نکات مهم برای انتخاب مقصد مهاجرتی درست


تصور کنید که زمان و توان زیادی را برای انجام کاری صرف کنید. وقتی به هدف رسیدید، حس کنید تمام راه را اشتباه آمده‌اید و همه‌ی مسیر را بی‌دلیل دویده‌اید! این حکایت خیلی از افراد است. افرادی که به قصد ایجاد شرایط زندگی بهتر به کشور نادرستی مهاجرت می‌کنند. مهاجرینی که این پشیمانی را تجربه می‌کنند، اکثرا دلشان نمی‌خواهد دوباره مسیر رفته شده را برگردند و شرایط بد فعلی‌شان را به شرایطی بدتر تبدیل کنند. برخی همراه با احساس شکست و ناامیدی درونی‌شان به کشور جدید خو می‌گیرند و برخی دیگر برای رسیدن به شرایط ایده‌آل از نو وارد پروسه مهاجرت به کشوری جدید می‌شوند! این در صورتی است که اگر با علم و اطلاع کشور هدف را انتخاب می‌کردند، هیچ‌وقت در همچین موقعیت‌هایی قرار نمی‌گرفتند. این مسئله اهمیت انتخاب درست بهترین کشور برای مهاجرت را به خوبی نشان می‌دهد. از این رو میبایست حتما قبل از انتخاب درست مقصد مهاجرتی و چنین تصمیم های مهم و سرنوشت سازی، مشورت با افراد اینکاره، و تحقیق و بررسی درست را مد نظر قرار دهید، با اکسین مهاجر در ادامه همراه باشید.

 

قبل از پاسخ به این سؤال باید اول‌ از همه معیارهای خودتان را مشخص کنید. زمانی که بدانید دنبال چه هستید و چرا می‌خواهید از کشور مادری‌تان مهاجرت کنید، راحت‌تر می‌توانید مقصدتان را انتخاب نمایید.

اینجا یاد می‌گیریم، چطور هدفمان را مشخص کنیم و چطور بهترین کشور برای رسیدن به آن هدف را بیابیم. قرار نیست یک نسخه‌ی کلی برای همه‌ بپیچیم. هر کس شرایط خاص خودش را دارد.

این مقاله را تا انتها بخوانید تا به فاکتورهایی شخصی‌ که روی انتخاب مقصد مهاجرت تأثیر دارند دست پیدا کنید.

یافتن فاکتورهای مهم و مؤثر در انتخاب محل مهاجرت

How to choose the right immigration destination 3

احتمالاً با خودتان می‌گویید چه مسئله سخت و پیچیده‌ای! نگران نباشید. قرار نیست برای یافتن این سری فاکتورها تحت معاینه‌های روان‌شناسانه قرار بگیرید. به هر یک از مسائلی که در ادامه مطرح می‌شود فکر کنید و با سؤال‌هایی که پرسیده می‌شود خودتان را به چالش بکشید.

درک درست از شرایط فعلی

در چه شرایطی قرار دارید و چه چیزی در این شرایط شما را آزار می‌‌دهد؟ واقع‌بینانه به این سؤال فکر کنید. چه چیزهایی خوبی در کشور مادری‌ دارید که از داشتن آن‌ها خوش‌حالید و چه چیزهایی که نیاز شما را از زندگی برطرف نمی‌کند. تحصیل هدفمند، داشتن شرایط شغلی ایمن، هماهنگی بین دخل و خرج زندگی، نبود امکانات مناسب، عدم تطابق با سبک زندگی شما یا هر مورد دیگری از این قبیل را روی کاغذ بنویسید.

سپس به کشورهایی که می‌خواهید از بین آن‌ها یکی را برای مقصد انتخاب کنید فکر کنید. کدام یک از این کشورها شرایط خوب فعلی‌ را تا حد بالایی حفظ می‌کنند و پاسخگوی نیازهای پاسخ داده نشده به شما هستند؟

به عنوان مثال، ممکن است شما در ایران شغلی رسمی داشته باشید و در این شغل به یک ثبات نسبی رسیده باشید. اما؛ دخل و خرج شما با هم همخوانی نداشته باشد و با وجود تمام تلاش‌هایی که می‌کنید از پس مخارج زندگی برنیایید!

  • امتیاز مثبت شرایط فعلی: داشتن شغلی با ثبات بالا و امنیت مناسب
  • امتیاز منفی شرایط فعلی: نرسیدن به اهداف مالی با وجود تلاش بالا

کشور انتخابی شما باید هر دوی این نیازها را برطرف کند تا احساس رضایت بعد از مهاجرت را تجربه کنید. اگر به کشوری مهاجرت کنید که نسبت مخارج و درآمدها ایده آل باشد ولی در آنجا موقعیت‌های شغلی باثباتی برای حرفه شما پیدا نشود، قطعاً انتخاب درستی نکرده‌اید.

 

درک درست از ارزش‌ها و آرمان‌ها

با توجه به شیوه تربیتی، محیط زندگی و ویژگی‌های شخصی، ممکن است ارزش‌ها و آرمان‌هایی در زندگی داشته باشید که برای شما بی‌اندازه مهم باشند. باید به درستی آرمان‌ها و ارزش‌های زندگی خود را بشناسید.

همه‌ی ما ارزش‌ها و آرمان‌هایی داریم که به این سادگی‌ نمی‌خواهیم از آن‌ها دست بکشیم. دین، فرهنگ، روابط خانوادگی، عزت نفس و چیزهایی از این قبیل.

بهترین کشور برای زندگی آنجایی است که نخواهیم به خاطر آن از این آرمان‌ها و ارزش‌ها دست بکشیم. بعضی از افراد ادعا می‌کنند هیچ چیز برای آن‌ها مهم نیست و به هر حالتی حاضر به مهاجرت هستند. اگر از این دسته افراد هستید به شما یک پیشنهاد می‌کنم! تصور کنید که کار مهاجرتی شما به خوبی انجام شده و حالا در یک کشور جدید به سر می‌برید! اگر به یک کشور اروپایی مهاجرت کرده باشید، به احتمال زیاد از بابت دین، فرهنگ، رنگ پوست با ساکنین آن تفاوت‌هایی دارید! اگر کسی به خاطر این تفاوت‌ها، عزت نفس شما را زیر سؤال برد چه واکنشی نشان می‌دهید؟

اگر عزت نفس یکی از ارزش‌های مهم زندگی شما باشد، قطعاً از مهاجرت خود به یک کشور نژادپرستانه پشیمان می‌شوید.

بهتر است قبل از انتخاب مقصد مهاجرت به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشید. کشورهای بسیار زیادی وجود دارند که ارزش یک فرد را در میزان ارزشمندی او جستجو می‌کنند؛ نه در رنگ پوست، فرهنگ، زبان یا دینی که دارد.

این کشورها هر فرد را با توجه به شخصیت، استعدادها و مهارت‌های او ارزیابی می‌کنند و بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان به حساب می‌آیند.

 

نوع مهاجرت خود را مشخص کنید

How to choose the right immigration destination

با توجه به اینکه قصد دارید از چه طریقی مهاجرت کنید، ممکن است بهترین کشور برای مهاجرت هم متغیر باشد. روش‌های مختلفی برای مهاجرت وجود دارد. مثلاً مهاجرت با ویزای توریستی، کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری، خانواده و پناهندگی.

ممکن است یک کشور گزینه مناسبی برای مسافرت یا یک مهاجرت کوتاه‌مدت باشد ولی برای زندگی دائمی خوب نباشد.

ممکن است یک کشور شرایط تحصیلی مناسبی برای دانشجوهایش فراهم کند ولی بازار کاری مناسبی نداشته باشد و برای مهاجرت کاری پیشنهاد نشود.

ممکن است یک کشور از لحاظ اقتصاد و بازار کار قوی باشد ولی برای پناهندگی خوب نباشد و شرایط زندگی پناهندگان در آنجا با سختی همراه باشد.

‌به همین خاطر است که نمی‌توان برای انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت به مشورت‌های دوستانه با کسانی که به یک کشور خارجی رفته‌اند بسنده کرد. خیلی از افراد بر اساس یک مسافرت یک ماهه به یک کشور زیبا شما را ترغیب می‌کنند که آنجا را برای زندگی انتخاب کنید؛ در صورتی که اصلاً گزینه مناسبی برای زندگی نیست. یا فردی که تحصیلات خود را در کشوری اروپایی گذرانده ادعا می‌کند که در بهترین کشور برای زندگی تحصیل می‌کند؛ در صورتی که شما قرار است از طریق پناهندگی اقدام به مهاجرت کنید و کشور مدنظر با پناهندگان برخورد چندان مناسبی ندارد.

کلام آخر

برای انتخاب بهترین کشور برای زندگی همه جوانب را در نظر بگیرید و منابع معتبر را برای تحقیق انتخاب کنید. ایرانی بودن شما تا حدی ممکن است روی انتخاب کشور مورد نظر موثر باشد؛ ولی همه چیز نیست. اهداف شخصی، آرمان‌ها، ارزش‌ و…  گاهی پیش می آید که نکات بالا را به درستی رعایت کردید، اما اطلاعات کافی از کشور هارا ندارید که با فاکتور های شما مشابه باشند، نگران نباشد، همین حالا با مشاورین  مجرب اکسین مهاجر تماس حاصل نمایید.

ادرس و راه های اتباطی با اکسین توریسن و مهاجر

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *