مهاجرت آسان به ایتالیا

Easy immigration to Italy 1

مهاجرت آسان به ایتالیا

 

ایتالیا بدون شک یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی و گردشگری در جهان است که سالانه مهاجران بسیاری را جذب می‌کند. آب‌وهوای معتدل ایتالیا، هزینه نسبتاً پایین زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی، شرایط ایدآل برای تحصیل، زندگی و کار و همچنین امکان رفت و آمد به سایر کشورهای اروپایی با در دست داشتن ویزای ایتالیا باعث شده است، ایتالیا به یکی از محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت تبدیل شود. در ادامه این مقاله شرایط مهاجرت به ایتالیا و انواع روش‌های مهاجرتی به ایتالیا را بررسی می‌کنیم همچنین کشور ایتالیا بعنوان مرکز تاریخ و تمدن و قلب گردشگری قاره اروپا، دارای هشتمین اقتصاد بزرگ دنیا از لحاظ میزان تولید ناخالصی می‌باشد. زیبایی‌های بی کران این کشور، جغرافیا و طبیعت بکر، تاریخ و تمدن بسیار غنی و با قدمت، اقتصاد قوی و نظام آموزشی پیشرفته، همه ساله افراد زیادی را برای مهاجرت تحصیلی ، اشتغال و زندگی در این کشور بسوی خود جذب می‌نماید و بسیاری هم در صنعت توریسم و گردشگری موفق و پر رونق می‌باشد. ایتالیا مشهور به کشور چکمه‌ایی بدلیل شکل نقشه جغرافیایی آن، در بخش اروپای جنوبی و دریای مدیترانه واقع شده است و شبه جزیره ایتالیا و جزایر سیسیل و ساردنی، این کشور را تشکیل می‌دهند.

اگر به کار و زندگی در ایتالیا علاقه‌مند هستید، موسسه مهاجرتی اکسین با مشاورین و کارگزاران مجربی که دارد میتواند یاری گر شما جهت مهاجرت به ایتالیا باشد، در تمام مراحل مهاجرت، دریافت ویزای ایتالیا و استقبال از شما در کشور ایتالیا همراه و مشاور شما خواهد بود. شما می‌توانید از طریق رزرو وقت مشاوره آنلاین با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

تاریخچه مهاجرت به ایتالیا

Easy immigration to Italy

اوج شروع مهاجرت به ایتالیا، از زمان “وحدت ایتالیا” در اواخر قرن 18 و اوایل قرن 19 شروع گردید و در طی یک سده، تغییرات اساسی را در ایتالیا رقم زد. در بازه زمانی بین سال‌های 1861 و 1985، چندین میلیون نفر به ایتالیا مهاجرت کرده‌اند که از سال‌ها 1875 تا 1928 تعداد 3.8 میلیون و از 1929 تا 1975 تعداد 2 میلیون مهاجر را تشکیل می‌دهند.

همچنین در سده اخیر، تعداد مهاجران اسکان داده شده در ایتالیا از میزان 1.341.000 نفر در سال 2002 به بیش از 5.250.000 نفر تا پایان سال 2020 رسیده است. بیشترین مهاجران ایتالیا از کشورها رومانی، آلبانی، مراکش، چین، اوکراین، فیلیپین، هند، مصر، بنگلادش و پاکستان هستند.

البته تعداد افراد مهاجر کننده از ایتالیا در طول سده قبل نیز زیاد بوده که عموما مقصدشان کشور آمریکا بوده است. بطوریکه تنها در بین سال‌های 1880 تا 1920 میلادی، 5 میلیون نفر از ایتالیا به آمریکا مهاجرت کرده‌اند.

روش‌‌های مهاجرت به ایتالیا

روش‌های مختلفی برای مهاجرت به ایتالیا وجود دارد که هرکدام مزایا و شرایط مخصوص به خود را دارند. برای اخذ اقامت کوتاه‌مدت یا بلندمدت ایتالیا، راه‌های تحصیلی، کاری و سرمایه‌گذاری، از مهم‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت به ایتالیا محسوب می‌شوند. این مسیرها، منجر به اقامت دائم و اخذ تابعیت ایتالیا نیز خواهند شد که در این مطلب از بلاگ اکسین مهاجر به شرح چند از این روش ها میپردازیم.

انواع روش‌های مهاجرت به ایتالیا به شرح زیر است:

 • مهاجرت به ایتالیا از طریق کار
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای همراه
 • مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

مهاجرت کاری به ایتالیا

Work migration to Italy

متقاضیانی که قصد مهاجرت کاری به ایتالیا را دارند باید توجه داشته باشند که پیدا کردن یک شغل مناسب باتوجه به مهارت‌هایی که دارند کاره ساده‌ای نیست و البته سخت هم نیست؛  همه چیز بستگی به شرایط تخصص و سابقه کار فرد متقاضی دارد. در ابتدا نیاز است که فردی به عنوان کارفرما پیشنهاد شغلی یا دعوت‌نامه کاری ارسال کند و البته این کار خود نیازمند طی کردن مراحل مختلفی است.

کارفرما، باید ابتدا به مدت سه ماه، شغل مورد نظر خود را در روزنامه و یا اینترنت قرار دهد؛ در صورتی‌که در کشور خود یعنی ایتالیا نتوانست به متقاضی مورد نظر دست یابد، باید به مدت سه ماه آگهی وی در کل اتحادیه اروپا قرار بگیرد و پس از آن در صورتی‌که فرد متقاضی یافت نشد، دعوت‌نامه از سوی کارفرما برای وارد کردن نیروی کار از خارج از اتحادیه اروپا صادر می‌شود.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار خود از روش‌های مختلفی امکان پذیر است. به عنوان مثال، متقاضیانی که قصد کارآفرینی در کشور ایتالیا را دارند، می‌توانند درخواست مجوز کار خود را به همراه مدارک موردنیاز به سفارت ایتالیا ارائه کنند. این افراد باید ویزای خوداشتغالی ایتالیا را دریافت کنند. همچنین برخی افراد می‌توانند به انجام کار فصلی در ایتالیا مشغول شوند و ویزای کار فصلی طولانی مدت ایتالیا را دریافت کنند. با داشتن این نوع ویزا افراد می‌توانند دوسال در ایتالیا در فعالیت‌های فصلی کار کنند همچنین تعداد ساعات مجاز جهت کار در ایتالیا، همراه با اضافه کاری ۴٨ ساعت در هفته است. به عبارتی میزان اضافه کاری نباید بیشتر از ٢۵٠ ساعت در سال باشد.

مهاجرت تحصیلی‌ به ایتالیا

Educational migration to Italy

تحصیل در ایتالیا یکی از راحت‌ترین و رایج‌ترین روش‌های مهاجرت به ایتالیا است، زیرا شرایط تحصیل در ایتالیا به شکلی است که افراد می‌توانند به نتیجه خوبی در خصوص اخذ اقامت دست یابند. همچنین تحصیل در ایتالیا به دلیل امکان برخورداری از انواع بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا در تمامی مقاطع تحصیلی به ویژه مقطع کارشناسی و امکان برخورداری از تحصیل رایگان در ایتالیا پرطرفدار است و سالانه دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان جذب می‌کند.

تحصیل در این کشور به‌طور کلی یا به زبان ایتالیایی صورت می‌گیرد و یا به زبان انگلیسی که البته در هر دو صورت متثقاضیان نیاز به ارائه مدرک زبان دارند؛ بنابراین جهت ورود به دانشگاه‌های ایتالیا دانشجویان موظف هستند که مدرک زبان ایتالیایی (حداقل در سطح B2) یا مدرک زبان انگليسی (آیلتس یا تافل) ارائه دهند. همچنین جهت اخذ پذیرش از برخی دانشگاه‌های این کشور، دانشجویان موظف به شرکت در آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ایتالیا هستند.

مهاجرت سرمایه‌گذاری به ایتالیا

از دیگر روش‌های مهاجرت به ایتالیا و دریافت ویزای ایتالیا، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است که در ایتالیا و اکثر کشورها تحت عنوان ویزا طلایی یا همان Golden Visa شناخته می‌شود. دولت ایتالیا برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در کل 4 برنامه در نظر دارد:

 • استارت آپ یا همان کارآفرینی که حداقل مبلغ 500000 یورو را نیاز دارد.

 • سرمایه‌گذاری در یک شرکت ایتالیایی به مبلغ حداقل 1000000 یورو

 • سرمایه‌گذاری به ارزش 1000000 یورو در یک برنامه کمک‌های خیرخواهانه

 • خرید اوراق قرضه دولتی به مبلغ 2000000 یورو

فقط توجه داشته باشید که مهاجرت و اخذ اقامت ایتالیا از طریق خرید ملک برخلاف بسیاری از شایعات، امکان‌پذیر نمی‌باشد. همچنین برنامه مهاجرتی از طریق تمکن مالی آنچنان در ایتالیا در جریان نمی‌باشد و عموما تنها 6 کشور فرانسه، اسپانیا، پرتغال، یونان، سوئیس و اتریش برنامه سرمایه‌گذاری تمکن مالی را پوشش می‌دهند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

از دیگر راه‌های مهاجرت به ایتالیا، ازدواج با یک شخص ایتالیایی می‌باشد. طبق قانون 91 اساسنامه شهروندی ایتالیا مصوبه در سال 1992، هر شخص با ملیت خارجی که با فردی ایتالیایی در ایتالیا ازدواج و زندگی کند، بعد از 3 سال زندگی می‌تواند برای اخذ شهروندی ایتالیا اقدام نماید. همچنین اگر آن‌ها دارای فرزند زیر 18 سال باشند یا فرزندی زیر 18 سال را به سرپرستی قبول نمایند، این مدت زمان چ به نصف یعنی 1 سال و نیم تقلیل خواهد یافت.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تولد

ایتالیا نیز از جمله کشورهایی است که از قانون اصل خون (Blood Rite) و تولد در خاک کشور پیروی می‌نماید؛ منتهی در ایتالیا این قانون وجود دارد که برای یک کودک متولد شده، در جهت دریافت تابعیت ایتالیا باید حداقل یکی از والدین شهروند ایتالیا باشد، در غیر این صورت یعنی در حالتی که هر دو والد از ملیتی خارجی باشند و در ایتالیا کودک خود را به دنیا آورند، برای گرفتن شهروندی ایتالیا برای آن فرزند باید تا سن 18 سالگی‌اش صبر نمایند و برای اقدام شهروندی فرزندشان باید حداقل 2 سال قبل از رسیدن فرزند به سن 18 سالگی درخواست ارائه دهند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

از آنجا که کشور ایتالیا نیز عضوی از کنوانسیون بین المللی ژنو که مفاد حقوق بین الملل بشر دوستانه در زمینه پناهندگی را تصویب و تعیین نموده بشمار می رود، مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی نیز امکان پذیر است؛ اما مهاجرت از طریق پناهندگی می‌توان گفت که نامناسب‌ترین و پرخطرترین روش‌های مهاجرت می‌باشد. پناهنده شخصی است که بدلیل وجود خطر بویژه خطر جانی برای وی در کشور مبدأ به دلایل مذهبی، سیاسی، اجتماعی و غیره از طرق غیرقانونی به کشور دیگر پناه می‌برد. پس در این حالت شما اجازه اقامت کشور مقصد را ندارید و بگونه‌ایی سربار کشور مقصد هستید. در نتیجه اگر از خطرات زیاد راه‌های قاچاقی برای رسیدن به خاک ایتالیا بگذریم، برفرضِ ورود موفقیت‌آمیز، شما باید در کمپ‌ها با شرایطی ناگوار و اسفناک و بطور دسته جمعی با انواع ملیت دیگر زندگی کنید و امکان وجود هر خطری از طرف سایر افراد در کمپ‌ها پناهندگی برای شما وجود دارد. همچنین در خیلی موارد درخواست پناهندگی شما بدلیل ازدیاد درخواست‌ها و تشکیل پرونده‌ها غیرقانع کننده و یا انواع تخطی از قوانین پیرامون پناهندگی، رد و ریجکت می‌شود و مجبور به بازگشت به کشور مبدأ خواهید شد.

و اما در آخر

موسسه مهاجرتی اکسین با کادری مجرب و کارشناس‌های مهاجرتی در انواع روش‌های مهاجرت به خارج، اعم از تحصیلی،کاری و سرمایه گذاری خدمات مشاوره ارائه می‌دهد. از طریق رزرو وقت مشاوره آنلاین می‌توانید با کارشناسان اکسین مهاجر در ارتباط باشید تا مسیر مهاجرت را برای شما هموار کنند.

ادرس و راه های اتباطی با اکسین توریسن و مهاجر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *