شرایط کار در کشور عمان 2023

working-conditions-in-oman-2023

شرایط کار در کشور عمان 2023

working-conditions-in-oman-2023

کشور عمان یکی از کشورهای ثروتمند حوزه خلیج‌فارس است. به دلیل اینکه این کشور در دسته کشورهای درحال‌توسعه قرار می‌گیرد، فرصت‌های شغلی زیادی در آن موجود است. در این مقاله شرایط کار، درآمد و مشاغل مورد نیاز کشور عمان براساس آخرین اطلاعات از شرایط کار این کشور در سال 2023 تهیه شده است.  پس تا انتها این مقاله با اکسین مهاجر همراه باشید.

 

عمان یا در واقع سلطان عمان به عنوان پسر عموی کمتر شناخته شده و سنتی دبی توصیف می شود. کشوری که از نظر استراتژیک در تنگه های اروموس و شرق شبه جزیره عربستان واقع شده است. عمان به عنوان یکی از قدیمی ترین تمدن های بشر در حاشیه خلیج فارس به شمار می رود که حدود 106 هزار سال قبل در آن سکونت داشتند. اگر برای کار در کشور عمان اقدام می کنید، به مجوز اقامت نیاز خواهید داشت.

عمان (Oman) از کشورهای همسایه ایران محسوب می‌شود (مرز آبی مشترک با ایران) و دارای پیوندهای تاریخی، مذهبی و فرهنگی بسیاری با ایرانیان است. ازاین‌رو بسیاری از هم‌وطنان در میان کشورهای حاشیه خلیج‌فارس این سرزمین را مقصد زندگی و کار خود در نظر گرفته‌اند و مهاجرت کاری به عمان از دیرباز متقاضیان زیادی داشته است و در حال حاضر هم درخواست کار در کشور عمان رو به افزایش است.

لازم به ذکرا ست که حتی اگر نخواهید از طریق دریافت ویزای کار عمان در این کشور اقامت بگیرید، می‌توانید از آن به‌عنوان راهی برای کسب درآمد دلاری استفاده کنید. تنها نکته مهم در دریافت ویزای کاری عمان این است که شما یک پیشنهاد شغلی قطعی از سوی یکی از شرکت‌های فعال در این کشور داشته باشید.

 

شرایط کار در عمان چگونه است؟

ازآنجاکه نرخ بیکاری در کشور عمان بسیار پایین است تقریبا همه افراد می‌توانند در این کشور حوزه کاری موردعلاقه خود را پیدا کنند. اولین نکته‌ای که باید درباره شرایط کار در عمان باید بدانید، ساعات کاری در این کشور است. هفته کاری در عمان حدود 40 تا 48 ساعت است.

روزهای کاری هفته نیز در این کشور یکشنبه تا پنج‌شنبه است. بنابراین افراد روزانه بین 8 تا 10 ساعت کار می‌کنند. ساعات کاری در این کشور در ماه رمضان ممکن است به شش ساعت کاهش پیدا کند. اما در سایر اوقات سال افراد باید از 8:30 یا 9 صبح تا 6 عصر در محل کار حاضر شوند.

برای دریافت ویزای کار عمان باید یک کارفرما برای شما دعوت‌نامه بفرستد. در این صورت شما می‌توانید به‌عنوان اسپانسر خودتان، فرایند دریافت ویزای کاری و مهاجرت به عمان را آغاز کنید.

کار در عمان برای ایرانیان

عمان عضو اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس است. در سال 2018 عمان برای اولین بار مالیات بر ارزش افزوده را با نرخ کمتری در مقایسه با میانگین 19 درصدی OECD معرفی می کند. این باعث تشویق گسترده علاقه مندان و جذب متخصصان مالیاتی به کشور می شود. پایتخت عمان مسقط است که کانون مهاجران این کشور با بیش از 1.3 میلیون نفر ساکن در کلان شهرها می باشد. علاوه بر پایتخت، صلاح بزرگترین شهر عمان است و به دلیل منطقه آزاد و بندر باربری خود نیروی کار بزرگی را به خود جذب می کند. سلطان قابوس حاکم عمان است و در سال 1970 با به قدرت رسیدن وی، او را به عنوان حاکم طولانی ترین خدمت در جهان عرب تبدیل کرد. دین رسمی کشور اسلام است و بیشترین زبانهای آن عربی و انگلیسی است. یک هفته کاری سنتی در عمان بین 40 تا 48 ساعت متغیر است و از یکشنبه تا پنجشنبه برگزار می شود و جمعه و شنبه را به عنوان آخر هفته تعطیل می کنند. این عمدتاً به این دلیل است که جمعه یک روز مقدس اسلامی است که نماز جمعه برگزار می شود. مهاجرین خارجی در عمان از سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی به صورت رایگان بهره مند نمی شوند. با این حال، بیشتر کارفرمایان بیمه درمانی خصوصی را ارائه می دهند و برای کارمند خود می پردازند اما ممکن است همیشه خدمات مختلف پزشکی مانند دندانپزشک را پوشش ندهد و باید این موضوع را با کارفرمای خود مطرح کنید. مدارس بین المللی گران ترین بخش مهاجرت به عمان هستند. بنابراین توصیه می شود با کارفرمای خود مذاکره کنید تا هزینه مدارس را در اختیار شما قرار دهد. با توجه به اینکه عمان از مکانهای محبوب برای مهاجران و داشتن فضاهای محدود در مدارس بین المللی است، توصیه می شود قبل از مهاجرت به عمان به این نکات توجه کنید.

 

مهاجرت به عمان از طریق کار

working-conditions-in-oman-2023 1

شرایط ویزای کار در عمان چیست؟ مجوز کار در عمان برای کسانی صادر می‌شود که شرایط ذیل را داشته باشند. در زیر الزامات ویزای کار عمان (Oman work visa requirements) ذکرشده است:

 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس
 • داشتن حداقل ۳ سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
 • تسلط به زبان انگلیسی در حد آیلتس ۵ تا ۵/۵
 • سن متقاضی ترجیحاً زیر ۴۰ سال باشد البته در برخی از رشته‌ها همانند پزشکان متخصص تا ۵۵ سالگی نیز قابل‌قبول است
 • متقاضی بایستی یک پیشنهاد کاری معتبر از طرف کارفرمای عمانی دریافت کند که در ادامه به توضیح مفصل آن خواهیم پرداخت.

مراحل اخذ ویزای کار عمان

حال به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه می‌توان ویزای کار در عمان را گرفت؟ (how to apply for working visa in Oman) به‌طور کل روند اخذ ویزای کار عمان به شرح ذیل هست :

 1. درخواست نیرو: در ابتدا کارفرمای عمانی و یا شرکت‌های ایرانی در عمان (که عمدتاً تعدادشان بسیار زیاد می‌باشد) نیروی کار موردنیاز خود را به دفاتر کاریابی اعلام می‌دارند. دقت داشته باشید کاریابی می‌تواند عمدتاً فقط بر اساس فرصت کار در عمان و یا پیشنهاد کار در عمان توسط کارفرمایان (چه دولتی و چه خصوصی) اقدام به فراخوان کار در عمان کند.
 2. بررسی رزومه‌ها: پس از بررسی رزومه متقاضیان کار در عمان توسط کاریابی، رزومه‌های قوی‌تر برای کارفرمایان ارسال می‌گردد.
 3. تائید اولیه‌ی کارفرما: در این مرحله کارفرما لیست نیروهای تائید شده را به کاریابی اعلام می‌دارد.
 4. گردآوری مدارک، ترجمه‌ها: این مرحله‌ی گرداوری مدارک، ترجمه‌ها و در صورت نیاز تقویت سطح زبان در سطح موردنظر کارفرما می‌باشد
 5.  مصاحبه با کارفرما: این مصاحبه در ابتدا (شاید) از طریق اینترنت ‌باشد. پس‌ازآن و در صورت درخواست کارفرما مرحله مصاحبه حضوری در عمان (job interview in Oman) است که فرد متقاضی باید در تاریخ مقرر در عمان حضور یابد.
 6. اخذ ویزای کار: در این مرحله، بر اساس پیشنهاد کاری کارفرما، ویزای کار عمان برای فرد متقاضی اخذ می‌شود
 7. مشایعت تا محل اسکان و انگشت‌نگاری: بعدازاینکه شخص وارد عمان شد به استقبال وی رفته و پس از آن باید به ایستگاه‌های پلیس سلطنتی کشور عمان مراجعه نمایند تا اثرانگشت فرد را به‌صورت رسمی ثبت نمایند.
  بررسی مدارک توسط افسر: در این مرحله فرد باید مدارک مربوط به محل سکونت، گواهی ترخیص و اجازه اقامت برای سایر افراد خانواده و همچنین بیمه سلامت خود را به همراه داشته باشد و یک افسر رسمی، مدارک مربوطه را بررسی می‌کند.
 8. آغاز به کار در عمان: بدین‌صورت آغاز کار شما در عمان شکل‌گرفته و بر اساس مدت‌زمان ویزای خود می‌توانید در این کشور کار وزندگی کنید.

 

ویزای کار عمان

برای شروع کار در عمان چه باید کرد؟

ابتدا پس از فراخوان کار در عمان رزومه خود را برای کاریابی ارسال کرده و کاریابی در صورت واجدالشرایط بودن اقدام به پیدا کردن کارفرما در عمان می‌کند. سپس کاریابی اقدام به یافتن کار در عمان برای شما کرده و پس از کاریابی در کشور عمان، تاریخ مصاحبه و امور قبل از اعزام تعیین می‌گردد.

در ویزای کار عمان از طریق دعوت به کار (Oman employment visa) کارجو با ویزای توریستی عمان وارد این کشور می‌شود (سپس در طی یک دوره) این اجازه و فرصت داده می‌شود تا با کارفرمای خود، قرارداد کاری امضا نماید.برخی عزیزان به دلیل عدم آگاهی کامل تصور می‌کنند کار در عمان با ویزای توریستی عمان (Oman tourist visa) امکان‌پذیر است درصورتی‌که شرایط کار در کشور عمان تنها با داشتن ویزای کار امکان‌پذیر است.

پس از انجام مصاحبه (در صورت درخواست کارفرما) و انجام آزمون‌ها درنهایت ویزای توریستی فرد به ویزای کار در کشور عمان تغییر کرده و سپس برای کارجو ویزای کار عمان صادر می‌شود که ۲ ساله هست. پس چنانچه نیازمند کار در عمان هستید ابتدا رزومه خود را به موبایل موسسه واتساپ یا تلگرام کنید تا به‌صورت رایگان شرایط اولیه شما بررسی شود.

هزینه ویزای کار عمان

 • هزینه اخذ ویزای کار عمان (Oman work visa fee) بالا نیست و پروسه اخذ ویزای کاری عمان هزینه زیادی در برندارد. هزینه‌های اداری صدور روادید در ویزای کار عمان حدود مبلغ ۵۰ ریال عمان می‌باشد.
 • هزینه دریافت ویزای جستجوی کار عمان معادل ۲۰ ریال عمان می‌باشد که متقاضی خود می‌بایست پرداخت نماید ولی در صورت نیاز به زمان بیشتر هزینه تمدید آن ۵۰ ریال است (برای هرماه).
 • حق‌الزحمه کاریابی از ابتدا تا انتهای پروسه اخذ ویزای کار عمان یک ماه حقوق کارجو است که به‌صورت اقساطی دریافت می‌گردد.

 

مزایای ویزای کار عمان

working-conditions-in-oman-2023 2

از سال ۲۰۱۲ یا (۱۳۹۱) ویزای کار عمان مورد تقاضای بسیاری از جویندگان کار بوده است، بسیاری از ایرانیان شاغل در این سال از کشور امارت متحده عربی به عمان آمدند تا از بازار کاری بکر آن استفاده نمایند و بسیاری هم به خاطر دستمزدهای بالا و سهولت در دریافت ویزای کاری برای عمان به این کشور مهاجرت کرده‌اند.در حقیقت مزایای ویزای کار عمان (Oman work visa benefits) به‌طور خلاصه در ذیل ذکرشده است:

 • بازار کار بکر عمان (در برخی رشته‌ها)
 • دریافت حقوق به ریال عمان یا دلار و درآمد بالا
 • عدم نیاز به سطح زبان پیشرفته و ارائه مدرک آیلتس
 • نزدیکی به ایران و شباهت‌های فرهنگی (زندگی در عمان برای ایرانیان به دلیل تشابهات فرهنگی راحت‌تر می‌باشد)
 • پروسه سریع از اقدام تا گرفتن ویزای کار

لیست مشاغل موردنیاز عمان 2030

هرساله کشورهایی که اقدام به جذب نیروی کار خارجی می‌کنند لیستی مبنی بر مشاغل موردنیاز کشورشان را ارائه و بر اساس آن اقدام به جذب نیرو می‌نمایند.

در حال حاضر و با توجه به لیست رشته‌های موردنیاز عمان (۲۰۲۰ required jobs in Oman ) ویزاهای کار عمان به سه گروه کلی تقسیم می‌شود:

 1. کار در عمان برای گروه پزشکی
 2. کار در عمان برای مهندسین
 3. کار در عمان برای کارگران

کار عمان برای گروه پزشکی 2030

کار در عمان برای ایرانیان ۲۰۲۱ (Oman work visa for Iranian) در گروه پزشکی و به‌طور کل طبابت در عمان، برای هم‌وطنانی که به دنبال بالا بردن سطح رزومه و درآمد خود هستند گزینه خوبی می‌باشد. البته اخذ ویزای کار برای پزشکان در سایر کشورها همانند انگلستان، آلمان , اتریش  و سوئد نیز در حال حاضر امکان‌پذیر است.

به‌طور کل وضعیت کسب‌وکار در عمان و درآمد نیز در شهرهای مختلف عمان متفاوت است، به‌عنوان‌مثال وضعیت کار در مسقط عمان و صلاله بهتر از سایر شهرهای آن می‌باشد.کار در کشور عمان برای گروه پزشکی (medical jobs in Oman) به‌صورت غیرمستقیم است یعنی پس از امتحانات مربوطه، انجام مصاحبه، ارزیابی‌های مدارک تحصیلی و میزان آشنایی زبان متقاضی مشخص گردد… ویزای کار عمان (ویژه کادر پزشکی) ۲ ساله هست که پس‌ازآن در صورت توافق دو طرف قابل تمدید است.

درمقاله اشتغال پزشکان در عمان,  رویه استخدام به طور کامل شرح داده شده است اما به طور خلاصه برای کار پزشکان در عمان باید ۳ مرحله را گذارند:

 1. انجام امتحان پرومتریک
 2. دیتافلو و تائید مدارک
 3. مصاحبه در وزارت بهداشت (صحه) عمان

بر اساس نیاز کشور عمان به نیروی کار خارجی هرساله رشته‌های مختلف پزشکی ازجمله (کار دندانپزشکی در عمان، کار داروسازی در عمان، کار پرستاری در عمان، کار علوم آزمایشگاهی در عمان و…) درخواست می‌شود.

پزشکان متخصص:

لیست پزشکان مورد نیاز عمان در سال ۱۴۰1
 •  متخصصین چشم
 • متخصصین قلب
 •   متخصصین ارتوپد
 •   متخصص ارتودنسی
 • متخصصین زنان و زایمان (ترجیحاً پزشکان خانم)
 •  متخصص پوست (اولویت باسابقه کار در مراکز کاشت مو)
 •  متخصص اطفال
 •  سایر تخصص‌ها
لیست پرستاران مورد نیاز کشور عمان در سال ۱۴۰1
پرستاران در بخش جراحی (دارای اولویت هستند)  پرستاران در بخش زنان و زایمان (دارای اولویت هستند) پرستاران باسابقه کار در مراکز کاشت مو (دارای اولویت هستند)

کار در عمان برای مهندسین

اگرچه بسیاری از نیروهای مهندسی ایرانی به دنبال کار در پالایشگاه‌های عمان، کار فنی در عمان و به‌طورکلی کار در شرکت نفت عمان هستند اما در حال حاضر با توجه به اشباع شدن نیروی کار خارجی در کشور عمان در مشاغل مهندسی و فنی، اولویت پذیرش کشور عمان، رشته‌های مهندسی نمی‌باشد و گاها در صورت داشتن رزومه بسیار قوی و در صورت نیاز کارفرما، استخدام به عمل می‌آید.

عموماً استخدام مهندسان در عمان نیازمند دارا بودن سطح زبان بالا و رزومه بسیار قوی می‌باشد. نحوه گرفتن ویزای کار در عمان برای مهندسان (Engineering jobs in Oman) به این صورت است که مصاحبه‌ها در رده‌های شغلی میانی پس از ارسال مدارک و مستندات معمولاً به‌صورت اینترنتی صورت می‌گیرد و عمدتاً نیازی به مصاحبه حضوری نیست.

نکته بسیار مهم:

بسیاری از متقاضیان این سؤال را می‌پرسند که آیا می‌توان کار پیمانکاری در عمان و یا معماری و ساختمان‌سازی در عمان داشت و در کل کارخدماتی در عمان راه‌اندازی کرد؟ در پاسخ باید بگوییم در حال حاضر کشور عمان و شرکت‌های عمانی با پیمانکاران کم به‌سختی همکاری می‌کنند که این دو دلیل دارد:

 1. شرکت‌ها باید درزمینهٔ کاری خود به معنای واقعی متخصص باشند.
 2.  تخصص‌های رده متوسط یا پایین، توسط پیمانکاران کشورهایی مثل هند صورت می‌گیرد.

ضمناً هر کشور بنا به نیاز خودش به مشاغل گوناگون بها می‌دهد یعنی شانس یک فرد برای دریافت ویزای کار در کشورهای مختلف متفاوت است. به‌عنوان‌مثال مشاغلی مثل مهندسی ساخت و تولید که در کشورهایی مثل آلمان بسیار پرطرفدار است ولی در عمان محبوبیت چندانی ندارد چراکه درمجموع عمان کشور تولیدکننده‌ای در صنعت نیست!

تقاضای کار در عمان برای مهندس برق توسط ایرانیان بسیار است و نیز بسیاری از افراد جویای کار it در عمان هستند ولی غافل‌اند که مشاغل حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات و نیز مهندسی برق و مکانیک  در برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان و اتریش مورد تقاضای بسیاری از کارفرمایان هستند و این افراد از بازار کار بسیار خوب و درآمد عالی در این کشورها برخوردارند.

مهندسان موردنیاز عمان 2030

رشته های مهندسی مورد نیاز عمان 2030
      مهندسان مکانیک (بیشتر گرایش سیالات)       مهندسان تأسیسات       مهندسان برق (بیشتر گرایش قدرت)
      مهندسان ساختمان (باسابقه کار بیمه‌شده بالای ۱۰ سال)       مکانیک خودرو (سابقه کار مرتبط با خودروهای بروز، کار در خدمات پس از فروش نمایندگی‌های خودرو باسابقه بیمه حداقل ۱۰ سال)

کار در عمان برای مشاغل کارگری

کار در عمان برای کارگری عمان به‌صورت مستقیم صورت می‌پذیرد و کارجو بدون هیچ نوع امتحانی وارد کشور می‌شود. البته این بدان معنا نیست که برای کار در کشور عمان برای ایرانیان نیاز به تخصص وجود ندارد، می‌توان گفت تقریباً هیچ شانسی برای کار در عمان برای کسانی که مدرک زیر دیپلم دارند وجود ندارد.

کار ساده در عمان در حال حاضر بسیار کم درخواست می‌شود. توصیه ما به شما این است که از تقاضا برای مشاغل رده پایین تر خودداری کنید (مثلا استخدام کارگر ساده در عمان, کار نجاری در عمان، کار غواصی در عمان، کار در فرودگاه عمان، کار نجات‌غریق در عمان، کار تأسیسات در عمان، کار آرایشگری زنانه در عمان، کار دکوراسیون در عمان، کار نانوایی در عمان، کار در رستوران‌های عمان، کار لوله‌کشی در عمان، کار ساختمانی در کشور عمان و…).

زیرا این‌گونه مشاغل، داوطلبان بسیاری از سایر کشورها ازجمله (بنگلادش، پاکستان…) دارند به این دلیل کارفرما در عمان دستمزد چندانی به کارجویان پرداخت نمی‌کند. از طرفی این مشاغل جزء لیست کار در عمان نمی‌باشند.

برای مواردی نظیر استخدام جوشکار در عمان، کار صافکاری در عمان، کار رانندگی در عمان، کار در رستوران عمان، کار خدماتی در عمان و حتی کار عکاسی در عمان از این قبیل مشاغل موقعیت کار در عمان عمدتاً زیاد نبوده و حقوق کارگر در عمان با توجه به هزینه زندگی در عمان چندان مناسب نبوده و ازاین‌رو پیشنهاد نمی‌شود!

آیا می‌توان در ویزای کار عمان خانواده را همراه برد؟

ویزای همراه عمان (الحاق خانواده) به چه صورت است؟ آیا می‌توان در ویزای کار عمان خانواده را همراه برد؟ این سؤالات اکثر متقاضیان ویزای کار عمان می‌باشد. متقاضیان کار در عمان این امکان رادارند که افراد خانواده خود (همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال) را به این کشور آورده (به‌شرط آنکه حقوق آن‌ها حدوداً بالای ۵۰۰ ریال داشته باشد) وزندگی کنند.

بنابراین فرد اصلی باید بتواند ثابت کند که از تمکن مالی خوبی برای مخارج و هزینه‌های خود و همچنین خانواده خود در کشور عمان برخوردار است. همچنین باید ثابت کند محل مناسبی برای زندگی کردن درخور خود و افراد خانواده‌اش در کشور عمان دارد که لازمه آن ارائه اجاره‌نامه محل سکونت خود در عمان می‌باشد.

درعین‌حال باید دقت داشته باشید که عمان کشور ارزانی نیست (مخصوصاً اگر فرزند شما به مدرسه می‌رود)! و شاید در این صورت قادر به پس‌انداز زیادی نباشید. دقت داشته باشید تحصیل و کار در عمان به‌طور هم‌زمان عموما امکان پذیر نیست

در مورد ویزای الحاق خانواده عمان (Family joining visa Oman), پیشنهاد ما این است که از همان ابتدا کاریابی برای شما و همسرتان به دنبال کار باشد و همسرتان نیز با طی مراحل قانونی در عمان مشغول به کار شود، این روش برای شما درنهایت ارزان‌تر، مطمئن‌ و سریع‌تر خواهد بود.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار عمان

مدارک لازم برای ویزای کار عمان (required document for Oman employment visa) به شرح زیر است:

 •  تکمیل فرم درخواست نیروی کار که به‌صورت الکترونیکی توسط حامی تکمیل می‌شود
 •  دو عدد عکس در ابعاد ۴*۶
 •  کپی پاسپورت متقاضی (اعتبار پاسپورت می‌بایست بیشتر از شش ماه باشد و دارای برگه خالی باشد)

Address and ways of communication with Aksin Tourist and Immigrant

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *