خرید ملک در قبرس شمالی 1401


خرید ملک در قبرس، هزینه خرید خانه در قبرس، اقامت قبرس از طریق خرید ملک و استانداردهای موثر بر سرمایه گذاری در قبرس در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. آیا امکان دریافت اقامت و تابعیت قبرس از طریق خرید ملک در قبرس وجود دارد؟ حداقل سرمایه مورد نیاز جهت سرمایه گذاری در زمینه مسکن در کشور قبرس چقدر است؟ شاخص های موثر بر سرمایه گذاری در قبرس کدام هستند؟ در این مقاله از اکسین مهاجر تلاش شده است تا به سوالاتی از این دست و سوالات ذهنی متقاضیان پاسخ داده شود.

ی‌شود و این کشور به تحصیلات عالی بیشتر از قبل اهمیت می‌دهد. یکی از نکات مهم در رابطه با زندگی در قبرس شمالی این است که میزان مالیات این کشور بسیار کم است و رتبه ۱ کمترین تعرفه‌های مالیاتی را در منطقه دارد.

این کشور درزمینهٔ آب‌وهوا و جذب توریستی بسیار قدرتمند ظاهر شده است به‌طوری‌که رتبه ۷ در دنیا درزمینهٔ جذب توریسم را دارد. این‌طور که شواهد نشان می‌دهد، صنعت توریسم در کشور قبرس شمالی به‌طور دوره‌ای تعیین می‌شود و دارای یک فضای درآمدی خوب است. اگر علاقمند به سفر به قبرس شمالی هستید.

 

شرایط خرید ملک در قبرس

Buying property in North Cyprus 1

کشور قبرس تحت عنوان جمهوری قبرس یک کشور جزیره ای بوده و پایتخت آن شهر نیکوزیا است. زبان رسمی مردمان این کشور با توجه به دو بخش یونانی و ترک نشین این کشور، زبان های ترکی و یونانی است. ترک های موجود در این کشور دارای دین اسلام و یونانی ها اردوتوکس می باشند. این جزیره زیبا دارای گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان است و گردشگری به عنوان یکی از منابع اصلی درآمد این کشور است.  صنایع موجود در این کشور بیشتر محلی و دستی بوده و چندان پیشرفته نیستند. کشور قبرس یکی از کشورهایی می باشد که امکان سرمایه گذاری در کشور خود را از طریق خرید ملک در قبرس برای متقاضیان بین المللی فراهم آورده است که این فرایند دارای شرایط مختص به خود می باشد.

این کشور از موقعیت جغرافیایی خوبی برخوردار است و در منطقه‌ای عاری از آلودگی قرار گرفته است. برای خرید ملک در قبرس شمالی باید درخواست خود را در انجمن شهرداری این کشور ثبت کنید و یک پروسه ۶ ماهه را پشت سر بگذارید تا با درخواست شما موافقت شود. اولین نکته درباره خرید ملک در قبرس شمالی این است که هر فرد یا هر زوج می‌توانند فقط یک ملک خریداری کنند و حق خرید چندین ملک را باهم ندارند. ملک موردنظر باید حداکثر ۱۳۳۸ مترمربع باشد.

اخذ اقامت و تابعیت با خرید ملک در قبرس

خرید ملک در قبرس و سرمایه گذاری در این کشور به عنوان یکی از آسان ترین و ساده ترین راه ها جهت دریافت اقامت دائم کشور قبرس تلقی می گردد. به کمک این روش متقاضی نه تنها برای خود و خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 25 سال به اقامت دائم کشور قبرس دست پیدا می نماید، بلکه می تواند برای والدین خود و همسر نیز درخواست اقامت دائم دهد. از جمله مزایای خرید ملک در قبرس عدم نیاز به حضور در این کشور است و متقاضی برای حفظ اقامت خود کافی است در طی دو سال تنها یک روز در کشور قبرس حضور داشته باشد. افرادی که تمایل دارند تا تابعیت و پاسپورت کشور قبرس را دریافت نمایند باید 7 سال در این کشور زندگی نمایند، با دریافت تابعیت قبرس امکان سفر به تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا فراهم می گردد. متقاضیان خرید ملک در قبرس برای دریافت اقامت دائم این کشور باید دارای شرایط تشریح شده در زیر باشند.

 • خرید ملک در قبرس: متقاضی باید ملکی به ارزش حداقل 300 هزار یورو در قبرس خریداری نماید و زمانی که درخواست اقامت دائم خود را ارائه می دهد باید 200 هزار یورو از مبلغ کل را پرداخت نموده باشد.
 • سپرده بانکی در کشور قبرس: متقاضی باید مبلغ 30 هزار یورو در یکی از بانک های کشور قبرس سپرده گذاری نماید که این مبلغ برای مدت سه ماه بلوکه می شود.
 • اثبات در آمد سالیانه: متقاضی باید ثابت نماید که برای پوشش دهی هزینه زندگی خود و خانواده در کشور قبرس دارای درآمدی خارج از کشور قبرس است. این درآمد شامل سی هزار یورو برای شخص اصلی و 5 هزار یورو به ازای هر یک از اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان و 8 هزار یورو به ازای هر یک از والدین در سال است.پ

 

انواع ملک در قبرس شمالی

Types of property in North Cyprus

روند خرید ملک در قبرس شمالی با توجه به سند مالکیت ملک موردنظر شما متفاوت است. در قبرس شمالی املاک و مستغلات، در انواع مختلفی به فروش می‌رسند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

 • ملک ترکی: ملکی است که قبل از تقسیم قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی در سال ۱۹۷۴، در مالکیت ترک‌ها بوده است.
 • ملک خارجی: ملکی که قبل از سال ۱۹۷۴ تحت مالکیت اروپایی‌ها یا سایر خارجی‌ها بوده است.
 • ملک قبرسی: تمام املاکی که دولت قبرس به‌عنوان غرامت به ترک‌های قبرسی‌ای داده است که زمین‌هایشان را در جنگ سال ۱۹۷۴ از دست دادند.
 • ملک TDM: شامل املاکی که پس از سال ۱۹۷۵ توسط دولت قبرس شمالی به مهاجران ترک و طبقه کارگران اعطا شد.
 • ملک اجاره‌ای: املاک دولتی که می‌توان آن‌ها را به‌صورت اجاره بلندمدت ۴۹ ساله خریداری کرد. شما می‌توانید از طریق وکیل مهاجرتی یا به‌صورت مستقیم، درخواست خرید خود را به وزارت گردشگری قبرس شمالی ارسال کنید.
 • ملک آزاد: برای خرید این ملک باید شخصاً با صاحب‌خانه قرارداد ببندید. فروشنده و شما تحت نظارت یک وکیل، باید قراردادی تنظیم کنید و جزئیاتی مانند قیمت نهایی ملک، محدوده زمانی تکمیل خرید و باقی شرایط را لحاظ کرده و هردو آن را امضا کنید. سپس درخواست را به وزارت کشور بفرستید و منتظر جواب درخواست بمانید.

مراحل خرید ملک در قبرس شمالی

اگر شما در هر کشوری سابقه کیفری داشته باشید، مجاز به خرید ملک در قبرس شمالی نخواهید بود. همچنین قبل از خرید خانه در قبرس شمالی، باید آزمایش دهید و ازلحاظ جسمی در سلامت کامل باشید.


2. انتخاب ملک

شما باید در ابتدا ملک موردنظر خود را در قبرس شمالی برای خرید انتخاب کرده و در مورد قیمت و شرایط پرداخت با فروشنده به توافق برسید. شرایط خرید و قیمت ممکن است نیاز به مذاکره با فروشنده داشته باشد.

۲. پیش پرداخت

هنگامی‌که با فروشنده به توافق رسیدید، باید مبلغی بین۱۰۰۰ الی ۲۰۰۰ پوند به‌عنوان پیش‌پرداخت به مالک بپردازید تا از جانب شما مطمئن گردد و ملک را به شخص دیگری نفروشد.

۳. بررسی ملک

پس از پرداخت ودیعه، شما باید شخصاً یا از طریق وکیل مهاجرتی به بررسی ملک جهت اطمینان از قرارداد بپردازید. در این مرحله، شما باید بررسی کنید که ملک خریداری‌شده عاری از هرگونه قرض، وام مسکن، بدهی و… است. در صورت وجود مشکل در هریک از این موارد، مبلغ پیش‌پرداخت سریعاً به حساب شما بازگردانده می‌شود و قرارداد باطل خواهد شد.

۴. تنظیم قرارداد

قرارداد فروش به زبان انگلیسی توسط وکیل خودتان یا دفتر اسناد رسمی معتبر تنظیم می‌شود. در این قرارداد، تمام شرایط و ضوابط فروش ملک، مشخصات ملک، طرح پرداخت و باقی موارد لحاظ می‌شود. در این مرحله می‌توان هرگونه اصلاح یا تغییری در مفاد قرارداد ایجاد نمود. پس‌ازاینکه هم شما هم فروشنده به توافق رسیدید، قرارداد ملک مربوطه در یک دفتر اسناد رسمی با حضور دو شاهد، منعقد می‌شود. سپس شما بین ۱۰ الی ۱۴ روز فرصت دارید تا کل مبلغ یا (در صورت توافق قبلی) اولین قسط ملک را پرداخت کنید.

بر اساس قانون جدید خرید ملک در قبرس شمالی، پس از امضای قرارداد، خریدار باید ظرف ۲۱ روز، حق تمبر را پرداخت کند و قرارداد را در اداره ثبت‌اسناد املاک، ثبت کند. شایان‌ذکر است که حق تمبر خرید ملک در قبرس شمالی، ۰٫۵ درصد از کل قیمت ملک است.

هدف از این قانون جدید حفاظت از حقوق مالکیت خریدار است. پس از ثبت قرارداد در ثبت اسناد و املاک، فروشنده نمی‌تواند این ملک را به شخص دیگری بفروشد یا آن را تحت رهن و اجاره قرار دهد.

5. مجوز خرید

خریداران غیر ترک قبرسی باید برای اخذ مجوز انتقال سند مالکیت، به انجمن شهرداری قبرس شمالی مراجعه کنند. برای خرید ملک در قبرس شمالی باید درخواست مجوز خرید (PTP) بدهید. این کار بین ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ پوند هزینه دارد. مدارک لازم برای اخذ مجوز خرید ملک در قبرس شمالی عبارت‌اند از: فتوکپی پاسپورت و گواهی سوءپیشینه.

۶. انتقال سند مالکیت

هنگامی‌که مجوز خرید را از انجمن شهرداری قبرس شمالی دریافت کردید، باید هم شما و هم فروشنده مالیات مربوط به انتقال ملک را پرداخت کنید و پس‌ازآن، فروشنده سند مالکیت را به نام شما در اداره ثبت‌اسناد و املاک قبرس شمالی منتقل می‌کند.

 

تفاوت قوانین اقامت خرید ملک در قبرس جنوبی و شمالی

Differences in residence rules for buying property in Cyprus

قوانین اقامت مربوط به خرید ملک در قبرس شمالی و جنوبی، شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند. اولین تفاوت قوانین اقامت خرید ملک در قبرس جنوبی و شمالی، مربوط به قرار گرفتن قبرس جنوبی در اتحادیه اروپا می باشد که همین امر موجب شده تا افراد برای خرید ملک در این منطقه، به شورای وزیران مراجعه کنند.

با اخذ اقامت در قبرس جنوبی افراد قادر به مسافرت به کشورهای عضو شینگن می باشند. محدودیتی که در خرید خانه برای متقاضیان مهاجرت به قبرس جنوبی وجود دارد این است که محدودیت در متراژ خرید خانه داشته و حق خرید ملک بیش از 4.014 متر نخواهند داشت.

اما اخذ اقامت از طریق خرید ملک در قبرس شمالی، آسان تر می باشد و اولین دلیل این گفت؛ قیمت های ارزان تر ملک نسبت به قبرس جنوبی است. شرطی که برای خرید خانه در قبرس شمالی وجود دارد این است که هر فرد تنها قادر به خرید یک ملک می باشد و برای اخذ اقامت، نیاز است که در زمان خرید ملک، 5 درصد آن را به قبرس مالیات دهد.

قوانین اقامت خرید ملک در قبرس جنوبی

در رابطه با قوانین اقامت خرید ملک در قبرس جنوبی باید گفت؛ قبرس جنوبی به دلیل قرار گرفتن در منطقه شینگن یا همان اتحادیه اروپا، قوانین سختگیرانه تری را در زمان اعطای اقامت از طریق خرید ملک برای متقاضیان اعمال کرده و افراد باید از چند مرحله و فیلتر عبور کنند تا موفق به خرید خانه و اخذ اقامت قبرس جنوبی شوند.

قوانین اقامت خرید ملک در قبرس شمالی

اجازه از شورای وزارتخانه در زمان خرید ملک و مجاز بودن تنها به خرید نهایتا 1338 متر مربع، از قوانین مربوط به اقامت خرید ملک در قبرس شمالی می باشد که همه افراد ملزم به رعایت آن برای اخذ اقامت این بخش از قبرس می باشند و در غیر این صورت اجازه زندگی در قبرس را نخواهند داشت.

مزایای خرید ملک در قبرس

خرید ملک در قبرس سود و منفعت بسیاری را در پی دارد که به اقتضای شرایط هر فرد این مزیت ها متفاوت خواهد بود. برای مثال اشخاصی که علاقه مند به طبیعت زیبا و چشم نواز می باشند، با خرید ملک در قبرس، در یکی از بهترین نقاط دنیا سکونت خواهند داشت. مزایای بسیاری حول و محور خرید ملک در قبرس وجود دارد که عبارتند از:

 • بهره مندی از سود سالانه با خرید ملک
 • اخذ اقامت دائم قبرس
 • اخذ پاسپورت شینگن با خرید ملک در قبرس جنوبی
 • زندگی در منطقه آرام و با امنیت
 • تحصیل در دانشگاه های معتبر و سطح اول
 • بازار کار مناسب به دلیل صنعت گردشگری قوی
 • بهره مندی از حقوق شهروندی از طریق اخذ اقامت دائم

 

و سخن آخر …

اگرچه نتیجه حاصل از خرید ملک در قبرس بسیار با ارزش است و از مزایای خرید ملک در قبرس اخذ اقامت دائم و تابعیت یک کشور اروپایی می باشد، ولی بهتر است سود مالی حاصل از این کار نیز مورد توجه قرار گیرد. برای توجه به این مورد، مواردی همچون میزان رشد قیمت ملک و شرایط قیمت در بخش های مختلف نیز باید مورد توجه و بررسی قرار بگیرند. شاخص ها و استانداردهای موثر بر سرمایه گذاری نیز باید با دقت بررسی گردند. در خصوص مالیات نیز باید توجه داشت که میزان مالیات در کشور قبرس در زمینه املاک تجاری بیش از املاک مسکونی است. در کل بهتر است که این پروسه توسط وکیل مهاجرتی معتبر انجام شود تا جلوی هرگونه ضرر و سوء استفاده گرفته شود. مؤسسه مهاجرتی اکسین مهاجر با تجربیات خود در زمینه مهاجرت به قبرس و روش های مختلف مهاجرتی پاسخگوی سوالات شما عزیزان و راهنمایی شما در پروسه خرید ملک در قبرس است.

ادرس و راه های اتباطی با اکسین توریسن و مهاجر

 

نظرتون رو در خصوص مقاله “خرید ملک در قبرس شمالی 1401 ” با ما به اشتراک بگذارید و اگر سوالی بود حتما در بخش نظرات بپرسید

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *