بهترین روش مهاجرت از ایران

The best way to immigrate from Iran

بهترین روش مهاجرت از ایران

در سال های اخیر ایرانی های فراوانی از روش های مختلف به کشورهای جهان مهاجرت می کنند. بر این اساس در این مقاله از اکسین مهاجر به بررسی  بهترین روش های مهاجرت ایرانی ها به خارج می پردازیم.

ایرانی ها از جمله افرادی هستند که در طول سال به دلایل مختلف به کشورهای دیگر سفر می کنند و برخی اوقات این سفرها نه فقط بنا به دلایل توریستی و گردشگری بلکه برای فراهم کردن زمینه مهاجرت صورت می گیرد. اگر بخواهیم به طور دقیق ذکر کنیم در حدود ۲۰ درصد مردم ایران در حال فراهم کردن زمینه های لازم برای اخذ اقامت و مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکا و کانادا و ترکیه می باشند. میانگین سنی افرادی که علاقمند به امر مهاجرت به خارج از کشور می باشند در حدود ۲۵ تا ۴۰ ساله می باشد.برای دلایل مهاجرت ایرانی ها موارد متعددی را می توان ذکر کرد. مهم ترین این دلایل نامساعد بودن اوضاع و شرایط جامعه، برخورداری از امکانات بهتر زندگی، کسب درآمد بالاتر و تحصیل و فرصت های شغلی بهتر می باشد. بالا بودن سطح کیفیت آموزشی دانشگاه های کشورهای اروپایی و اعتبار مدارک تحصیلی دانشگاهی از جمله دلایل مهاجرت تحصیلی ایرانی می باشد. ثبات و امنیت اقتصادی و سیاسی و سوددهی بالا نیز به عنوان عوامل مهاجرت شغلی و سرمایه گذاری ایرانی محسوب می شود.با اکسین مهاجر تا انتها این مقاله همراه باشید.

 

ایرانی ها بیشتر به چه کشورهایی مهاجرت می کنند؟

Which countries do Iranians immigrate to

ایرانی ها برای مهاجرت معیارهای مختلفی همچون سطح درآمد و حقوق، آرامش و امنیت اجتماعی و سیاسی، ثبات اقتصادی، کیفیت و استانداردهای زندگی و آینده مطمئن را در نظر می گیرند. و بر این اساس کشورهای مختلفی را بر اساس سن، شرایط زندگی، شرایط تحصیلی، تمکن مالی و مدرک تحصیلی انتخاب می کنند. بیشترین تعداد ایرانی های مهاجر در کشورهای کانادا و آمریکا می باشند که در حال حاضر شرایط برای مهاجرت به این کشورها سخت تر از قبل شده است. در ادامه به بررسی کشورهایی می پردازیم که ایرانی ها بیشتر به آن ها مهاجرت کرده اند:

کشور آمریکا

اولین کشور مورد علاقه ایرانی ها برای مهاجرت کشور آمریکا می باشد که در حال حاضر در حدود ۱.۰۰۰.۰۰۰ ایرانی در این کشور اقامت دارند. دلیل انتخاب این کشور از لحاظ ایرانی ها شرایط مناسب زندگی و بالا بودن سطح امکانات زندگی و بالا بودن کیفیت و استانداردهای زندگی می باشد. ایرانی های مهاجر بیشتر در شهرهای لس آنجلس، نیویورک، تگزاس، کالیفرنیا و ویرجینیا اقامت دارند.

کشور ترکیه

از آن جا که شرایط اخذ ویزای مستقیم آمریکا و کانادا برای بسیاری از ایرانی ها وجود ندارد، مهاجرت به ترکیه و اقامت ترکیه و کار در این کشور می تواند زمینه لازم در جهت اخذ اقامت و مهاجرت به کشورهای آمریکا و کانادا را برای آن ها فراهم کند. علاوه بر این شباهت های فرهنگی و آداب و رسوم و قرابت جغرافیایی این کشور با ایران موجب شده است تا ایرانی های مهاجر کشور ترکیه را برای اقامت و زندگی انتخاب کنند. ایرانی های مهاجر می توانند پس از ۳ تا ۸ سال کار و اقامت در ترکیه به کشورهای مورد علاقه خود مهاجرت کنند. در حال حاضر در حدود ۵۰۰.۰۰۰ ایرانی در کشور ترکیه زندگی و کار می کنند.

کشور امارات متحده عربی

ثبات اقتصادی و رونق کسب و کار و بازار تجارت کشور امارات متحده عربی موجب شده است تا بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی بنا به سوددهی بالای سرمایه گذاری در این کشور راهی امارات شوند. نزدیکی جغرافیایی و شرایط زندگی مطلوب و ثبات سیاسی و اقتصادی و امنیت اجتماعی از مهم ترین دلایل انتخاب این کشور برای مهاجرت ایرانی ها محسوب می شود. در حال حاضر کمتر از ۵۰۰.۰۰۰ ایرانی در کشور امارات متحده عربی مشغول کار و زندگی می باشند.

کشور کانادا

کشور کانادا به عنوان چهارمین مقصد مهاجران ایرانی است که در سال های اخیر به مدینه فاضله مهاجران ایرانی تبدیل شده است. رعایت حقوق شهروندی و آزادی های مدنی، بالا بودن کیفیت زندگی، ثبات اقتصادی و اجتماعی، امنیت اجتماعی و بالا بودن استانداردهای زندگی در این کشور را می توان از مهم ترین دلایل مهاجرت به کانادا برای ایرانی ها دانست. در حال حاضر بیشتر از ۱۵۰.۰۰۰ ایرانی مهاجر در کانادا زندگی و کار می کنند.

کشور آلمان

کشور پیشرفته و صنعتی آلمان در رتبه پنجم کشورهای مورد علاقه ایرانی ها برای مهاجرت قرار دارد. مناسب بودن شرایط زندگی، بالا بودن کیفیت زندگی، تحصیل رایگان، وجود فرصت های شغلی فراوان و ثبات و امنیت اقتصادی و اجتماعی را می توان به عنوان مهم ترین دلایل مهاجرت ایرانی ها به کشور آلمان ذکر کرد. نکته جالب مهاجرت به کشور آلمان این است که همه ایرانی های مهاجر در این کشور مشغول کار و فعالیت می باشند. در حال حاضر در حدود ۱۲۰.۰۰۰ ایرانی مهاجر در کشور آلمان اقامت دارند.

رفتن از ایران در قشر نخبگان

در سال های اخیر پدیده جدیدی به نام فرار مغزها موجب شده است تا بسیاری از جوانان نخبه و سرآمد ایرانی برای یافتن شغل و زندگی بهتر راهی کشورهای اروپایی و آمریکا و کانادا شوند. متاسفانه با خروج هر جوان نابغه و با استعداد فرصت پیشرفت و رشد کشور ایران قدمی به عقب می رود. اما موانع و مشکلات موجود در کشور برای قشر جوان و نخبه منجر به فرار آن ها از کشور می شود. کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان با ارائه بورسیه های تحصیلی و مزایای شگفت به بهترین وجه ممکن از توان و نیرو و انرژی و علم و دانش این افراد در جهت پیشرفت و توسعه کشور خود استفاده می کنند. دانشگاه های برتر جهان همواره در پی یافتن استعدادهای برتر و نخبگان ایرانی می باشند تا با بهره مندی از علم و دانش این افراد توسعه کشور خود را گسترده تر کنند. بسیاری از برترین نخبه های ایرانی در شرکت های بین المللی و در پست های مدیریتی جهانی مشغول کار و اشتغال می باشند.

آسان ترین کشور برای مهاجرت ایرانی ها

The easiest country for Iranians to immigrate to

از میان همه کشورهای اروپایی و آمریکایی کشور ترکیه راحت ترین و ساده ترین شرایط را برای مهاجرت ایرانی ها دارد. نزدیکی جغرافیایی و آداب و رسوم و فرهنگ و تا حدودی زبان مشترک با ایرانی ها را می توان از مهم ترین دلایل انتخاب کشور ترکیه از طرف ایرانی های مهاجر دانست. علاوه بر این موارد عدم نیاز به اخذ ویزا برای سفر به ترکیه و پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل را نیز می توان به عنوان عوامل موثر برای مهاجرت ایرانی ها به ترکیه به شمار آورد.

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی ایرانی ها

برای مهاجرت تحصیلی ایرانی ها کشورهای اروپایی و آمریکایی دارای شرایط بسیار سخت و دشواری می باشند و ایرانی ها باید دارای شرایط خاص تحصیلی باشند تا بتوانند به راحتی ویزای تحصیلی این کشورها را دریافت کنند. از جمله موانع دست و پا گیر در جهت اخذ ویزای تحصیلی کشورهای اروپایی می توان دارا بودن مدرک مهارت زبان آیلتس و یا زبان رسمی کشور اروپایی، دارا بودن تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های گزاف زندگی و تحصیل در این کشورها و دارا بودن شرایط تحصیلی و نمره های بسیار عالی می باشد.در این میان کشور ترکیه با این که یک کشور آسیایی اروپایی می باشد اما بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی ایرانی ها محسوب می شود. اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه، مورد تائید بودن مدرک دانشگاهی این کشور در کشورهای اروپایی و ایران و پایین بودن هزینه های تحصیل از مهم ترین دلایل انتخاب این کشور برای مهاجرت تحصیلی می باشد. متقاضی ایرانی می تواند با اخذ بورسیه های تحصیلی ترکیه شرایط تحصیل رایگان را برای خود فراهم کند.

چگونه روش و مقصد صحیح مهاجرت را برای خود انتخاب کنیم؟

برای اینکه شما بتوانید روش و مقصد صحیح مهاجرت را برای خود انتخاب کنید، بهتر است دو قدم زیر را با دقت پشت سر گذرید.

 • در قدم اول شما باید وکیل و مشاور خوبی برای خود انتخاب کنید. وکلا و کارشناسان متخصص در حوزه مهاجرت علاوه بر اینکه اطلاعات درست و قابل اتکایی را در اختیار شما قرار می دهند، بارها مسیرهای مختلف مهاجرت را طی کرده اند و در نتیجه تجربه آنها می تواند برای شما بسیار سودمند و کاربردی باشد. اما برای این کار شما باید به میزان تسلط و اطلاعات تخصصی او آگاهی کامل داشته باشید و همچنین باید مطمئن شوید که آن وکیل یا موسسه کاملاً قانونی بوده و تمام مجوزهای لازم را دارد.
 • در قدم دوم شما باید راهی را برای مهاجرت انتخاب کنید که بیشترین تطابق را با شرایط فردی شما داشته باشد. برای این کار شما باید با تحقیق و مطالعه در خصوص روش های مختلف مهاجرتی، اطلاعات خوبی از شرایط کشورهای مختلف به دست آورید و در نهایت روش و کشوری را انتخاب کنید که شانس موفقیت شما را افزایش می دهد.

 

نکات مهم در خصوص مهاجرت تحصیلی

  1. به یاد داشته باشید که دریافت ویزای تحصیلی از طریق کشورهای نه چندان بزرگ اروپایی (نظیر مجارستان) باعث حضور شما در حوزه شنگن خواهد شد و این کار شانس دریافت ویزای کاری یا تحصیلی سایر کشورهای بزرگ حوزه شنگن را برای شما بسیار بالا خواهد برد.
  2. شما می‌توانید برای تحصیل در مقاطع تحصیلی ، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و پزشکی و همچنین تحصیل دوره زبان از این کشورها پذیرش و ویزای تحصیلی بگیرید.
  3. اگر شما مدرک زبان ندارید، برای تحصیل در خارج این امکان برای شما وجود دارد که از کالج زبان پذیرش بگیرید و از این طریق ویزای تحصیلی آن کشور را دریافت کنید.
  4. شرایط کلی دریافت پذیرش تحصیلی شامل شرط سنی و معدل است.
  5. یکی از شرایط مهم و لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کشورهای اروپایی، ارائه برگه تاییدیه تمکن مالی به سفارت آن کشور در روز مصاحبه است. این برگه به جهت نشان دادن توان مالی شما برای اداره خود در کشور مقصد از شما خواسته می شود.

بهترین کشور برای مهاجرت مسلمانان

همان‌گونه که می‌دانید به دلیل تبعیض نژادی و فعالیت‌های تروریستی برخی گروهک‌ها در سراسر دنیا، کشورهای پیشرفته از پذیرش مسلمانان امتناع می‌کنند.

همین موضوع باعث شده تا روند مهاجرت مسلمانان به سایر کشورها به‌سختی انجام شود؛ اما بهترین کشور برای مهاجرت مسلمانان کدام است؟ در ادامه فهرستی از بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان فراهم ‌شده است.

بهترین کشور برای مهاجرت مسلمانان
کانادا استرالیا نیوزلند
فرانسه آلمان یونان
بلغارستان بلژیک مجارستان
سنگاپور روسیه آمریکا
انگلستان مالزی ترکیه
اسپانیا امارات عربستان

بهترین کشور برای پناهندگی

آخرین راه و صدالبته اشتباه‌ترین روش برای مهاجرت به کشوری دیگر، پناهندگی است. به‌طورکلی، کسانی که از این روش اقدام می‌کنند در خوش‌بینانه حالت، دو راه بیشتر پیش روی آن‌ها نیست: یا باید در کمپ‌ها با افراد دیگر در شرایطی فوق‌العاده نامناسب زندگی کنند تا جواب پناهندگی‌شان برسد و یا باید از آن کشور دیپورت شده و به مکان‌های دیگر منتقل شوند.

کشورهایی که در ادامه مشاهده می‌کنید، بیشترین پذیرش مهاجران پناهنده را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده‌اند. معمولاً این کشورها اجازه ورود مردم سوریه، افغانستان، سومالی و… را به وطن خود را می‌دهند و برای آن‌ها شرایط قابل‌قبول‌تری فراهم می‌کنند.

کمپ‌های تمیزتر، روند پذیرش سریع‌تر، فراهم کردن امکانات گرمایشی و تهیه خوراک ازجمله امکاناتی است که برای پناهندگان آماده می‌شود.

بهترین کشور برای پناهندگی
آمریکا ترکیه صربستان بنگلادش
کنیا انگلستان یونان آلمان

 

سخن پایانی

تلاش کردیم در این نوشته، به گونه‌ای اطلاعات مفید و مختصر به شما ارائه کنیم که بعد از مطالعه آن به پاسخ سوال “بهترین روش مهاجرت از ایران” رسیده باشید. امیدواریم هرچه سریع‌تر مقصد ایده‌آل و مطلوب خودتان را پیدا کنید.

ما هم با مشاوره حرفه‌ای در کنارتان خواهیم بود. ضمناً اگر سوالی داشته باشید می‌توانید در قسمت کامنت‌ها بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن به آن پاسخ بدهیم. اگر هنوز هم سوالی در ذهن دارید، برای ارتباط با وکیل مهاجرتی می‌توانید از طریق شماره تماس زیر اقدام نمایید:

ادرس و راه های اتباطی با اکسین توریسن و مهاجر

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *