مهاجرت صحیح و همه چیز درباره مهاجرت

Correct immigration and everything about immigration 2

در این مطلب مهاجرت درست و همه چیز درباره مهاجرت، به این بحث مهم به صورت کلی میپردازیم. مهاجرت اقدامی بین المللی از سوی مردم یک کشور به کشور مقصد که در آن بومی محسوب نمی شوند و شهروند آن جا نیستند، می باشد. هدف از مهاجرت، سکونت و اقامت در کشور مقصد به ویژه اقامت دائم و اخذ شهروندی آن کشور و همچنین اشتغال به کار به عنوان کارگر مهاجر یا به طور موقت به عنوان کارگر خارجی است.

مهاجرت چیست؟

مهاجرت معمولاً به جابه جایی طولانی مدت اطلاق می شود و شامل گردشگران و بازدیدکنندگان موقتی و کوتاه مدت نمی شود؛ لیکن مهاجرت کوتاه و فصلی نیروی کار به عنوان زیرمجموعه مهاجرت به حساب می آید.

مردم معمولاً برای ساخت آینده ای بهتر و فرار از مشکلات موجود در کشور خود تصمیم به مهاجرت می گیرند.

 

تحقیقات و آمار نشان داده که مهاجرت هم به نفع کشور مبدأ و هم به نفع کشور مقصد مهاجرپذیر می تواند باشد زیرا کشوری که کمبود نیروی کار دارد، نیروی کار خود را از کشورهایی که نیروی کار مازاد دارد، تأمین می کند که در این جا هر دو کشور از این اقدام، منفعت کسب می کنند.

لذا این تصور که مهاجران اغلب مصرف کننده هستند و یا به زیان کشور مقصد می باشند تصوری غلط است. طبق آمار، مهاجران درآمد زایی بالایی نیز برای کشور مقصد تاکنون داشته اند.

به عنوان مثال کشور بزرگ و ثروتمندی همچون امریکا که مهاجرپذیرترین کشور دنیاست ، درصد زیادی از اقتصادش وابسته به مهاجرت افراد از کشورهای دیگر به ایالات متحده است. زیرا نه تنها آمریکا از این مهاجران درآمد کسب می کند، بلکه افراد از سراسر دنیا امکان سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال زایی در امریکا را دارند و از این طریق به اقتصاد امریکا کمک می کنند.

انواع روش های مهاجرت

  • از طریق تولد
  • از طریق ازدواج
  • از طریق تحصیل
  • از طریق کار
  • از طریق سرمایه گذاری
  • از طریق پناهندگی ( مهاجرت از طریق پناهندگی جزو خدمات ما نمی باشد )

قوانین مهاجرت

  • مطابق ماده ۱۳ اعلامیه بین‌ المللی حقوق بشر هیچ شهروندی نباید مانعی در رابطه با ترک کردن کشور خود داشته باشد.لذا نبود مانع به معنای آزادی کامل افراد برای مهاجرت و بی قانون بودن پذیرش در کشور مقصد نیست. همانطور که هر فردی در کشور محل تولد خود ملزم به رعایت قوانینی است، می بایست برای ورود و زندگی در کشور دیگر، قوانین آن کشور را بپذیرد و خود را با آن شرایط وفق دهد. آنطور که مسلم است فقدان قوانین این چنینی از لحاظ حقوقی مشکلات زیاد و جبران ناپذیری را به وجود خواهد آورد.
قوانین مهاجرت

لازم به ذکر است مهاجرت بدون تأیید رسمی، طبق قوانین مهاجرتی، خلاف تلقی می شود.  دولت‌ها معمولاً برای مهاجرت غیرقانونی بازداشت و حبس تعیین می‌کنند.

از آن جایی که هر کشور قوانین مهاجرتی خاص خود را ( البته منطبق با قوانین بین المللی مهاجرت ) داراست، در صورتی که فرد بدون اطلاع و آگاهی کامل اقدام به مهاجرت نماید و ویزای او از طرف کشور پذیرنده رد شود اقدام های بعدی جهت مهاجرت و دریافت ویزای آن کشور و اغلب موارد برای سایر کشورها نیز به مراتب دشوارتر از قبل می گردد. بنابراین بهترین راه مهاجرت مشاوره با افراد متخصص زمینه مهاجرت است.

اقدامات لازم برای مهاجرت

Correct immigration and everything about immigration

پیش از اقدام به مهاجرت باید در ابتدا مقصد خود را مشخص فرمایید که چه کشوری مدنظر شماست. آیا کشور مربوطه می تواند گزینه ایده آلی برای شما باشد و نیازات شما را بر طرف کند.

به طور کلی گفته می شود برای انجام مهاجرت صولی و آسان شما باید سه مرحله را موفقیت پشت سر بگذارید: ارزیابی، مشاوره و اقدام

ارزیابی مهاجرت

حتما از یک کارشناس مهاجرتی آگاه و با تجربه بخواهید که شرایط شما را برای گرفتن ویزاهای کشورهای مختلف دنیا ارزیابی کند و به شما اطلاع دهد چه نوع ویزایی مناسب شماست. این را بدانید با انتخاب گزینه اشتباه وقت و هزینه خود را هدر می دهید و در آخر نمی توانید نتیجه دلخواه را کسب کنید. در خوشبینانه ترین حالت، ممکن است پروسه آن مدت زمان زیادی به طول بیانجامد؛ غافل از اینکه اگر از نوع ویزای دیگری که شرایطش را هم داشتید اقدام می کردید، می توانستید ویزای آن کشور را در مدت زمان بسیار کوتاه تری و یا حتی با هزینه بسیار کمتری دریافت کنید.

مشاوره مهاجرت

حتما با کارشناسان مهاجرتی زبده و آگاه مشورت کنید تا بتوانید اطلاعات خود را در زمینه ویزای مربوطه افزایش دهید. این را بدانید که هر چقدر آگاهانه تر عمل کنید می توانید در آخر نتیجه بهتری بگیرید. در زمینه امور مهاجرتی، مشاوره از آن جهت اهمیت دارد که کارشناس با تجربه می تواند با ارزیابی شرایطتان نتیجه ویزای شما را پیش بینی نماید و برای اقدام آن بهتر شما را راهنمایی کند.

اقدام به مهاجرت

پس از ارزیابی و مشاوره شما هم از نوع ویزای مناسب خودتان آگاه می شوید و هم اطلاعات لازم را کسب می کنید. اما آیا بعد از آن، میتوانید خودتان به تنهایی امور مربوطه را انجام دهید؟ متاسفانه تعداد افرادی که خود اقدام به گرفتن ویزا می کنند و در نهایت موفق می شوند بسیار انگشت شمار است. زیرا شما برای گرفتن ویزای هر کشوری باید از کلیه قوانین مهاجرتی آن کشور مطلع باشید، تجارب نفرات قبلی را بدانید و در طول پروسه مرتکب اشتباه و خطا هر چند به صورت سهوی نشوید.

بیشمارند افرادی که با تصور دانستن زبان، خود شخصا اقدام به گرفتن ویزاهای کشورهای مختلف می نمایند و در آخر با هدر رفتن وقت و هزینه خود، متاسفانه نتیجه دلخواه را کسب نمی کنند. زیرا این افراد از این نکته غافل هستند که دانستن زبان انگلیسی هر چند می تواند به شما در پروسه گرفتن ویزا کمک کند اما هرگز تضمینی برای گرفتن ویزای شما نیست. که اگر این طور بود کلیه افراد انگلیسی زبان می توانستند به راحتی ویزاهای مختلف انواع کشورهای دنیا رابگیرند. در حالیکه سالانه هزاران درخواست مهاجرتی این افراد در سفارت های مختلف دنیا رد می شود. بنابراین اهمیت استفاده از کارشناسان مهاجرتی با تجربه و آگاه اینجاست که نمود پیدا می کند.

مهاجرت به کشورهای مختلف

همانطور که پیش از این بدان اشاره شد، قوانین مهاجرتی هر کشور متفاوت است و همه کشورهای دنیا این امکان را برای اتباع سایر کشورها فراهم کرده اند که با گرفتن یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی به آنجه مهاجرت کنند و مادام العمر در آنجا زندگی کنند و از حقوق شهروندی نشیر حق کار و تحصیل برخوردار شوند.

از طرفی دیگر فردی که قصد مهاجرت دارد باید با توجه به شرایط و مدارک خودش و همچنین قوانین انواع ویزاهای مهاجرتی کشورهای مختلف، بهترین کشور و مناسب ترین نوع ویزا را انتخاب نماید. اما بهترین کشور برای مهاجرت کجاست؟ چه کشورهایی مهاجر بیشتری از سایر کشورهای دنیا دارند. در چه کشورهایی بهتر میتوان زندگی و رشد کرد؟

همانطور که می دانید با مهاجرت به کشور دیگری، شاید سالها طول بکشد که شما بتوانید با شرایط جدید خودتان را وفق دهید و رشد کنید. اما این نکته را هم در نظر داشته باشید اگر کشور مقصد شما جز کشورهایی باشد که مهاجرت در آنان زیاد صورت می گیرد و شرایط خوبی برای مهاجران فراهم کند، به طوریکه شما پس از مهاجرت امکان کار داشته باشید، مسلما شرایط فرق می کند و بهتر و در مدت زمان کوتاه تری می توانید به نتیجه برسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *