تحصیل رایگان در ایتالیا 2023

Free study in Italy 2023

تحصیل رایگان در ایتالیا 2023

علاقه مندان بسیاری در صدد دریافت ویزای تحصیلی به یکی از کشورهای اروپایی وجود دارند که در مرحله اول انتخاب کشور متناسب با رشته و دانشگاه مد نظر یکی از شروط لازم برای تحصیل در خارج از کشور می باشد. در این میان، ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای برتر برای ادامه تحصیل و در نهایت زندگی محسوب می شود. تحصیل در ایتالیا 2023 مانند سایر کشورها نیازمند شرایط و مدارک خاص خود می باشد. دانشجویانی که قصد عزیمت به کشور ایتالیا برای تحصیل را دارند می بایست با ما در این مقاله همراه بوده تا از اطلاعاتی مانند تحصیل در ایتالیا ۲۰۲۳ در مقاطع مختلف دانشگاهی کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکترا، شرایط اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا، هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در ایتالیا 2023 و همچنین تحصیل در ایتالیا بدون دریافت مدرک زبان مطلع گردند و در صورت واجد شرایط بودن برای آن اقدام نمایند.

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی می باشد که تاریخچه بسیار بلندی دارد و در حوزه گردشگری و جهانگردی زبانزد عام و خاص است. در زمان های قدیم ایتالیایی وجود نداشت و روم بع عنوان وسیع ترین کشور در این منطقه واقع شده بود. بعد از فروپاشی امپراطوری روم، ایتالیا به منطقه های خودمختار تقسیم بندی شد که ایتالیا از تشکیل گروه های سیاسی در سال 1861 شکل گرفت. دولت ایتایلا در آن زمان برای ایجاد اتحاد بین این گروه های سیاسی با مشکلات زیادی مواجه بود که به مرور زمان و درگیری های متفاوت در نهایت ایتالیای کنونی شکل گرفت تا در حال حاضر در زمره هشت کشور صنعتی دنیا قرار گرفته باشد.

تحصیل در ایتالیا 2023

برای تحصیل در ایتالیا 2023 بهتر است اطلاعات پایه ای درباره آن را دانست و بر اساس شرایط زندگی و فرهنگ این کشور برای اخذ پذیرش ویزا تحصیلی در دانشگاه های آن اقدام کرد. شهر رم پایتخت ایتالیا می باشد که به عنوان شلوغ ترین و بزرگ ترین شهر ایتالیا محسوب می شود. مساحت کشور ایتالیا تقریبا 300 هزار کیلومتر مربع است که در اغلب مناطق آن آب و هوای مدیترانه ای دیده می شود. جمعیت این کشور در کل 61 میلیون نفر است که در مقایسه با سایر کشورهای اروپای جنوبی پرجمعیت ترین کشور به شمار می آید

شرایط تحصیل در ایتالیا 2023

کودکان به محض رسیدن به 5 سالگی باید به مدرسه بروند. این در حالیست که دولت ایتالیا هیچ اجباری برای کودکان 3 تا 6 ساله برای شرکت در دوره پیش دبستانی ندارد. بعد از اینکه کودک وارد مدرسه شد باید 5 سال به تحصیل در این دوره بپردازد. پس از گذراندن دوره ابتدایی، دانش آموز وارد دوره 3 ساله راهنمایی می شود. در این دوره دانش آموز با فراگیری ریاضیات و علوم پایه برای انتخاب رشته و دوره 5 ساله دبیرستان باید آمادگی لازم را به دست آورد. در دوره راهنمایی دانش آموزان در امتحانات داخلی و در دوره دبیرستان دانش آموزان با امتحان نهایی سراسری مورد سنجش قرار می گیرند. پس از اتمام دوره دبیرستان و کسب نمرات قبولی در کارنامه، وی مدرک دیپلم خود را دریافت کرده و برای ادامه تحصیل در دانشگاه آماده می شود.

دانشگاه های ایتالیا از رتبه های بالایی در جهان برخوردار بوده و هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها به نسبت دانشگاه های دیگر اروپا کمتر می باشد. از این رو، دانشجویان زیادی به فکر ادامه تحصیل در ایتالیا هستند و این کشور با ارائه خدمات بورسیه به تمام متقضیان از اقضی نقاط جهان این امکان را به علاقه مندان زیادی می دهد تا در این کشور مشغول به تحصیل شوند.

یکی از شرایطی که برای اخذ پذیرش هر کشوری مهم می باشد، داشتن مدرک زبان آن کشور و یا مدرک معتبر مورد قبول دانشگاه های آن است. تحصیل در ایتالیا 2023 به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی امکان پذیر می باشد. قابل توجه که بیش از 170 رشته در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد ارائه شده و زبان تحصیل در اکثر دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکترا انگلیسی است.

شرط سنی خاصی برای تحصیل در ایتالیا اعلام نشده، اما قابل توجه علاقه مندان که با هر سنی نمی توان در هر مقطعی به تحصیل پرداخت بنابراین برای اخذ ویزای تحصیلی مدارک متقاضی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت مناسب بودن شرایط می توان برای باقی مراحل دریافت ویزا اماده شد. همچنین حداقل معدل برای تحصیل در ایتالیا ذکر نشده و می توان با هر معدلی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام نمود.

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا را دارند می بایست 18 تا 30 سال سن داشته باشند. همانطور که قبلا اشاره شد، محدودیت سنی برای دریافت پذیرش تحصیل در ایتالیا 2023 وجود نداشته و دانشجویان می توانند با ارائه مدارک لازم برای تحصیل در دوره کارشناسی در صورت قبولی مدارک به ادامه تحصیل بپردازند.

شرایط عمومی و اختصاصی برای همه دانشگاه های ایتالیا از پیش تعیین شده که یکی از شرایط عمومی برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ایتالیا گذراندن دوره دبیرستان بوده و کسب قبولی در آن است.

دوره کارشناسی ارشد به عنوان اولین دوره تکمیلی در تحصیل محسوب می شود. در این دوره دانشجویان موظفند زبان ایتالیایی را فرا گیرند. چرا که در برخی از رشته های تحصیلی این دوره داشتن ارتباط به زبان رسمی این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. در این دوره علاوه بر یادگیری زبان ایتالیایی دانشجویان می بایست نمره قبولی در آزمون های آیلتس و معادل آن در آزمون زبان تافل را نیز ارائه دهند.

برای اینکه بتوان در مقطع دکترا دانشگاه های ایتالیا به ادامه تحصیل پرداخت می بایست دوره کارشناسی ارشد را در همان رشته مرتبط با دکتری گذرانده باشد. در این دوره دانشجویان می بایست نمره 6.5 به بالا در آزمون زبان انگلیسی آیلتس را داشته باشند. به دلیل داشتن شرایط پذیرش مناسب در دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکترا، دانشجویان می توانند اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا کنند. برای این کار دانشجو می بایست معدل بالای 17 ، مدرک زبان انگلیسی با نمره 6.5 آیلتس، توصیه نامه از استاد راهنما معتبر، مقالات بین المللی ISI و یا AAA، پروپوزال را داشته باشد.

 

چگونگی تحصیل رایگان در ایتالیا با استفاده از بورسیه دولتی

Free study in Italy 2023 1

همان­طور که گفته شد، یکی از روش­ های تجربه تحصیل رایگان در ایتالیا استفاده از بورسیه‌های دولتی است. بیشتر این بورسیه‌های بر پایه نیاز (need-based) طراحی شده است و  همان­طور که از نام آن پیدا است، به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که بتوانند نشان دهند به دلیل وضعیت مالی قادر به پرداخت هزینه­ های تحصیل نیستند و این موضوع می‌تواند مانع بزرگی برای دست­یابی به اهداف تحصیلی آن­ها (تحصیل در ایتالیا) باشد. در این نوع بورسیه، اگر دانشجو هنوز تحت پوشش والدین خود باشد و والدین به دلیل مشکلات مالی نتوانند هزینه ­های تحصیل فرزند خو را تامین کنند، می­توانند برای دریافت این بورسیه درخواست خود را ارائه دهند. البته ممکن است فاکتور­های دیگر از طرف اعطا کنندگان این نوع بورسیه­ مورد بررسی قرار بگیرید. به عنوان مثال:

 • تابعیت و وضعیت اقامت
 • تعداد افراد خانواده
 • بیمه و مالیات
 • شرایط شغلی والدین

همچنین اگر دانشجو شاغل باشد مدارک مربوط به درآمد دانشجو مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توان گفت بورسیه­ های دولتی به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که والدین آن­ها قادر به پرداخت شهریه دانشگاه نباشند. حتی در بعضی موارد ممکن است یک دانشجو به دلیل سوابق تحصیلی عالی بتواند علاوه‌بر این بورسیه (need-based)، بورسیه شایستگی (merit-based) با توجه به نوع دوره تحصیلی و دانشگاه را بدست آورد. بنابراین با توجه به اینکه شرایط دریافت این نوع بورسیه‌ها ممکن است متفاوت باشد، بهتر است قبل از اقدام، مدارک مورد نیاز و مبلغ در نظر گرفته شده برای این بورسیه به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

برخی از بهترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا که طرفداران زیادی به خصوص در ایران دارد به شرح زیر است:

 • بورسیه استانی (DSU)

بورسیه استانی یا (DIRITTO ALLO STUDIO UNIVERSITARIO) یکی از معروف‌ترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا است. این بورسیه به دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در ایتالیا تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد. برای اعطای بورسیه جهان سوم یا بورسیه استانی ایتالیا مواردی همچون سن، میزان درآمد سالانه خانواده، وضعیت مسکن در ایران و تعداد خواهران و برادران، مورد بررسی قرار می‌گیرد نه سوابق تحصیلی متقاضی.

بورسیه استانی موارد زیر را پوشش می‌دهد:

 1. معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه
 2. خوابگاه رایگان + یک وعده غذای رایگان (در روز) + کمک‌هزینه نقدی تا ۳۰۰۰ یورو در سال و در صورت عدم اختصاص خوابگاه و غذا به متقاضی، کمک‌هزینه تا ۵۲۰۰ یورو در سال خواهد بود
 3. تخفیف استفاده از حمل و نقل عمومی
 • بورسیه استعداد­یابی ایتالیا

یکی دیگر از معروف‌ترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا برای ایرانیان،بورسیه استعداد­یابی (Invest Your Talent in Italy) است. این برنامه به دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی که اهل کشورهایی ازجمله ایران هستند، کمک‌هزینه اعطا می‌کند. این برنامه را که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای کاریابی در زمینه‌هایی مانند مهندسی، معماری، طراحی، فناوری‌های پیشرفته، اقتصاد و مدیریت کمک می‌کند، وزارت امور خارجه ایتالیا، آژانس تجارت ایتالیا و Uni-Italia پشتیبانی می‌کنند. مبلغ بورسیه ۸۱۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی (۹ ماه) و معادل ۹۰۰ یورو در ماه است.

 • بورسیه وزارت امور خارجه ایتالیا

یکی دیگر از بورسیه‌های دولتی ایتالیا بورسیه وزارت امور خارجه و همکاری‌‌های بین‌المللی ایتالیا است. وزارت امورخارجه ایتالیا هر ساله بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان بین‌‌المللی در ایتالیا تحصیل می‌کنند و شهروندان ایتالیایی که در خارج از ایتالیا زندگی می‌کنند در نظر می‌‌گیرد. هدف از این بورسیه افزایش همکاری فرهنگی بین‌‌‌‌‌المللی، گسترش زبان ایتالیایی و  ارتقاء سیستم اقتصادی و تکنولوژی ایتالیا در سراسر جهان است.

البته عالاوه بر موارد بالا دانشگاه­های بولونیا و پلی­تکنیک تورین و  بورسیه­هایی بر پایه نیاز به دانشجویانبین‌‌‌‌‌المللی ارائه می­دهند.

 • دانشگاه بولونیا ( ۴۸ بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین­المللی که در این دانشگاه پذیرفته شده ­باشند)
 • دانشگاه تورین ( برخی از دانشجویانی که در دوره‌های مهندسی یا کشاورزی در این دانشگاه ثبت ­نام کنند)

مقطع ابتدائی (Primary Education )

 

تحصیل مقطع ابتدائی در کشور ایتالیا از سن ۶ سالگی به‌صورت رسمی آغازشده و اجباری است. به‌منظور تطابق با سیستم استاندارد اروپایی برای سن خروج از مدرسه، کودکان پس از سن ۵ سال و نیم، قادر خواهند بود، وارد مدرسه شوند. به‌طورکلی در مقطع ابتدائی، کودکان خواندن و نوشتن را خواهند آموخت و با طیف وسیعی از موضوعات شامل ریاضیات، جغرافیا، زبان ایتالیایی، انگلیسی و علوم آشنا خواهند الئهشد. در این دوره هم‌چنین دروسی نظیر موسیقی، علوم کامپیوتر و مطالعات اجتماعی نیز به کودکان آموزش داده خواهد شد.

در مدارس ابتدایی در کشور ایتالیا گذراندن دروس دینی به‌صورت دلخواه خواهد بود. تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس در حدود ۱۰ تا ۲۵ نفر است. دوره ابتدایی در کشور ایتالیا ۵ سال به طول خواهد انجامید. در پایان این دوره تحصیلی، دانش‌آموزان امتحانی تحت عنوان آزمون پایانی خواهید داشت. در سن ۱۱ سالگی دانش‌آموزان دوره بعدی تحصیلات خود را آغاز می‌کنند.

دوره راهنمایی (Lower Secondary School)Free-education-in-Italy-Cove 2

تمام دانش‌آموزان در بازه سنی ۱۱ تا ۱۴ سال می‌بایست در دوره راهنمایی تحصیل کنند. دانش‌آموزان در این دوره حداقل بایستی ۳۰ ساعت در هفته دروس رسمی خود را بگذرانند. این درحالی‌که است که بسیاری از مدارس فعالیت‌های فوق‌برنامه‌ای در بعدازظهرها ارائه می‌دهند که عموماً این کلاس‌های فوق‌برنامه در حوزه کامپیوتر، موسیقی و فعالیت‌های ورزشی خواهند بود.

دروس رسمی این دوره بازه وسیعی از مباحث تعیین شده ملی است که توسط وزارت آموزش‌وپرورش ابلاغ‌شده است. در پایان هر ترم، دانش‌آموزان گزارشی از عملکرد خود دریافت می‌کنند. در پایان‌ترم سوم دانش‌آموزان امتحانی کتبی در موضوعات زبان ایتالیایی، ریاضیات، علوم و یک‌زبان خارجی خواهند داد. همچنین امتحانی شفاهی نیز در باقی موضوعات خواهند داشت. دانش‌آموزان موفق مدرکی را دریافت می‌کنند و به دوره بعدی وارد خواهند شد.

دوره دبیرستان (Upper secondary school)

در ایتالیا دو دسته از دبیرستان‌ها وجود دارد: (The Liceo (like a British grammar school که ماهیت آکادمیک دارد و Istituto که فنی و حرفه‌ای محسوب می‌شود. در دو سال ابتدائی این دوره، تمام دانش‌آموزان در یک سیستم درسی ملی، دروسی مانند زبان ایتالیایی و ادبیات، علوم، ریاضیات، زبان خارجی، دینی، جغرافیا، تاریخ، مطالعات اجتماعی و تربیت‌بدنی را خواهند گذراند. همچنین در سال سوم از تحصیل، دانش‌آموزان دروس اختصاصی که Indirizzi نامیده می‌شوند، خواهند گذراند.

اعزام دانشجو به ایتالیا در مقطع کارشناسی

برای اینکه بتوانید شرایط ورود به دوره کارشناسی در دانشگاه ایتالیا را برآورده کنید، باید با موفقیت دوره متوسطه را به پایان برسانید، گواهی فارغ‌التحصیلی معتبر داشته باشید و شرایط تحصیلات عالی را در کشور خود داشته باشید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از برنامه‌های سطح لیسانس در ایتالیا فقط به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند و برای پذیرفته شدن در برنامه موردنظر خود، ممکن است لازم باشد توانایی‌های زبان خود را از طریق آزمون زبان گواهی‌شده اثبات کنید.

 

اعزام دانشجو به ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یک دانشگاه ایتالیا، شما باید یک مدرک لیسانس یا مدرک معادل آن را داشته باشید. بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا برنامه‌های گسترده‌تری را به زبان انگلیسی در سطح کارشناسی ارشد ارائه می‌دهند. اگر تحصیلات قبلی شما به زبان انگلیسی نبود، می‌توانید مهارت خود را با شرکت در یک آزمون زبان انگلیسی شناخته شده مانند TOEFL یا IELTS اثبات کنید. شما باید نمرات آزمون زبان را توسط دفتر بین‌المللی خود تأیید کنید.

به‌عنوان بخشی از شرایط ورود برای تحصیل در خارج از کشور در ایتالیا، هنگام درخواست برای برنامه موردنظر خود ممکن است لازم باشد هر یک از مدارک زیر را ارائه دهید.

 • سند هویت مانند گذرنامه یا شناسنامه اتحادیه اروپا؛
 • متن آکادمیک تحصیلات قبلی شما؛
 • فرم درخواست دانشگاه؛
 • توصیه‌نامه؛
 • بیانیه شخصی و
 • اثبات مهارت زبان (بسته به برنامه انگلیسی یا ایتالیایی).

بسته به موسسه و زبانی که اسناد شما به آن نوشته‌شده است، ممکن است مجبور باشید ترجمه معتبر اسناد خود را به ایتالیایی ارائه دهید. همیشه هرگونه نیاز به برنامه خاص را با موسسه خود تأیید کنید، زیرا مدارس و برنامه‌های مختلف می‌توانند شرایط ورود متفاوتی داشته باشند!

اعزام دانشجو به ایتالیا در مقطع دکترا

برای تأمین شرایط ورود به دکترا در دانشگاه ایتالیا، به یک مدرک یا برنامه کارشناسی ارشد مربوطه نیاز دارید. برخی از دانشگاه‌های ایتالیا نیز متقاضیان را ملزم به ارائه پیشنهاد تحقیقاتی خود می‌کنند.

برای تحصیل در مقطع دکتری در این کشور در مرحله اول باید بتوان یک استاد راهنما برای خود جذب نمایند که حاضر باشد در مقطع دکترا دانشجویان را به‌عنوان دانشجو بپذیرد. در بسیاری از مواقع متقاضیان می‌توانند در این مقطع تحصیلات خود را به‌صورت رایگان انجام دهند. در ایتالیا معمولاً تحصیل در مقطع دکترا 3 ساله است و افراد اجازه کار به مدت 30 ساعت در هفته را دارند. البته بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در کشور ایتالیا بسیار مناسب است و معمولاً نیازی به کار ساعتی نخواهد بود.

برای تحصیل در مقطع دکتری متقاضی باید نمره زبان خیلی خوبی را ارائه دهد. در این مقطع تحصیلی افراد می‌توانند همراه خود را در این کشور در کنار خود داشته باشند. افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک زبان انگلیسی با نمره 7 آیلتس را بتوانند در لیست مدارک خود قرار دهند. شرایط رزومه متقاضی برای اخذ پذیرش و جذب استاد راهنما تأثیر بسیاری دارد. متقاضی باید بتوانند رزومه خیلی خوبی از سابقه کاری و تحصیلی خود ارائه دهند. داشتن سابقه کاری و مدارک تحصیلی معتبر و همچنین مقاله‌های ISI تأثیر خوبی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع دکترا برای افراد رقم می‌زند.

 

مدارک اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای دانشجویی در ایتالیا توسط سفارتخانه‌ها یا دفاتر کنسولگری ایتالیا در کشور مبدأ شما صادر می‌شود.

دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) یا افتا می‌توانند با گذرنامه معتبر یا کارت شناسایی اتحادیه اروپا وارد ایتالیا شوند و می‌توانند برای مدت‌زمان تحصیل بدون ویزا در ایتالیا بمانند. به‌هرحال، پس از ورود، دانشجویان اتحادیه اروپا برای دریافت اجازه اقامت باید در ایستگاه Questura (ایستگاه پلیس) محلی خود ثبت‌نام کنند.

اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید، لازم است قبل از ورود به ایتالیا ویزای دانشجویی دریافت کنید. برای شروع روند دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا از اطلاعات زیر استفاده کنید!

بسته به مدت‌زمان برنامه تحصیل، دو نوع ویزای دانشجویی در ایتالیا وجود دارد:

 • ویزای نوع C: ویزای کوتاه‌مدت یا ویزای مسافرتی برای یک یا چند ورودی معتبر و برای مدت بیش از 90 روز معتبر است
 • ویزای نوع D: ویزای طولانی‌مدت بیش از 90 روز معتبر است

به هر نوع ویزایی که نیاز دارید مهم نیست، مراحل را از قبل از ورود خود به ایتالیا به‌خوبی شروع کنید، زیرا زمان پردازش طولانی است. به‌محض دریافت نامه پذیرش از موسسه ایتالیایی، باید با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ایتالیا تماس بگیرید تا وقت ویزا بگیرید، زیرا قرار ملاقات‌ها سخت است. روش‌های درخواست ویزای دانشجویی ایتالیا تغییر می‌کند، بنابراین همیشه لازم است که برای تأیید شرایط ویزا فعلی با سفارت ایتالیا تماس بگیرید. اگر از برنامه اعزام دانشجو به ایتالیا از طریق یکی از موسسه‌های مهاجرتی اقدام می‌کنید راه برای اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا هموارتر می‌شود.

اگر از طریق ویزای نوع D وارد ایتالیا می‌شوید، باید ظرف 8 روز از ورود به ایتالیا، ورود خود را به ایستگاه Questura گزارش دهید. برای اثبات وضعیت اقامت قانونی خود در این کشور، کارت اجازه اقامت برای شما ارسال می‌شود.

ادرس و راه های اتباطی با اکسین توریسن و مهاجر

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *