انواع مزایای شهروندی ایتالیا

Types of benefits of Italian citizenship

انواع مزایای شهروندی ایتالیا

ایتالیا بدون شک یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی و گردشگری در جهان است، زیرا سالانه مهاجرهای زیادی را می‌پذیرد. شهروندی ایتالیا می‌تواند دریچه‌ای نو به زندگی افراد باز کرده و شرایط کار، تحصیل، برخورداری از حق رأی، امکان سفر به کشورهای اتحادیه اروپا و مزایای دیگری را برای فرد به همراه داشته باشد. اتحادیه اروپا از همان ابتدا حق شهروندی سراسر اروپا را برای شهروندان کشورهای اروپایی را ایجاد کرده است. بدین ترتیب شخصی که شهروندی کشور ایتالیا را به دست بیاورد می‌تواند در تمامی کشورهای اروپایی به‌جز بریتانیا مشغول به کار شود. ایتالیا ازجمله کشورهای اروپایی است که بیشترین شهروندی را به افراد خارجی اعطا کرده و به افرادی که قصد دارند تابعیت خود را حفظ کنند، تابعیت دوگانه اعطا می‌کند.

به دست آوردن شهروندی ایتالیا چه مزایایی دارد؟

به دست آوردن شهروندی ایتالیا مزیت‌های زیادی دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد با اکسین مهاجر همراه باشید.

شهروندی ایتالیا می‌تواند ارتباط فرد را با یکی از کشورهای اروپایی با تاریخ و فرهنگ عمیق برقرار کرده و زمینه کار، تحصیل و زندگی بهتر در این کشور را فراهم کند.

به دست آوردن حقوق شهروندی در ایتالیا

افرادی که شهروندی ایتالیا را به دست می‌آورند به‌عنوان یک شهروند ایتالیایی می‌توانند در این کشور اقامت دائم داشته و به کار و تحصیل بپردازند. برخورداری از بیمه تأمین اجتماعی، راه‌اندازی کسب‌وکار، استفاده از برنامه‌های آموزشی، یارانه‌های دولتی، مراقبت‌های بهداشتی و داشتن مالکیت بر املاک خریداری‌شده در ایتالیا تنها بخشی از مزایای به دست آوردن شهروندی ایتالیا است.

به‌عنوان یک فرد خارجی که شهروندی ایتالیا را به دست آورده است می‌توانید در ایتالیا در انتخابات شرکت کرده و حق رأی داشته باشید. شهروندی ایتالیا به‌صورت خودکار به فرزندان زیر ۱۸ سال نیز منتقل می‌شود.

به دست آوردن حق مسافرت به کشورهای اتحادیه اروپا به‌عنوان شهروند ایتالیایی

Types of benefits of Italian citizenship 1

یکی دیگر از مزایای شهروندی ایتالیا اجازه سفر به کشورهای دیگر به‌عنوان یک شهروند ایتالیایی است. این حقوق شامل حال اعضای خانواده فرد نیز می‌شود. کشورهای عضو اتحادیه اروپا ازجمله اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک و … به‌جز بریتانیا اجازه سفر، کار و تحصیل را به شهروندان اروپایی می‌دهند.

با توجه به محدودیت‌هایی که کشور ایتالیا برای مهاجرت افراد خارجی در نظر گرفته و متقاضیان زیادی که برای مهاجرت به این کشور وجود دارد اخذ شهروندی ایتالیا تنها راه تضمین دسترسی به اجازه کار، تحصیل و زندگی در این کشور است.

دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی

یکی دیگر از مزایای شهروندی ایتالیا برخورداری از مراقبت‌های بهداشتی در این کشور است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، سیستم بهداشتی ایتالیا یکی از سه سیستم برتر در جهان است. بسیاری از خدمات پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی در سراسر ایتالیا رایگان یا بسیار کم‌هزینه است. به‌عنوان‌مثال هزینه آمبولانس در ایتالیا رایگان است این در حالی است که هزینه استفاده از آمبولانس در آمریکا به چند هزار دلار نیز می‌رسد. ویزیت‌های اورژانسی در موارد خاص رایگان بود و با هزینه عکس‌برداری و دارو به ۱۵ یورو می‌رسد.

برخورداری از برنامه‌ها و خدمات آموزشی

کشور ایتالیا یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا را دارد. دوره ابتدایی در این کشور برای شهروندان ایتالیایی رایگان است. سایر دانش آموزان بااستعداد و افرادی که توان پرداخت شهریه را ندارند نیز می‌توانند به‌صورت رایگان تحصیل کنند. دانشگاه‌های ایتالیا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان هستند. دانشگاه بولونیا در سال ۱۰۸۸ و دانشگاه پادوا در سال ۱۲۲۲ میلادی تأسیس شده است. دانشگاه‌های ایتالیا به دلیل شهریه مناسبی که دارند مورد استقبال دانشجویان بین‌المللی قرارگرفته‌اند.

یکی دیگر از مزایای شهروندی ایتالیا دسترسی به سیستم آموزشی عمومی در ایتالیا و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. استفاده از دانشگاه‌های دولتی، بورسیه‌های تحصیلی اتحادیه اروپا، استفاده از خوابگاه، برنامه‌های مبادله، برنامه‌های تحقیقاتی، دکترا و پسادکترا بخشی دیگر از مزیت‌های آموزشی شهروندی ایتالیا است.

امکان اشتغال در ایتالیا و برخورداری از بیمه بیکاری

یکی از مزایای شهروندی ایتالیا امکان اشتغال در شرکت‌های بین‌المللی در ایتالیا است. با داشتن شهروندی ایتالیا می‌توانید در سراسر اتحادیه اروپا مشغول به کارشده و از سیستم تأمین اجتماعی برخوردار شوید. در صورت بیماری، ازکارافتادگی و یا اخراج از کار نیز می‌توانید از بیمه بیکاری استفاده کرده و غرامت دریافت کنید.

با داشتن شهروندی ایتالیا روند ایجاد کسب‌وکار بسیار ساده شده و چندان سخت نیست. برخورداری از مزایای ارز مشترک اتحادیه اروپا یکی دیگر از مزایای کار در ایتالیا و اروپا است. امکان خرید اوراق قرضه یورو و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و خرید ملک نیز با داشتن شهروندی ایتالیا وجود دارد.

به دست آوردن پاسپورت ایتالیا

افرادی که شهروندی ایتالیا را دارند می‌توانند بعد از مدتی پاسپورت ایتالیایی داشته باشند. براساس شاخص آرتون، پاسپورت ایتالیا دومین پاسپورت قدرتمند جهان است که با آن می‌توان به ۱۲۷ کشور بدون نیاز به ویزا یا با دریافت ویزای بدو ورود سفر کرد. افرادی که پاسپورت ایتالیا را دارند می‌توانند بدون ماندن در صف‌های طولانی کنترل گذرنامه دیگر کشورها، از خط کنترل سریع گذرنامه عبور کرده و به‌راحتی به دیگر کشورهای اروپایی سفر کنند.

رخورداری از حفاظت کنسولی

یکی دیگر از مزایای شهروندی ایتالیا برخورداری از حفاظت کنسولی و حفاظت از حقوق بشر است. شهروندان ایتالیایی هنگام سفر به کشورهای اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای جهان درصورتی‌که با مشکلی روبه‌رو شوند می‌توانند به هر یک از سفارت‌های کشورهای اروپایی مراجعه کنند.

به دست آوردن شهروندی ایتالیا از طریق ازدواج

Marriage in Italy

یکی از روش‌های اخذ شهروندی ایتالیا ازدواج با یک فرد ایتالیایی است. این روش یکی از سریع‌ترین روش‌های اخذ شهروندی ایتالیا است. قبولی در آزمون شهروندی ایتالیا و داشتن مدرک زبان B1 دو شرط اصلی اخذ شهروندی ایتالیا است.

اخذ شهروندی ایتالیا بعد از ۱۰ سال اقامت

افرادی که به مدت ۱۰ سال اقامت قانونی در کشور ایتالیا داشته باشند، می‌توانند شهروندی ایتالیا را اخذ کنند.

تفاوت بین شهروندی و اقامت دائم در ایتالیا

 

اقامت دائم و شهروندی ایتالیا دو مسیری هستند که امکان زندگی نامحدود و برخورداری از امکانات زیادی را برای فرد مهیا می‌سازند. بااین‌حال اقامت دائم و شهروندی ایتالیا تفاوت‌هایی با هم دارند.

اقامت دائم ایتالیا

افرادی که برای کار، تحصیل و سرمایه‌گذاری به کشور ایتالیا سفر می‌کنند می‌توانند اقامت این کشور را اخذ کنند. یکی از سریع‌ترین روش‌های اخذ اقامت ایتالیا سرمایه‌گذاری به میزان ۵۰۰,۰۰۰ یورو است. این افراد بعد از ۶ ماه، اقامت ایتالیا را اخذ کرده و بعد از ۱۰ سال می‌توانند برای شهروندی ایتالیا اقدام کنند.

شهروندی ایتالیا

افرادی که به مدت ۱۰ سال اقامت قانونی در کشور ایتالیا داشته باشند می‌توانند برای اخذ شهروندی ایتالیا اقدام کنند. کشور ایتالیا امکان برخورداری از تابعیت دوگانه را به افراد می‌دهد. یکی از مزیت‌های مهم اخذ شهروندی اخذ پاسپورت ایتالیایی و امکان کار و تحصیل در سراسر اتحادیه اروپا است.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم انگیزه ها و دلایل زیادی برای مهاجرت و زندگی در ایتالیا وجود دارد. اما از طرفی دیگر دلایلی هم نشان دهنده این است که چرا ایتالیا مقصد ایده‌آلی برای همه افراد نیست. قبل از مهاجرت به هرجا اول پتانسیل و استعداد و شرایط خود را بسنجید و آگاهی از مزایا و معایب زندگی در هر کشور، اولین قدم برای مهاجرت و انتخاب محل جدید زندگی است که در آن احساس راحتی و رضایت خاطر کنید و امیدوار باشید که مهاجرت شما، شروع خوبی برای شما است. برای انجام هرچه بهتر فرایند مهاجرت قبل از هر چیز نیاز است که با مشاورین مجرب و حرفه ای در این خصوص صحبت کنید تا راهنمایی های هرچه بهتر را دریافت کنید، مشاورین مجربه اکسین مهاجر هم اکنون اماده پاسخگویی سوالات و مشاوره حضوری و غیر حضوری شما هستند.

شماره های تماس اکسین مهاجر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *