هزینه‌ های زندگی در قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی یکی از ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین کشورها برای تحصیل و زندگی است. نرخ مالیات در این کشور پایین است و شما می‌توانید فقط با ۱۲۵۰۰۰ یورو در این کشور صاحب خانه شوید و برای خود و خانواده‌تان اقامت قبرس شمالی را دریافت کنید. مهاجرت به قبرس شمالی، بهترین انتخاب برای کسانی است که می‌خواهند در یک کشور کم هزینه و درحال توسعه زندگی کنند.

جالب است بدانید شما برای ورود به قبرس شمالی، لازم نیست هزینه‌ای بابت ویزا یا خدمات سفارت بپردازید. برای ورود به این کشور فقط به ویزای محض ورود (ویزای فرودگاهی) احتیاج دارید. با اکسین مهاجر در ادامه این مقاله همراه باشید.

قبرس شمالی زیبا

تاریخچه شکل گیری قبرس شمالی

قبرس شمالی که با عنوان جمهوری ترک قبرس شمالی معرفی می شود، در سال 1983 استقلال خود را از قبرس یونانی (قبرس جنوبی) اعلام کرد، اما امروزه صرفا توسط کشور ترکیه به رسمیت شناخته می شود و اصولا تمام مجامع رسمی از قبرس شمالی و قبرس یونانی به عنوان کشور قبرس یاد می کنند.
این کشور هم اکنون تقسیمات مختص به خود را دارد که از جمله آن ها می توان به پایتخت این کشور و استان های خاصی که دارد اشاره نمود. امروزه پایتخت این کشور در زبان ترکی به صورت لفوشکا و در زبان های بین المللی به صورت نیکوزیا تلفظ می شود.

پیدا کردن ملک مناسب و خرید ملک در قبرس شمالی، همیشه یک چالش است. به خصوص وقتی صحبت از شهرهای بزرگ و مرکزی باشد. متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر گیرنه، ۶۳۲۱ لیر و هر متر مربع آپارتمان‌ در خارج از شهر گیرنه، ۵۰۹۶ لیر است. اگر قصد خرید ملک ندارید و می‌خواهید خانه اجاره‌ای بگیرید، میانگین اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر گیرنه ۲۴۲۹ لیر و اجاره ماهانه یک آپارتمان سه خوابه ۳۸۳۱ لیر است.

البته اگر باز هم بخواهید کمتر هزینه کنید، می‌توانید در خارج از شهر خانه بگیرید. اجاره ماهانه یک آپارتمان یک‌خوابه در خارج از شهر ۱۸۵۳ لیر و اجاره ماهانه یک آپارتمان سه‌خوابه ۲۷۹۱ لیر است.

هزینه‌ های مواد غذایی در قبرس شمالی

بر خلاف هزینه‌های اقامت، هزینه‌ های غذا و خواروبار در قبرس شمالی بسیار کمتر هستند.

عنوان کالاقیمتعنوان کالاقیمت
شیر (۱ لیتر)۵٫۲۴ لیرنان سفید (۲۰۰ گرم)۵٫۵۵ لیر
برنج (۱ کیلوگرم)۷٫۵۷ لیرتخم مرغ (۱۲ عدد)۱۱٫۳۹ لیر
پنیر (۱ کیلوگرم)۳۹٫۸۲ لیرمرغ (۱ کیلوگرم)۲۹٫۴۹ لیر
گوشت (۱ کیلوگرم)۵۳٫۳۳ لیرسیب (۱ کیلوگرم)۹٫۱ لیر
موز (۱ کیلوگرم)۸٫۲۷ لیرپرتقال (۱ کیلوگرم)۶٫۶۱ لیر
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم)۷٫۱۷ لیرسیب زمینی (۱ کیلوگرم)۸ لیر
پیاز (۱ کیلوگرم)۴٫۴۸ لیرآبجو بومی (بطری نیم لیتری)از ۱۰٫۵ الی ۲۰ لیر
آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتری)از ۱۴ الی ۲۵ لیرکاپوچینو (معمولی)۱۰٫۵ لیر
نوشابه (بطری ۰٫۳۳ لیتری)۸٫۱۵ لیرآب (بطری ۱٫۵ لیتری)۲٫۰۶ لیر
یک بطری شراب (میان رده)از ۳۰ الی ۶۰ لیرسیگار (بسته ۲۰ تایی)۱۵ لیر

 

حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در قبرس جنوبی

سامانه حمل‌و نقل عمومی در کشور قبرس جنوبی، بسیار شبیه به سامانه حمل‌ونقل ایران است.با توجه به قیمت بالای خودرو و بنزین در این کشور، ساکنان قبرس جنوبی، استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی را ترجیح می‌دهند.یکی از بهترین گزینه‌هایی که به تازگی در سامانه حمل‌ونقل شهری کشور قبرس جنوبی دیده می‌شود، مترو است. در قبرس شمالی مترو کمتر دیده می‌شود، اما کشور قبرس جنوبی در این زمینه زیرساخت‌های بهتری دارد. شما می بایست برای استفاده از مترو از کارت‌های اعتباری معینی استفاده نمایید. این کارت‌ها دارای تعرفه‌های مشخصی هستند و می‌تواند به صورت ماهانه یا روزانه نیز خریداری و یا شارژ شود.

از دیگر وسایل حمل‌ونقل عمومی در کشور قبرس جنوبی می‌توان به اتوبوس های شهری اشاره کرد. این اتوبوس ها بر اساس زمانبندی‌های حرکت می‌کنند و نسبت به سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی هزینه کمتری دارند. تاکسی‌ها از دیگر وسایل نقلیه عمومی هستند که، در کشور قبرس جنوبی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعرفه‌های در نظر گرفته شده برای حمل‌ونقل درون شهری در این کشور بر اساس مصوبه‌های دولتی تعیین می‌شود. تاکسی‌ها طبق زمانبندی‌ها مشخص شده حرکت می‌کنند. در صورت تمایل می‌توانید خودروی دلخواه خود را در این کشور اجاره کنید.

 

هزینه‌ های قبوض در قبرس شمالی

شاید گران‌ترین هزینه‌های زندگی در قبرس شمالی، مربوط به قبوض آب و برق باشد. البته با مقایسه قبوض خانه در قبرس شمالی با سایر شهرهای اروپایی، متوجه می‌شوید که آنها نسبتاً ارزان هستند. یکی از هزینه‌های نسبتاً گران در این کشور، هزینه قبوض برق است. قبرس شمالی تقریباً در تمام طول سال گرم است و در تابستان، گرمای غیرقابل‌تحملی دارد. زندگی در قبرس شمالی بدون داشتن کولر و وسایل تهویه، بسیار دشوار است. شما برای استفاده از کولر و انواع وسایل تهویه هوا باید ماهانه بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ لیر بپردازید.

همچنین هزینه قبوض آب و برق برای یک آپارتمان ۸۵ متری در ماه برابر با ۴۰۸ لیر است. هزینه بسته‌های اینترنت با سرعت ۶ مگابایت بر ثانیه، برابر با ۱۲۳٫۸۵ لیر در ماه است. درصورت استفاده از پکیج‌های خدماتی و تعمیراتی در این کشور، باید ماهانه بین ۵۰ الی ۵۰۰ لیر (بسته به نوع تعمیرات) پرداخت نمایید.

 

هزینه‌ های سرگرمی در قبرس شمالی

یکی از تفریحات امروزه افراد، امتحان کردن غذاهای جدید در کافه و رستوران‌های متنوع است. مسلماً وقتی وارد کشور جدیدی می‌شوید، دوست دارید غذاهای بومی آن را امتحان کنید و مزه فرهنگ آن کشور را بچشید. همچنین ممکن است دوست داشته باشید همراه با دوستان یا خانواده‌تان، چند ساعتی را در یک رستوران شیک بگذرانید. در هر حالت، غذا خوردن در بیرون از خانه جزئی جدایی ناپذیر از زندگی همه ماست. برای اطلاعات بیشتر جدول زیر را ببینید.

غذا در رستوران‌های ارزان (برای دو نفر)سه وعده غذا در یک رستوران میان رده (برای دو نفر)انواع غذاهای فست فودی
حدوداً ۳۲ لیرحدوداً ۱۲۰ لیرتقریباً ۲۹ لیر

ورزش، یکی از تفریحات سالم و نشاط‌آور است. مطمئناً اکثر افراد در برنامه روزانه خود، ساعاتی را به ورزش اختصاص می‌دهند. قبرس شمالی دارای باشگاه‌ها و تاسیسات ورزشی بسیاری است. میانگین هزینه اشتراک ۱ ماهه در این مجموعه‌های ورزشی، حدوداً ۱۷۰ لیر است. همچنین شما می‌توانید یک زمین تنیس برای خود و دوستان یا خانوادتان در آخر هفته‌ها اجاره کنید که هزینه آن به ازای هر ساعت، ۲۱۳ لیر است.

هزینه‌ های خرید در قبرس شمالی

هزینه خرید لباس در قبرس شمالی تقریباً گران است. زیرا این کشور تولیدی‌های زیادی ندارد و بیشتر پوشاک خود را از برندهای معروف واقع در کشور ترکیه وارد می‌کند. اما بازهم می‌توان گفت که هزینه‌های خرید پوشاک در این کشور نسبت به باقی مقاصد اروپایی و حتی ترکیه، کمتر است. شما می‌توانید یک شلوار جین را با قیمت ۲۹۰ لیر از یک فروشگاه زنجیره‌ای معروف بخرید. همچنین مواردی مانند یک لباس تابستانی دخترانه، ۱۹۵ لیر، کفش ورزشی باکیفیت ۵۳۲ لیر و کفش مردانه ۳۸۸ لیر قیمت دارند.

 

میانگین درآمد در قبرس شمالی

بر طبق داده‌های قبرس شمالی در سال ۲۰۲۱، متوسط حقوق افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند، ۳۵۰۰ لیر در ماه و حدود ۷۲۰۰ لیر در سال است. در جدول زیر، به معرفی چندین شغل مهم و میانگین درآمد ماهانه آن‌ها در قبرس شمالی پرداخته‌ایم.

بر طبق داده‌های قبرس شمالی در سال ۲۰۲۱، متوسط حقوق افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند، ۳۵۰۰ لیر در ماه و حدود ۷۲۰۰ لیر در سال است. در جدول زیر، به معرفی چندین شغل مهم و میانگین درآمد ماهانه آن‌ها در قبرس شمالی پرداخته‌ایم.

عنوان شغلمیانگین درآمد سالانهعنوان شغلمیانگین درآمد سالانه
حسابدار۱۱۳۵۹ لیرمنشی۷۳۸۵ لیر
مشاور مالی۱۶۴۷۷ لیرمهندس۱۶۷۶۲ لیر
معمار۱۳۰۵۷ لیرمعلم۹۷۸۸ لیر
دندان‌پزشک۱۶۳۶۵ لیرپزشک۱۴۸۳۷ لیر
پرستار۹۳۴۳ لیروکیل۱۴۴۴۳ لیر

مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی

با اینکه هزینه‌ های زندگی در قبرس شمالی بسیار مقرون به صرفه‌تر از سایر مقاصد مهاجرتی است، اما مسلماً زندگی در این کشور معایبی هم دارد که شاید باعث شود شما از تصمیم خود مطمئن نباشید. برای اخذ بهترین تصمیم درباره زندگی آینده خود و خانوادتان بهتر است مزایا و معایب زندگی در قبرس شمالی را بدانید که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

مزایای زندگی در قبرس شمالی

  • هزینه‌های مقرون به صرفه
  • اخذ اقامت دائم با خرید ملک
  • آب و هوای مطبوع
  • مردم گرم و صمیمی
  • امنیت بالا
  • ورود بدون نیاز به ویزای قبرس شمالی

معایب زندگی در قبرس شمالی

  • پیشرفته نبودن این کشور
  • تفرجگاه‌ها و مقاصد توریستی محدود
  • تعداد کم دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی

در این مقاله هزینه‌ های زندگی در قبرس شمالی اکسین مهاجر سعی بر آن شد که به هزینه هایی که میبایست در این کشور آینده دار در نظر بگیرید اشاره نماییم.

اینده کشور قبرس و چجوری میبینید؟ و دلتون میخواد در این کشور اقامت بگیرید؟ کارشناسان مجرب ما پاسخ گوی هر گونه سوال شما هستند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.