انواع سند مالکیت ملک در قبرس شمالی

Types of property ownership documents in North Cyprus

انواع سند مالکیت ملک در قبرس شمالی

دریای مدیترانه مقصد بسیار مناسبی برای گذراندن تعطیلات است اما بعضی از افراد قصد دارند به طور دائم در این کشور زندگی کنند. در واقع قیمت ملک در قبرس شمالی نسبت به سایر کشورهای حوزه مدیترانه بسیار ارزان‌تر است. قیمت ملک در قبرس شمالی در مقایسه با قبرس جنوبی یا اسپانیا نصف قیمت است. همچنین این کشور دارای آب و هوای عالی بدون هر گونه آلودگی می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای خرید ملک در قبرس شمالی داشتن فرصت مناسب برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات است. زیرا بازار املاک هرگز نزولی نشده و همواره با افزایش قیمت همراه است. همچنین این کشور دارای آب و هوای عالی و مناسب برای کشاورزی است و در مقایسه با کشورهای مدرن از لحاظ میزان آلودگی و صنعت کشاورزی وضعیت مطلوب‌تری دارد.

سند مالکیت ملک در قبرس شمالی یکی از مدارک مهم در اخذ اقامت قبرس شمالی از طریق خرید ملک است. برخلاف کشورهای دیگر که قوانین یکپارچه‌ای برای سند مالکیت ملک وجود دارد، کشور قبرس به دلیل شرایط متفاوتش انواع مختلفی از سند دارد. بنابراین قبل از خرید ملک بهتر است انواع سند ملک را بشناسید. بعد از خرید ملک، تکمیل فرم‌های مربوطه و پرداخت مالیات‌های مربوط به سند، می‌توانید سند مالکیت را دریافت کنید.

انواع سند مالکیت ملک در قبرس شمالی

حتما از خودتان می‌پرسید که چرا ملک‌های مسکونی در قبرس، سندهای مختلفی دارند؟ مگر همه خانه‌ها در خاک قبرس شمالی نیستند و از یک قانون پیروی نمی‌کنند؟‌ از آنجایی که دو کشور قبرس شمالی و قبرس جنوبی وجود دارد و شرایط و قوانین هر کدام هم متفاوت است؛ بنابراین اسناد متفاوتی هم تنظیم می‌شود.

بعد از جنگ داخلی در قبرس و ساخته‌ شدن یک دیوار مرزی بین دو کشور، دو کشور قبرس شمالی و قبرس جنوبی به وجود آمد. در قبرس شمالی، ترک‌ها زندگی می‌کردند و قبرس جنوبی هم در اختیار یونانی‌ها قرار گرفت. بعد از این اتفاق، مشکلاتی برای املاک مردم پیش آمد.

بعضی از قبرسی‌ها در بخش شمالی زندگی می‌کردند؛ ولی در قبرس جنوبی صاحب ملک بودند. برعکس این مسئله هم وجود داشت. از آن زمان به‌ بعد قوانین جدیدی برای سند مالکیت ملک در قبرس شمالی تنظیم شد.

به‌ طور کلی 3 نوع سند مالکیت ملک در قبرس شمالی وجود دارد: سند مالکیت ملک ترکی، سند خارجی، سند مالکیت معاوضه‌ای و سند ملکی معلق. علاوه‌ بر این دسته‌بندی دیگری هم برای مالکیت زمین و ساختمان مسکونی وجود دارد.

در صورتی‌ که زمین و ساختمان مسکونی به نام یک نفر باشد، به آن سند مالکیت کامل می‌گویند. نوع دیگری هم از سند وجود دارد که فقط برای مالکیت زمین استفاده می‌شود. در این حالت، سند جداگانه‌ای برای ملک تنظیم شده است.

Beautiful-North-Cyprus-Homes

۱- سند مالکیت ملک در قبرس شمالی از نوع ترکی

سند ملک ترکی گران‌ترین سند در قبرس شمالی است. این املاک در خاک قبرس شمالی قرار دارند و صاحبشان هم شمالی است. در این حالت هیچ‌گونه معاوضه‌ای انجام نشده است و باید ملک را از صاحب ترکی آن خریداری کنید. برای خرید ملک ترکی باید بودجه بیشتری داشته باشید.

۲- سند مالکیت ملک در قبرس شمالی از نوع خارجی

این زمین‌ها برای اروپایی‌ها هستند؛ یعنی قبل از وقوع جنگ در قبرس و جداشدن دو بخش شمالی و جنوبی، در اختیار افراد اروپایی بودند و ساکنین شمالی و جنوبی روی این زمین‌ها اختیاری ندارند. بنابراین در صورتی که کشور قبرس یکپارچه شود، اتفاقی برای این املاک خارجی رخ نمی‌دهد. ارزش اسناد خارجی به اندازه اسناد ترکی است.

۳- سند مالکیت ملک در قبرس شمالی از نوع معاوضه‌ای

شرایط سند مالکیت معاوضه‌ای کمی متفاوت است. این خانه‌ها به‌صورت معاوضه‌ای در اختیار مالک قرار گرفتند. بعد از تقسیم کشور قبرس به دو بخش قبرس شمالی و جنوبی، برخی از جنوبی‌ها که در خاک قبرس شمالی صاحب ملک بودند، زمین‌هایشان را معاوضه کردند. برای اینکه این زمین‌ها در اختیار شمالی‌ها قرار بگیرد، شمالی‌ها ملک را از صاحبان جنوبی آن خریدند یا املاک خودشان در خاک قبرس جنوب را در اختیار جنوبی‌ها قرار دادند.

۴- سند مالکیت ملک در قبرس شمالی از نوع معلق

همان‌طور که از اسم این سند مشخص است، املاک معلق وضعیت مشخصی ندارند و در حالت معلق هستند. املاک معلق هنوز مالک مشخصی ندارند و احتمالا در آینده معاوضه می‌شوند.

اگر می‌خواهید برای مهاجرت به قبرس، در قبرس شمالی ملک بخرید، پیشنهاد می‌کنیم که سراغ املاک معلق نروید؛ چون ممکن است قرارداد خرید شما فسخ شود. به‌علاوه، تشکیل جمهوری قبرس و یکی‌شدن دو کشور قبرس شمالی و جنوبی هم در وضعیت نهایی املاک معلق تاثیر دارد.

قوانین سند مالکیت ملک در قبرس شمالی

طبق آخرین قوانین مربوط به خرید ملک در قبرس هر فرد می‌تواند فقط یک سند مالکیت ملک داشته باشد. ملک موردنظر باید مسکونی باشد و حداکثر 5 دونوم مساحت داشته باشد. همچنین برای اینکه بتوانید سند مالکیت ملک در قبرس شمالی را بگیرید، باید از شورای وزیران TRNC مجوز بگیرید. یعنی شما به عنوان یک خارجی برای مهاجرت به قبرس شمالی و اخذ اقامت به خصوص اقامت قبرس شمالی از طریق ملک، فقط می‌توانید یک خانه بخرید.

البته شرایطی هم برای خرید بیش از یک ملک یا خرید ملکی بیشتر از 5 دونوم وجود دارد. بهتر درمورد این شرایط با وکیل‌های خبره گروه مهاجرتی اکسین مشورت کنید.

دریافت سند مالکیت ملک در قبرس شمالی فقط با وکیل مهاجرتی

طبق آخرین اخبار املاک در قبرس، فقط 10 درصد املاک قبرس شمالی املاک ترکی و خارجی هستند. این املاک شانس بیشتری برای خرید، انتقال و فروش دارند و قبرسی‌ها هم بهتر آنها را می‌خرند. با توجه به جدایی دو بخش قبرس و انواع سند مالکیت ملک در قبرس شمالی، پیشنهاد می‌کنیم که حتما برای خرید ملک از وکیل‌های خبره استفاده کنید. شما کاربران همیشگی اکسین مهاجر میتوانید هم اکنون با مشاورین و وکلای خبره اکسین مهاجر در این خصوص ارتباط بر قرار نمایید.

 

ادرس و راه های اتباطی با اکسین توریسن و مهاجر

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *