.در طول دوران تحصیل در مدارس عمان (study in Oman schools for international students) و تا قبل از دانشگاه، عموماً یکی از والدین به‌عنوان همراه می‌تواند همراه دانش‌آموز در این کشور باشد و نیز معمولاً در مقاطع بالاتر دانشگاهی نیز همسر فرد متقاضی نیز به‌عنوان همراه می‌تواند وی را همراهی نماید.

 به‌طور کل ساختار نظام آموزشی عمان به شرح ذیل است:

 •  دوره پیش‌دبستانی.
 •  دوره ۶ ساله ابتدایی ۶-۱۱ سالگی.
 •  دوره ۳ ساله متوسطه مقدماتی ۱۲-۱۴ سالگی.
 •  دوره ۳ ساله تکمیلی متوسطه ۱۵-۱۷ سالگی.

به‌موجب نظام آموزشی جدیدی که در کشور عمان تدوین‌شده است، تأکید بیشتر در آموزش علوم، ریاضیات و استفاده از کامپیوتر هست. در مدارس عمان، آموزش زبان انگلیسی از اولین سال تحصیلی تدریس می‌شود در ادامه به شرایط تحصیل در عمان برای دانشجویان بین‌المللی (study in Oman for international students) می‌پردازیم.

در ادامه لیست مدارس بین‌المللی (Oman International Schools) و هزینه تحصیل در عمان بیان‌شده است:

• مدرسه بین‌المللی سلاله (SIS)

 مقاطع تحصیلی: پیش‌دبستانی تا پیش‌دانشگاهی.
 جنسیت: مختلط.

• مدرسه بین‌المللی آل باطنه

 جنسیت: مختلط.
 برنامه درسی: مدرک کارشناسی بین‌الملل.
 محدوده سنی: ۳ تا ۱۸ سال.

• آکادمی امریکن بریتیش سابق

 جنسیت: مختلط.
 برنامه درسی: مدرک کارشناسی بین‌المللی.
 محدوده سنی: ۵ تا ۱۸ سال.
 میزان شهریه سالانه: ۳ تا ۷ هزار ریال عمان.

• مدرسه بین‌المللی آمریکایی شهر مسقط
 جنسیت: مختلط.
 برنامه درسی: سیستم آموزش آمریکایی.
 محدوده سنی: ۳ تا ۱۸ سال.
 شهریه سالانه: ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار ریال عمان
• مدرسه بین‌المللی دانش
 جنسیت: مختلط.
 برنامه آموزشی: برنامه درسی کمبریج و یک سطح از برنامه درسی ملی عمانی.
 محدوده سنی: ۳ تا ۱۹ سال.
• مدرسه بین‌المللی مسقط
 جنسیت: مختلط.
 برنامه درسی: برنامه درسی کمبریج و یک سطح از برنامه درسی ملی عمانی.
 محدوده سنی: ۳ تا ۱۸ سال.
 شهریه سالانه: ۲۰۰۰ – ۵۵۰۰ ریال عمان.

تحصیل در عمان مقطع کارشناسی

تحصیل در عمان در مقطع لیسانس عموماً به زبان انگلیسی می‌باشد به‌طور کل تحصیل در مقطع کارشناسی در عمان بیش از ۴ سال طول می‌کشد و دلیل این است که اکثر رشته‌ها در دانشگاه‌های عمان به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و اکثر متقاضیان در ابتدای امر تسلط کامل به زبان انگلیسی ندارند، بنابراین دانشگاه در ابتدا برای آنان دوره‌های آموزش زبان انگلیسی می‌گذارد. البته چنانچه فرد متقاضی مدرک زبانی آیلتس با نمره ۵.۵ را ارائه دهد نیاز به گذراندن دوره زبان نیست و مستقیم وارد دانشگاه می‌شود همچنین فرد متقاضی برای تحصیل لیسانس در عمان (study bachelor in Oman) باید مدرک دیپلم داشته باشد.

هزینه تحصیل در عمان برای مقطع کارشناسی (tuition fee in Oman for bachelor’s degree) حدوداً ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار می‌باشد.  البته علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه زندگی در عمان را نیز باید مد نظر گرفت که البته بسته به سبک زندگی فرد حدوداً بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است.

باید دقت داشته باشید برخی از دانشگاه‌های عمان در ابتدا آزمون ورودی برگزار می‌کنند و متقاضیانی که مایل به تحصیل رایگان در عمان (studying in Oman tuition free) هستند چه شهروندان عمانی و چه دانشجویان بین‌المللی باید در این آزمون که شامل دانش زبان انگلیسی، ریاضی و IT است شرکت کنند و نمره قبولی مورد نظر را کسب کنند. به‌عنوان‌مثال، اکثر دانشجویانی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه سلطان قابوس هستند باید در آزمونی به نام CGPA شرکت کرده و نمره‌ای بین ۲.۷۵ الی ۴ را در این دانشگاه دریافت کنند.

تحصیل در عمان مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در عمان در مقطع فوق‌لیسانس (study MA in Oman) نیز عموماً به زبان انگلیسی می‌باشد مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور عمان تقریباً ۲ سال است. دانشگاه‌های عمان رشته‌های تحصیلی بسیار زیادی را برای تحصیل در مقطع ارشد ارائه می‌دهند اما بهتر است که دانشجویان رشته تحصیلی مرتبط با دوره کارشناسی خود را انتخاب کنند. مدرک زبان مورد نیاز جهت تحصیل در عمان در مقطع فوق‌لیسانس، مدرک زبان آیلتس ۶.۵ می‌باشد بعلاوه فرد ترجمه مدرک دوره لیسانس را برای دوره ارشد در عمان باید ارائه دهد.

هزینه تحصیل در عمان در مقطع کارشناسی ارشد (tuition fee in Oman for master’s degree)، به‌صورت تقریبی ۴ الی ۶ هزار دلار می‌باشد. علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه زندگی در عمان (cost of living in Oman) که البته که بسته به سبک زندگی هر فرد متغیر است، حدوداً بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار می‌شود؛ که البته درصورتی‌که خانه به‌صورت اشتراکی گرفته شود این هزینه کمتر خواهد شد.

تحصیل در عمان

تحصیل در عمان مقطع دکتری

شما برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های عمان (study PhD in Oman) باید یک رزومه علمی قوی داشته باشید. علاوه بر رزومه باید تمامی مدارک تحصیلی قبلی خود همچون مدرک دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد به انضمام داشتن معدل بالا، مقالات معتبر علمی و ISI و دعوت‌نامه از طرف یکی از اساتید عمانی به‌عنوان استاد راهنما برای تحصیل در عمان و انجام پروژه مشترک را داشته باشید.مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در عمان در مقطع دکترا مدرک زبان آیلتس ۷ است.مدت‌زمان دوره دکتری در عمان حدود ۲ الی ۴ سال است.

هزینه تحصیل در عمان مقطع دکتر ا در دانشگاه‌های بین‌المللی عمان به‌صورت تقریبی حدود ۴۵۰۰ الی ۷۰۰۰ یورو است.  علاوه بر شهریه دانشگاه، بسته به سبک زندگی فرد حدوداً بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار هزینه زندگی دانشجویی در عمان است البته درصورتی‌که خانه به‌صورت اشتراکی گرفته شود این هزینه کمتر خواهد شد.

تحصیل در عمان در رشته پزشکی

چنانچه که مایل به تحصیل دوره پزشکی در عمان هستید باید علاوه بر داشتن پشتوانه مالی بسیار قوی دیپلم خود را نیز اخذ کرده باشید تا بتوانید ریز نمرات خود را همراه با سایر مدارک همچون پاسپورت ارائه دهید. از جمله شرایط مورد نیاز دیگر برای تحصیل پزشکی در عمان ارائه گواهی پزشکی است.اگر می خواهید در رشته پزشکی در عمان مشغول به تحصیل شوید باید بدانید که اجازه کار حین تحصیل برای دانشجویان پزشکی امکان پذیر نمی باشد. از طرفی باید تمامی هزینه های تحصیلی خود را به صورت سالانه و مستقیم ارائه دهید. مدت زمان تحصیل در دوره پزشکی عمان ۷ سال است.

شما می‌توانید با داشتن پشتوانه مالی قوی، آیلتس بالای ۶، مدرک دیپلم و ارائه ریزنمرات، به تحصیل در دوره پزشکی عمان (study medicine in oman) مشغول شوید. در نظر داشته باشید که دانشجویانی که در رشته پزشکی عمان مشغول به تحصیل هستند، عموماً اجازه کار کردن حین تحصیل را ندارند.چنانچه قصد تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور را دارید نیز می توانید تحصیل در کشور اوکراین  با هزینه مناسب را انتخاب کنید .

شرایط تحصیل در عمان در رشته پزشکی

ورود به دوره های پزشکی عمان برای دانشجویان بین المللی کار چندان آسانی نیست. در زیر معیارهای دانشجویان بین المللی را برای تحصیل در رشته پزرشکی عمان بیان کرده ایم.

 • مدارک کسانی که لیسانس رشته علوم پایه و رشته پزشکی و یا مدرک دیپلم تجربی را دارند باید مورد تائید و شناسایی OMSB عمان    Oman Medical Specialt  باشد.
 • کلیه دانشجویان باید دوره متوسطه خود را با موفقیت پشت سر گزاشته باشند.
 • گذراندن امتحانات انتخابی و مبانی بین المللی پزشکی (IFOM) برای کلیه متقاضیان امری ضروری است.
 •  کلیه دانشجویان باید در مصاحبه که توسط کمیته آموزش تخصصی برگزار می شود شرکت کنند.
 • دانشجویان باید در یک دوره ۷ ساله که شامل یک دوره مطالعه پزشکی ۲ ساله، یک دوره ۲ ساله آموزش علوم پایه و یک دوره ۲ ساله آموزش بالینی شرکت کنند. آموزش بالینی به صورت عملی و در بیمارستان های سوهار و رستاخ انجام می شود. کلیه دانشجویان موظف هستند که یک دوره کارآموزی یک ساله را قبل از شروع به کار و دریافت مجوز پزشکی خود و یا انجام دوره های تخصصی پزشکی در بیمارستان بگذرانند. این دوره ها پس از فارغ التحصیلی و زیر نظر وزارت بهداشت عمان انجام می شود. آموزش های تخصصی پزشکی نیز زیر نظر هیئت تخصصی  پزشکی عمان انجام می شود.
 • دانشگاه های پزشکی عمان

  ۱. دانشکده پزشکی عمان

  این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی خصوصی و دارای رتبه ۱۹ در عمان است که در شهر مسقط پایتخت عمان واقع شده است. ورود به این دانشگاه بر اساس آزمون ورودی، سوابق تحصیل و نمرات دانشجویان می باشد که باعث وجود سیاست مبتنی بر Uni Rank  در این دانشگاه شده است. دانشگاه پزشکی عمان شامل چندین موسسه است که دوره های پزشکی را ارائه می دهد. دوره پزشکی این دانشگاه ۷ ساله و دوره داروسازی آن ۵ ساله می باشد.

  ۲.دانشگاه سلطان قابوس عمان

  دانشگاه سلطان قابوس یکی از بهترین ارائه دهندگان در دوره های تحصیلی رشته های پزشکی و دندان پزشکی عمان است. این دانشگاه تنها دانشگاه دولتی عمان است که در شهر مسقط واقع شده است.

   دانشکده پزشکی این دانشگاه یکی از بزرگترین کالج های پزشکی در عمان است که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و تحصیلات عالیه با اهداف و سر فصل های مجزا با هدف تربیت و آموزش پزشکان حرفه ای و مجرب فعالیت می کند.

  برنامه ها و رشته های پزشکی دانشگاه سلطان قابوس عمان شامل بخش های مختلفی همچون: تخصص قلب و عروق، کلیه و مجاری ادرار، بیماری های عفونی، ریه و تنفس، غدد و متابولیسم و سرطان شناسی می باشد.دانشجویانی که مایل به تحصیل در این دانشگاه هستند می توانند بر اساس عملکردشان در امتحانات نهایی مقطع دبیرستان خود یا  واجد شرایط این دانشگاه باشند و یا خیر.

تحصیل در عمان در رشته دندانپزشکی

شما برای تحصیل دندان‌پزشکی در عمان (study dentistry in Oman) نیاز به گذراندن یک دوره یک‌ساله مقدماتی در دروس پایه همچون زبان انگلیسی، ریاضیات، شیمی و زیست‌شناسی دارید و باید در تمامی این دروس نیز نمره قبولی را دریافت کنید.

شما برای ورود به دوره دندان‌پزشکی عمان باید شرایط زیر را داشته باشید:

 •  داشتن مدرک دیپلم
 • داشتن حداقل نمره B زبان انگلیسی
 • داشتن نمره C در دروس شیمی و زیست‌شناسی
 • شرکت در آزمون ورودی

بورسیه تحصیلی در عمان

بیشتر بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان بین‌المللی در عمان اعطا می‌شود، متعلق به دانشجویان دوره دکتری است.افرادی که علاقه‌مند به گرفتن بورس تحصیلی عمان در مقطع دکترا (phd scholarships in oman) هستند به دو گروه زیر تقسیم می‌شوند:

۱.گروه اول شامل کسانی است که قصد تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی و تمامی مخارج تحصیل در عمان از طریق این بورسیه را دارند، باید نمره قبولی را در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌هایی که فقط مختص دریافت بورسیه تحصیلی است کسب کنند. ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر برای این آزمون بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

۲.گروه دوم شامل کسانی است که وام‌های تحصیلی برای پرداخت شهریه به آن‌ها تعلق می‌گیرد که البته برای این کار نیاز است که رزومه تحصیلی قوی را همراه با مدرک زبان معتبر به دانشگاه ارائه دهند.


با مشاوران ما در ارتباط باشید، ما تا آخر مسیر در کنار شما هستیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع و رایگان